Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,628
    Postimet në Bllog
    18

    A po bëhen judenjtë gati të rindërtojnë Tempullin në Jeruzalem dhe t'i hapin rrugën Antikrishtit?

    Çfarë lidhje kanë këto lopë të kuqe nga Teksasi me luftën dhe paqen në Lindjen e Mesme

    Jerusalem – Kur zëdhënësi i Hamasit, Abu Ubaida filloi një fjalim për të shënuar 100-vjetorin e luftës në Gaza , një deklaratë konfuze, por që të hapte sytë, i shpëtoi titujve. Duke renditur motivet e masakrës së 7 tetorit të grupit militant palestinez në Izrael, ai akuzoi hebrenjtë se "sjellin lopë të kuqe" në Tokën e Shenjtë.

    Lopët për të cilat ai po fliste janë mëshqerra të kuqe, të cilat tani falë një vendndodhjeje të sigurt dhe të pazbuluar në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli. Disa hebrenj dhe të krishterë besojnë se ata janë çelësi për rindërtimin e tempullit hebre që dikur qëndronte në Jerusalem dhe për t'i bërë shenjë Mesias.

    Për ta kuptuar, ju duhet të shikoni prapa pothuajse 2000 vjet në historinë e trazuar të Lindjes së Mesme, kur romakët e lashtë shkatërruan tempullin e fundit në Jerusalem.

    Për ta rindërtuar atë, besimtarët e zjarrtë tregojnë Librin e Numrave të Biblës, i cili urdhëron izraelitët të ofrojnë "një mëshqerrë të kuqe pa të meta apo të meta dhe që nuk ka qenë kurrë nën zgjedhë".

    Vetëm me atë ofertë, këmbëngulin ata, tempulli mund të ngrihet përsëri.

    Nga Teksasi në Bregun Perëndimor

    Instrument në sjelljen e mëshqerrave në Tokën e Shenjtë ishte Yitshak Mamo, nga Uvne Jerusalem, një grup i angazhuar për të parë një tempull të ri të ndërtuar në qytetin e vjetër të Jeruzalemit.

    “Mund të kontrolloni nëse kanë qime të bardha apo të zeza”, tha ai për CBS News, duke shpjeguar se çdo qime që nuk është e kuqe do t'i skualifikonte lopët nga përmbushja e rolit të tyre të profetizuar.

    Emri:  0302-satmo-sacredcows-livesay-2727712-640x360.jpg

Shikime: 52

Madhësia:  37.7 KB
    Mëshqerrat e kuqe, të sjella në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli nga Yitshak Mamo i Uvne Jerusalemit, një grup i angazhuar për të parë një tempull të ri hebre të ndërtuar në qytetin e vjetër të Jeruzalemit, shihen në vendbanimin e tij në Bregun Perëndimor.
    CBS NEWS


    Gjetja e mëshqerrave të kuqe zgjati vite. Kërkimi e çoi Mamon jo te mbarështuesit hebrenj, por te fermerët e krishterë mijëra milje larg.



    “Pas një kërkimi të gjatë, i gjetëm në Teksas”, tha ai. "Texas red angus."

    Për të anashkaluar ligjet strikte në fuqi në atë kohë që ndalonin eksportin e bagëtive amerikane në Izrael, mëshqerrat u klasifikuan si kafshë shtëpiake, tha Mamo duke qeshur. Por për ata që ndjekin urdhërimet biblike, lopët nuk janë për të qeshur, shtoi ai, duke theksuar se nuk ishte një marifet publicitar.

    "Harry Potter është një histori e mirë. Bibla nuk është një histori," tha ai. "Bibla është një mënyrë e Perëndisë për të na udhëhequr."

    Emri:  heifers.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  23.2 KB
    Yitshak Mamo, nga Uvne Jerusalem, një grup i angazhuar për të parë një tempull të ri hebre të ndërtuar në qytetin e vjetër të Jeruzalemit, flet me CBS News në shtëpinë e tij në një vendbanim në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli.
    CBS NEWS


    Por ndërsa ato klasifikohen si kafshë shtëpiake, nuk ka plane për t'i lënë mëshqerrat e kuqe të jetojnë jetë të gjatë të lumtur.

    Një altar masiv i bardhë pret, ku ata do të digjen në një ngastër toke me pamje nga mali i Ullinjve në Jerusalem. Mamo tha se ceremonia duhet të kryhet duke parë drejtpërdrejt se ku qëndronte Tempulli i Dytë i lashtë, derisa u shkatërrua nga romakët në vitin 70.

    "Kutia e Pandorës që askush nuk mund ta mbyllë"

    Ajo që Mamo nuk e përmendi është ajo që qëndron në vendin e tempullit tani: Kupola e Shkëmbit dhe Xhamia Al-Aksa , të cilat janë ndër vendet më të shenjta në Islam.

    Emri:  al-aqsa-1250784906.jpg

Shikime: 53

Madhësia:  58.3 KB
    Forcat izraelite të sigurisë ruajnë kompleksin e Xhamisë Al-Aksa pas përleshjeve që shpërthyen gjatë muajit të shenjtë të agjërimit të Ramazanit në Jerusalem, 5 prill 2023.
    AHMAD GHARABLI/AFP/GETTY


    Sot, rojet e armatosura rëndë sigurojnë që vetëm myslimanët të lejohen brenda kompleksit. Por kjo nuk i ka penguar aktivistët hebrenj, si Melissa Jane Kronfeld, të udhëheqin grupe në Malin e Tempullit pesë ditë çdo javë.

    "Ka një Zot të vërtetë dhe filloi këtu," tha ajo, përpara se të binte në gjunjë dhe të përkulej aty ku u ndërtua Tempulli i Parë, ose Tempulli i Solomonit, në vitin 957 pes. Tempulli i Dytë, ose Tempulli i Herodit, ishte një version i rindërtuar i të parit, i ndërtuar në shekullin e 6-të pes, sipas shkrimeve të shenjta.

    "Është kaq e rëndësishme që hebrenjtë të kthehen dhe të rindërtojnë tempullin," tha Kronfeld nga Nju Jorku, i cili themeloi organizatën "High on the Har" për të udhëhequr turneun. "Nuk ka të bëjë me marrjen e ndonjë gjëje nga vëllezërit dhe motrat tona muslimane. Nuk ka të bëjë me shkatërrimin e vendeve të shenjta islame. Ka të bëjë me ruajtjen e këtij vendi dhe të qenit rojtarë të shtëpisë së Zotit për të gjithë njerëzit."

    Por ajo nuk e fsheh se çfarë dëshiron të ndodhë me Kupolën e Shkëmbit.

    "Unë besoj se do të shkojë, 100%. E gjithë puna do të shkojë për të ndërtuar një tempull," tha ajo, duke këmbëngulur që faltorja dhe kupola e saj e artë duhet të ruhen, por të zhvendosen.

    Emri:  kronfeld.jpg

Shikime: 50

Madhësia:  36.4 KB
    Melissa Jane Kronfeld flet me korrespondentin e CBS News, Chris Livesay teksa ecin përpara kupolës së artë të Xhamisë Al-Aksa në qytetin e vjetër të Jerusalemit.
    CBS NEWS


    Është një sugjerim që shumë prej tyre kanë frikë, nëse veprohet, mund ta bëjë luftën aktuale edhe më të përgjakshme dhe ta shohë atë të përhapet me shpejtësi përtej Rripit të Gazës.

    "Të gjithë thonë se ndërtesa, Tempulli i Tretë, është ajo që do të sjellë luftën, do të destabilizonte Lindjen e Mesme," tha ajo. "Lindja e Mesme duket mjaft e destabilizuar tani dhe lufta, nëse nuk gabohem, është tashmë këtu."

    Për të qenë i qartë, ëndrra e Kronfeldit për të parë një tempull të tretë të ndërtuar në këtë vend është pikërisht ajo, një ëndërr, dhe ajo nuk ndahet nga qeveria izraelite apo nga shumica dërrmuese e izraelitëve apo hebrenjve. Por sugjerimi ka qenë më se i mjaftueshëm për të nxitur grupe të shumta islamike.

    Hamasi e quajti sulmin e tij terrorist të 7 tetorit mbi Izraelin "Vala Al-Aksa" dhe stema e grupit përmban Kupolën e Shkëmbit pas dy shpatave të kryqëzuara.

    Ndërsa shumica e muslimanëve nuk e mbështesin dhunën e Hamasit, ata ndajnë përkushtimin e tij të palëkundur ndaj tokës së shenjtë, thotë Mustafa Abu Sway, Kryetari i Imam Al-Ghazali në Xhaminë Al-Aksa.

    “Xhamia Al-Aksa u përket të gjithë muslimanëve”, tha ai. "Pra, do të gjeni reagime nga Indonezia, Toronto dhe Nju Jork. Sot ka 2 miliardë muslimanë në mbarë botën."

    Ai i tha CBS News se heqja e Al-Aksa ose Kupola e Shkëmbit ishte "e paimagjinueshme" dhe paralajmëroi se do të ishte "hapja e një kutie të Pandorës që askush nuk mund ta mbyllë".

    Ungjillorët e SHBA-së, lopët dhe ardhja e dytë

    Aktivistët hebrenj nuk janë penguar nga masakra e Hamasit e 7 tetorit apo lufta e vazhdueshme në Gaza. Disa e kanë përdorur konfliktin si një sfond për të promovuar kauzën e tyre në Shtetet e Bashkuara.

    Në Mbledhjen e fundit Kombëtare për Lutje dhe Pendim në Uashington, DC, Mamo foli për mëshqerrat e tij dhe shpresat e tij për një tempull të tretë hebre. Mbledhja u mblodh nga Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Mike Johnson, i cili bëri një lutje kryesore përpara se të fliste një kush është kush i udhëheqësve ungjillorë dhe kongresistëve. Shumë ungjillorë amerikanë besojnë se mëshqerrat e kuqe do të sjellin ardhjen e dytë të Krishtit.

    "Ne do të pranojmë Mesian dhe kemi nevojë që Mesia të vijë," tha në mbledhje Byron Stinson, një teksas që ndihmoi në sjelljen e lopëve në Izrael. "Për mua mëshqerra e kuqe është e kuqe për gjakun e Jezu Krishtit. Prandaj është e kuqe."

    Emri:  evangelicals.jpg

Shikime: 50

Madhësia:  53.5 KB
    Byron Stinson (djathtas), një teksan që ndihmoi në sjelljen e mëshqerrave të kuqe teksane në Bregun Perëndimor, flet në një ngjarje të 31 janarit 2024 në Uashington, DC
    CBS NEWS


    Në vendbanimin e tij në Bregun Perëndimor, Mamo tha për CBS News se mëshqerrat duhet të kalojnë vetëm një test përfundimtar të pastërtisë. Ceremonia që ai shpreson se do të ringjallë tempullin dhe do të sjellë Mesian mund të bëhet çdo ditë. Ai tha se e kupton pse Hamasi mund të zemërohet.

    "Por unë nuk mund ta kuptoj, edhe nëse ata kanë të drejtë, pse duhet të therin dhe përdhunojnë njerëz për të fituar luftën e tyre," tha ai. “Terroristët na kanë sulmuar para se të ëndërronim këto lopë,” reflekton ai. "Ata nuk u duhen si justifikim për të vrarë."


    Burimi: CBS NEWS

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,628
    Postimet në Bllog
    18

    Për: A po bëhen judenjtë gati të rindërtojnë Tempullin në Jeruzalem dhe t'i hapin rrugën Antikrishti

    Historiku i përpjekjeve për rindërtimin e Tempullit të Tretë në shekuj (anglisht)


  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,628
    Postimet në Bllog
    18

    Për: A po bëhen judenjtë gati të rindërtojnë Tempullin në Jeruzalem dhe t'i hapin rrugën Antikrishti


  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,628
    Postimet në Bllog
    18

    Për: A po bëhen judenjtë gati të rindërtojnë Tempullin në Jeruzalem dhe t'i hapin rrugën Antikrishti

    Lufta e Shenjtë: Lopët e Kuqe, Gaza dhe Fundi i Botës

    Nga Matthew Tostevin

    Publikuar 05 Prill 2024 në 5:00 AM EDT

    Thuhet se këtu filloi bota - dhe ndoshta ku do të përfundojë.

    Epiqendra e vërtetë e luftës në Tokën e Shenjtë nuk është Rripi i Gazës i shkatërruar, nën sulmin izraelit që kur sulmi i përgjakshëm i Hamasit tetorin e kaluar shkaktoi konfliktin më vdekjeprurës në rajon në dekada. Është disa dhjetëra milje larg në Jerusalem, në majën e kodrës më të shenjtë dhe më të kontestuar në Tokë. Lufta ka rritur tensionet fetare dhe i ka dhënë shtysë të re një grupi hebrenjsh dhe aleatët e tyre të krishterë ungjillorë, të cilët janë vendosur në rindërtimin e një tempulli të lashtë ku tani qëndrojnë faltoret islamike mijëravjeçare – një sugjerim që ngjall tmerrin jo vetëm të palestinezëve dhe myslimanëve në mbarë botën , por të shumë hebrenjve në Izrael dhe në mbarë globin, si dhe të paqebërësve të mundshëm të Lindjes së Mesme.

    Mbrojtësit e Tempullit të Tretë janë përgatitur për ditën kur tempulli mund të rindërtohet, i kompletuar me lopë të kuqe të çertifikuara në mënyrë rabine të dërguara nga Teksasi për t'u përdorur në ritualet e pastrimit të flijimit. Projektet arkitekturore janë të gjitha gati, sipas përshkrimeve të hollësishme biblike. Rrobat janë thurur dhe veglat janë mbledhur sipas specifikimeve biblike për ceremonitë në tempullin e planifikuar.

    Emri:  Screenshot 2024-04-08 at 12.47.41 AM.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  43.8 KB
    Mëshqerrë e kuqe në vendbanimin izraelit Shiloh në Bregun Perëndimor të pushtuar. Pesë nga lopët e kuqe pa të meta u fluturuan nga Teksasi për përdorim të mundshëm në ritet e mundshme të flijimit që lidhen me ndërtimin e një...

    Mbështetësit hebrenj mesianikë besojnë se rindërtimi i tempullit, në vend që të jetë përçarës, do të përmbushte profecinë biblike për të sjellë një epokë paqeje me tempullin si "shtëpi lutjeje për të gjitha kombet". Mbështetësit e krishterë, ndërkohë, besojnë se do të ishte një hap i rëndësishëm drejt Ardhjes së Dytë të Jezusit dhe një betejë e fundit apokaliptike me Antikrishtin.

    "Luftëtarët tanë të shenjtë që po luftojnë në Gaza në të vërtetë po luftojnë për ndërtimin e Tempullit," tha një udhëheqës lutjeje hebreje së fundmi në një vizitë të diskutueshme në vendin e besuar të dy tempujve të mëparshëm hebrenj në Jerusalem.

    Duke qëndruar përpara Kupolës së Shkëmbit, faltores islame që shkëlqen që ka qëndruar për më shumë se 1300 vjet në të njëjtin vend të kontestuar, Marina Sokol, një nënë izraelite, djali i së cilës u vra duke luftuar Hamasin në Gaza, shpalli: "Lufta që po bëjmë është një luftë për Malin e Tempullit."

    Në luftën e tyre për të shkatërruar Izraelin dhe për ta zëvendësuar atë me një shtet islamik, udhëheqësit e Hamasit gjithashtu përdorin me lehtësi simbolikën e Jerusalemit dhe Malit të Tempullit, i njohur për myslimanët si Haram al-Sharif (Shenjtorja fisnike). Është vendi i tretë më i shenjtë në Islam me xhaminë e tij Al-Aksa, si dhe është vendi më i shenjtë në judaizëm. "Ky raund konflikti po zhvillohet nga rezistenca me emrin "Përmbytja e Al-Aksa". Nuk është për hir të Gazës apo Bregut Perëndimor, por për hir të Jeruzalemit dhe Al-Aksa-s”, tha zëdhënësi i Hamasit Bassem Naim për Newsweek .

    Hamasi vrau rreth 1200 izraelitë dhe rrëmbeu më shumë se 200 në sulmin e tij të paprecedentë të 7 tetorit, sipas shifrave izraelite. Ofensiva pasuese e Izraelit kundër Hamasit deri më tani ka vrarë mbi 32,000 palestinezë në Gaza, sipas autoriteteve të Hamasit atje. Ata nuk thonë se sa prej tyre ishin luftëtarë. Izraeli tha se të paktën 13,000 prej tyre ishin.

    Përmbytje

    Hamasi e ka vendosur prej kohësh luftën kundër "judaizimit" të vendeve të shenjta në krye të listës së arsyeve për të kërkuar shkatërrimin e Izraelit.

    Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit në vazhdim, udhëheqësit e Hamasit u kërkuan përsëri palestinezëve që të mblidhen në vendin e shenjtë prej 36 hektarësh, skenë e konfrontimeve të shpeshta në të kaluarën, dhe shkëndija për dhunë më të gjerë. Izraeli ka kufizuar numrin e besimtarëve në emër të shqetësimeve të sigurisë, duke tërhequr ankesa nga palestinezët për trajtim të padrejtë dhe për shkelje të marrëveshjeve të kahershme.

    Emri:  Screenshot 2024-04-08 at 12.49.28 AM.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  30.4 KB
    Një hebre fetar shikon Kupolën e Shkëmbit, një faltore islame në Jerusalem më 3 dhjetor 2023. Grupet që besojnë në ndërtimin e një tempulli të tretë thonë se Kupola e Shkëmbit qëndron


    Qeveria izraelite ka vendosur tre synimet e saj të luftës në Gaza si shkatërrimin e Hamasit, kthimin në shtëpi të pengjeve që kanë mbetur dhe sigurimin që territori nuk mund të përbëjë më një kërcënim – synime që kanë mbështetje të gjerë midis hebrenjve izraelitë. Por shpresa se konflikti mund të jetë një hap drejt rindërtimit të tempullit rezonon gjithashtu për avokatët e Tempullit të Tretë, të cilët janë pjesë e një skaji që është forcuar nën qeverinë e krahut të djathtë të kryeministrit Benjamin Netanyahu .

    "Tempulli i Shenjtë - Tani, më shumë se kurrë!" tha një postim në rrjetet sociale nga Instituti i Tempullit, një nga grupet kryesore që kërkon të nxisë interesin për rindërtimin e tempullit.

    "Ne të gjithë presim me padurim ditën pas humbjes së Izraelit ndaj të gjithë armiqve tanë. Ndërtimi i Tempullit të Shenjtë, 'një shtëpi lutjeje për të gjitha kombet', (Isaia 56:7) është i vetmi plan paqeje që mund dhe do të ketë sukses! " tha instituti, i cili në të kaluarën u raportua se kishte marrë disa fonde shtetërore, por thotë se nuk merr më.

    "Muslimanët e kuptojnë saktë domethënien historike dhe fetare të Malit të Tempullit për popullin hebre dhe për këtë arsye e përqendrojnë nxitjen e tyre në Malin e Tempullit," tha për Newsweek Yitzchak Reuven, drejtor i departamentit ndërkombëtar të Institutit të Tempullit. "Në fakt, lufta në Gaza është një luftë mbi Malin e Tempullit."

    Një zëdhënës i qeverisë izraelite pranoi pyetjet e Newsweek , por nuk u përgjigj në kohën e publikimit.

    Për palestinezët, aktiviteti fetar hebre në rritje në vend është tashmë një hap drejt kataklizmit.

    "Këto janë farat e konfliktit dhe farat e llojit të zjarrit që mund të djegë të gjithë Lindjen e Mesme," tha akademiku palestinez Adnan Joulani për Newsweek . "Kjo është trualli më i rrezikshëm për të luajtur."

    Autoriteti Palestinez, i cili drejton pjesë të Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli dhe kërkon një shtet përkrah Izraelit, nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

    Sipas traditës hebraike, vendi i njohur si mali Moriah është vendi ku u krijua bota. Këtu Abrahami e ofroi djalin e tij si flijim. Për hebrenjtë dhe të krishterët ai djalë ishte Isaku, ndërsa shumica e burimeve myslimane thonë se ishte Ismaili. Këtu mbreti Solomon ndërtoi tempullin e parë, të shkatërruar nga babilonasit në 586 para Krishtit. Mendohet se Tempulli i Dytë u ndërtua 70 vjet më vonë - tempulli nga i cili të krishterët besojnë se Jezusi i dëboi këmbyesit e parave. Ai tempull u shkatërrua nga romakët në vitin 70 pas Krishtit.

    Për muslimanët, vendi është vendi ku Muhamedi bëri një udhëtim të mrekullueshëm natën nga Meka para se të ngjitej në qiell. Muhamedi dhe pasuesit e tij të hershëm u kthyen këtu për t'u lutur përpara se të ktheheshin në Mekë. Kupola e Shkëmbit u ndërtua pak më shumë se 50 vjet pas vdekjes së Muhamedit në vitin 632 pas Krishtit. Në mesjetë, disa muslimanë, hebrenj dhe të krishterë besonin se struktura me kupolë ari dhe me pllaka të hollësishme ishte në të vërtetë Tempulli i Solomonit.

    Emri:  Screenshot 2024-04-08 at 12.50.29 AM.jpg

Shikime: 23

Madhësia:  49.6 KB
    Myslimanët palestinezë luten jashtë Kupolës së Shkëmbit në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa të Jerusalemit më 11 mars 2024. Vendi është vendi i tretë më i shenjtë në Islam, si dhe më i shenjti për hebrenjtë, të cilët e dinë

    Të jashtëm


    Një thirrje për të rindërtuar tempullin është pjesë e lutjeve të përditshme të hebrenjve fetarë. Por ata që kërkojnë në mënyrë aktive ta realizojnë atë janë të jashtëzakonshëm brenda një lëvizjeje nacionaliste fetare që sheh një të drejtë të dhënë nga Zoti mbi të gjithë tokën nga lumi Jordan deri në Detin Mesdhe – një besim që ka ndihmuar në vendosjen e Bregut Perëndimor të pushtuar që nga viti 1967 Lufta e Lindjes së Mesme. Ende një pakicë e vogël, avokatët e Tempullit të Tretë fituan vrull ndërsa politika izraelite u zhvendos drejt së djathtës fetare nën Netanyahu.

    "Lëvizja e Tempullit të Tretë ka shumë pushtet. Ata janë në qeveri, kanë shumë mbështetje, diçka që nuk e kanë pasur kurrë më parë," tha Yonatan Mizrachi i grupit Peace Now, pjesë e një paqeje dikur me ndikim të krahut të majtë. lëvizje që vetë është shtyrë në margjina, veçanërisht që nga sulmi i Hamasit. "Njëzet vjet më parë, edhe kolonët u përpoqën të shmangnin marrëdhëniet me Malin e Tempullit/Haram al-Sharif. Kishte vetëm pak njerëz, disa dhjetëra, dhe sot po flasim për një lëvizje," tha ai për Newsweek . "Një lëvizje shumë e zhurmshme, por ende një pakicë."

    Jashtë Izraelit, lëvizja ka pak tërheqje.

    “Së pari, 90 për qind e hebrenjve amerikanë nuk e kanë konceptin e një tempulli të tretë në asnjë mënyrë tradicionale,” tha rabini Asher Lopatin, drejtor i marrëdhënieve me komunitetin në Federatën Hebraike të Ann Arborit të Madh, Miçigan. "10 përqind e tjerë që janë ortodoksë ose tradicionalë janë pothuajse tërësisht të mendimit se Tempulli i Tretë do të rindërtohet vetëm pasi të vijë Moshiach (Mesia) dhe të ketë paqe në botë," i tha ai Newsweek . "Hebrenjtë ultra-ortodoksë besojnë se vetëm Zoti do të ndërtojë tempullin e tretë."

    Aktivistët e Tempullit të Tretë në Izrael distancohen nga radikalët më ekstremë, si grupi nëntokësor, anëtarët e të cilit u arrestuan në 1984 me një plan të supozuar për të hedhur në erë vendet myslimane. Shumë aktivistë të Tempullit të Tretë pohojnë se përfundimisht vetë muslimanët do të kërkojnë që tempulli të ndërtohet në përmbushje të vullnetit hyjnor.

    Emri:  Screenshot 2024-04-08 at 12.51.37 AM.jpg

Shikime: 21

Madhësia:  45.4 KB
    Aktivistja e tretë e Tempullit Melissa Jane Kronfeld në Jerusalem më 3 dhjetor 2023. Mbrojtësit e rindërtimit të tempullit ku tani qëndrojnë faltoret myslimane janë një pakicë e vogël.

    "Oh, ne patjetër duhet të heqim qafe Kupolën e Shkëmbit," tha Melissa Jane Kronfeld, e cila erdhi në Izrael nga Nju Jorku dhe është si një mbështetëse e zëshme e lëvizjes. "Unë në fakt mendoj se duhet të zhvendoset dhe të ruhet në një muze të bukur diku," tha ajo. "Nuk është pjesë e planit," tha ajo për Newsweek . "Perëndia parashtroi saktësisht se çfarë duhej të ishte tempulli."

    Ajo dhe të tjerët nuk janë të shqetësuar nga sfidat për heqjen e një prej strukturave më ikonike në botë. Përveç të qenit një emblemë arkitekturore e Jeruzalemit, Kupola e Shkëmbit është një simbol i shtetit të kërkuar prej kohësh nga palestinezët me Jerusalemin si kryeqytet. Izraeli gjithashtu pretendon Jeruzalemin si kryeqytetin e tij. Kupola e Shkëmbit është pjesë e të njëjtit kompleks si Xhamia Al-Aksa, e cila nuk është vetë në tokën ku mendohet se kanë qëndruar tempujt.

    "Ne do ta mbrojmë xhaminë deri në fund," tha Abu Ibrahim, një shofer taksie në pension, në sheshin e gurtë jashtë xhamisë. Ai mori një plumb nëpër këmbë gjatë trazirave në vitin 1990, kur palestinezët kishin frikë nga një pushtim nga aktivistët e Tempullit të Tretë. Të paktën 17 palestinezë u vranë në atë kohë. “Është një vend islamik dhe jo hebre”, tha ai. “Ata nuk kanë të drejtë të falen këtu”.

    Lutjet

    Lufta për të drejtat e lutjes po ndodh pikërisht tani.

    Çdo mëngjes që lejohen vizitat nga jomuslimanët, grupe hebrenjsh fetarë mblidhen në një portë përmes së cilës u lejohet të vizitojnë. Çdo mëngjes, një oficer policie izraelite u thotë atyre se nuk lejohen të luten në Malin e Tempullit. Çdo mëngjes, ata ngjiten nën shoqërimin e policisë dhe falen atje, duke recituar nga celularët e tyre.

    "Ata që thonë se lutjet nuk po ndodhin këtu nuk janë ata që vijnë me ne," tha Kronfeld, grupi i të cilit, High On The Har, inkurajon vizitorët.

    Emri:  Screenshot 2024-04-08 at 12.52.52 AM.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  67.8 KB
    Adhuruesit hebrenj luten nën rojen e policisë në Malin e Tempullit, të cilin muslimanët e njohin si Haram al-Sharif (Shenjtori fisnik). Vendi i shenjtë është një nga më të kontestuarit në Tokë.

    Situata ligjore për lutjet është e komplikuar. Pasi Izraeli pushtoi vendin në luftën e vitit 1967, ai injoroi sugjerimin e rabinit të atëhershëm të ushtrisë për të hedhur në erë Kupolën e Shkëmbit dhe për të hapur rrugën për Tempullin e Tretë. Në vend të kësaj, qeveria zgjodhi të ruante një "status quo" me administratën nën një Vakëf Islamik që ndalon lutjen nga kushdo përveç muslimanëve. Megjithëse Gjykata e Lartë e Izraelit ka vendosur që hebrenjtë kanë të drejtë të luten atje, ajo gjithashtu tha se e drejta mund të kufizohet në interesin publik - si për të shmangur ndezjen e situatës. Vizitat nga jomuslimanët nuk lejohen të premteve: ditën e lutjeve kryesore të muslimanëve, ose në Shabatin hebre. Ato gjithashtu kufizohen gjatë Ramazanit dhe festave të tjera myslimane.

    Status quo-ja është vënë nën tendosje pasi politika izraelite është zhvendosur. Ministri i Sigurisë së linjës së ashpër Itamar Ben-Gvir theksoi shpalljen e pronësisë izraelite gjatë vizitave të diskutueshme vitin e kaluar, duke shkaktuar reagime të furishme nga grupet palestineze, përfshirë Hamasin. Ministria e sigurisë nuk iu përgjigj një kërkese të Newsweek për koment.

    Palestinezët ankohen se të drejtat e tyre të lutjes po kufizohen nga izraelitët, veçanërisht që nga lufta në Gaza.

    "Ata po ndryshojnë status quo-në dhe po krijojnë një axhendë të re," tha për Newsweek , shkencëtari politik palestinez Mahdi Abdul Hadi, një anëtar i këshillit të Vakëfit .

    Problemet në vend e ndezin shpejt rajonin. Ajo ndihmoi në nxitjen e Intifadës së dytë palestineze në vitin 2000, pasi kryengritja prishi bisedimet e paqes. Në vitin 2021, policia izraelite sulmoi kompleksin pas protestave të hedhjes së gurëve mbi kufizimet e lutjes së Ramazanit. Rezultati: 11 ditë luftime midis Hamasit dhe Izraelit dhe një hap i paepur drejt konfliktit të fundit.

    "Ky është një simbol për ne. Ne kemi një detyrë të shenjtë për ta shpëtuar atë," tha shitësi palestinez i këpucëve Sami Taim, i cili në moshën 24 vjeç është shumë i ri për t'u lejuar brenda kompleksit shumicën e kohës nga policia kufitare izraelite që patrullon Old Qyteti. "Ne kurrë nuk do të dorëzohemi," i tha ai Newsweek.

    Emri:  Screenshot 2024-04-08 at 12.53.50 AM.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  44.6 KB
    Një model i faltores islame Dome of the Rock mbi një grumbull erëzash në një treg të Jeruzalemit. Faltorja dhe kompleksi i Xhamisë Al-Aksa ku ndodhet nuk janë vetëm të shenjta..


    Ndërsa hebrenjtë izraelitë bien dakord për shenjtërinë e vendit, nuk ka një pikëpamje të unifikuar se çfarë duhet bërë atje në një shoqëri që ka ndarjet e veta të thella midis fetarëve; mes fetarve dhe laikëve; midis të majtës dhe të djathtës; dhe mes izraelitëve, paraardhësit e të cilëve emigruan nga pjesë të ndryshme të botës.

    "Fakti që armiqtë tanë e njohin rëndësinë e këtij vendi dhe ne nuk e kuptojmë, është fjalë për fjalë tragjedia e një brezi," u ankua një lutje i ri gjatë një lutjeje në vend një të diel për një duzinë apo më shumë njerëz, disa prej të cilëve vizitojnë disa herë në ditë.

    Në të kundërt, kryerabini sefardik Yitzhak Yosef ka thënë se çdo hebre që madje viziton vendin po mëkaton – për të mos përmendur as që kërkon të ndërtojë një tempull të tretë. Ai i dërgoi një letër të ashpër Ben-Gvirit pas vizitës së tij.

    Edhe në të djathtën fetare, disa janë të kujdesshëm ndaj lëvizjes së Tempullit të Tretë nga frika se ajo mund të minojë shtytjen e menjëhershme për të drejtat e lutjes në vendin e shenjtë.

    "Unë lutem çdo ditë për një tempull të tretë, por ka një ndryshim në këtë kohë dhe në këto breza nga hapi praktik që duam," tha Yishai Fleisher, zëdhënës ndërkombëtar për komunitetin hebre të Hebronit, skenë e konfrontimeve të shpeshta midis hebrenjve. kolonët dhe palestinezët në Bregun Perëndimor.

    "Askush nuk po ofron një faturë për të ndërtuar një tempull të tretë, por ne duam që ai të jetë i hapur të shtunën," i tha ai Newsweek .

    Divizionet izraelite

    Një sondazh në vitin 2022 zbuloi se 50 përqind e hebrenjve izraelitë favorizonin lejimin e lutjeve hebraike në Malin e Tempullit, me 40 përqind kundër. Por vetëm 12 përqind e panë lutjen në vend si një urdhër fetar: për pjesën tjetër, ishte për të demonstruar sovranitetin. Në mesin e hebrenjve laikë, 39 për qind kundërshtuan lejimin e lutjeve për shkak të reagimit të mundshëm nga bota myslimane.

    Sforcimet janë të dukshme në vetë vendin. Policia e paduruar ruan adhuruesit hebrenj së bashku. Një oficer laik tërheq një qortim të ashpër nga Kronfeld kur ndez një cigare dhe hedh hi mbi gurët e lashtë.

    Marrëdhënia midis qeverive izraelite dhe lëvizjes së Tempullit të Tretë ka qenë gjithashtu e paqartë – nganjëherë shpërfillëse, por me mbështetës të kërkuar gjithashtu për avantazhe politike. Në vitin 2013, Radio Ushtria e Izraelit zbuloi se Instituti i Tempullit kishte marrë fonde shtetërore për punën e tij kulturore dhe arsimore, megjithëse tani thotë se nuk merr ndihmë nga qeveria dhe mbështetet në donacionet dhe shitjet nga muzeu dhe dyqani i dhuratave.

    Emri:  Screenshot 2024-04-08 at 12.54.58 AM.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  48.9 KB
    Kartolinat e shitura nga Instituti i Tempullit në Jerusalem japin përshtypjen e një artisti për Tempullin e Tretë. Lufta në Gaza i ka dhënë një shtysë të re një grupi të vogël hebrenjsh që kërkojnë të ndërtojnë një tempull ku..

    Në lagjen hebraike të qytetit të vjetër, ekspozitat e institutit shfaqin rroba të bëra duke përdorur ngjyra dhe fije të epokës biblike që janë përgatitur për ceremonitë e mundshme në tempull. Ka një altar dhe një menorah prej ari të fortë. Dyqani i dhuratave shet kartolina me përshtypjen e një artisti për Jeruzalemin e së ardhmes, me pelegrinët që shkojnë në një tempull të tretë që ka zëvendësuar Kupolën e Shkëmbit.

    "Shumica e përgatitjeve fizike tashmë janë bërë," tha Reuven i institutit. "Anijet e tempullit janë rikrijuar. Instituti i Tempullit ka rikrijuar gjithashtu rrobat e kryepriftit si dhe të priftërinjve të tjerë. Është bërë gjithashtu një altar me përmasa modeste, i cili mund të transportohet lehtësisht në vendin e synuar në tempull. Mali."

    "Ndërsa ne bëjmë çdo përpjekje në aftësinë tonë të kufizuar për të ndezur interesin për ndërtimin e tempullit, rindërtimi i tempullit nuk është një projekt i Institutit të Tempullit. Një përpjekje e tillë monumentale duhet të bazohet në mbështetjen e gjerë nga populli i Izraelit dhe anëtarët e komunitetit ndërkombëtar”, shtoi ai.

    Lidhje Ungjillore

    Jo-hebrenjtë janë ndër mbështetësit më të zjarrtë të Tempullit të Tretë: ata janë të krishterë që presin Ardhjen e Dytë të Jezusit përpara Ditës së Gjykimit – një pikëpamje e Fundit të Kohëve që, në fakt, ndahet gjerësisht me myslimanët.

    Një nga ata besimtarë është Bajron Stinson, një teksan i butë dhe i vetëshpallur judeo-kristian, i cili e ndan kohën e tij midis SHBA-së dhe Izraelit dhe është i përkushtuar për të ndihmuar "etërit e besimit" për të ndërtuar një tempull të ri.

    "Ky është plani i Zotit," i tha ai Newsweek me telefon nga kamioni i tij që rrotullohej nëpër Teksas. “Po përjetohet pikërisht tani para syve tanë”.

    Stinson ndihmoi në sigurimin e pesë mëshqerrave të kuqe në Teksas dhe dërgimin e tyre në vitin 2022. Bagëtitë nevojiten për një ceremoni pastrimi për tempullin (thikat e flijimit janë të ekspozuara në Institutin e Tempullit). Asnjë lopë e kuqe nuk do të bëjë. Ata duhet të jenë "pa të meta apo të meta" (Numrat 19) dhe nuk duhet të kenë funksionuar kurrë. Nuk ishte e lirë t'i çosh në Izrael: ata duhej të transportoheshin si kafshë shtëpiake në një Boeing 777 të American Airlines .

    Pasi të kryhet ceremonia dhe hiri i një mëshqerre të kuqe përzihet me barishte dhe ujërat e Burimit Gihon të Jerusalemit, përzierja pastruese mund të zgjasë qindra vjet, tha Stinson. Por ai mendoi se 20 ose 30 vjet do të mjaftonin për tempullin.

    "Kur shohim tempullin atje, unë pres pendim, dhe më pas gëzim, dhe më pas kremtim të fuqisë së Perëndisë, sepse ai po i tregon botës se ai është Zoti," tha Stinson. “Nuk është se do të ndodhë brenda një dite, për mendimin tim, por do të ndodhë”.

    Lopët e Shenjta

    Emri:  Screenshot 2024-04-08 at 12.56.22 AM.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  43.5 KB
    Një mëshqerrë e kuqe duket nga stilolapsi i saj në Shiloh në Bregun Perëndimor më 7 dhjetor 2023. Lopët e kuqe u sollën nga Teksasi për ritet që lidhen me rindërtimin e tempullit hebre në...


    Tani për tani, shtëpia e lopëve është një strehë metalike më shumë se 7000 milje nga vendlindja e tyre në Teksas në vendbanimin izraelit Shiloh në Bregun Perëndimor. Ata shikojnë nga stilolapsi i tyre i veshur me kashtë me sy të butë, duke ofruar surrat me shpresën e përkëdheljes ose kënaqësive. Rabinët i inspektojnë herë pas here për t'u siguruar që nuk kanë flokë të bardhë.

    Ka simbolikë për të pasur mëshqerrat e kuqe në Shiloh. Sipas besimtarëve, ky është vendi ku tabernakulli - një pararendës i lëvizshëm i tempullit - qëndroi për më shumë se 300 vjet. Në Bibël, Shiloh ishte kryeqyteti i parë i Izraelit. Tani, ajo është në zemër të konfliktit izraelito-palestinez dhe dhuna në Bregun Perëndimor është intensifikuar së bashku me luftën në Gaza.

    Shiloh është një nga vendbanimet që janë parë prej kohësh nga palestinezët dhe negociatorët si ndër pengesat më të mëdha për një marrëveshje paqeje dhe si të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar – një pikëpamje e sfiduar nga Izraeli. Ato vendbanime tani janë shtëpi për më shumë se gjysmë milioni njerëz. Netanyahu, një kundërshtar i gjatë i një shteti palestinez përkrah Izraelit, mbolli një pemë ulliri në Shiloh në vitin 2019. Një pllakë thotë se pema që ai mbolli "simbolizon mbajtjen tonë në tokën e atdheut tonë". Pemët e ullirit mund të jetojnë për mijëra vjet.

    Luftë e gjatë

    Mbrojtësit e Tempullit të Tretë u tregojnë atyre që vënë në dyshim ambiciet e tyre se vetë ideja e Izraelit nuk është shumë më e vjetër se një shekull dhe pakkush besoi në të kur Theodor Herzl themeloi lëvizjen e tij për të promovuar Sionizmin në shekullin e 19-të.

    Dimensioni fetar i konfliktit dhe vizioni i një lufte shumë brezash – në krye të nacionalizmit, pretendimeve për tokë dhe mbijetesës bazë të kërkuar nga të gjitha palët – i ngatërron më tej paqebërësit e mundshëm siç janë administratat e mëvonshme amerikane që kanë bërë thirrje për një zgjidhje me dy shtete me izraelitët dhe palestinezët që ndajnë tokën.

    "Perëndimorët kanë vështirësi të pranojnë këtë lloj prizmi në konflikt," tha Efraim Inbar, president i Institutit të Jerusalemit për Strategjinë dhe Sigurinë. "Është një ide e gabuar të besosh se amerikanët do të sugjerojnë një lloj marrëveshjeje të mrekullueshme dhe do të derdhin para mbi ne, mbi ta. Është e pakuptimtë."

    Perspektivat për një marrëveshje të tillë duket se janë zvogëluar më tej gjatë luftës së Gazës, me Netanyahu që refuzoi kategorikisht thirrjet e presidentit amerikan Joe Biden për të mbështetur një të tillë. Mbështetja për një zgjidhje me dy shtete kishte rënë edhe përpara 7 tetorit, por një sondazh i Gallup në fund të 2023 tha se ishte 25 për qind në Izrael krahasuar me 61 për qind në 2012. Mbështetja midis palestinezëve gjithashtu ka rënë nga një dekadë më parë , megjithëse një sondazh në mars tregoi se ishte dyfishuar në Gaza në 62 për qind që nga dhjetori, ndërsa ende vetëm 34 për qind në Bregun Perëndimor.

    Mungesa e një marrëveshjeje për një shtet palestinez u përshtatet avokatëve të Tempullit të Tretë. Disa aktivistë besojnë se trauma e sulmit të Hamasit më 7 tetor dhe lufta që pasoi do t'i shtyjë izraelitët më tej drejt një pretendimi më të fortë ndaj vendeve të shenjta – qoftë vetëm nga shqetësimet e sigurisë dhe jo nga bindjet fetare.

    Megjithëse lufta ka nxitur akuza nga krahët e majtë se animi djathtas i Izraelit dhe neglizhenca e krijimit të paqes ndihmuan në fillimin e konfliktit, ishte e djathta ekstreme dhe partitë fetare ato që bënë fitime të dukshme në zgjedhjet e fundit komunale në Jerusalem, vota e parë që nga lufta.

    Aktivistët e Tempullit të Tretë ndejnë një vrull të ri.

    "Gjithmonë më thuhet se Tempulli i Tretë do të destabilizojë Lindjen e Mesme dhe se do të nisë një luftë. Epo, jam shumë i sigurt se lufta është tashmë këtu dhe Lindja e Mesme është goxha e destabilizuar," tha Kronfeld. "Më pëlqen të mendoj për këtë nga ana tjetër. Po sikur Tempulli i Tretë të jetë përgjigja? Po sikur të jetë ai që sjell paqen dhe stabilizon rajonin?"

    Emri:  Screenshot 2024-04-08 at 1.00.02 AM.jpg

Shikime: 23

Madhësia:  57.0 KB
    Vizitorët përpara vendit të shenjtë të njohur për hebrenjtë si Mali i Tempullit dhe për muslimanët si Haram al-Sharif në Jerusalem. Faqja është një nga më të kontestuarit në Tokë dhe është...


    Burimi: Newsweek

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,628
    Postimet në Bllog
    18

    Për: A po bëhen judenjtë gati të rindërtojnë Tempullin në Jeruzalem dhe t'i hapin rrugën Antikrishti

    Rabini thyen heshtjen


Tema të Ngjashme

  1. Shenja e Antikrishtit
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-05-2022, 15:04
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-09-2021, 23:41
  3. Bore Historike ne Jeruzalem
    Nga benseven11 në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-12-2013, 18:55
  4. A është vështirë të bëhen animacionet dhe si bëhen ato?
    Nga projekti21_dk në forumin Pyetni ekspertët
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 01-01-2012, 16:30
  5. Berisha, gati t’i hapë rrugën Bashës drejt kreut të PD
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 06-06-2011, 16:52

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •