Stuhia derdh shiun më të madh të regjistruar ndonjëherë në vendin e shkretëtirës të Emirateve të Bashkuara Arabe, duke përmbytur rrugë dhe aeroportin e Dubait

Nga Jon Gambrell

Shirat filluan të hënën vonë, duke lagur rërat dhe rrugët e Dubait me rreth 20 milimetra (0,79 inç) shi, sipas të dhënave meteorologjike të mbledhura në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait. Stuhitë u intensifikuan rreth orës 9 të mëngjesit të së martës lokale dhe vazhduan gjatë gjithë ditës, duke hedhur më shumë shi dhe breshër në qytetin e mbingarkuar.

Emri:  Screenshot 2024-04-17 at 10.35.28 AM.jpg

Shikime: 21

Madhësia:  41.3 KB

Deri në fund të së martës, më shumë se 142 milimetra (5.59 inç) reshje shiu kishin zhytur Dubain gjatë 24 orëve. Një vit mesatarisht sheh 94.7 milimetra (3.73 inç) shi në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait, më i ngarkuari në botë për udhëtime ndërkombëtare dhe një qendër për transportuesin e distancave të gjata Emirates.

Në aeroport, uji i qëndrueshëm u përplas në rrugët lidhëse ndërsa avioni u ul. Aeroporti përfundoi duke ndaluar mbërritjet të martën mbrëma dhe pasagjerët u përpoqën të arrinin terminalet përmes ujit të përmbytjes që mbulonte rrugët përreth.

Një çift, i cili foli për Associated Press në kushte anonimiteti për të folur lirshëm në një vend me ligje të rrepta që kriminalizojnë fjalimin kritik, e quajti situatën në aeroport "kërdi absolute".

“Nuk mund të marrësh një taksi. Ka njerëz që flenë në stacionin e metrosë. Ka njerëz që flenë në aeroport, "tha burri të mërkurën.

Ata përfunduan duke marrë një taksi afër shtëpisë së tyre rreth 30 kilometra larg, por uji i përmbytjes në rrugë i ndaloi. Një kalimtar i ka ndihmuar ata të kalonin një pengesë autostrade me bagazhet e tyre të dorës, shishet e xhinit që morën nga pa taksa duke u trokitur larg.

Aeroporti Ndërkombëtar i Dubait pranoi të mërkurën në mëngjes se përmbytjet kishin lënë "opsione të kufizuara transporti" dhe kishin prekur fluturimet pasi ekuipazhet e avionëve nuk mund të arrinin në aeroport.

"Rimëkëmbja do të marrë pak kohë," tha aeroporti në platformën sociale X. "Ne ju falënderojmë për durimin dhe mirëkuptimin tuaj ndërsa ne punojmë me këto sfida."

Policia dhe personeli i emergjencës lëvizën ngadalë nëpër rrugët e përmbytura të Dubait. Rrufeja shkëlqeu të martën nëpër qiell, duke prekur herë pas here majën e Burj Khalifa, ndërtesës më të lartë në botë. Metroja e qytetit pa shofer pa ndërprerje dhe stacione të përmbytura gjithashtu.

Shkollat ​​në të gjithë Emiratet e Bashkuara Arabe, një federatë prej shtatë sheikhdomesh, kryesisht u mbyllën përpara stuhisë dhe punonjësit e qeverisë po punonin kryesisht nga distanca nëse mundeshin. Shumë punëtorë qëndruan gjithashtu në shtëpi, megjithëse disa dolën jashtë, me fatkeqit që ngecnin automjetet e tyre në ujë më të thellë se sa pritej që mbulonte disa rrugë.

Autoritetet dërguan kamionë cisternë në rrugë dhe autostrada për të larguar ujin. Uji u derdh në disa shtëpi, duke i detyruar njerëzit të shpëtonin nga shtëpitë e tyre.

Sundimtarët e trashëguar të vendit nuk ofruan informacione të përgjithshme për dëmet ose dëmtimet për kombin, pasi disa flinin në automjetet e tyre të përmbytura të martën mbrëma. Në Ras al-Khaimah, emirati më verior i vendit, policia tha se një 70-vjeçar vdiq kur automjeti i tij u përfshi nga përmbytjet.

Fujairah, një emirat në bregun lindor të Emirateve të Bashkuara Arabe, pa reshjet më të mëdha të martën me 145 milimetra (5.7 inç) që ranë atje.

Autoritetet anuluan shkollën dhe qeveria vendosi përsëri punën në distancë për të mërkurën.

Shiu është i pazakontë në Emiratet e Bashkuara Arabe, një komb i thatë, i Gadishullit Arabik, por ndodh periodikisht gjatë muajve më të ftohtë të dimrit. Shumë rrugë dhe zona të tjera kanë mungesë kullimi për shkak të mungesës së reshjeve të rregullta, duke shkaktuar përmbytje.

Shi ra gjithashtu në Bahrein, Katar dhe Arabinë Saudite.

Në Omanin fqinj, një sulltanat që qëndron në skajin lindor të Gadishullit Arabik, të paktën 18 njerëz janë vrarë në shirat e dendur ditët e fundit, sipas një deklarate të martën nga Komiteti Kombëtar i vendit për Menaxhimin e Emergjencave. Kjo përfshin rreth 10 nxënës të shkollës të përzënë në një automjet me një të rritur, i cili pa ngushëllimet që vijnë në vend nga sundimtarët në të gjithë rajonin.



Burimi: AP