Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Si fermerët evropianë ndalën planet e globalistëve dhe i kallën frikën politikës evropiane

    Fermerët e zemëruar po riformatojnë Evropën

    Emri:  Angry-Farmers-Are-Reshaping-Europe-750x375.jpg

Shikime: 29

Madhësia:  33.2 KB

    Duke parë nga ferma e tij prej 265 hektarësh te malet e siluetuara Jura në distancë, Jean-Michel Sibelle shpjegoi sekretet e ndërlikuara të tokës, klimës dhe mbarështimit që i kanë bërë pulat e tij - këmbët blu, puplat e bardha, krehrat e kuq në ngjyrat e Franca - mbretëria e shpendëve.

    "Poulet de Bresse" nuk është pulë e zakonshme. Ajo u njoh në vitin 1957 me një emërtim origjine, të ngjashme me atë të një Bordeaux të madh. Duke kaluar nga një dietë me insekte livadhore dhe krimba në një pure me miell misri dhe qumësht në javët e fundit të ulur, ky zog i nderuar gallik fiton një lëng unik muskulor. "Pureja shton pak yndyrë dhe zbut muskujt e formuar në fusha për ta bërë mishin të lagësht dhe të butë," shpjegoi z. Sibelle me kënaqësi të dukshme.

    Por nëse ky fermer dukej i apasionuar pas pulave të tij, ai është gjithashtu i kulluar nga realitetet e ashpra. Z. Sibelle, 59 vjeç, ka përfunduar. I ndrydhur nga rregulloret mjedisore të Bashkimit Evropian dhe kombëtare, duke u përballur me kostot në rritje dhe konkurrencën e parregulluar, ai nuk sheh asnjë pikë tjetër të punojë 70 orë në javë.

    Ai dhe gruaja e tij, Maria, janë gati të shesin një fermë që ka mbi një shekull në familje. Asnjë nga tre fëmijët e tyre nuk dëshiron të marrë përsipër; ata i janë bashkuar një eksodi të vazhdueshëm që ka parë që pjesa e popullsisë franceze të angazhuar në bujqësi të bjerë në mënyrë të qëndrueshme gjatë shekullit të kaluar në rreth 2 për qind.

    "Ne jemi të mbytur nga normat deri në pikën që nuk mund të vazhdojmë," tha z. Sibelle.

    Poshtë në fermën evropiane, revolta është ndezur. Pakënaqësia, që i bën fermerët të heqin dorë dhe të demonstrojnë, kërcënon të bëjë më shumë sesa të ndryshojë mënyrën se si Evropa prodhon ushqimin e saj. Fermerët e zemëruar po zbehin qëllimet e klimës . Ata po riformësojnë politikën përpara zgjedhjeve për Parlamentin Evropian në qershor. Ata po tundin unitetin evropian kundër Rusisë, pasi lufta në Ukrainë rrit kostot e tyre.

    "Është fundi i botës kundrejt fundit të muajit," tha në një intervistë Arnaud Rousseau, kreu i FNSEA, sindikata më e madhe e fermerëve në Francë. “Nuk ka kuptim të flasim për praktikat e fermave që ndihmojnë në ruajtjen e mjedisit, nëse fermerët nuk mund të sigurojnë jetesën. Ekologjia pa ekonomi nuk ka kuptim.”

    Trazirat kanë trimëruar një të djathtë ekstreme që lulëzon pas ankesave dhe ka tronditur një institucion evropian të detyruar të bëjë lëshime. Javët e fundit, fermerët kanë bllokuar autostradat dhe kanë zbritur në rrugët e kryeqyteteve evropiane në një shpërthim shkatërrues, nëse të ndarë, kundër asaj që ata i quajnë "sfida ekzistenciale". Në një kasolle plot me rosat që ai rrit, Jean-Christophe Paquelet tha: “Po, unë u bashkova me protestat sepse jemi të zhytur në rregulla. Jeta e rosave të mia është e shkurtër, por të paktën nuk kanë asnjë shqetësim.”

    Sfidat që citojnë fermerët përfshijnë kërkesat e BE-së për të reduktuar përdorimin e pesticideve dhe plehrave, të cilat tashmë janë hequr pjesërisht në dritën e protestave. Vendimi i Evropës për të hapur dyert e saj për drithërat dhe shpendët më të lirë ukrainas, në shenjë solidariteti, i shtoi problemet konkurruese në një bllok ku kostot e punës tashmë ndryshonin shumë. Në të njëjtën kohë, BE-ja në shumë raste ka ulur subvencionet për fermerët, veçanërisht nëse ata nuk kalojnë në metoda më miqësore me mjedisin.

    Fermerët gjermanë kanë sulmuar ngjarjet e partisë së Gjelbër. Këtë muaj, ata përhapën një dorezë të lëmuar në një autostradë afër Berlinit që shkaktoi përplasjen e disa makinave, duke plagosur rëndë pesë persona. Fermerët spanjollë kanë shkatërruar prodhimin maroken të rritur me fuqi punëtore më të lirë. Fermerët polakë janë të zemëruar nga ajo që ata e shohin si konkurrencë të pandershme nga Ukraina.

    Fermerët francezë, të cilët shprehën tërbimin e tyre kundër Presidentit Emmanuel Macron gjatë vizitës së tij të fundit në Panairin Bujqësor të Parisit – ku politikanët rregullisht i përkëdhelin demat për të provuar mirëbesimin e tyre – thonë se ata mezi mund të hapin një hendek, të shkurtojnë një gardh ose të lindin një viç pa u përballur me një labirint kërkesash rregullatore.

    Fabrice Monnery, 50 vjeç, i cili zotëron një fermë drithërash prej 430 hektarësh, është mes tyre. Kostoja për ujitjen e tij të elektrizuar u dyfishua më shumë se në vitin 2023 dhe kostot e plehrave të tij u trefishuan, tha ai, pasi lufta në Ukrainë rriti çmimet e energjisë.

    “Në fillimin e luftës, në vitin 2022, ministri ynë i ekonomisë tha se ne do ta shkatërronim Rusinë ekonomikisht,” tha ai. “Epo, është lufta e Rusisë në Ukrainë ajo që po na shkatërron.”

    Fermat janë të mitizuara, por të keqkuptuara, tha ai. Shpirti i Francës është "terrori" i saj, toka, karakteristikat unike të së cilës mësohen ndër shekuj nga ata që e kultivojnë atë, megjithatë njerëzit që jetojnë në atë tokë të shenjtë ndihen të braktisur. Mosha mesatare e fermerëve është mbi 50 vjeç dhe shumë prej tyre nuk mund të gjejnë një pasardhës.

    Shpesh imazhi i romantizuar i fermës franceze – lopët që mjeleshin në agim ndërsa mjegulla ngrihet mbi kullota të valëzuara – është në një farë distance nga realiteti.

    Përmes dritares së zyrës së zotit Monnery, centrali bërthamor Bugey mund të shihej duke fryrë me avull në qiellin blu. Zhvillimi urban dhe zonat industriale shkelin fermat shumë të mekanizuara, duke u përmbytur fshatrave të shkreta, ku dyqanet e vogla janë shtypur nga hipermarketet që ofrojnë mish dhe prodhime më të lira të importuara.

    “Të diplomuarit e shkollave elitare që drejtojnë këtë vend nuk e kanë idenë për jetën në fermë, madje as se si ndihet puna e një dite,” tha z. Monnery. “Ata janë ulur atje lart, pasardhësit e familjes sonë mbretërore, mes tyre shefi Macron”.

    "Ekologjia ndëshkuese"

    Partitë në rritje të së djathtës ekstreme në të gjithë kontinentin kanë kapur një zemërim të tillë tre muaj përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian. Ata e portretizojnë atë si një ilustrim tjetër të konfrontimit midis elitave arrogante dhe njerëzve, globalistëve urbanë dhe fermerëve me rrënjë.

    Mesazhi i tyre është se fshati është ruajtësi i traditave kombëtare nën sulmin nga moderniteti, korrektësia politike dhe emigracioni, përveç një grupi rregullash mjedisore që, sipas tyre, kundërshtojnë sensin e shëndoshë. Mesazhe të tilla rezonojnë me votuesit që ndihen të harruar.

    Marine Le Pen, udhëheqësja e partisë franceze kundër emigrantëve Rally National, argumenton se mërgimi i vërtetë "nuk është të dëbohesh nga vendi yt, por të jetosh në të dhe të mos e njohësh më atë". Togeri i saj i ri, karizmatiki Jordan Bardella, 28 vjeç, i cili drejton fushatën elektorale të partisë, flet për "ekologjinë ndëshkuese" teksa kalon nëpër fshat.

    Z. Bardella shpesh gjen një audiencë të hapur. Vincent Chatellier, një ekonomist në Institutin Kombëtar Francez për Bujqësinë, Ushqimin dhe Mjedisin, tha se afër 18 përqind e fermerëve francezë jetojnë nën kufirin zyrtar të varfërisë dhe 25 përqind janë në vështirësi.

    Për Rally Kombëtare, "Marrëveshja e Gjelbër" dhe "Strategjia nga ferma në pirun" e BE-së, të cilat synojnë të përgjysmojnë përdorimin e pesticideve kimike dhe të shkurtojnë përdorimin e plehrave me 20 për qind deri në vitin 2030, si pjesë e një plani për të qenë neutral ndaj karbonit deri në vitin 2050, janë paksa. sulm i maskuar ndaj ekonomisë franceze. Në shkurt, nën presionin e protestave të fermerëve, BE-ja pranoi se sa polarizuese janë bërë përpjekjet e saj, duke hequr një projekt-ligj kundër pesticideve.

    Një sondazh i fundit nga e përditshmja Le Monde i dha Tubimit Kombëtar të zonjës Le Pen 31 për qind të votave të zgjedhjeve evropiane të Francës, shumë përpara partisë Rilindja e zotit Macron me 18 për qind. Fermerët mund të mos kontribuojnë drejtpërdrejt me shumë vota, por ata janë figura të njohura, madje të nderuara, në Francë dhe pakënaqësia e tyre regjistrohet me një spektër të gjerë votuesish.

    Në Gjermani, Stefan Hartung, një anëtar i Die Heimat (Homeland), një parti neo-naziste, iu drejtua një proteste fermerësh në janar dhe denoncoi politikanët e Brukselit dhe Berlinit që ushtrojnë kontroll mbi njerëzit duke “imponuar gjëra si ideologjia klimatike, çmenduria gjinore dhe gjithë ato marrëzi.” Demonstratat e fermerëve gjermanë nuk kishin qenë më parë aq të dhunshme sa ato të fundit.

    "Është një luftë midis të Gjelbërve dhe fermerëve," tha Pascal Bruckner, një autor dhe komentator politik në Francë. "Ju nuk e kafshoni dorën që ju ushqen."

    Cyrielle Chatelain, një ligjvënës franceze që përfaqëson rajonin malor Isère dhe drejton një grup partish ambientaliste në Parlament, tha se ishte gabim të thuhej se "të gjithë fermerët janë të zemëruar me të Gjelbërit".

    "Është më pak ideja e një tranzicioni të gjelbër që i zemëron ata," tha ajo në një intervistë, "se sa mënyra se si zbatohet."

    Marrëveshja e Gjelbër përcakton, për shembull, që gardhet, shtëpia e zogjve folezues, nuk mund të priten midis 15 marsit dhe fundit të gushtit. Por në Isère, tha zonja Chatelain, asnjë zog nuk do të bënte fole në një gardh më 15 mars, sepse gardhi është ende i ngrirë.

    Thierry Thenoz, 63 vjeç, një fermer derrash në Lescheroux në Francën juglindore, më tha se kishte rimbjellur mijëra gardhe në fermën e tij prej 700 hektarësh. “Por nëse dua të bëj një thyerje prej 25 këmbësh në gardh për një portë dhe një pistë, duhet të negocioj me rregullatorët.”

    Z. Thenoz, i cili investoi shumë kohë më parë në një njësi metani për të ricikluar plehun e derrit si pleh për ta bërë fermën e tij të vetëqëndrueshme, ka vendosur gjithashtu të dalë në pension dhe të shesë aksionet e tij në fermë. Tre fëmijët e tij, tha ai, thjesht nuk ishin të interesuar.

    Kur guri i themelit lëviz nga vendi

    Guri i themelit të një Evrope bashkuese për më shumë se gjashtë dekada ka qenë Politika e Përbashkët Bujqësore e saj, e njohur si CAP si në Shtetet e Bashkuara, ku qeveria shpenzon miliarda dollarë në vit për subvencionet e fermave, kryesisht për ferma shumë më të mëdha se në Evropën Perëndimore, një gjë e zbatueshme. Sektori i bujqësisë shihet si një interes strategjik thelbësor.

    Politika evropiane ka mbajtur ushqime të bollshme, ka vendosur çmime të caktuara dhe ka ndihmuar që Franca dhe Bashkimi Evropian të kenë një suficit të madh tregtar në produktet bujqësore dhe ushqimore, edhe pse ajo është vënë nën vëzhgim për korrupsion dhe favorizim të të pasurve. Fermat e mëdha përfitojnë më shumë.

    Fermerët francezë që kanë udhëhequr protestat e muajve të fundit mbi atë që ata e shohin si konkurrencë të pandershme nga vendet më pak të rregulluara, kanë përfituar shumë nga subvencionet e BE-së dhe tregjet e hapura globale.

    Franca ka marrë më shumë në mbështetje financiare vjetore nga Brukseli për fermerët e saj se çdo vend tjetër, më shumë se 10 miliardë dollarë në vitin 2022, tha z. Chatellier, ekonomist. Sektori francez i bujqësisë dhe ushqimit pati një suficit prej 3.8 miliardë dollarësh me Kinën në vitin 2022, dhe një suficit edhe më të madh me Shtetet e Bashkuara.

    Por politika bujqësore e Evropës është e mbushur me probleme që kanë kontribuar në kryengritjen e fermave. Një BE në zgjerim futi konkurrencë më të madhe të brendshme. Pulat e lira të edukuara me kosto shumë më të ulëta të punës në Poloni kanë vërshuar tregun francez. Probleme të tilla janë të shumta në një bllok që tani ka 27 anëtarë.

    Importet pa tarifa nga Ukraina – ku puna është edhe më e lirë – kanë dhënë një ndjenjë të kthjellët se çfarë do të thotë anëtarësimi i mundshëm i Ukrainës në BE. (Këtë muaj, BE vendosi kufizime për disa importe nga Ukraina, duke përfshirë pulën dhe sheqerin.)

    CAP ka krijuar një "varësi jo të shëndetshme", tha z. Chatellier. Fermerët mbështeten tek politikanët dhe zyrtarët, jo tek konsumatorët, për një pjesë të konsiderueshme të të ardhurave të tyre dhe ata ndihen të pambrojtur. Zoti Monnery tha se ai mori rreth 38,000 dollarë vitin e kaluar në ndihmë të BE-së, një shumë që ka rënë në mënyrë të vazhdueshme vitet e fundit.

    Gjithnjë e më shumë, paratë janë të lidhura me një sërë rregullash për të përfituar mjedisin. Një kërkesë e re e BE-së që fermerët të lënë 4 për qind të tokës të papunuar për të ndihmuar në "rigjelbërimin" e kontinentit provokoi zemërim të veçantë - dhe është lënë në pritje për një vit.

    Qeveritë po përpiqen të frenojnë dëmin. Përveç shtyrjes së disa rregullave mjedisore, Franca ka anuluar një rritje të taksave për karburantin dizel për automjetet bujqësore. Ajo është kthyer kundër tregtisë së lirë, duke lëvizur për të bllokuar një marrëveshje me Mercosur, një bllok i Amerikës së Jugut i akuzuar nga fermerët për konkurrencë të pandershme.

    Pyetja është se sa dëm do të kenë koncesione të tilla për mjedisin dhe nëse këto janë ndryshime kozmetike ndaj atij që shihet gjerësisht si një sistem bujqësor evropian jofunksional dhe i vjetëruar.

    Rrugë e vështirë përpara

    Méryl Cruz Mermy dhe bashkëshorti i saj, Benoît Merlo, i cili u diplomua në inxhinieri bujqësore nga një shkollë prestigjioze në Lion, kanë lëvizur në drejtim të kundërt nga shumica e të rinjve.

    Gjatë pesë viteve të fundit, ata ndërtuan një fermë organike prej 700 hektarësh në Francën lindore ku kultivojnë grurë, thekër, thjerrëza, liri, luledielli dhe kultura të tjera, si dhe rritin bagëti. Ata hynë në borxhe pasi blenë dhe morën me qira tokë.

    Nëse rruga e tyre do të çojë në të ardhmen e bujqësisë, ajo duhet të lehtësohet, thanë ata.

    Z. Merlo, 35 vjeç, sheh një "krizë qytetërimi" në fshat, ku automatizimi do të thotë më pak punëtorë, puna është shumë e mundimshme për të tërhequr shumicën e të rinjve dhe kredia për investime është e vështirë të merret. Ai iu bashkua një proteste nga zhgënjimi ekstrem. “Ne nuk i llogarisim orët që punojmë dhe kjo punë nuk respektohet me vlerën e saj të drejtë,” tha ai.

    Ata janë ambientalistë të përkushtuar, por vështirësitë e tyre i ka shtuar kriza në sektorin e ushqimit organik, i njohur si “bio” në Francë. Bio lulëzoi për disa vite, por konsumatorët me presion të fortë tani kundërshtojnë çmimet më të larta. Disa supermarkete të mëdha kanë hequr dorë nga ushqimi organik.

    "Normat e reja për një planet më të gjelbër janë të nevojshme," tha zonja Cruz Mermy, 36, "por kështu ato janë çmime dhe konkurrencë të ndershme."

    E pyeta nëse mund të hiqnin dorë nga jeta në fermë. “Ne kemi dy fëmijë të moshës 3 dhe 7 vjeç, kështu që duhet të jemi optimistë,” tha ajo. “Ne duam që kjo fermë të jetë një spirancë për ta. Ju shikoni të ardhmen – ndryshimin e klimës, luftën, energjinë e kufizuar – dhe duket ogurzi, por ne ecim hap pas hapi.”

    Mbi një shekull, kjo është ajo që bëri familja e Jean-Michel dhe Maria Sibelle, duke mbarështuar shpendët legjendar. Tani, me ndjenjën e dorëheqjes, i kanë ardhur fundi asaj rruge.

    "Unë nuk kam forcën fizike që kisha dikur," tha z. Sibelle. "Edhe kjo është natyra."

    “E dini, unë gjithmonë kam dashur të bëhem fermer dhe kam pasur fatin ta bëj këtë,” shtoi ai. "Unë nuk do të kisha shkuar në një fabrikë për të punuar 35 orë në javë, edhe nëse do të punoja dyfishin me mishin e pulës dhe kaponët".

    Ai më çoi në "dhomën e tij të çmimeve", një kasolle të mbushur me kupa dhe trofe argjendi, porcelan Sevres dërguar nga presidentët, vlerësime në kornizë dhe homazhe të tjera për madhështinë e pulave të tij Bresse blu-bardhe-kuqe, simbole të një France të caktuar. që zgjat, por vetëm.


    Burimi: NYT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 01-04-2024 më 02:08

Tema të Ngjashme

  1. Zgjedhjet evropiane
    Nga arbereshi_niko në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 02-07-2014, 04:38
  2. Superkupat evropiane
    Nga Davius në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 18-08-2009, 12:09
  3. Reaksionarë Të Respektuar Gjithsesi, Pro Ose Kundër Politikës Evropiane!
    Nga biligoa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-01-2008, 20:18
  4. Kupat Evropiane
    Nga Davius në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 16-07-2006, 15:01
  5. 45,5mld lek per Tiranen evropiane
    Nga ganoid në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-03-2005, 12:02

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •