Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,461
    Postimet në Bllog
    17

    Shenja nga Qielli: Eklipsi i hënës në mars, i paraprin eklipsit diellor të 8 prillit 2024

    Një eklips hënor ngroh hënën për eklipsin diellor të prillit

    - Ngjarja delikate, e njohur si një eklips penumbral, mund të vëzhgohet nga të gjithë në natën e Tokës.

    Emri:  Screenshot 2024-03-25 at 2.20.06 AM.jpg

Shikime: 118

Madhësia:  15.8 KB
    Një eklips i pjesshëm hënor mbi Salgotarjan, Hungari, në tetor.Kredia...Zsolt Czegledi/EPA, nëpërmjet Shutterstock

    Nga Katrina Miller

    24 mars 2024, ora 5:01 e mëngjesit ET

    Ndërsa hëna përgatitet të fshijë sipërfaqen e diellit tonë brenda dy javësh, ajo po ngrohet me një eklips hënor gjysmënumbral të dielën në mbrëmje ose të hënën në mëngjes, në varësi të zonës tuaj kohore.

    Në përgjithësi, eklipset janë rezultat i një kërcimi delikat midis hënës, diellit dhe Tokës. Eklipset hënore ndodhin kur planeti rrëshqet midis diellit dhe hënës. Kjo është në kontrast me një eklips diellor, i cili ndodh kur hëna ndërhyn midis dy trupave të tjerë.

    "Ka të bëjë me hijet," tha Noah Petro, një gjeolog planetar që punon në Orbiterin e Zbulimit Hënor për NASA-n. Dielli rrezaton dritë në Tokë, duke hedhur një hije të gjatë pas saj.

    “Dhe herë pas here, hëna endet në atë hije,” tha Dr. Petro.

    Në versionin më dramatik të ngjarjes, pjesa më e errët e hijes së Tokës lahet mbi sipërfaqen hënore, duke e bërë atë të shkëlqejë në ngjyrë të kuqërremtë. Ky është një eklips total hënor, i njohur gjithashtu si hënë e përgjakshme.

    Por ju nuk do ta shihni këtë të ndodhë brenda natës. Në orën 12:53 të mëngjesit me orën lindore të së hënës, hëna do të fillojë të kalojë vetëm përmes pjesës më të jashtme të hijes së Tokës, e njohur si gjysmëhije. Si rezultat, fytyra e saj e plotë do të zbehet pak.

    A ia vlen të provosh ta shohësh? Kështu mendon doktor Petro. Por ndryshimi do të jetë i vështirë për t'u kapur me sy të lirë, kështu që ai inkurajon përdorimin e dylbive ose teleskopit dhe të marrë parasysh se si ndryshon shkëlqimi i hënës gjatë natës.

    Eklipset hënore ndodhin ngadalë për disa orë, tha Dr. Petro, kështu që "nëse dilni vetëm një herë për ta parë, mund të mos e vini re se po ndodh."

    Ndryshe nga homologët e tyre diellorë, eklipset hënore mund të shihen nga të gjithë në natën e Tokës. Sipas doktor Petro, arsyeja e këtij ndryshimi ka të bëjë me madhësitë e ndryshme të trupave qiellorë.

    Për shkak se Toka është shumë më e madhe se Hëna, hija e saj është mjaft e madhe për të mbështjellë të gjithë sipërfaqen hënore - një efekt që sonte do të jetë i dukshëm për njerëzit në pjesën më të madhe të Amerikës. Skywatchers në gjysmën perëndimore të Afrikës, dhe në pjesët lindore të Azisë dhe Australisë, mund të shohin gjithashtu një pjesë të eklipsit.

    Hëna, nga ana tjetër, është shumë më e vogël se planeti ynë. Pra, gjatë një eklipsi diellor, ai zhyt vetëm një shteg të ngushtë në sipërfaqen e Tokës në errësirë.

    Edhe pse të ndryshme janë, dy ngjarjet qiellore janë të lidhura. Të dyja kanë të bëjnë me shtrirjen e hënës, tokës dhe diellit, por në orientime të ndryshme. Eklipset hënore dhe diellore ndodhin gjithmonë në çifte, me dy javë diferencë - sasia e kohës që i duhet hënës për të lëvizur nga njëra anë e Tokës në tjetrën.

    “Hëna është ky partner kërcimi që ne kemi tani për katër miliardë vjet e gjysmë”, tha Dr. Petro, duke shtuar se të dy llojet e eklipseve duhet të na kujtojnë rëndësinë e shoqëruesit tonë kozmik.

    “Ne jemi pjesë e një sistemi,” tha Dr. Petro. “Eklipset janë kujtues të shkëlqyeshëm se ne nuk jemi vetëm në hapësirë.”


    Burimi: NYT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,461
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shenja nga Qielli: Eklipsi i hënës në mars, i paraprin eklipsit diellor të 8 prillit 2024

    'Ngjarja e dekadës': Eklipsi i plotë diellor do të bllokojë diellin për mbi 30 milionë njerëz këtë vit - ja pse do të jetë kaq i veçantë

    - Spektakli i rrallë i shikimit të yjeve e kthen për pak kohë ambientin e jashtëm gjatë ditës

    Nga JONATHAN CHADWICK PËR MAILONLINE

    PUBLIKUAR: 04:45 EDT, 28 janar 2024 | PËRDITËSUAR: 11:59 EDT, 28 janar 2024

    Vështruesit e qiellit po përgatiten për atë që përshkruhet si një nga ngjarjet më të mëdha astronomike të dekadës.

    Eklipsi i plotë diellor – kur hëna bllokon plotësisht fytyrën e diellit – po ndodh në pasditen e hershme të 8 prillit.

    Spektakli – i cili shkurtimisht e bën të errët jashtë gjatë ditës – do të jetë i dukshëm për rreth 32 milionë njerëz përgjatë një brezi të ngushtë të Amerikës Veriore dhe Qendrore.

    Ai do të shënojë eklipsin e parë total diellor të dukshëm kudo në botë që nga dhjetori 2021, dhe i pari i parë nga SHBA që nga gushti 2017 .

    Edhe pse eklipsi i plotë diellor i dukshëm nuk do të shihet nga Britania e Madhe, një eklips diellor i pjesshëm – ku mbulohet vetëm një pjesë e diellit – mund të jetë i dukshëm në zonat perëndimore si Cornwall, Uells dhe Irlandë.

    Emri:  80505021-13002089-A_total_solar_eclipse_happens_when_the_Moon_passes_between_the_S-a-13_17062805.jpg

Shikime: 101

Madhësia:  39.3 KB
    Një eklips i plotë diellor ndodh kur hëna kalon midis diellit dhe tokës, duke bllokuar plotësisht faqen e diellit

    Emri:  69791971-13002089-Total_solar_eclipse_is_seen_near_Hopkinsville_Kentucky_on_August-a-88_17064351.jpg

Shikime: 96

Madhësia:  16.0 KB
    Eklipsi total diellor është parë pranë Hopkinsville, Kentucky më 21 gusht 2017. Më 8 prill 2024, hëna do të hedhë hijen e saj në një pjesë të SHBA, Meksikës dhe Kanadasë, duke zhytur miliona njerëz në errësirën e mesditës

    Dr Greg Brown, astronom në Observatorin Mbretëror Greenwich, tha: "Për vëzhguesit në Amerikën e Veriut, ky është shansi juaj më i mirë për të parë një eklips të plotë diellor këtë dekadë.

    "Asgjë nuk krahasohet me natën e kthyer nga dita që vjen nga një eklips total."

    Më 8 prill, eklipsi i plotë diellor do të jetë i dukshëm përgjatë një 'rruge të tërësisë', duke filluar në Meksikë dhe duke lëvizur nëpër Teksas, ku do të udhëtojë deri në New England dhe do të përfundojë në Kanada.

    Në çdo vend përgjatë shtegut të tërësisë, njerëzit do të shohin një eklips të pjesshëm të ndjekur nga eklipsi i plotë dhe më pas një eklips të pjesshëm përsëri.

    Cilado qoftë vendndodhja juaj përgjatë shtegut të tërësisë, eklipsi total duhet të jetë i dukshëm për rreth katër minuta.

    "Amerika e Veriut nuk do të shtrihet përsëri në rrugën e tërësisë së një eklipsi diellor deri në vitin 2033 kur një eklips do të kullosë Alaskën," shtoi Dr Brown.

    "Pjesa tjetër e SHBA-së dhe Kanadasë do të duhet të presin për 2044 dhe 2045 kur do të ketë një palë tjetër eklipse diellore për t'u shijuar."

    Ashtu si çdo eklips, është e rëndësishme të mos e shikoni direkt diellin me sy të lirë ndërsa ngjarja po ndodh – as përmes syzeve të diellit, dylbive apo teleskopit.

    Kur do të ndodhë eklipsi i plotë diellor?

    Pas kalimit nga Meksika, shteti i parë që do të shohë eklipsin total të diellit më 8 prill do të jetë:

    Teksas (duke filluar nga ora 13:27 CDT)

    Më pas do të kalojë në gjendjet e mëposhtme:

    Oklahoma (13:43 CDT)
    Arkansas (13:45 CDT)
    Misuri (13:53 CDT)
    Tenesi (13:58 CDT)
    Kentaki (13:58 CDT)
    Illinois (13:58 CDT)
    Indiana (14:01 CDT)
    Ohio (15:08 EDT)
    Michigan (15:12 EDT)
    Pensilvani (15:15 EDT)
    Nju Jork (15:16 EDT)
    Vermont (15:25 EDT)
    New Hampshire (15:28 EDT)
    Maine (15:28 EDT)
    Do të përfundojë në Kanadanë lindore. Pjesë të tjera të SHBA-së thjesht do të shohin një eklips të pjesshëm - sepse janë jashtë 'rrugës së tërësisë'

    Burimi: timeanddate.com

    Një projektor i thjeshtë me vrima, syze për shikimin e eklipsit diellor, të cilat mund të blihen në internet, ose filtra të veçantë diellorë janë shumë më të sigurt.

    Sipas Dr Brown, një eklips total diellor ndodh kur hëna dhe dielli rreshtohen 'përsosmërisht'.

    Ai tha për MailOnline: "Vetëm kur ai rreshtohet në mënyrë të përsosur, në mënyrë që qendra e diellit dhe qendra e hënës të kalojnë njëra përballë - atëherë ju merrni një eklips diellor total."

    Aty ku është i dukshëm eklipsi i plotë diellor njihet si pika e tërësisë – por kjo është vetëm qendra e hijes së hënës që lëviz vazhdimisht.

    Diku tjetër në hijen e hënës, më larg nga qendra, një eklips i pjesshëm diellor do të jetë i dukshëm më 8 prill.

    "Eklipsi i pjesshëm diellor është për shkak se qendra e hënës është pak mbi ose pak nën qendrën e diellit, nga këndvështrimi ynë," tha Dr Brown.

    Emri:  80507239-13002089-Snapshot_during_a_total_solar_eclipse_Red_line_shows_the_perfect-a-86_17064351.jpg

Shikime: 100

Madhësia:  26.3 KB
    Foto gjatë një eklipsi total diellor: Vija e kuqe tregon shtrirjen e përsosur të qendrës së diellit (majtas) dhe qendrës së hënës (në mes) me Tokën (djathtas). Në Tokë, qendra e hijes së hënës sheh një eklips të plotë diellor (ku i gjithë dielli është i bllokuar). Pjesa tjetër e hijes sheh një eklips të pjesshëm diellor (ku një pjesë e diellit është e bllokuar). Njerëzit në pjesën tjetër të hijes shohin një eklips të pjesshëm diellor sepse qendra e hënës është pak mbi ose pak poshtë qendrës së diellit, nga këndvështrimi i shikuesit. Në fakt, një pjesë e diellit 'përgjohet' sepse dielli nuk po e bllokon plotësisht atë

    Emri:  27011618-13002089-The_April_8_total_eclipse_will_sweep_across_the_continent_starti-a-89_17064351.jpg

Shikime: 96

Madhësia:  121.3 KB
    Eklipsi i plotë i 8 Prillit do të përfshijë të gjithë kontinentin, duke filluar në Meksikë dhe duke lëvizur drejt lindjes përmes Teksasit, ku do të udhëtojë deri në New England dhe do të përfundojë në Kanadanë lindore.

    Emri:  SE2024Apr08T.gif

Shikime: 100

Madhësia:  134.6 KB
    Zona e hijezuar shënon hijen e hënës që lëviz mbi Tokë më 8 prill; njerëzit në këtë zonë do të shohin vetëm një eklips të pjesshëm nëse nuk janë në shtegun që përshkohet nga pika e zezë pikërisht në qendër - në këtë rast ata do të shohin një eklips diellor total

    Siç shpjegon Dr Brown, një lloj tjetër eklipsi diellor - i njohur si 'eklipsi unazor diellor' - mund të ndodhë gjithashtu kur dielli dhe hëna janë të rreshtuara në mënyrë perfekte (siç shihet nga Toka).

    Një eklips diellor unazor është kur hëna nuk e mbulon plotësisht diellin, duke rezultuar në një aureolë të dritës së diellit të njohur si një 'unazë zjarri' e dukshme rreth siluetës së hënës.

    Nëse marrim një eklips unazor ose total të diellit varet thjesht nga distanca e hënës nga Toka, tha Dr Brown.

    Mos harroni se orbita e hënës rreth Tokës është e zgjatur dhe jo krejtësisht rrethore – kështu që ka pika kur është më afër nesh se normalisht.

    Më 8 prill, për shkak se hëna do të jetë në pikën më të afërt me Tokën në orbitën e saj (e njohur si 'perigee'), ajo do të duket më e madhe - aq e madhe sa të bllokojë të gjithë hënën.

    Në të kundërt, gjatë një eklipsi unazor diellor, hëna nuk është në perigje.

    “Në një eklips unazor, hëna është shumë larg, kështu që nuk është mjaft e madhe për të bllokuar tërësinë e diellit – edhe nëse gjithçka rreshtohet në mënyrë të përsosur”, tha Dr Brown për MailOnline.

    Vlen të kujtohet se hëna është vazhdimisht në lëvizje - dhe për këtë arsye hija e saj mbi Tokë më 8 Prill.

    E gjithë hija, rreth 4000 milje e gjerë, do të udhëtojë me rreth 1500 milje në orë.


    Eklipsi diellor: Llojet

    Total: Hëna bllokon plotësisht diellin, duke hedhur një hije në Tokë

    Unazor: Hëna nuk e mbulon plotësisht diellin, duke rezultuar në një aureolë të dritës së diellit të njohur si një 'unazë zjarri' e dukshme rreth siluetës së hënës

    I pjesshëm: Dielli mbulohet vetëm pjesërisht nga hëna, duke e bërë të duket sikur diellit i është hequr një 'kafshim'

    Hibrid: Kombinimi i një eklipsi diellor total dhe një unazor

    Emri:  80510715-13002089-Don_t_forget_that_the_moon_s_29_5_day_orbit_around_Earth_is_elon-a-87_17064351.jpg

Shikime: 97

Madhësia:  35.7 KB
    Mos harroni se orbita 29,5-ditore e Hënës rreth Tokës është e zgjatur (jo krejtësisht rrethore), kështu që ka një pikë kur hëna është më afër Tokës se pjesa tjetër e kohës ('perigee')

    Emri:  5655_Solar_Eclipse_Lunar_Shadow.gif

Shikime: 103

Madhësia:  695.8 KB

    Emri:  80507243-13002089-April_8_This_colour_coded_map_shows_the_path_of_totality_as_a_da-a-85_17064351.jpg

Shikime: 100

Madhësia:  49.5 KB
    8 Prill: Kjo hartë e koduar me ngjyra tregon rrugën e tërësisë si një vijë e ndërprerë në rozë të thellë. Është këtu ku i gjithë dielli do të bllokohet nga hëna. Më tej janë zonat që do të shohin eklips të pjesshëm. Këtu jepet përqindja e diellit të bllokuar në këto zona të koduara me ngjyra

    Mjerisht për britanikët, nuk ka gjasa që pjesa më e madhe e Mbretërisë së Bashkuar të shohë qoftë edhe një eklips të pjesshëm më 8 prill.

    Në vende si Irlanda dhe ndoshta Cornwall, Uells dhe në perëndim të Skocisë, një përqindje e vogël e diellit - rreth 5 për qind - do të duket e bllokuar nga hëna.

    Por vende si Londra dhe rajone të tjera më tej në lindje të Evropës kontinentale, nuk kanë asnjë shans për të dëshmuar ngjarjen.

    “Për pjesën më të madhe të Mbretërisë së Bashkuar, ne nuk do të shohim asgjë fare, pjesërisht sepse dielli do të jetë nën horizont nga pikëpamja,” tha Dr Brown.

    Fatkeqësisht, eklipsi tjetër i plotë diellor nuk është i dukshëm në Mbretërinë e Bashkuar për 66 vjet të tjera.

    I ndodhur më 23 shtator 2090, do të jetë eklipsi i parë total diellor i dukshëm nga Britania që nga 11 gushti 1999 dhe i pari i dukshëm nga Irlanda që nga 22 maj 1724.

    Pas 8 prillit, eklipsi i ardhshëm diellor është një eklips diellor unazor më 2 tetor, por ai do të jetë i dukshëm vetëm nga majat jugore të Argjentinës dhe Kilit, si dhe nga ishulli i Pashkëve në Oqeanin Paqësor juglindor.

    Pjesë të tjera të Amerikës së Jugut, duke përfshirë Brazilin, Ekuadorin, Paraguajin dhe Perun, si dhe Hawaii dhe Zelanda e Re, duhet të shohin një eklips të pjesshëm diellor atë ditë.



    Si të shikoni në mënyrë të sigurt një eklips diellor

    Nuk është kurrë e sigurt të shikosh direkt Diellin, edhe nëse Dielli është pjesërisht ose kryesisht i errësuar.

    Kur shikoni një eklips të pjesshëm diellor, duhet të mbani syze diellore ose eklipse gjatë gjithë eklipsit nëse dëshironi të përballeni me Diellin.

    Syzet e shikimit diellor ose eklipsit NUK janë syze dielli të rregullta.

    Syzet e zakonshme të diellit nuk janë të sigurta për të parë diellin.

    Nëse jeni në rrugën e një eklipsi të plotë diellor, mund të hiqni syzet e shikimit ose eklipsit vetëm kur Hëna bllokon plotësisht Diellin.

    Nëse nuk keni syze për shikimin diellor ose eklips, mund të përdorni një metodë alternative indirekte, si p.sh. një projektor me vrima .

    Projektorët me vrima nuk duhet të përdoren për të parë drejtpërdrejt Diellin, por në vend të kësaj për të projektuar dritën e diellit në një sipërfaqe.

    BURIMI: NASA


    Burimi: Daily Mail

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,461
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shenja nga Qielli: Eklipsi i hënës në mars, i paraprin eklipsit diellor të 8 prillit 2024

    Niagara shpall një gjendje EMERGJENCE përpara eklipsit diellor që do të krijojë bllokime trafiku përbindësh dhe do të tendosë shërbimet e urgjencës ndërsa mijëra njerëz dynden në rajon për të kapur një paraqitje të shkurtër

    - Qyteti i Ujëvarës së Niagarës po pret rreth një milion vizitorë
    - Eklipsi i plotë diellor do të jetë i pari në rajon që nga viti 1979 dhe do të shohë zonën që po përballet me bllokimet e trafikut dhe mbingarkesat e rrjetit celular.


    Nga MACKENZIE TATANANNI PËR DAILYMAIL.COM

    PUBLIKUAR: 3:46 pasdite EDT, 1 prill 2024 | PËRDITËSUAR: 3:46 pasdite EDT, 1 prill 2024

    Rajoni i Niagarës në Kanada ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme ndërsa përgatitet për një fluks prej një milion turistësh përpara eklipsit diellor të javës së ardhshme.

    Eklipsi i plotë diellor më 8 prill do të jetë i pari në rajon në 45 vjet, dhe qyteti i Ujëvarës së Niagarës shtrihet drejtpërdrejt në rrugën e tërësisë, ku hëna do të maskojë fytyrën e diellit për disa minuta.

    Një hartë nga Observatori Kombëtar Diellor tregon se qyteti, i cili ndodhet në kufirin SHBA-Kanada, do të shohë mbulim 100 për qind për rreth 3 minuta e 30 sekonda.

    Përpara vërshimit të vizitorëve, rajoni i madh i Niagarës ka shpallur paraprakisht gjendjen e jashtëzakonshme.

    Kryetari i Bashkisë së Ujëvarës së Niagarës, Jim Diodati, vlerëson se rreth një milion turistë do të dynden për të parë spektaklin - 14 herë më shumë vizitorë në një ditë të vetme sesa qyteti që sheh normalisht në një vit.

    Emri:  83057155-13260543-The_regional_municipality_of_Niagara_is_proactively_invoking_a_s-a-95_17119984.jpg

Shikime: 29

Madhësia:  53.6 KB
    Rajoni i Niagarës në Ontario ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në pritje të një vërshimi të turistëve

    Emri:  82656583-13260543-image-a-96_1711998465452.jpg

Shikime: 29

Madhësia:  19.2 KB
    Qyteti i Ujëvarës së Niagarës, në kufirin SHBA-Kanada, pret të shohë rreth një milion vizitorë më 8 prill - 14 herë më shumë sesa qyteti sheh rregullisht në një vit.

    Emri:  83120739-13260543-The_total_solar_eclipse_will_be_the_region_s_first_in_45_years-a-22_1712000628.jpg

Shikime: 34

Madhësia:  98.9 KB
    Eklipsi i plotë diellor do të jetë i pari në rajon në 45 vjet

    Sipas njoftimit zyrtar, gjendja e jashtëzakonshme 'forcon mjetet që ka në dispozicion rajoni për të mbrojtur shëndetin dhe sigurinë e banorëve dhe vizitorëve dhe për të mbrojtur infrastrukturën tonë kritike në çdo skenar që mund të shfaqet.

    Ai vë në lëvizje disa mjete planifikimi për t'u përgatitur për zhurmat e trafikut, rritjen e kërkesës për shërbimet e urgjencës dhe mbingarkesat e rrjetit të telefonisë celulare.

    T-Mobile po vendos faqe shtesë celulare për të luftuar ndërprerjet e shërbimit në mes të rritjes së vizitorëve.

    "Më 8 Prill, në qendër të vëmendjes do të jetë Niagara pasi mijëra vizitorë na bashkohen për të ndarë në këtë ngjarje që ndodh një herë në jetë dhe ne do të jemi gati të shkëlqejmë," tha Kryetari Rajonal i Niagara Jim Brady.

    Ai shprehu mirënjohjen e tij për agjencitë lokale 'të cilat kanë punuar së bashku me zell për t'u siguruar që komuniteti ynë të jetë në gjendje të ofrojë një përvojë të sigurt dhe të paharrueshme, si për vizitorët tanë, ashtu edhe për të gjithë ata që e quajnë Niagara në shtëpi.'

    Njoftimi i lajmeve i nxit njerëzit të përgatiten për turmat dhe linjat dredha-dredha, dhe të marrin në konsideratë blerjen e sendeve ushqimore dhe karburantit përpara eklipsit.

    Shumica e shkollave në rajon do të mbyllen më 8 prill. "Kini një plan për kujdesin ndaj fëmijëve dhe sigurohuni që fëmijët të dinë ta shohin eklipsin në mënyrë të sigurt", thuhet në njoftim.

    Kjo përfshin mbajtjen vetëm të syzeve të eklipsit të certifikuara ISO 12312-2.

    Ndërsa qielli errësohet gjatë një eklipsi diellor, vëzhguesit përgjatë rrugës së tërësisë do të shohin kurorën e diellit, ose atmosferën e jashtme, e cila shfaqet si një unazë e ndritshme drite dhe mund të shkaktojë dëmtim të syve.

    Emri:  83120595-13260543-image-a-101_1711999395181.jpg

Shikime: 28

Madhësia:  70.1 KB
    Gjendja e jashtëzakonshme pritet të ndihmojë në përballimin e zhurmave të trafikut, rritjen e kërkesës për shërbimet e urgjencës dhe mbingarkesat e rrjetit të telefonisë celulare

    Emri:  27011618-13260543-States_south_of_the_border_most_notably_Texas_are_also_anticipat-a-23_17120006.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  122.0 KB
    Shtetet në jug të kufirit, veçanërisht Teksasi, gjithashtu pritet të shohin një fluks turistësh

    Emri:  69791971-13260543-Total_solar_eclipse_is_seen_near_Hopkinsville_Kentucky_on_August-a-99_17119984.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  16.4 KB
    Spektatorëve u kërkohet të mbajnë vetëm syze eklipsi të certifikuara ISO 12312-2, pasi korona e diellit - ose atmosfera e jashtme - mund të shkaktojë dëmtim të shikimit

    Emri:  83120711-13260543-image-a-102_1711999550942.jpg

Shikime: 26

Madhësia:  13.7 KB
    Disa kanadezë përdorën mediat sociale për të kritikuar gjendjen e jashtëzakonshme si një 'reagim të tepërt'

    Ndërsa disa kanadezë pranuan se qeveria po ndërmerrte hapat e duhur për të kundërshtuar vërshimin e turistëve, të tjerë dolën në mediat sociale për të transmetuar ankesat e tyre, duke e quajtur gjendjen e jashtëzakonshme një 'reagim të tepruar'.

    "Pra, ne thjesht do të pezullojmë Kartën për shkak të një eklipsi?!?!?" një njeri kërkoi në X, dikur Twitter.

    'Oh Zoti im. Flisni për një reagim të tepruar. Si në tokë u zgjodhën. Këto janë dollarët e taksave tuaja në punë, - rrëmbeu një tjetër.

    Shtetet në jug të kufirit po shohin tashmë efektet e një tufe vizitorësh.

    Rreth 270,000 deri në një milion njerëz pritet të udhëtojnë në Teksas për shkak të vendndodhjes së tij kryesore të shikimit në rrugën e tërësisë.

    Qyteti i Dallasit ka parë një rritje prej 571 për qind në rezervimet e hoteleve për ditët para eklipsit diellor.

    Çmimet e akomodimit në Waco janë rritur me 81 për qind, ndërsa çmimet në Cleveland dhe Austin gjithashtu u rritën me 33 dhe 34 për qind, respektivisht.


    Burimi: Daily Mail

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,461
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shenja nga Qielli: Eklipsi i hënës në mars, i paraprin eklipsit diellor të 8 prillit 2024


  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,461
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shenja nga Qielli: Eklipsi i hënës në mars, i paraprin eklipsit diellor të 8 prillit 2024


Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-10-2023, 15:28
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-08-2023, 12:28
  3. Sot Eklipsi i Hënës
    Nga Archon në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 18-10-2013, 14:27
  4. Sot Eklipsi henes
    Nga _Mersin_ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-08-2008, 16:19
  5. Eklipsi i plotë i Hënës - 02/20/2008
    Nga Fiori në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 01-03-2008, 05:10

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •