Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Dokumentari: Armt e emigracionit masiv n SHBA

  Mbi 7.2 milion emigrant t paligjshm kan hyr n Shtetet e Bashkuara q kur presidenti Joe Biden erdhi n detyr. Kjo kriz kufitare rekord nuk sht organike, pas saj qndrojn politika zyrtare, financime t rnda dhe marrveshje midis qeveris s SHBA dhe Kombeve t Bashkuara.

  Emri: id5645427-5_WoMM-horizontal-1080x720.jpg

Shikime: 109

Madhsia: 55.2 KB

  Bota po shikon t shpalosen pjes t ndryshme t ksaj, me video t grupeve t emigrantve t paligjshm q kalojn n Shtetet e Bashkuara, duke mos u prpjekur t shmangin patrulln kufitare, por prkundrazi duke pritur pr t'u arrestuar. Ajo q mbetet jasht diskutimit sht: Pse?

  Ky dokumentar origjinal epoks "Armt e migrimit masiv" ekspozon se si Shtetet e Bashkuara dhe Kombet e Bashkuara punojn krah pr krah pr t lehtsuar migrimin masiv, i cili po armatizohet pr t shkatrruar Amerikn.

  Drejtuar dhe drejtuar nga Joshua Philipp, reporter i lart investigativ dhe drejtues i "Crossroads" t EpochTV, ai vendos t hetoj se far po ndodh realisht pas krizs kufitare dhe pse po kryhet ajo.

  Udhtimi hetimor e on at thell n xhunglat e Panamas, n kampet e emigrantve n grykn e Darien Gap famkeq, i cili njihet si nj nga vendet m t rrezikshme n bot, prmes objekteve t Kombeve t Bashkuara dhe krahas programeve q prdoren. pr t prpunuar dhe lehtsuar migrimin masiv n kufirin SHBA-Meksik. Bhuni gati pr pamjet e papar kurr m par q zbulojn se si sht prodhuar dhe organizuar shum kriza kufitare.

  Ndrsa kriza kufitare prkeqsohet nga dita n dit, ajo nuk po prek vetm komunitetet dhe qytetet lokale pran kufirit, por edhe komunitetet larg. Emigracioni sht shtja kryesore pr t ciln shqetsohen amerikant [1]. Ky dokumentar sht pjes e serialit dokumentar investigativ "Amerika n nj udhkryq me Joshua Philipp" pr shtjet m t rndsishme t zgjedhjeve t 2024-s.
  Shnim: [1] "Imigracioni rritet n krye t lists s problemeve m t rndsishme", sondazh i Gallup shkurt 2024

  Uebfaqja zyrtare: MassMigrationFilm.com

  Mund ta shikoni dokumentarin n anglisht m posht:  Pr t par m shum dokumentar si ky, klikoni mbi #dokumentari.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 01-06-2024 m 03:55

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-03-2024, 01:02
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2024, 21:48
 3. Armet kimike siriane - SHBA - SHQIPERIA.
  Nga DYDRINAS n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 20-11-2013, 16:45
 4. Pse i rroka armet kunder SHBA-ve?
  Nga GoLdeN n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-04-2007, 12:25
 5. Koreja: Armet, per t'u mbrojtur nga SHBA
  Nga [xeni] n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 24-02-2005, 17:19

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •