Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 172 prej 172
 1. #161
  i/e regjistruar Maska e arba.t
  Antarsuar
  27-06-2009
  Postime
  439

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Receta per Bonbone

  - 1 liter qumesht
  - 2 kg sheqer
  - 80 gr gjalp

  Ne nje tenxhere hedhim te gjitha perberesit. i zjeme ne zjarre shume te ulet duke i perzjere vazhdimisht, derisa te behet nje mase e trashe homogjene. e lejm pak te ftohet pastaj e hedhim ne forma.
  Dikur per fome perdornim shtrydhesen e limonit..
  Let food be your medicine !

 2. #162
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,276

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
  a e di njeri si bohet trilecja???
  Ti meri te dyja recetat,edhe kte qe do shkruaj une edhe kte qe ka shkruajtur starbright,dhe kush te pelqej,ate perdor perhere
  Citim Postuar m par nga starbright Lexo Postimin
  * 6 vez
  * 400 gr sheqer
  * 400 gr miell
  * 1 luge caji sode buke
  * 1vanil sheqer
  * 1/2 lit. ajk
  * lit qumsht
  * 300 pana
  1 kuti qumesht te kondensuar

  * 1/2 kg karamel.

  Prgatitja:

  Rrihen t bardhat e vezve gjersa t shkumojn mir. Shtohet sheqeri pr t vazhduar rrahja , gjersa masa t formohet shkum e qndrueshme. Shtohen t verdhat dhe vazhdon perzierja ngadale . Ksaj mase i shtohet mielli i przier me sode buke dhe sheqer vanilje, duke e przier me lug, gjersa masa t kompaktsohet. Brumi derdhet n tepsi. Futet n furr t nxeht me temp.180 gard Celsius q t piqet pr afro 30 min. Pasi t ftohet pak prmbyset, largohet letra. N tepsi ku sht pjekur, derdhet ajka dhe mbi t vendoset pandispanja e pjekur. Me lit. qumsht t ftoht, trazohet qumshti i kondensuar dhe pana perzihen mire . Kjo mas qumshti (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanj duke e shpuar me piru n rast nevoje,q ta pij mir qumshtin. Nse karameli sht mjaftueshm i trash, hidhet mbi, e nse sht i holl, mir sht ai t qitet mbi trilece ather, kur edhe shrbehet,kuptohet pasi t pritet n katror.
  1 Liter qumesht
  500 Gram pana embelsire(ose schlagsahne)
  1 Kuti qumesht te kondensuar (gati 400 gram)
  8 Kokrra veze
  5 Filxhan kafe me miell
  5 Filxhan kafe sheqer
  1 Luge kafe sod buke
  1/2 Kg krem karamele(kte e gjen ne Shqiperi,se aty ku jeton ti,nuk ka)

  Perdorimi:
  Ndahen vezet ve te verdhat dhe ve te bardhat.Rihen te verdhat me sheqerin sa te zbardhen,hidhet mielli i perzier me soden e bukes,pjes pjese,punohet me kujdes,me pas hedhim te bardhat e vezeve,qe i kemi rahur perpara,ku punohet avash avash.
  Lyhet tepsija me pak gjalpe,hidhet masa e pregatitur dhe piqet ne furre,ku me perpara e kemi ngrohur (ne temp 180grade).
  Vendosim ne nje tenxhere,qumeshtin sa te ngrohet pak hidhet ne te qumeshti i kondesuar edhe schlagsahne,dhe perzihen te treja bashke.
  Pasi te jet pjekur pandispanja e heqim nga tava dhe e 'pojme me pirun,qe kur te hedhim masen e qumeshtit ne tave,ta mari edhe masen e qumshtit dhe nga poshte.
  Ne tave hedhim masen e qumeshtit(jo te gjithe) dhe pastaj vendosim pandispanjen,dhe pastaj hedhim dhe pjesen tjeter te qumshtit nga pjesa e siperme e pandispanjes.
  Marim krem karamelin dhe mund ta hollojme pak me uje te ngrohte dhe pak sheqer,pastaj pasi te jet pak e vaket e hedhim siper pandispanjes dhe e fusim ne frigorifer per 5-6 ore

  Kjo eshte menyra ime si e bej.

  Ti zgjidh e mer

 3. Anetart m posht kan falenderuar Linda5 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 4. #163
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  ndersa une, Linda, do perdor metoden tende por me sasine e perberesve te recetes qe ka sjelle starbright. rrofsh qe e solle receten, se nuk dija si ta perdorja ndryshe qumeshtin e kondensuar qe kam ne shtepi (edhe pse dyshoj se do me dali e mire, por po e provoj njehere)

 5. Anetart m posht kan falenderuar broken_smile pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 6. #164
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,043

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  ndersa une, Linda, do perdor metoden tende por me sasine e perberesve te recetes qe ka sjelle starbright. rrofsh qe e solle receten, se nuk dija si ta perdorja ndryshe qumeshtin e kondensuar qe kam ne shtepi (edhe pse dyshoj se do me dali e mire, por po e provoj njehere)
  receta diabet i gjalle eshte.

 7. Anetart m posht kan falenderuar drague pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #165
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  receta diabet i gjalle eshte.
  ashtu eshte...per fat qe nuk vuaj nga diabeti e s'me pelqejne shume embelsirat...

 9. #166
  i/e regjistruar Maska e toni54
  Antarsuar
  25-02-2010
  Postime
  3,776

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  ashtu eshte...per fat qe nuk vuaj nga diabeti e s'me pelqejne shume embelsirat...
  ah erdha e mendova qe ben embelsira te mira e doja nga duart tua broken....po kot paskam ardhe hahah

 10. #167
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga toni54 Lexo Postimin
  ah erdha e mendova qe ben embelsira te mira e doja nga duart tua broken....po kot paskam ardhe hahah
  mund te provosh t'i besh vete...

 11. #168
  i/e regjistruar Maska e toni54
  Antarsuar
  25-02-2010
  Postime
  3,776

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  mund te provosh t'i besh vete...
  uaaaa po une nuk ia kam haber more kuzhines hahahah une desha nga duart tua

 12. Anetart m posht kan falenderuar toni54 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #169
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,276

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  ndersa une, Linda, do perdor metoden tende por me sasine e perberesve te recetes qe ka sjelle starbright. rrofsh qe e solle receten, se nuk dija si ta perdorja ndryshe qumeshtin e kondensuar qe kam ne shtepi (edhe pse dyshoj se do me dali e mire, por po e provoj njehere) :-)
  broken,edhe une them ta provoj njeher kte receten e starbright,te shikoj se 'far shije mund te jet me ajke dhe sheqer vanilje

  Nuk ka problem,me kenaqesi e solla,rendsi ka te shijoj
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  receta diabet i gjalle eshte.
  Prandaj e kishe ngren ti,se ishte recet diabeti???

  Ty te hengshin chipsat jahrebi

 14. #170
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,216

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Banana split
  Bota Sot | 02.03.2015 15:11  Kjo eshte nje recete e thjeshte qe mund tua ofroni femijeve tuaj rreth ores 16...

  Perberesit:

  nje banane
  1 luge akullore me shije kakao
  1 luge akullore me shije panna
  1 luge akullore shije luleshtrydhe
  150 ml panna te fresket
  80 gr okollate fondente
  2 luge reel luleshtrydheje
  okollate te grire dhe qershi te sheqerosura

  Pergatitja:

  Hapi i pare: Grijme okollaten dhe e shkrijme ne banjo maria.pasi te jete shkrire,shtojme panen..Marim reelin e luleshtrydhes dhe e shtypim ne nje kulluese me qellim qe te ngelen ne te farat dhe te behet si pure.Presim bananen ne 2 pjese ne gjatesi dhe i veme ne nje pjate.Mbi te vendosim 3 akulloret me panna,luleshtrydhe dhe kakao.Siper e zbukurojme me kremin e okollates dhe te luleshtrydhes ,pastaj me panna te montuar,3 qershizat dhe ne fund copeza lajthie dhe okollate.
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 15. Anetart m posht kan falenderuar Poeti pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 16. #171
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,216

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Embelsira Snickers

  Bota Sot | 03.03.2015 14:57  Perberesit
  8 te bardha te vezeve
  Maje gishtash krip
  Lengu i nje gjysem limoni
  9 luge sheqer
  4 luge miell
  bakin
  250 gr kikirik i bluar
  200 gr qokollate e bardhe + 2 luge vaj
  Kremi Karamel
  10 luge sheqer
  8 te verdha te vezes
  250 gr margarine
  200 gr kikirik
  200 gr qokollate e zeze+2 luge vaj
  Udhezimet
  1 Tunden te bardha te vezes me pak kripe dhe pastaj shtohet lengu i limonit dhe sheqeri gradualisht duke e perzier masen.
  2 Pastaj shtohet mielli me bakin dhe piqet ne kallep te lyer dhe te mbuluar me leter per pjekje ne temperature 180 grade per 30 minuta.
  3 Madhesia e kallepit 20x30 cm.Kete mase brumi mund ta piqni ne nje kore dhe te ndahen nga ajo tri shtresa ose te ndahet brumi dhe nga ky brum te piqen tri shtresa nje nga nje veqmas.
  4 Ne nje ene qitet 2 luge vaj dhe qokollata e bardhe dhe pasi te shkrihet, lyhet shtresa e pare dhe mbi te qitet shtresa e dyte e cila lyhet me karamel krem i cili behet ne nje ene te thelle qesim 8 lugesheqer derisa te karamelizohet ne zjarre (jo te digjet), pastaj shtohet margarine e coptuar.
  5 Pastaj te verdhen e vezes veq e kemi perzier me 2 luge sheqer derisa te zbardhet dhe pastaj te verdhat e vezes me sheqer i qesim ne karamelin dhe e perziejme mire dhe pasi e largojme nga zjarri, i shtojme kikiriket e coptuar dhe e qesim kete mbi shtresen e dyte.
  6 Pastaj qesim shtresen e trete dhe permbi te qokollaten e zeze te shkrire me dy luge vaj.
  7 Dekorohet me kikirik te coptuar.
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 17. #172

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Pershendetje, A e ka ndonje receten e pastave Koke Arapi?

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 5. Beratasit dhe ifutt
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •