Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Presidenti i Iranit humb jetn n nj aksident teksa udhtonte me helikopter

  Pamjet ku vdiq presidenti i Iranit (Foto)

  Emri: Capture-131.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 42.9 KB

  Presidenti iranian Ebrahim Raisi, ministri i jashtm i Iranit dhe persona t tjer, u gjetn t vdekur n vendin e rrzimit t helikopterit me t cilin po udhtonin t dieln, pas shum or krkimesh n nj rajon malor me mjegull, n veriperndim t vendit.

  Televizioni shtetror nuk dha asnj njoftim t menjhershm pr shkaqet e rrzimit t helikopterit. Bashk me presidentin Raisi n helikopter ishin ministri i Jashtm i Iranit Hossein Amirabdollahian, guvernatori i provincs s Azerbajxhanit Lindor t Iranit dhe zyrtar t tjer dhe truproja, njoftoi agjencia shtetrore e lajmeve IRNA.

  Autoritetet turke publikuan hert t hnn at q ata e prshkruan si pamje me dron q tregon at q dukej t ishte nj zjarr n shkrettir q ata dyshonin se ishin rrnojat e nj helikopteri. Koordinatat e renditura n pamje, shfaqin vendin e rrzimit rreth 20 kilometra n jug t kufirit ndrmjet Azerbajxhanit dhe Iranit, n ann e nj mali t pjerrt.

  Pamjet e publikuara nga agjencia IRNA hert t hnn, shfaqn at q agjencia e prshkroi si vendin e prplasjes, prgjat nj lugine t pjerrt. Ushtart q flisnin n gjuhn lokale azere dgjohen duke thn: ja ku sht, e gjetm. Menjher pas ksaj, TV shtetror n nj tekst n ekran shkroi se nuk ka asnj shenj jete t udhtarve q ndodheshin n bord.

  Kreu i Shoqats s Gjysmhns s Kuqe Iraniane (IRCS) thot se nuk sht gjetur asnj i mbijetuar n vendin ku u rrzua helikopteri i presidentit iranian Ebrahim Raisi n veriperndim t Iranit.

  Asnj gjurm e t mbijetuarve nuk sht par pas zbulimit t vendit t helikopterit t rrzuar, tha Pir-Hossein Kolivand hert t hnn n nj intervist me agjencin gjysm zyrtare t lajmeve Tasnim.

  Emri: Capture-108.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 26.1 KB

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Presidenti i Iranit humb jetn n nj aksident teksa udhtonte me helikopter

  Iran, rrzohet helikopteri me t cilin udhtonte Presidenti Ebrahim Raisi

  Emri: Iran.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 17.3 KB

  Nj helikopter me t cilin po udhtonte presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i tij i jashtm bri nj ulje t detyruar dhe t “fort” t dieln. Agjencit iraniane t lajmeve than se helikopteri po fluturonte mbi nj zon malore me mjegull t dendur. Zoti Raisi po kthehej nga nj vizit n Azerbajxhan.

  Moti i keq po ndrlikon prpjekjet e shptimit, njoftoi agjencia shtetrore e lajmeve IRNA. Agjencia gjysm-zyrtare e lajmeve, Fars, u bri thirrje iranianve q t luten pr Raisin ndrsa n televizionin shtetror u transmetuan lutje.

  Agjencia shtetrore e lajmeve IRNA tha se n helikopter po udhtonin Presidenti Raisi, Ministri i Jashtm Hossein Amirabdollahian dhe zyrtar lokal.

  Ministri i Brendshm, Ahmed Vahidi, i tha televizionit shtetror se nj prej tre helikopterve kishte br nj ulje t dhunshme dhe se autoritetet po prisnin detaje t mtejshme.

  63-vjeari Raisi u zgjodh n postin e presidentit n vitin 2021 pas nj prpjekje t dyt. Q nga marrja e detyrs, ai ka urdhruar nj shtrngim t ligjeve t moralit dhe shtypjen e prgjakshme t protestave antiqeveritare. Ai ka br prpjekje t forta n rrafshin ndrkombtar lidhur me aspiratat brthamore t Teheranit.

  N baz t sistemit politik iranian, i ndar mes strukturs klerike dhe qeveris, fjala e fundit pr shtje madhore i takon udhheqsit suprem t vendit dhe jo presidentit.

  Por Presidenti Raisi shihet si nj pretendent i fort pr t pasuar mentorin e tij, Udhheqsin Suprem Ayatollah Ali Khamenei, i cili ka mbshtetur fuqishm politikat kryesore t Raisit.

  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. Kreu i Wagner, Prigozhin humb jetn n nj aksident me avion n Rusi
  Nga ATMAN n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-09-2023, 09:22
 2. Prgjigje: 362
  Postimi i Fundit: 29-09-2014, 13:11
 3. Aksident tragjik n miniern e Matit, humb jetn minatori
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 24-01-2014, 16:59
 4. Rusi: Aksident ajror, humb jetn presidenti Polak, Lech Kazinski
  Nga Bledari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 16-04-2010, 15:30
 5. Prgjigje: 389
  Postimi i Fundit: 31-05-2008, 11:57

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •