Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,637
    Postimet në Bllog
    18

    Përgjimet: Avokatja belge thotë se në gjyqin e ardhshëm dalin lidhjet me politikën shqiptare

    Procesi për Sky Ecc dhe Encro Chat/ Avokatja e bosit vlonjat të kokainës në Belgjikë plas bombën: Në gjyqin e radhës dalin lidhje politike në Shqipëri

    Emri:  6602c34e91def-27062023-254A3318-1024x683-1.jpg

Shikime: 104

Madhësia:  41.0 KB

    Maître Nathalie Gallant është një nga avokatet më të njohura në Belgjikë. Ajo mbron Eridan Munoz Guerreron, “peshkun” e madh në gjyqin “SKY ECC – ENCRO”, një biznesmen 51-vjeçar nga Vlora i akuzuar për trafik ndërkombëtar kokaine. Në një intervistë për “Moustique & La Libre” ajo flet për gjyqin me 128 të pandehur, pastrimin e parave në Tiranë dhe lidhjet me politikën në Shqipëri. Ajo është pyetur dhe për sekuestrimin e një hoteli apo një skafi në Shqipëri, duke i quajtur si sekuestrime ende larg kullave miliarda euro në Tiranë.

    A ka evoluar struktura hierarkike e organizatave kriminale?

    Gallant: Ne shohim se në gjykimin aktual të “Enco” dhe “Sky ECC”, ka rreth dhjetë menaxherë. E cila, në vetvete, tregon se sistemi piramidal, me një bos në krye, është një model krejtësisht i vjetëruar. Të jesh “lider” në përgjithësi do të thotë të kesh kapacitet vendimmarrës. Në nivelin e tij. Nga ky këndvështrim, mund të kesh një menaxher korrupsioni brenda portit, i ngarkuar me gjetjen e doganierëve për të dhënë ryshfet.

    Mund të kesh një menaxher që ka kapacitetin të krijojë ose që ka kontaktet që të mund të krijojë kompani për t’i dhënë pamje legale importit të lëndëve narkotike. Të gjithë këta persona konsiderohen se kanë një rol drejtues, pasi me forcë rrethanat japin udhëzime, punësojnë staf. Nuk është aq shumë se ata nuk janë përgjegjës më lart. Është më shumë se ka njerëz që janë përgjegjës para tyre. Kaq mjafton për t’i bërë liderë në kuptimin e ligjit për organizatat kriminale të vitit 1999”

    Ju flisni për një piramidë… Në çfarë kat jemi ne në këtë gjyq të “Encro”? Disa elementë – një hotel i shkretë, një varkë e shkretë, etj. – sugjerojnë se nuk jemi në prag të krimit.

    Gallant: Jemi në fakt larg kullave 3 miliardë euro në Tiranë. Ky është një lloj problemi. Ose më mirë problemi. Ky gjykim është disi joproporcional nga mjetet e përdorura, nga numri i të pandehurve. Ky provë “Encro” duket sikur duhet të japim një shembull. Ndërsa, edhe nëse flasim për dhjetëra kilogramë kokainë, apo ndonjëherë edhe qindra kilogramë. Edhe nëse vetë malli vlen dhjetëra miliona, ata që po gjykohen këtu nuk janë miliarderë. Larg andej. Vetëm shikoni kërkesat e prokurorit federal për konfiskim. Një milion euro konfiskohen si objekt pastrimi parash? Çdo muaj e gjej veten në gjyqe për çështje marrëzie financiare “belgo-belge”, ku kemi pastrim parash për shuma shumë më të mëdha.

    Ka një tjetër gjyq më 8 prill për fakte të ngjashme, çfarë është konkretisht?

    Gallant: Ai do të përfshijë një tjetër organizatë kriminale shqiptare, e cila ka disa mbivendosje me “Encro”, pasi në mënyrë të veçantë njëri ose tjetri është i akuzuar në të dy proceset. Nëse vetëm atje, ne duket se kemi ende lidhje në nivele shumë më të larta përsa i përket kontakteve politike në Shqipëri dhe riinvestimit të përfitimeve të mundshme patrimonale nga aktivitetet ilegale.

    Gallant: Pra, do të mbroni dikë gjatë këtij gjyqi? Po…

    Dhe nuk mund të flisni për të?

    Gallant: Zakonisht pjesën e parë të argumenteve të mia të mbrojtjes ia lë gjykatës…

    Balkanweb

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,637
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Përgjimet: Avokatja belge thotë se në gjyqin e ardhshëm dalin lidhjet me politikën shqiptare

    “Black Eagle”, nis sot një tjetër proces “SKY ECC” në Belgjikë, 40 të pandehur

    Emri:  IMG_7393.jpeg

Shikime: 38

Madhësia:  63.2 KB

    40 persona janë sot para në Gjykatën Penale të Brukselit për një çështje të trafikut ndërkombëtar të drogës. Hetimi filloi në shtator 2020 pas zbulimit të disa kilogramëve kanabis dhe një sasi të madhe acetoni në një kuti garazhi në rajonin e Brukselit. Çështja mori një dimension shtesë kur u duk se të dhënat që rezultuan nga infiltrimi dhe deshifrimi i aplikacionit “SKY ECC” mund të pasuronin kërkimin. Aplikacioni i mesazheve u përdor nga ta për të komunikuar fshehurazi. Falë deshifrimit të komunikimeve, policia mundi të identifikonte kontaktet në disa vende të Amerikës së Jugut, të specifikonte veprimtarinë e trafikantëve dhe të detajonte strukturën e organizatës.

    Rrjeti kriminal, drejtues i të cilit janë të pandehurit e kombësisë shqiptare dhe me inicialet A. H., I. K., dhe A. I., dyshohet se ka importuar disa ton kokainë, veçanërisht nëpërmjet portit të Antwerpen. Sipas informacionit të mbledhur nga RTBF, droga ishte e fshehur në mallra të ligjshme si tul frutash. Hetimet çuan veçanërisht në sekuestrimin e një fuçie me lëng, në të cilën ishte holluar ekuivalenti i 600 kilogramëve kokainë. Trafikantët përdorën teknikën e hollimit ose ngopjes së drogës në produkte në dukje të padëmshme për të anashkaluar më lehtë kontrollet policore dhe doganore. Anëtarët në shkallën e poshtme të organizatës, të mbiquajtur “kuzhinierë” ose “kimistë”, ishin atëherë përgjegjës për nxjerrjen e kokainës nga mallrat në laboratorët klandestinë.

    Për t’i dhënë lëndës narkotike formën e tyre të shitjes në tregun ilegal, ata përdorën kimikate, si aceton. Hetimet bënë të mundur identifikimin e të dyshuarve kolumbianë, të sjellë në Belgjikë për të kryer punën e nxjerrjes. Hetimi i kryer nga divizioni i kërkimit të “banditizmit të madh” (DR1) i policisë gjyqësore federale në Bruksel, nën drejtimin e një gjyqtari hetues dhe të prokurorisë federale, u shtri në disa vende evropiane. Më 15 shkurt 2022, në Belgjikë u kryen afro 50 kontrolle. 60 të tjera u zhvilluan njëkohësisht në Spanjë, Itali, Gjermani, Kroaci dhe Holandë. Të dyshuarit, disa prej të cilëve janë ende në kërkim, do të gjykohen në Bruksel për shkelje të legjislacionit të drogës, zhvatje, vjedhje, falsifikim, pastrim parash dhe shkelje të legjislacionit për armët.

    Disa persona të proceduar në këtë rast tashmë janë dënuar në të kaluarën për trafik droge. Nga ana tjetër, M. C., kolumbian po gjykohet për momentin edhe për çështjen “Encro”, çështja më e madhe e trafikut të drogës që është trajtuar ndonjëherë në Belgjikë. Në një intervistë dhënë për “Moustique. LaLibre” në fund të muajit mars dhe raportuar nga shtypi shqiptar, avokatja Nathalie Gallant ka analizuar gjyqin që hapet këtë 8 prill nën dritën e aferës “Encro”.

    “Do të ketë një tjetër organizatë kriminale shqiptare, e cila ka disa mbivendosje me Encron pasi në mënyrë të veçantë njëri apo tjetri është i akuzuar në të dy proceset”, vuri në dukje avokati penal që mbron në dy rastet e dyshuar si drejtues të një organizate kriminale.

    Nathalie Gallant shtoi se, në kuadrin e çështjes së gjykuar nga kjo e hënë, “duket se kemi ende lidhje në nivele shumë më të larta përsa i përket kontakteve politike në Shqipëri dhe riinvestimit të përfitimeve të mundshme pasurore që vijnë nga aktivitete të paligjshme”. Dosja u mbiquajt “BlackEagle”. Gjyqi do të zgjasë disa javë.


    Lapsi

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,637
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Përgjimet: Avokatja belge thotë se në gjyqin e ardhshëm dalin lidhjet me politikën shqiptare

    Ish-futbollisti shqiptar, pjesë e rrjetit të kokainës në dosjen ‘Black Eagle’ i ‘Sky ECC’

    Emri:  auto_polici-belgjike-bruksel-759x450-11714061127.jpg

Shikime: 8

Madhësia:  27.0 KB

    Ka vijuar sot në Belgjikë seanca e radhës për një nga proceset ‘SKY ECC’ me 40 të pandehur, shqiptarë e kolumbianë, të akuzuar për trafik ndërkombëtar kokaine në kuadër të dosjes ‘Black Eagle’.

    Avokati Sokol Vljahen kërkoi para gjykatës penale të Brukselit, një dënim me 5 vite burg me kusht për klientin e tij, ndaj të cilit prokurori kërkoi një dënim me 8 vjet burg për çështjen ‘Black Eagle’. Bëhet fjalë për 40 persona të akuzuar se kanë qenë pjesë e një organizate kriminale që kishte krijuar trafik të gjerë kokaine, të nxjerrë në dritë në vitin 2020.

    Avokati e nisi debatin duke i kujtuar gjykatës se klienti i tij kishte pranuar se ishte përfshirë në trafik droge. Ky ish-futbollist profesionist shqiptar jetonte në një apartament në Anderlecht dhe ‘nuk ka mbërritur rastësisht në Belgjikë’, sipas fjalëve të tij. Ai luante rolin e ‘infermierit’ të organizatës kriminale, duke mbajtur stoqe droge dhe cash në këtë banesë.

    ‘Klienti im merr përgjegjësitë e tij,’ u lut z. Vljahen. ‘Ai shpjegoi se në çfarë ishte i përfshirë dhe cili ishte roli i tij. Çdo gjë që lidhet me laboratorët (përpunimin e kokainës) nuk e shqetëson atë. Ai gjithashtu nuk kishte një telefon Sky (të lidhur me rrjetin e koduar Sky ECC)’.

    Disa nga shqiptarët e përmendur në këtë proces janë identifikuar më parë nga mediat si Artur S., Indrit. K., Arben I., Alfredo H., Fjodor B., Aldo T., Llazar S. apo kosovari Bashkim O., të konsideruar ndër lojtarët më të mëdhenj shqiptarë në tregun e kokainës.

    Në këtë dosje janë zbuluar edhe lidhje me zyrtarë në Shqipëri, përfshirë korruptimin e një prej tyre me një orë 400 mijë euro apo takime me ta në Antilet hollandeze për të mundësuar leje ndërtimi për kull në Tiranë, ndërkohë që të tjera detaje pritet të dalin në seancat në vijim.

    Syri

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,637
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Përgjimet: Avokatja belge thotë se në gjyqin e ardhshëm dalin lidhjet me politikën shqiptare

    Artan Hoxha publikon vendimin nga Gjykata Europiane e Drejtesisë për bisedat në Encrochat dhe SkyeCC

    Emri:  Capture-7.jpg

Shikime: 10

Madhësia:  35.8 KB

    Nga Artan Hoxha

    Gjykata Europiane e Drejtesise ka rrëzuar përdorimin si provë në proceset gjyqesore penale, të bisedave të përfituara në mënyrë joligjore nga rrjetet e kriptuara Encrochat dhe SkyeCC.

    Më datë 19 tetor 2022, gjykata e Berlinit në Gjermani, i është drejtuar Gjykatës Europiane të Drejtesise për të sqaruar, se si duhej të vepronte me bisedat e rrjeteve të kriptuara Encrochat dhe SkyeCC, që ishin përfituar nga një ndërhyrje e jashtme në sistem prej autoriteteve Franceze.

    Kjo kerkesë e gjykatës së Berlinit u pranua për shqyrtim nga Gjykata Europiane me 24 tetor 2022. Afro 18 muaj më vonë, Gjykata Europiane e Drejtësisë shpalli vendimin e saj.

    Gjykata Europiane Drejtesisë

    (Dhoma e Madhe),

    në datën 30/04/2024,

    Shpalli VENDIMIN për çështjen C-670/22, duke përcaktuar se traskiptet e ardhura nga autoritet gjyqësore franceze përbëjnë “përgjime të telekomunikacionit”.

    Ky vendim i GJED-së lidhet me kërkesën e Gjykatës së Berlinit(Gjermani), mbi disa problematika të zbatimit në vendet e ndryshme të BE, të transkipteve të përgjimeve të komunikimeve të platformës Encrochat të cilat janë kryer prej autoriteteve franceze nëpërmjet një paisje teknike që ka depërtuar në trafikun e komunikimeve të bazuara në internet.

    Në këtë Vendim, Gjykata edhe pse konfirmon parimin e njohjes reciproke të vendimeve gjyqësore të vendeve anëtare, duke e cilësuar këtë parim “gurin themelor” të bashkëpunimit gjyqësor në çështjet penale, kërkon që provat e dërguara nga gjykata franceze me Urdhërin Europian të Hetimit Penal, të verifikohen nga autoritet gjyqësor i vendeve të tjera, nese janë marrë në përputhje me procedurën e parashikuar nga legjislacioni i brendëshem dhe nëse janë në harmoni me parimet e të drejtës së shtetit përkatës.

    Dhoma e Madhe e GJED, përcaktoi qartësisht se depërtimi i pajisjeve terminale, që synojnë nxjerrjen e të dhënave në lidhje me trafikun, vendndodhjen dhe përmbajtjen e bisedave që kryhet nga një shërbim komunikim të bazuar në internet, përbën “përgjimin e telekomunikacionit“

    Gjykata e BE përcakton mbrojtje më të thellë të këtyre të drejtave sepse, duke interpretuar nenin 14(7) të Direktivës, imponon gjykatësin penal kombëtar që, në kuadër të një procedimi penal të nisur në ngarkim të një personi të dyshuar për veprime kriminale, të mos i konsiderojë si provë informacionet e ardhura, nëse të dyshuarit dhe mbrojtes së tij nuk u jepet mundësie të bëjnë mbrojtje efektive, apo të paraqesin në mënyrë efikase verejtjet e tyre, për këto informacione, të cilaj kanë ndikim thelbësor në vlerësimin e fakteve.

    Nisur nga proceset penale që po zhvillohen në Shqipëri, rezultatet e përgjimeve të bisedave të të dyshuarve si përdorues të platformës Encrochat e SkyECC, edhe pse kanë ardhur me letërporosi prej autoriteteve gjyqësore franceze, nuk mund të përdoren për të justifikuar paraburgimin dhe dergimin në gjyq të këtyre personave.

    Kjo për shkak se transkiptet jane rezultate të përgjimit masiv, që janë përftuar me nderhyrje në fluksin e bisedave të të gjithë komunikuesve, në shkelje të parashikimeve të legjislacionit procedurial shqiptar dhe mos repspektim të garancive kushtetuese për fshehtësinë e korrespondences si dhe e çdo mjeti tjetër komunikimi.

    Vendimi i shpallur në datën 30/04/2024 nga GJED, detyron gjykatësin penal të çdo shteti anëtar që të perjashtoje perdorimin e traskipteve nëse nuk eshte bërë trasparente mënyra e mbledhjes së tyre.

    Gjykata e Apelit në Paris nuk ka dërguar për autoritet gjyqësore shqiptare, vetem një CD me transkiptet e përgjimit masiv, duke mos bërë transparente, jo vetëm te dhënat e pajisjes përgjuese dhe mënyrën e përdorimit të saj, por as vendimin e Gjykatësit Francez që ka lejuar përgjimin.

    Po ashtu nuk janë sjelle as vendimet e gjykatesit francez për zgjatjen e afateve të këtyre përgjimeve dhe as çertifikimin e vërtetësisë së rezultateve të pergjimeve.

    Më poshtë keni vendimin e plotë të gjykatës europine të drejtësisë, të shpallur ditën e martë më 30 prill 2024.

    Emri:  Capture-8.jpg

Shikime: 9

Madhësia:  36.0 KB


    Koha Jone

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 20-02-2018, 07:30
  2. Lucia Annibali, avokatja italiane e shperfytyruar me acid nga dy shqiptare.
    Nga Meriamun në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 18-05-2014, 22:35
  3. A janë vehabistët shqiptarë kamikazët e ardhshëm?
    Nga shkupi1912 në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 50
    Postimi i Fundit: 13-10-2010, 20:04
  4. Piratët shqiptarë sulmojnë faqen e policisë belge
    Nga vagabondo_nyc në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 07-07-2007, 14:59
  5. Pergjimet: Bie miti i Telefonave Celulare mbi pergjimet
    Nga news24 në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-10-2006, 09:25

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •