Pluhuri i arit që nxjerr vullkanin i lë shkencëtarët të hutuar pasi rrjedhin kristale me vlerë 5 mijë £ çdo ditë

Shkencëtarët mendojnë se nxehtësia ekstreme bën që shkëmbinjtë e shkrirë të ngrihen nga brendësia e Tokës së bashku me grimcat e arit që barten në sipërfaqe përpara se të kristalizohen.

Nga Lisa Letcher

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh i ka lënë shkencëtarët të hutuar pasi nxjerr një sasi ditore ari që vlen një pasuri e vogël.

Mali Erebus i Antartikës mund të lëshojë të gjitha shtëllungat e pritshme të bombave me avull, gaz dhe gurë. Por ajo që i ka lënë shkencëtarët duke kruar kokat e tyre janë pikat e arit të kristalizuar që po lëshon.

Njollat e vogla të arit që vijnë nga vullkani mendohet se vlejnë rreth 5000 £ çdo ditë, si dhe emetimet e tjera që ai lëshon. 'Pluhuri i arit' i jetës reale është gjetur deri në 621 milje përtej vendit.

Një nga 138 vullkanet aktive të Antarktidës, është i njohur për lëshimin e xhepave të gazit që përmban afërsisht 80 gramë ar. Duke qëndruar në 12,448 metra i lartë, vullkani qëndron mbi një fetë të hollë kore.

Emri:  0_Mount-Erebus-Ross-Island-Antarctica.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  19.9 KB

Ekspertët nga NASA, agjencia amerikane e hapësirës, thonë se kjo do të thotë se shkëmbi i shkrirë ngrihet lehtësisht nga brendësia e Tokës me grimca ari të bartura në sipërfaqe dhe duke u kristalizuar.

Shkencëtarët kanë sugjeruar që këto grimca më pas të udhëtojnë nëpër ajër, pasi “pluhuri i arit” është gjetur 621 milje larg burimit. . Vullkani gjithashtu nxjerr herë pas here shkëmbinj në shpërthime stromboliane.

Mendohet të jetë vullkani aktiv më jugor në botë dhe ka pamje nga stacioni kërkimor McMurdo në ishullin Ross. Është deri tani pealja më e famshme e Antartikës edhe pse nuk është më e spikatura.

Ajo gjithashtu ka një liqen llave në kraterin e majës që ka qenë aktiv të paktën që nga viti 1972. Për shkak të vendndodhjes së largët, aktiviteti monitorohet kryesisht nga satelitët.


Burimi: Daily Star