Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 28 prej 28
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-05-2004
  Postime
  90
  alma eshte ylli me i madh qe kemi. e adhuroj me zemer.

 2. #22
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  A ka ndonje kenge te re nga Alma Bektashi?

 3. #23
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579

  Bektashi: E vuaj piraterinė  Alma Bektashi ka dhuruar nė Tiranė njė mbrėmje me kėngė jazz dhe perla tė repertorit tė Nexhmije Pagarushės. Para koncertit ajo tregoi pėr veten nė skenė dhe jashtė saj. Dhe, mbi tė gjitha, njė shqetėsim: "Ēdo gjė del nė You Tube. Madje tani kanė filluar tė nxjerrin edhe gjėra koti tė jetės sė kėngėtarėve, duke ngrėnė, duke ecur".  Kėngėtarja nga Kosova, Alma Bektashi, ėshtė rikthyer nė skenėn shqiptare pas dy viteve mungesė me rastin e mbrėmjen sė fundit tė festivalit "Takimet muzikore tė dy botėve - Argjiro 2009".

  Muzikė jazz dhe kėngė tė repertorit tė yllit kosovar, Nexhmije Pagarusha, ishin zgjedhja e Bektashit. Prej 10 vjetėsh ėshtė pedagoge nė Akademinė e Arteve nė Prishtinė.

  Thotė se edhe konkurset e ndryshme televizive po bėjnė njė punė tė mirė nė zbulimin e artistėve tė rinj.

  Pak minuta para daljes sė saj nė skenė, kėngėtarja rrėfeu pėr "Shekulli"-n lidhjen me muzikėn jazz, idhujt e saj, njė pjesė tė eksperiencės pedagogjike dhe mungesėn nė festivale.


  Pėr herė tė fundit ju jeni ngjitur nė kėtė skenė para dy vjetėsh. Si po ju duket rikthimi?

  Ėshtė e vėrtetė, kam kohė qė nuk kam dalė nė skenė. Shfaqja e fundit ka qenė "Romeo dhe Xhulieta", po kėtu, nė Teatrin e Operės dhe tė Baletit. Nė atė kohė kam pasur dy projekte tė mėdha nė Shqipėri, "Kėngėt e shekullit" dhe mjuzikolin "Romeo dhe Xhulieta".

  Gjatė kėsaj mungese ju keni bėrė njė kapėrcim nga "Romeo dhe Xhulieta" nė jazz...
  Po, programi i sotėm ka kėngė tė muzikės jazz, por edhe pjesė shqiptare qė mė parė i ka kėnduar Nexhmije Pagarusha. Kėngė qė i ka orkestruar bashkėshorti i saj, kompozitori Rexho Mulliqi. Si "Lulėzoj fusha", "Lules", "E dehur jam" etj.

  Ju kujtohet kur ju ka lindur dėshira pėr tė kėnduar jazz?

  Kam qenė 15 vjeēe kur kam nisur tė kėndoj jazz. Kėngėn e parė me elemente te muzikės jazz e kam kėnduar nė Akordet e Kosovės, atėherė jam shpėrblyer me ēmimin "Pllakata e artė" e kompozitorėve tė Jugosllavisė.

  Ndėrsa kėnga e parė internacionale ka qenė "A Night in Tunisia", e kam dėgjuar pėr herė tė parė nga Chaka Khan. Ka qenė njė kėngė, me tė cilėn kam qenė e dashuruar, njė periudhė vetėm atė kėngė kėndoja.

  Ēfarė pėrmban repertori juaj i jazzi-t?

  Shumė kėngė. Po tė filloj t'i numėroj, vetėm kėngė tė preferuara, dalin mbi 50. Sepse, zakonisht, edhe librat me tė cilėt punoj janė libra qė kanė "100 jazz standard songs".

  Ka shumė kėngėtare qė i kėndojnė, si Sarah Gough, Karmen Mēoy, Chaka Khan, Anita Baker apo Ella Fitzgerald. Tė gjitha vazhdoj t'i dėgjoj dhe i kam idhuj. Secila e sjell interpretimin nė mėnyrėn e saj sa mė origjinale.

  Cila rrymė e jazz-it ju tėrheq mė shumė?

  Jazz-in latin e dėgjoj me pasion, por rrallė e kėndoj, dhe pse ėshtė shumė i bukur. E kėndoj nė vende ku ėshtė pėr t'u kėnduar, kurse mė shumė preferoj jazz-in klasik, cool jazz ose free jazz, qė kanė pėrfaqėsues nė kohėt e tyre, si Miles Daivis.

  Apo ajo qė nė ditėt e sotme mund ta quaj shkartisja e muzikės jazz, fusion. Pastaj ėshtė edhe etno jazz. Mė pėlqejnė tė gjitha rrymat qė kanė lidhje me muzikėn jazz.

  Pėrveēse kėndoni, ju prej 10 vjetėsh jeni edhe pedagoge nė Akademinė e Arteve nė Prishtinė. Sa ndryshon Alma kėngėtare nga ajo pedagoge?


  Nė Akademi jap teknikėn e zėrit, njė lėndė shumė specifike, ku punohet ekskluzivisht me vokalin. Mėsimdhėnia nė fillim ka qenė shumė interesante, edhe pėr mua, edhe pėr studentėt. Sidomos studentėt e viteve tė para, kur mė shohin, thonė "oh, kėngėtarja". Mė duhet tė punoj shumė qė ta kuptojnė se ndryshe ėshtė Alma nė skenė dhe ndryshe pedagoge.

  Nė fakultet jam kėrkuese dhe pres shumė prej studentėve. Nėpėrmjet interpretimit tė tyre, shihet edhe puna ime. Por ėshtė shumė interesante, njė eksperiencė e mrekullueshme.

  Sa arrini t'u jepni studentėve nga eksperienca juaj 20-vjeēare nė skenė?

  Shumė. Tani qė kujtoj, nė fillimet e mia nuk shqetėsohesha se si po dal nė skenė, se si po prezantohem. Por me kalimin e kohės pėrgjegjėsia ėshtė mė e madhe. Nė qoftė se je pedagoge, duhet tė jesh model. Ashtu si unė gjithmonė kam pasur model pedagogen time tė kantos, Suzana Frashėri.

  Veē Akademisė sė Arteve, tani zėra po dalin edhe nga formatet e ndryshme televizive. Ju si e shihni kėtė mėnyrė tė re tė "fabrikimit" tė artistėve?

  I mbėshtes spektaklet si "Ethet e sė premtes" apo "Star Academy", sepse u japin mundėsi tė rinjve tė tregojnė talentin e tyre. Gjė qė ėshtė shumė e vėshtirė, sepse tani tregu ėshtė shumė i egėr. Kėto forma i ēojnė deri nė njė vend kėngėtarėt, por pastaj ata duhet tė ecin vetė. Po kėtu ėshtė pengesė pjesa ekonomike, sepse nuk mundet njė spektakėl tė sigurojė anėn ekonomike.

  Kush e ka mė tė fortė anėn ekonomike apo kush gjen sponsor, mund tė bėjė njė kėngė, njė videoklip dhe mund tė lanēohet. Ėshtė njė mėnyrė shumė e mirė, sepse u jepet mundėsia tė gjithėve.

  Ka kaluar kohė qė kur keni marrė pjesė nė festivalet e kėngės nė Shqipėri. Keni nė plan tė riktheheni?

  Unė jam fanse e festivaleve dhe e spektakleve tė bukura. Po nėpėr festivale ndoshta mund tė marrė pjesė si mysafire, por si konkurrente nuk besoj.

  Nuk e mendoni festivalin si njė alternativė pėr tė qėndruar nė tregun muzikor?

  Jo, sepse tani unė shoh qė kėngėt qė kam kėnduar nga albumi i ri, nė spektaklin e Vitit tė Ri, nė "RTK", pothuajse pas dy javėsh kanė dalė tė gjitha nė You Tube. Kėshtu qė ėshtė e kotė tė bėsh album.

  Unė mendoj qė do tė vazhdoj nė sistemin e single-ve me njė videoklip. Edhe unė vuaj piraterinė si tė gjithė kėngėtarėt, sepse ēdo gjė del nė You Tube. Madje, tani kanė filluat tė nxjerrin edhe gjėra koti tė jetės sė kėngėtarėve, duke ngrėnė, duke ecur.


  Kohėt e fundit, nė media, emri juaj shoqėrohet shpesh me fjalėn jazz. Nė kėtė stacion do tė qėndrojė Alma Bektashi?


  Unė kėndoj kėngėn e lehtė, rok, pop, mė pėlqen soul R&B, jazz, por gjithmonė pėrpiqem qė tė mos dal nga origjinaliteti im. Tė kuptohet qė po kėndon Alma dhe jo njė tjetėr.

  Yllka Lezo
  Shekulli
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,160

  Pėr: Alma Bektashi

  Ti nuk mė tradhėton - Alma Bektashi & Aleksandėr Gjoka (1994)  Kompozimi: MARKELIAN KAPEDANI - Poezia : ALQI BOSHNJAKU


  ( Fituese e Ēmimit tė Tretė - Festivali i 33-tė )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 20-10-2021 mė 15:44

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,160

  Pėr: Alma Bektashi  MOJ E MIRA TE POJATA - ALMA BEKTASHI & EUGENT BUSHPEPA


  The Voice of Albania - Sezoni 1 / Finale.  Audio Cilėsore:

  https://www.youtube.com/watch?v=VQmltBUpo-w
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 20-10-2021 mė 16:41

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,160

  Pėr: Alma Bektashi  "Fol me mua" nga Rovena Dilo - E ftuar Alma Bektashi

  Shkurt 2021 - Pjesa 1.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,160

  Pėr: Alma Bektashi  "Fol me mua" nga Rovena Dilo - E ftuar Alma Bektashi

  Shkurt 2021 - Pjesa 2.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,160

  Pėr: Alma Bektashi  ALMA BEKTASHI - TOP 10 SONGS

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Ēfarė besojnė bektashijtė?
  Nga ATMAN nė forumin Komuniteti bektashi
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 29-09-2017, 04:47
 2. Tarikati Bektashi
  Nga Mexhid Yvejsi nė forumin Komuniteti bektashi
  Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 23-01-2015, 16:13
 3. Rreth Pėrhapjes Sė Islamit Ndėr Shqiptarėt
  Nga cobra nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
 4. Ku ndryshjojne besimtaret bektashi nga ne?????
  Nga lamb nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 17:43
 5. Bektashinjte. Cilet jane ata?
  Nga angeldust nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-03-2003, 09:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •