Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 51
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e DonAlda
    Anëtarësuar
    23-03-2003
    Postime
    104
    Modeli perfundimtar
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  2. #22
    carpe diem Maska e drini_në_TR
    Anëtarësuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, AL
    Postime
    1,585
    Intrigues Don Alda!

    Mirësevjen me projektin tënd të parë në temën e Artit!

    Edhe ti qënkërke një pëlqyese e Arkitekturës së Gjelbër (Green Architecture). Edhe unë e kam shumë qjef ktë anë të arkitekturës organike. Çfarë dallova është zgjedhja që ke bërë me lulen, dhe puthitja e formës së saj me truallin e trekëndësht

    Vërej se kati i parë që është hyrja të mirëpret dhe të hap në ktë hapësirë ku është edhe këndi i tavolinave, duket sikur ka bimë në dysheme, pra duhet të jenë ndonjë lloj udhërrëfyesi, por megjithatë kati dytë nënkuptohet qartë që është pjesa e rezervuar për VIP-at ;). Shoh edhe sesi dritarja thyhet me "gjëmbat" që dalin, tani ktë "gjëmba" do të jenë ndonjë lloj metali? Struktura e përgjithshme është beton?

    Ke lidhur ndonjë lloj proporcioni me lulen apo nuk i ke hyrë gjeri aq në thelb? Unë pata bërë një tempull ngaku një nga propocionet që e përbëjnë është në fakt arpezhatura (shkallët muzikore) të Bach. Nga llogaritja e frekuencave të tyre bëra të mundur një propocrion... megjithatë histori tjetër ajo :).

    Përsa i përket "Massing" (s'di sesi thuhet në Shqip) do mendoja se do të ishte më mirë të dilje jashtë nga "kutia". Në një mynyrë, ta thyeje atë, ose ta mbaje por duke e integruar me formën organike të çatisë. Është pak e vështirë për t'u shpjegur, e di ti më duhet të bëj një skicë që ta shpjegoj, por mendoj se do të ishte më interesant ashtu.

    Dritare nuk pash rretheqark, e ke menduar vetë kështu apo ndërtesat përreth janë të larta? Po ndonjë ballkon?

    Gjithësesi po e ndaloj ktu me pyetjet :D që të të lër pak frym ty.
    Ah sa bukur, sa më kishte marrë malli të flisja kështu në forum! Falemnderit Alda, t'i je tashmë arkitektja e dytë, e kemi edhe Kaçaku1 nga Korça, por vetëm një "elevation" (s'di sesi thuhet në Shqip) për një xhami ka sjellë gjeri tani.

    Do flasim prap Alda, ta mbajmë gjallë ktë njohuri, uh sa më ke gëzuar nuk e beson dot! Unë po punoj tani në "The Bughouse" që kam edhe tre javë për ta zhvilluar!

    drini.
    Ndryshuar për herë të fundit nga drini_në_TR : 07-05-2003 më 02:44

  3. #23
    jane shume te bukura.


    PS te lumte dora patriote !!!!!

    take care
    ILDA
    Im so crazy in love

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e DonAlda
    Anëtarësuar
    23-03-2003
    Postime
    104
    Hey Drini ne LA,
    Ndertesa nuk ka dritare reth e perqark pasi trualli eshte ne Detroit midis 2 ndertesave te tjera, keshtu ka nje skylight ne tavan per drite natyrore gjate dites, gjithashtu ka dhe 2 dritare ne front elevation te cilat lejojne njerezit qe kalojne ne rruge te shikojne all the fun inside.
    Ndertesa eshte ne forem katrori ne -the base, pasi katrori eshte forma qe shfrytezon me shume ft2, dhe nga programi qe duhet te ndiqnim restoranti duhet qe te perballonte 120 people per dinning area, 25 ne bar area, 100 people in the special events area, 4 restrooms (2 per staff), gjithashtu dhe nje guzhine qe duhet te permbaje mjetet e nje guzhine te plote profesjonale.

    Ndertesa eshte concrete, dhe gjembat do te jene dark grey stained stainless steel.

    Faleminderit per keshillat e interesimin tend ne projektin tim,
    Alda

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e DonAlda
    Anëtarësuar
    23-03-2003
    Postime
    104
    I-st Floorplan
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  6. #26
    carpe diem Maska e drini_në_TR
    Anëtarësuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, AL
    Postime
    1,585
    :)

    Paske vënë edhe dush tek Guzhina! Është i çuditshëm sepse është tepër i madh, dhe s'besoj se është dush, por ne ktu atë simbol përdorim për atë "orendi" (s'po di ta them drejtë) . E çuditshme, apo është simboli për ventilatorin që nxjerr jashtë ajrin (e kam fjalën për sendin në sipër në të majt).

    Po "patterns" tek dyshemeja në hyrje si janë në të vërtetë?
    Ndryshuar për herë të fundit nga drini_në_TR : 07-05-2003 më 21:03

  7. #27
    kill your idol Maska e Pedro
    Anëtarësuar
    15-01-2003
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    410
    Mua nuk me hapen pamjet!!!!!!!
    Lista nr5

    6 kanatjere
    6 mbathje
    6 shami

    prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

  8. #28
    carpe diem Maska e drini_në_TR
    Anëtarësuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, AL
    Postime
    1,585
    Pedro!

    Janë duke u bërë disa punime në server. Së shpejti do të mund t'i shohësh prap në një afat kohor të disa orëve.

    drini.
    Ndryshuar për herë të fundit nga drini_në_TR : 08-05-2003 më 16:58

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-02-2003
    Postime
    34

    Thumbs up

    Shumë bukur...

    Me sa marr vesh unë në arkitekturë, vërtetë një ide origjinale si dhe ...sa për dizajnin, mendoj se as Gaudit nuk do t'i shkonte mendja diçka kështu.
    Mendoj se do të ishte mirë të shkruani më shumë lidhur me prezentimet e këtij lloji, p.sh., materialet, funksionalitetin, etj. Kështu do të merrnim vesh ne që nuk kemi njohuri aq shumë nga ky lëmi; do të kuptonim pak më mirë artin e till.

    Unë ndihem krenar...kur lexoj e shohë ndonjë projekt të jetë ide apo vepër e shqiptarëve...(të jeni të bindur se edhe kjo farë lloj krenarie është një patriotizëm...që të bënë zemrën të bëjë "tëk" dhe të ngrohet nga emocionet e ëmbla...) andaj edhe juve andej oqeanit, të rinj e të reja shqiptare ju uroj suksese e suksese dhe gjithëmonë suksese.

    Me respekt, Rrapi i moçëm 100 vjet.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e DonAlda
    Anëtarësuar
    23-03-2003
    Postime
    104
    Ckemi Drini ne LA,

    Nuk ka dush ne guzhine. eshte nje ashensor. Nje ashensor tjeter i rrumbullaket gjendet midis barit dhe dining area.

    Dyshemeja eshte cimento (concrete) i perpunuar e i njgjyrosur.
    Arket ne dysheme jane qelq blu i perqunuar (glass) dhe jane te ndricuara nga poshte me drite (te dobet). Ato fillojne ne hyrjen e restorantit e jane vendosur ne menyre qe te drejtojne rrugen kur te ecesh neper resotant. Dritat jane free jack pendant lighting (nuk e di se si quhet ne shqip) por ca foto te dritave mund ti shikoni ne foton 7 qe kam postuar. Dritat jane vendosur mbi arkeve, keshtu qe drite nga poshte dhe nga lart drejtojne rrugen e njerezve neper restorant.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e DonAlda
    Anëtarësuar
    23-03-2003
    Postime
    104
    Pershendetje Rrap Cungu,

    Me fal qe nuk e kam shpjeguar projektin tim edhe aq mire. Kam qene jashtemase e zene.

    Faleminderit per fjalet e embla qe the. Une do te ndihesha me krenare nese do te ndertoja ndonje gje ne shqiperi. E dua shqiperine pa mase, dhe e dua ta shoh ate te bukur e te lulezuar si europa apo amerika, dhe eshte pergjegjesia jone si shqiptare qe ta lulezojme ate. Ne te ardhmen kur te kem licencen e arkitektit dhe mundesite do te mundohem qe te ndertoj ca ndertesa ne shqiperi.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Edmond83
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Vendndodhja
    China Town
    Postime
    125
    Donalba nuk morre vesh shume nga artitektura por jam i sigurte qe

    e ke bere shume bukru vetem nga emri qe ke
    DonAlba :)))))))))))))))

    nice
    RRaK LLdAk FaK

  13. #33
    te lumte DonAlda,

    SUKSESE

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-05-2002
    Postime
    184

    donalba,

    pershendetje per projektin.
    dua te te them se me befasoi objekti i frymezimit dhe realizimi i tij.
    nga ana tjeter, me terhoqi vemendjen dicka qe ke thene ( aty njerezit ndjehen si pa rrugedalje, ne mos gaboj).pa keqkuptime me thuaj si e mendon ti: pse duhet te frekuentoje dikush nje restorant te tille, duke u dredhur nga klistofovia?
    mos ndoshta ky eshte thjesht nje projekt per te pare caqet e imagjinates tende? nuk e di.sidoqofte, prape po te them, mua me pelqeu.
    buna dashamirese;)

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e DonAlda
    Anëtarësuar
    23-03-2003
    Postime
    104
    Peshendetje buna,

    Me duket se me keni keqekuptuar sadopak.

    Njerezit ne restorant jane ne nje hapesire te pakufizuar. njerezit qe jane ne bar mund te shohin njerezit qe jane ne dining area. Ne dining area ka ca mure xhami per ata qe duhan qe te hane darka private. Muret e xhamit jane xham i perpunuar e me ngjyre. Per ca samples mund te shohesh fotografine e gjashte qe kam postuar.

    Hapesira e krijuar ne restorant eshte shume e cmueshme pasi nga psikologjia e njerezve ata duan qe te shihen nga njerez te tjere (prandaj ata vene ne xhiro apo ne ambjente me shume njerez te tjere). Kjo eshte arsyeja qe plani i projektit nuk eshte i kufizuar me shume mure, por i hapur.

    Nga dekorimet e bukura e imagjinative ne restorant, ndjenjat dhe imagjinata e njerezve duhat "kapur" sadopak~(jo kufizuar) ne menyre qe ata te shpenzojne sa me shume kohe ne te.

    Pronaret e restoranteve do te duhan qe njerezit te zhpenzojne me shume kohe ne te duke hare, pire, zbavitur, ne menyre qe te shpenzojne me shume para ne ushqim. N.q.s. une do tja shisja kete projekt restoranti ndonje njeriu qe do te ndertoje nje resorant, atij do ti behej qefi nga nje thenje e tille.

    Keshtu qe PO, ka 2 rrugedalje per njerezit (shih foton e planit).
    Ne nje menyre figurative, nga zbukurimet e restorant brenda, do te doja qe te kap imagjinatat e njerezve.

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-05-2002
    Postime
    184

    Re: Projekti im me i fundit

    “the ****" is supposed to capture peoples’ imagination and make them psychologically feel trapped inside.

    kete kisha parasysh, kur fola me lart. mgjthte e marr mbrapsht, duke me pelqyer serish.a ka ndonje shprese te realizohet?une s'do rrija pa e pire nje kafe atje. ;)

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e DonAlda
    Anëtarësuar
    23-03-2003
    Postime
    104
    Hey buna, mund te realizohet kur une te mbaroj shkollen e larte e te kem licencen e arkitektit.
    Faleminderit per interesimin tend ne projektin tim!
    DonAlda

  18. #38
    100%...Shqiptare Maska e Monica
    Anëtarësuar
    24-05-2003
    Vendndodhja
    New York, USA
    Postime
    39
    Shume ide e bukur dhe me pelqeu ,

    Suksese ....
    The best and most beautiful things in the world cant be seen or even touched, They must be felt with the heart!

  19. #39
    Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
    Anëtarësuar
    16-10-2002
    Vendndodhja
    Torino (Itali)
    Postime
    1,700
    Donalda ne rradhe te pare te uroj suksese si kolege qe te kam :) dhe me duket nje projekt i bukur.

    Tani te flasim dhe te diskutojme pa ulur aspak vlerat e tua dhe punen tende te mrekullueshme.
    Ndoshta une se kam lexuar ose ju se keni thene apo se keni pasur ne kerkesat e projektit keto qe do ju kerkoj pasi ketu ne Itali kerkohen shume per fat te mire apo te keq:

    1-Sa shkon kosto e ketij restoranti?
    2-Cfare materialesh jane perdorur per mbulimin e restorantit dhe deri ne cfare kushtesh atmosferike do te rezistonte kjo mbulese?(ketu fus ererat,masen e debores pasi se di ne cfare zone eshte detroit te me falesh per injorancen)
    3-Un shikoj ne seksionin tend AA vetem dy dalje.Po me dalje sigurie a eshte pajisur ky restorant?Pasi ne seksion nuk i dalloj.

    Te pergezoj dhe nje here per projektin tend.

    Klodi student i vitit te trete arkitekture Torino Itali

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2005
    Postime
    46

    Lightbulb


    Tung Donalda

    I see you prefer more english, thats why i will write in english, po edhe me shqip s`jam keq (edhe pse GEG)...
    You did also these small people in model? LOL thats damn hard to do, thats why i hate doing interior models...And it is kinda interesting to see this very `detailed` model, here where i study we concentrate more into volume models, or maybe you study Interior Design?
    Anyway interesting concept, I like the shape of building...

    P.S: Drini:Prej kur ashensori edhe dushi e kan shenjen e njejt?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Archy : 01-05-2005 më 17:35

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 17-06-2009, 10:34
  2. Projekti i BB-së, regjistrimi i pronave brenda 10 ditësh
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-02-2007, 23:30
  3. Promoteus, projekti më i mundshëm për gazin
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-08-2006, 07:34
  4. Projekti amerikan për Lindjen e Mesme të Madhe
    Nga ORIONI në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 26-01-2005, 11:20
  5. Dështon projekti për Kosovën
    Nga drini_në_TR në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-08-2003, 03:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •