Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,463
    Postimet në Bllog
    17

    Historia e Vaksinave: Historitë e patreguara rreth vaksinave kundër lisë

    Historitë e patreguara rreth vaksinave kundër lisë

    Vaksina e lisë njihet si një triumf historik novator për pastrimin e lisë. Megjithatë, kur zmadhojmë historinë, nuk është aq e thjeshtë.

    Nga Yuhong Dong - Dec 18, 2023

    Në sixhadenë e pasur të shkencës mjekësore, vaksinat shquhen si arritje monumentale të lëvduara për rolin e tyre në kontrollin dhe ndonjëherë në zhdukjen e disa prej sëmundjeve më vdekjeprurëse të njerëzimit. Megjithatë, historia e vaksinave nuk është vetëm një përshkrim i drejtpërdrejtë i triumfit shkencor. Është një rrëfim kompleks, i endur me metodologji në zhvillim, këndvështrime të ndryshme dhe debate mbi efikasitetin dhe sigurinë.

    Emri:  Screenshot 2023-12-22 at 4.49.05 PM.jpg

Shikime: 132

Madhësia:  47.4 KB

    Historia e vaksinave – veçanërisht e vaksinës së lisë – është më shumë se një kapitull në historinë mjekësore; është një pasqyrim i udhëtimit njerëzor, i shënuar nga zbulime novatore, ndikime shoqërore dhe mësime të vazhdueshme. Lija, dikur një plagë e tmerrshme, ishte sëmundja e parë që u zhduk nëpërmjet vaksinimit. Megjithatë, rruga drejt këtij suksesi nuk ishte lineare. Ajo u shoqërua me sfida dhe polemika.

    Në këtë seri, "Rivizitimi i vaksinave historike", ne do të eksplorojmë historinë e shumëanshme të vaksinave, do të shqyrtojmë të dhënat historike dhe do të kërkojmë një kuptim të nuancuar të efikasitetit dhe sigurisë së vaksinës.

    Ky udhëtim fillon me vaksinën kundër lisë - një pikënisje që hapi dyert për imunizimin modern, por gjithashtu ngriti pyetje që rezonojnë edhe sot e kësaj dite.

    Vlerësimi ynë kritik është të ofrojmë një perspektivë të plotë, të bazuar në të dhëna shkencore dhe të pasuruar nga konteksti historik. Bashkohuni me ne ndërsa gërmojmë në të kaluarën për të kuptuar të tashmen dhe për të formuar mendimet tona për të ardhmen e shëndetit publik dhe shkencës mjekësore.

    Emri:  Screenshot 2023-12-22 at 4.40.26 PM.jpg

Shikime: 78

Madhësia:  27.4 KB
    (Ilustrim nga The Epoch Times, Shutterstock, Getty Images)

    Në përgjithësi, vaksinat kundër lisë mund të diferencohen përafërsisht në tre faza. Faza e parë filloi me shpikjen e vaksinës nga Dr. Edward Jenner në 1796. Faza e dytë përfshinte versione të ndryshme të vaksinave të lisë të përhapura dhe të përdorura nga njerëzit gjatë shekujve 18 dhe 19. Së fundi, faza e tretë përfshin vaksinat moderne të lisë të përdorura në fund të shekullit të 20-të dhe 21-të.

    Sëmundja më e frikshme në histori

    Historia e vaksinave fillon me një rrëfim të triumfeve novator në shëndetin publik. Një nga sukseset më të hershme ishte zhvillimi i vaksinës së lisë nga Dr. Edward Jenner (1749-1823) në fund të shekullit të 18-të, një moment kyç që tregoi potencialin e vaksinës.

    Lija, e shkaktuar nga virusi variola, dikur ishte një nga sëmundjet më të frikshme në botë. Karakterizohet nga ethe, keqtrajtim, pustula të dukshme në lëkurë, plagë të shpërfytyruara dhe verbëri në shumë të mbijetuar, ai ka një histori të rrëfyer që ndërthuret me evolucionin e qytetërimit njerëzor.

    Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), lija ka dy forma: variola minor, me shkallë vdekshmërie 1 për qind dhe variola madhore më e rëndë, me shkallë vdekshmërie 30 për qind. Rreth 65 deri në 80 për qind e të mbijetuarve mbajnë plagë të thella të fytyrës me gropa, të quajtura "gjurma".

    Lija ishte përgjegjëse për rreth 300 deri në 500 milionë vdekje në mbarë botën me një mesatare prej 5 milionë vdekjesh në vit. Gjatë shekullit të 18-të, ajo rezultoi në rreth 400,000 vdekje në vit vetëm në Evropë, duke lënë të verbër një të tretën e të mbijetuarve.

    Emri:  Screenshot 2023-12-22 at 4.42.55 PM.jpg

Shikime: 83

Madhësia:  26.0 KB Emri:  Screenshot 2023-12-22 at 4.43.04 PM.jpg

Shikime: 78

Madhësia:  43.8 KB
    (Majtas) Një membranë virale transparente që rrjedh nga qeliza e saj pritëse mbulon grimcën e virusit. Bërthama e brendshme (e kuqe) përmban material gjenetik të ADN-së. Sipërfaqja e virusit është e mbuluar me tubula sipërfaqësore të cilat ndihmojnë virusin të ngjitet në një qelizë pritëse. (Kateryna Kon/Shutterstock) (Djathtas) Trazirat e lisë në Milwaukee, Wisconsin (1894). (ilustrim i aksioneve/Getty Image)

    Shpikja e Edward Jenner-it e vitit 1796

    Vaksina e lisë u prezantua nga Dr. Edward Jenner në vitin 1796. Historia e kësaj vaksine të parë filloi me një besim midis mjelëseve se infeksioni i lisë së lopës mund të parandalonte linë.

    I frymëzuar nga ky besim, Dr. Jenner eksperimentoi me një djalë 8-vjeçar, James Phipps. Dr. Jenner përdori material nga lezionet e lisë së lopës të një baxho dhe e gërvishti atë te James. Kur James nuk iu shfaq lisë pas ekspozimit, Dr. Jenner arriti në përfundimin se vaksinimi i lisë së lopës ishte efektiv.

    Emri:  Screenshot 2023-12-22 at 4.44.24 PM.jpg

Shikime: 78

Madhësia:  19.8 KB
    Procesi i mësipërm tregon hapat e ndërmarrë nga Dr. Edward Jenner për të krijuar vaksinën e lisë, duke filluar me vaksinimin e James Phipps me linë e lopës, një virus i ngjashëm me linë, për të krijuar imunitet. (Ilustrim nga The Epoch Times)

    Ky proces më vonë u quajt "vaksinim", që rrjedh nga fjala latine "vaca" për lopë dhe "vaccinia" për linë e lopës. Punimi i Dr. Jenner i vitit 1798 pretendonte imunitet të përjetshëm nga lija përmes kësaj metode.

    Ky studim me një person evoluoi në narrativën moderne që thuhet në tekstet tona shkollore për qindra vjet se "i frymëzuar nga shërbëtoret e qumështit, Dr. Jenner shpiku vaksinën e lisë që përbëhet nga i ashtuquajturi virusi i lisë së lopës, duke ofruar mbrojtje të kryqëzuar kundër lisë".

    Për më tepër, detaje më pak të njohura në këtë histori u përhapën për më shumë se 200 vjet. Ka të paktën dy pika që nuk janë të vërteta në lidhje me këtë tregim.

    E para, për fat të keq, është se historia e mjelëses ishte një gënjeshtër e shpikur nga John Baron, miku i Dr. Jenner dhe biografi i parë. Në librin e tij, "Jeta e Edward Jenner MD", z. Baron thekson se vetë Dr. Ideja. Mitet e mjelëseve janë pikërisht këto, mite.

    Pika e dytë është se virusi që gjendet në vaksinën origjinale të lisë së lopëve të Dr. Jenner supozohet të jetë një lloj virusi i lisë së lopës. Megjithatë, a është kjo e vërtetë? Përgjigja është relativisht e paqartë. Në vend të virusit të lisë së lopëve, provat mbështesin se Dr. Jenner mund të ketë përdorur vaccinia ose virusin e lisë së kuajve, i cili qëndron si misteri më i madh në historinë e vaksinës së Jenner.

    Viruse të ndryshme, sëmundje të ndryshme

    Lija rezulton nga virusi variola, një virus i ADN-së që i përket gjinisë Orthopoxvirus. Ky virus infekton vetëm njerëzit. Unik për njerëzit, të cilët janë rezervuari i vetëm i njohur i tij, ai përhapet kryesisht përmes thithjes së pikave të frymëmarrjes ose përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me materialin e infektuar në membranat mukoze. E rëndësishmja, nuk transmetohet nga lopët.

    Lija e lopës shkaktohet nga virusi i lisë së lopës që prek vetëm lopët mjelëse. Virusi i lisë së lopës banon kryesisht te gjitarët e egër si bagëtitë dhe macet pa shkaktuar simptoma të dukshme. Tek njerëzit, infeksioni është zakonisht i butë dhe vetë-kufizues, i karakterizuar nga ethe, dhimbje dhe një flluskë e kuqe që evoluon në një lezion të mbushur me qelb.

    Për më tepër, virusi i lisë së kuajve e ndërlikoi më tej historinë, pasi Dr. Jenner kishte përdorur gjithashtu limfën nga lezionet e lisë së kuajve për të përgatitur vaksinën e lisë në 1813 dhe 1817. Lija e kuajve shkakton lezione pustulare te kuajt dhe ata që trajtojnë kuajt.

    Virusi i lisë së lopës, virusi i lisë së kuajve dhe virusi i lisë janë të gjithë viruse të ndryshëm. Megjithatë, Dr. Jenner përdori burime të ndryshme, duke përfshirë lopët dhe kuajt, për të krijuar substanca vaksinash. Kjo praktikë çoi në zhvillimin e përzierjeve të shumta të vaksinave, të përdorura shpesh pa një kuptim të plotë të përbërjes së tyre.

    Emri:  Screenshot 2023-12-22 at 4.46.38 PM.jpg

Shikime: 89

Madhësia:  49.3 KB Emri:  Screenshot 2023-12-22 at 4.46.44 PM.jpg

Shikime: 97

Madhësia:  52.2 KB
    (Majtas) Portreti i Edward Jenner, mjeku dhe shkencëtari britanik, i cili ishte pionier i konceptit të vaksinave duke krijuar vaksinën e lisë, vaksina e parë në botë. (mikroman6/Getty Images) (Djathtas) Ilustrim i vjetër i gdhendur i vaksinimit të parë nga Dr. Edward Jenner. (mikroman6/Getty Images)

    Një punim i vitit 2018 në The Lancet Infectious Diseases nga Clarissa Damaso rishikoi me kujdes historinë komplekse dhe të errët të vaksinave të lisë dhe arriti në përfundimin se llojet e virusit të përdorura nga Dr. Jenner mbetet një mister (d.m.th. viruset e lisë së lopës, lisë së kuajve ose vaccinia).

    Në vitin 1823, kur Dr. Jenner vdiq, tashmë kishte tre lloje të ndryshme vaksinash kundër lisë: lija e lopës, e përshkruar si "limfë e pastër nga viçi", yndyra e kalit, e përshkruar si "lëngu i vërtetë dhe i vërtetë që ruan jetën" dhe variantet e yndyrës së kalit.

    Vaksinat zakonisht aplikoheshin duke gërvishtur krahët ose kofshët, më pas duke përdorur materialin për të vaksinuar të tjerët, një metodë e njohur si vaksinimi krah për krah. Vaksina e Dr. Jenner-it i mungonte standardizimi dhe testimi i sigurisë.

    Megjithë pasiguritë, mungesën e standardeve të cilësisë dhe hetimin e pamjaftueshëm të përbërësve, askush nuk e dinte saktësisht se çfarë kishte brenda koktejit të përftuar nga burime të ndryshme - si një lëng mishi me qindra mijëra mikrobe. Sidoqoftë, koncepti i vaksinimit të Jenner u miratua gjerësisht bazuar në një bestytni.

    Ideja se injektimi i një lëngu ose indi të kontaminuar në një person nga një kafshë e sëmurë për të "parandaluar" një sëmundje tjetër te njerëzit, kundërshton sensin dhe logjikën e përbashkët dhe krijon skepticizëm shkencor midis mjekëve bashkëkohorë.

    Skepticizmi mjekësor

    Vaksinat e Dr. Jenner u përballën me sfidat e hershme.

    Mjeku dhe autori mjekësor britanik, Dr. Charles Creighton (1847-1927), u vlerësua shumë për shkrimet e tij shkencore mbi historinë mjekësore. Libri i tij "Historia e Epidemive në Britani" (1891-1894) është përshkruar si një "klasik i saktësisë së padiskutueshme".

    Në librin tjetër të tij “Jenner and Vaccination: A Strange Chapter of Medical History”, Dr. Creighton kritikon teorinë e vaksinës së Dr. Jenner fokusohet në katër pretendime kryesore pa prova shkencore: Parandalon linënuk është ngjitëse; nuk shkakton shpërthime; dhe është i sigurt. Dr. Creighton thekson nevojën për kërkime më të detajuara në patologji për të kuptuar me të vërtetë vaksinat.

    Në mënyrë të ngjashme, profesionistë të tjerë të shquar mjekësorë të kohës, duke përfshirë Sir Erasmus Wilson, i referuar shpesh si "babai i dermatologëve", Dr. John D. Hillis, Dr. Liveing, Sir Ranald Martin, Profesor W.T. Gairdner, Dr. Tilbury Fox, dhe Dr. Gavin Milroy, kanë dëshmuar se vaksinimi origjinal i lisë ishte mjeti për përhapjen e lebrës.

    Dr. Robert Hall Bakewell, një mjek që trajtoi lebrën dhe të tjerë kanë vënë në dukje rreziqet që lidhen me vaksinimin. Ata cituan shembuj ku vaksinimi po përhapte sëmundje të tilla si lebra në vend që të parandalonte infeksionin, duke sfiduar nocionin e vaksinimit.

    Në 1799, pak pasi Jenner publikoi punimin e tij mbi përdorimin e lisë së lopës për të marrë mbrojtje gjatë gjithë jetës nga lija, Dr. Drake, një kirurg nga Anglia, kreu një eksperiment vaksinimi mbi tre fëmijë me një vaksinë të marrë direkt nga Edward Jenner.

    Fatkeqësisht, kur u sfiduan me vaksinimin e lisë, të tre fëmijët e vaksinuar zhvilluan lisë. Vaksina kishte dështuar.

    “Në tre prej tyre, një djalë shtatëmbëdhjetë vjeç dhe dy nga fëmijët e Colborne (njëri katër vjeç, tjetri pesëmbëdhjetë muaj), vezikulat e lisë së lopës arritën në pjekurinë e hershme dhe u zgjuan në kohën e zakonshme. Djaloshi u vaksinua me lisë më 20 dhjetor, që ishte dita e tetë nga vaksinimi dhe dy fëmijët në datën 21, prapë në ditën e tetë. Ata të gjithë zhvilluan lisë, si pustula lokale dhe shpërthim të përgjithshëm me ethe.

    Dështimet që nga viti 1804

    Me kalimin e kohës, janë raportuar raste të shumta të mosfunksionimit të vaksinimit. Megjithë premtimet fillestare për mbrojtje, njerëzit ishin ende të infektuar me lisë pasi u vaksinuan.

    Dr. Baron, në librin e tij "The Life of Edward Jenner" tha: "Nga viti 1804, raportet e dështimeve në vaksinim kishin filluar të shumohen," dhe Dr. John Birch, kirurg i Spitalit të Shën Thomasit, thotë, në të njëjtën gjë. vit, "Çdo postim më sjell llogari për dështimet e vaksinimit."

    Në vitin 1809, Lordi Henry Petty tha në Dhomën e Komunave: “Nëse Dr. Jenner nuk ishte verbuar plotësisht nga mendjemadhësia, ai duhet të kishte kuptuar se besimi i përgjithshëm në vaksinim, i ekspozuar në 1801, ishte tronditur shumë nga përvoja e shtatë pasardhësve. vjet.”

    Në Komitetin e Furnizimit më 29 korrik 1807, z. Shaw-Lefevre, duke folur mbi mocionin për një grant publik për Dr. Edward Jenner, iu referua raportit të një Komisioni Hetimor, i cili thoshte se “praktika e vaksinimit të vaksinës ishte parandaluesi i pagabueshëm i lisë.” Ai mohoi prerazi të vërtetën e këtij dokumenti dhe tregoi se në 56 raste të vaksinimit kishte pasuar lija. "Këtu kemi pesëdhjetë e gjashtë raste të dështimit të vërtetë," tha z. Shaw-Lefevre.

    Medical Observer për 1810 përmban të dhëna për 535 raste të lisë pas vaksinimit, duke përfshirë 97 raste fatale dhe 150 raste të lëndimeve nga vaksinat. Këto të dhëna u mbështetën nga 10 profesionistë mjekësorë, duke përfshirë dy profesorë të anatomisë, të cilët ishin dëshmitarë të lëndimeve të vaksinimit brenda familjeve të tyre.

    Emri:  Screenshot 2023-12-22 at 4.58.24 PM.jpg

Shikime: 94

Madhësia:  84.7 KB
    Shumë raporte për dështimin e vaksinimit të lisë ndodhën me kalimin e viteve që nga viti 1804. Mjekësi Observer për 1810 përmban të dhëna për 535 raste të lisë pas vaksinimit, duke përfshirë 97 raste fatale dhe 150 lëndime nga vaksinat. (Pamja e ekranit nga Vaksinimi sipas Aktit të Parlamentit nëpërmjet The Epoch Times)

    Një artikull i vitit 1817 me titull "Vëzhgime mbi sëmundjet mbizotëruese" në "London Medical Repository Monthly Journal and Review" raportoi se shumë njerëz që ishin vaksinuar ende po prekeshin nga lija.

    1818: 1200 raste të kirurgut skocez

    Në vitin 1818, pasi vaksinoi 1200 njerëz të shëndetshëm, Dr. Thomas Brown, një kirurg skocez me 30 vjet përvojë klinike, zbuloi se shumë njerëz të vaksinuar ende infektoheshin me virusin dhe madje vdisnin nga lija.

    Dr. Brown diskutoi mbi komplikimet dhe dështimet që lidhen me vaksinimin e lisë. Ai përshkroi situata ku individët, pavarësisht se ishin të vaksinuar (siç tregohet nga një areolë e formuar siç duhet rreth shpimit të vaksinës), ende prekeshin nga lija. Në disa nga këto raste, lija ishte e rëndë (përputhëse) dhe madje çoi në vdekje. Veçanërisht, ai përmend rastet kur pustula e lisë u zhvilluan brenda zonës së shpimit të vetë vaksinës.

    Në kontekstin e sëmundjes së lisë, "konfluent" i referohet një forme të rëndë sëmundjeje ku lezionet karakteristike të lëkurës të njohura si pustula, bashkohen dhe mbulojnë një pjesë të konsiderueshme të trupit. Në vend të pustulave të veçanta, të ndara, lezionet grumbullohen dendur, duke krijuar një skuqje ose shpërthim të vazhdueshëm. Kjo formë e rëndë e lisë shpesh shoqërohet me një rrezik më të lartë të komplikimeve dhe një rrjedhë më të rëndë të sëmundjes.

    Dr. Brown theksoi më tej se raportet nga e gjithë bota, kudo që është praktikuar vaksinimi, treguan një rritje të konsiderueshme të dështimeve të vaksinimit.

    Ai gjithashtu përmendi se kur ata që janë vaksinuar për më shumë se gjashtë vjet bien në kontakt me një infeksion të fortë dhe aktiv të lisë, pothuajse të gjithë përfundojnë me lisë. Kjo ngre shqetësime të mëdha nëse vaksina kundër lisë funksionon mirë për një periudhë të gjatë dhe nëse në të vërtetë mbron nga sëmundja.

    “Megjithatë, zotëri, së pari duhet të marr guximin të vëzhgoj se askush nuk mund të ndiejë më thellë zhgënjimin e vaksinimit që u gjet i pamjaftueshëm për të dhënë siguri të përsosur kundër lisë sesa unë,” tha ai. Ndërgjegjja e tij nuk mund ta mbështeste më vaksinimin.

    Emri:  Screenshot 2023-12-22 at 5.00.09 PM.jpg

Shikime: 91

Madhësia:  94.0 KB
    Dr. Thomas Brown, një kirurg skocez me 30 vjet përvojë klinike, pasi vaksinoi 1200 njerëz të shëndetshëm—shumë prej të cilëve ende ishin të prekur nga virusi, ishte i zhgënjyer me vaksinimin e lisë. (Pamja e ekranit nga Revista Mjekësore dhe Kirurgjike e Edinburgut nëpërmjet The Epoch Times)

    Në 1829, një gazetar anglez, William Cobbett, theksoi joefektivitetin e vaksinimit në parandalimin e lisë. Në librin e tij, “Këshilla për të rinjtë dhe (rastësisht) për të rejat”, ai shkroi, “Në shumë raste, njerëzit e vaksinuar nga vetë Jenner kanë marrë më vonë linë. Disa nga këta njerëz vdiqën nga sëmundja, ndërsa të tjerët mezi mbijetuan.”

    1845: Lancet raporton rritje pas vaksinimit

    Në vitin 1845, zoti Stanley, president i Shoqërisë Mbretërore Mjekësore dhe Kirurgjike, botoi një artikull në The Lancet në një letër nga Dr. George Gregory, një mjek nga Spitali i Lisë së Lisë në Londër.

    Spitali luajti një rol të rëndësishëm në trajtimin e pacientëve me lisë dhe ishte vendimtar për zhvillimin e trajtimeve të lisë dhe përpjekjeve të vaksinimit në shekujt 18 dhe 19.
    Dr. Gregory shkroi se si spitali i tij, pasi gëzoi lirinë nga lija në vitet 1842 dhe 1843, u godit me një epidemi në 1844 dhe një rritje të konsiderueshme të vdekjeve javore nga kjo sëmundje. Këtu janë pikat kryesore:

    - Në 1844, kishte 647 pacientë me lisë të shtruar në Spitalin e Lisë, duke shënuar një nga normat më të larta të pranimeve që nga themelimi i spitalit në 1746.

    - Gjatë epidemisë së lisë në vitin 1844, 312 pacientë të lisë u vaksinuan me vaksinën e lisë, duke përbërë 48 përqind të pacientëve të pranuar.

    - Midis 312 pacientëve të vaksinuar, 100 përjetuan një formë më të lehtë të sëmundjes dhe gati dy të tretat kishin sëmundje të moderuar deri në të rëndë. Nga 312 pacientë të vaksinuar, 24 vdiqën - një shkallë vdekshmërie prej gati 8 përqind.

    Në përmbledhje, artikulli Lancet i 1845-ës tregoi se vaksinimi i lisë në shekullin e 19-të nuk ishte aq efektiv sa pritej në parandalimin e përhapjes ose reduktimin e ashpërsisë së lisë, siç dëshmohet nga numri i konsiderueshëm i rasteve dhe vdekjeve gjatë epidemisë së 1844-ës.

    Së shpejti: A e zhduku vaksina linë?


    Burimi: Epoch Times
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 22-12-2023 më 18:16

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,463
    Postimet në Bllog
    17

    Historia e Vaksinave: A e zhduki vaksina sëmundjen e lisë?

    A e zhduku vaksina sëmundjen e lisë?

    A ka prova të forta për të vërtetuar se vaksina kundër lisë zhduk valët e lisë? Një zhytje e thellë në literaturë ka rezultuar në gjetje befasuese.

    Nga Yuhong Dong | 05 janar 2024

    Besimi i përhapur te vaksinat shpesh gjurmohet në supozimin se vaksina e parë në historinë njerëzore çrrënjosi në mënyrë efektive një nga pandemitë më vdekjeprurëse. Megjithatë, a është i vërtetë ky besim?

    Pavarësisht nga natyra e paqartë e vaksinës origjinale të lisë, e shpikur nga Dr. Jenner dhe dështimet e saj në rritje dhe sfidat mjekësore, ekziston një besim themelor i shoqërisë që vaksinat kundër lisë parandalojnë efektivisht linë. Deri në vitin 1801, rreth 100,000 njerëz u vaksinuan për linë në Angli.

    Në vitet 1970, një përpjekje globale për çrrënjosjen e lisë, e udhëhequr nga një oficer i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe mjeku mjekësor amerikan, Dr. Donald Ainslie Henderson (1928-2016), fillimisht përdori një strategji të fushatave të vaksinimit masiv për të arritur mbulimin e vaksinave 80 për qind në çdo shtet.

    Fushata integroi programet e vaksinimit masiv, mbikëqyrjen e shpërthimeve dhe reagimin e shpejtë ndaj çdo rasti të raportuar. Deri në vitin 1977, rasti i fundit natyror i lisë u regjistrua në Somali, duke çuar në deklaratën e OBSH-së për çrrënjosjen e lisë në 1980.

    Megjithatë, kjo ngre pyetjen: A ka ndonjë provë të drejtpërdrejtë që infektimi ose shkalla e vdekshmërisë ka rënë për shkak të vaksinimit?

    Në kërkim të provave që vaksinimi i lisë luan një rol të drejtpërdrejtë në zhdukjen e valëve të lisë, gjetëm mjaft shembuj që tregojnë se valët e lisë të parë gjatë historisë ishin edhe më të rënda pas një programi masiv vaksinimi.


    SHBA: Nuk ka rënie pas vaksinimit

    Dr. Suzanne Humphries, një mjeke interniste dhe nefrologe e certifikuar nga bordi, ka praktikuar mjekësinë në mjediset spitalore konvencionale për më shumë se 20 vjet. Grafikët e mëposhtëm përfaqësojnë disa fakte kryesore nga libri i saj rreth lisë, "Shpërbërja e iluzioneve".

    Ajo kaloi orë të panumërta në bibliotekën mjekësore të Yale dhe bibliotekat e tjera duke kërkuar revista mjekësore, libra dhe gazeta për të gjetur të dhënat e vdekshmërisë dhe për të krijuar grafikë të kompjuterizuar.

    Regjistrimet nga Bostoni, duke filluar nga viti 1811, zbulojnë epidemitë e përsëritura të lisë që filluan rreth vitit 1837. Pavarësisht nga futja e mandateve të vaksinimit në 1855, epidemitë vazhduan të ndodhin në 1859-1860, 1864-1865 dhe 1867-ën, veçanërisht nga 1237 në Rishfaqja e vazhdueshme e këtyre epidemive në Masaçusets tregon se rregulloret e rrepta të vaksinimit nuk kishin ndikim pozitiv në frenimin e lisë.

    Emri:  Screenshot 2024-01-07 at 9.49.02 PM.jpg

Shikime: 94

Madhësia:  23.7 KB
    Vaksinimi i lisë dhe shkalla e vdekshmërisë ndaj lisë në Boston nga 1811 deri në 1926. (Dissolving Illusions, Suzanne Humphries)

    Sipas artikullit kërkimor, "Lija e vogël dhe rivaksinimi", botuar në Revistën Mjekësore dhe Kirurgjike të Bostonit të vitit 1881, "Epidemia e fundit e viteve 1872-1873, pasi rezultoi fatale për 1,040 persona, ishte më e rënda që është përjetuar në Boston që nga ajo kohë. futja e vaksinimit.”

    Në Çikago, pavarësisht nga mbulimi 95 për qind i vaksinimit deri në vitin 1868 dhe vaksinimi i detyrueshëm pas Zjarrit të Madh të Çikagos të vitit 1871, një epidemi e rëndë e lisë ndodhi në vitin 1872. Mbi 2,000 njerëz u infektuan nga lija dhe më shumë se një e katërta e tyre vdiqën, me shkallën më të lartë të vdekshmërisë midis fëmijët nën 5 vjeç.

    Evropa: Nuk ka rënie pas vaksinimit

    Në të gjithë botën perëndimore, epidemitë ishin më të rënda në popullatat shumë të vaksinuara.

    Dr. G. W. Harman botoi një artikull në revistën mjekësore të vitit 1900, Medical Brief, me titull "Argumenti i një mjeku kundër efikasitetit të vaksinimit të virusit", duke theksuar rastet e përhapura të lisë midis individëve të vaksinuar në Angli, Francë dhe Gjermani.

    Anglia

    Angli, vaksinimi i lisë u bë i detyrueshëm në 1853.

    Megjithatë që atëherë, ka pasur tre epidemi të lisë. E para ndodhi nga 1857 deri në 1859, me 14,244 raste vdekjeje; e dyta ndodhi nga viti 1863 deri në 1865, me 20.059 vdekje; vala e tretë, nga 1870 deri në 1872, pati 40,840 vdekje. Popullsia u rrit nga epidemia e parë në të dytën me 7 për qind, megjithatë rritja e rasteve të lisë ishte gati 50 për qind. Popullsia u rrit me 10 për qind nga epidemia e dytë në të tretën, por rastet e lisë u rritën me 120 për qind.

    Dr. Harman citoi të dhënat e publikuara më 15 korrik 1871, nga The London Lancet që raportonte se nga 9,392 pacientë me lisë në spitalet e Londrës, 6,854 ishin vaksinuar (73 përqind) dhe 17,5 përqind e pacientëve të vaksinuar vdiqën.

    Në një shpërthim të vitit 1881 në Bromley, Angli, të 43 viktimat u vaksinuan dhe 16 raste ishin të rënda.

    Shkalla e vdekshmërisë nga lija ra pas vitit 1872, por nuk ka asnjë provë që vaksinimi të kishte të bënte me të. Në fillim të viteve 1900, vdekja nga lija u zhduk nga Anglia.

    Emri:  Screenshot 2024-01-07 at 9.51.01 PM.jpg

Shikime: 55

Madhësia:  27.3 KB
    Normat e vdekshmërisë nga lija për Anglinë dhe Uellsin nga 1838 deri në 1922. (Dissolving Illusions, Suzanne Humphries)


    Franca

    Gjatë Luftës Franko-Prusiane nga korriku 1870 deri në janar 1871, ushtria franceze kishte 23,469 raste të lisë dhe çdo rekrut i ushtrisë duhej të vaksinohej.

    Rishikimi kritik i Dr. Charles Creighton i vitit 1888 në Encyclopedia Britannica theksoi një shkallë vdekshmërie nga lija në Prusi prej 60,000 vdekjesh midis 1870 dhe 1873, pavarësisht vaksinimit të përhapur. “Pa e përballuar faktin se Prusia ishte vendi më i mirë i rivaksinuar në Evropë, vdekshmëria e saj nga lija në epideminë e 1871 ishte më e lartë (59,839) se në çdo shtet tjetër verior”, shkroi ai.


    Gjermania

    Bavari, Gjermani në 1871, gati 96 për qind e të gjitha rasteve të lisë ndodhën në individë të vaksinuar (29,429 nga 30,742).

    Midis 1870 dhe 1885, të dhënat zyrtare treguan se 1 milion individë të vaksinuar vdiqën nga lija.


    Italia

    Në 1888, pavarësisht nga një popullsi në Itali që ishte vaksinuar dhe rivaksinuar gjerësisht, lija bëri kërdi në shumë qytete. Shumë nga këto qytete kishin respektuar një regjim vaksinimi dyvjeçar për disa vite.

    Emri:  Screenshot 2024-01-07 at 9.52.50 PM.jpg

Shikime: 68

Madhësia:  46.2 KB
    Njujorkezët u vunë në radhë për vaksinat e tyre kundër lisë në prill 1947. (FPG/Hulton Archive/Getty Images)

    Në vitin 1899, Dr Ruata dokumentoi dështimin e vaksinimit në Itali. Shpërthimet e shumta të lisë rezultuan në 18,110 vdekje, duke përfshirë rastet e mëposhtme të dukshme:

    - Badolato regjistroi 1,200 raste të lisë (popullsi 3,800).

    - Guardavalle kishte 2,300 raste (popullsi 3,500).

    - Shën Caterina del Jonio kishte 1200 raste (popullsi 2700).

    - Sortino dokumentoi 570 vdekje (9000 popullsi).

    - San Cono pati 135 vdekje (popullsi 1600).

    - Vittoria raportoi 2,100 vdekje marramendëse (2,600 popullsi).

    Dr. Ruata shkroi: “A mund të përmendni ndonjë gjë më të keqe përpara shpikjes së vaksinimit? Dhe, popullsia e këtyre fshatrave është e vaksinuar në mënyrë perfekte, siç e kam vërtetuar tashmë, jo vetëm, por kam marrë nga autoritetet vendore një deklaratë se vaksinimi është kryer dy herë në vit në mënyrën më të kënaqshme për shumë vite të shkuara”.


    Japonia: Nuk ka rënie pas vaksinimit

    Dr. Simon Katzoff raportoi se ligjet e vaksinimit të detyrueshëm filluan në Japoni në 1872 dhe mandate më të rrepta për rivaksinim u miratuan në 1885. Ligjet kërkonin që foshnjat të vaksinoheshin dhe rivaksinoheshin deri në tre herë brenda vitit të parë nëse përpjekja e parë ishte e pasuksesshme, pastaj çdo vit pas kësaj për shtatë vjet.

    Megjithatë, këto masa nuk parandaluan shpërthimet. Lija mbeti e shfrenuar.

    Midis 1885 dhe 1892, me mbi 25 milionë vaksinime dhe rivaksinime, kishte ende 156,175 raste të lisë dhe 39,979 vdekje. Nga viti 1892 deri në 1897, Japonia regjistroi 142,032 raste të lisë dhe 39,536 vdekje.

    Edhe pas një ligji të vitit 1896 që detyronte vaksinimin çdo pesë vjet për të gjithë, vendi pa 41,946 raste dhe 12,276 vdekje vetëm në vitin 1897 - një normë vdekshmërie prej 32 për qind - pothuajse dyfishi i shkallës para epokës së vaksinimit.


    Valët e lisë luhaten, të pavarura nga vaksinat

    Bazuar në valët e lisë të përmendura më sipër, virusi duket se luhatet në mënyrë të pavarur, pavarësisht nga vaksinimi.

    Për shembull, në vitet 1700, Londra dëshmoi një rënie të konsiderueshme të vdekjeve nga lija, edhe para përdorimit të gjerë të vaksinimit. Në shekullin e 18-të, ndodhën disa shpërthime, pavarësisht nga mandatet e vaksinimit.

    Nga viti 1872 deri në 1909, pavarësisht nga shkalla në rënie e vaksinimit të lisë në Angli dhe Uells nga gati 90 për qind në vetëm 40 për qind, vdekshmëria e lisë mbeti e ulët (afër zeros) pas vitit 1906.
    Është e rëndësishme të theksohet se këto ndryshime ndodhën pavarësisht nga përpjekjet e vaksinimit, duke sugjeruar se faktorë të tjerë përveç vaksinës luajtën një rol të rëndësishëm në uljen e shkallës së lisë.

    Disa studiues sugjerojnë që ose një ulje e virulencës së virusit të lisë, ose përparimi natyror i sëmundjes përmes popullatave të ndjeshme, mund të shpjegojë rënien e rasteve të pavarura nga përpjekjet për vaksinim.

    Ligjet e detyrueshme të vaksinimit kanë rezultuar të jenë joefektive në kontrollin e shpërthimeve të lisë. Kjo është e ngjashme me atë që pamë me COVID-19 gjatë katër viteve të fundit; mutantët e rinj do të vinin dhe shkonin, pavarësisht nga mandatet e vaksinimit.

    Përpjekja e Izraelit për të kontrolluar pandeminë COVID-19 përmes vaksinimit masiv të detyrueshëm duke filluar në dhjetor 2020 ishte një dështim. Në gusht 2021, Izraeli pa një rritje dramatike me disa nga normat më të larta ditore të infeksionit në botë, pavarësisht politikës së tij agresive të vaksinimit.

    Emri:  Screenshot 2024-01-07 at 9.56.45 PM.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  23.4 KB
    Programi i detyrueshëm i vaksinimit të Izraelit nuk e ndaloi pandeminë COVID-19. (Ilustrim nga The Epoch Times)

    Një studim i vitit 2021 i botuar në Gazetën Evropiane të Epidemiologjisë analizoi sistematikisht marrëdhënien midis rasteve të raportuara rishtazi me COVID-19 dhe përqindjes së popullsisë së vaksinuar plotësisht në 68 vende dhe 2947 qarqe në Shtetet e Bashkuara.

    Nuk u gjet asnjë lidhje e qartë në nivel vendi midis përqindjes së plotësisht të vaksinuar të popullsisë dhe numrit të rasteve të reja të raportuara me COVID-19. Është interesante se trendi madje lë të kuptohet për një rritje të lehtë të rasteve të COVID-19 për milion njerëz në vendet me një shkallë më të lartë vaksinimi. Për shembull, Izraeli, pavarësisht se më shumë se 60 për qind e popullsisë së tij ishte plotësisht e vaksinuar, regjistroi numrin më të lartë të rasteve të COVID-19 për milion njerëz në javën e fundit.

    Në 2947 qarqet në Shtetet e Bashkuara, nuk kishte asnjë shenjë të zvogëlimit të rasteve të COVID-19 të lidhura me shkallë më të lartë të vaksinimit.

    Pavarësisht pohimit të efektivitetit afatshkurtër të vaksinave në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të rënda dhe vdekjes, Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) vërejtën një rritje të shkallës së shtrimit në spital dhe vdekjeve në mesin e njerëzve të vaksinuar plotësisht. Për shembull, nga janari deri në maj 2021, shkalla e shtrimit në spital dhe e vdekjeve në këtë grup u rrit nga 0.01 përqind në 9 përqind dhe nga zero në 15.1 përqind, respektivisht.


    Mandatet e vaksinimit kundër lisë në vitet 1900

    Forma më e rëndë variola major e lisë ishte e përhapur në Shtetet e Bashkuara gjatë shekullit të 19-të, me dy shpërthime të rëndësishme midis viteve 1900 dhe 1925. Ndërkohë, variola minor më e butë vazhdoi deri në vitet 1930.

    Më vonë, vala më e dukshme ishte shpërthimi i lisë në qytetin e Nju Jorkut në vitin 1947, i cili çoi në një fushatë masive vaksinimi ku rreth 4.4 milionë njerëz u vaksinuan në më pak se një muaj.
    Deri në vitin 1949, rastet endemike të lisë kishin pushuar në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, deri në vitin 1966, lija mbeti një çështje urgjente në vendet më pak të zhvilluara, me raste endemike të lisë në 33 vende.

    Pas një debati intensiv, Asambleja Botërore e Shëndetësisë sanksionoi një buxhet prej 2.4 milionë dollarë në vitin 1966 për të nisur një fushatë globale për çrrënjosjen gjatë dekadës së ardhshme.

    Emri:  Screenshot 2024-01-07 at 9.58.25 PM.jpg

Shikime: 67

Madhësia:  40.4 KB
    Njujorkezët marrin vaksina falas kundër lisë pasi u raportuan dymbëdhjetë raste në shtet, prill 1947. (FPG/Hulton Archive/Getty Images)


    A keni ndonjë dëshmi të drejtpërdrejtë të efikasitetit të vaksinës?

    A ka ndonjë provë klinike që krahason një grup të vaksinuar nga lija me një grup të pavaksinuar të së njëjtës madhësi? A ka prova të drejtpërdrejta nga literatura shkencore që vërtetojnë se programet e vaksinimit kanë luajtur një rol vendimtar në zhdukjen e valëve të lisë? Nuk u gjet asnjë provë e tillë.

    Një raport i OBSH-së i vitit 2017, "Kuadri operacional për vendosjen e stokut të urgjencës së vaksinës së lisë së OBSH-së në përgjigje të një ngjarje të lisë", thotë se "vaksina ishte efektive në parandalimin e infeksionit të lisë në 95% të pacientëve të vaksinuar gjatë fushatës së çrrënjosjes".

    "Besimi i verbër në autoritet, është armiku më i madh i së vërtetës."
    Albert Einstein



    Burimi origjinal për këtë pretendim duket të jetë nga ky punim i vitit 2003: "Lija: Pikat kryesore klinike dhe konsideratat për vaksinimin".

    Me burim nga katër artikuj, punimi i Dr. Mahoney-t, thotë: "Efikasiteti i vaksinës është 95% midis të vaksinuarve tek të cilët një pustulë e lokalizuar dhe e kërthizës 1-2 cm (e quajtur pustula Jennerian) vërehet 6-8 ditë pas vaksinimit."

    Artikulli i parë është një punim JAMA i vitit 1999 nga Henderson DA, et al. "Lija si një armë biologjike: Menaxhimi mjekësor dhe i shëndetit publik." Fjalia e vetme në këtë letër që i referohet 95 përqindëshit është: "Më shumë se 95% zhvilluan një pustulë Jennerian". Megjithatë, asnjë burim i drejtpërdrejtë nuk është dhënë për këtë deklaratë.

    Referenca e dytë e cituar nga Dr. Mahoney është nga një përditësim për vaksinimin e lisë nga komiteti këshillues i CDC-së për vaksinat, "Rekomandimet e Vaccinia (Smallpox) për Vaksinën e Komitetit Këshillues të Praktikave të Imunizimit (ACIP)." ACIP thotë, “Pas administrimit perkutan të një doze standarde të vaksinës kundër vaccinia, >95% e të vaksinuarve parësorë (d.m.th., personave që marrin dozën e tyre të parë të vaksinës) do të zhvillojnë antitrupa neutralizues ose frenues të hemaglutinimit me një titër më të madh ose të barabartë me 1: 10.”

    Burimi për këtë deklaratë citohet nga një studim i vitit 1977 i botuar në Journal of Infectious Diseases, i cili duket të jetë burimi i pretendimit të "efikasitetit 95%" të bërë në 2017 nga OBSH.
    Ky studim u krye nga nëntë studiues nga Departamenti i Pediatrisë, Universiteti i Kalifornisë në San Diego dhe Los Angeles, dhe i mbështetur nga NIH.

    Studimi prestigjioz që përfshinte një grup prej 786 fëmijësh shqyrtoi efektivitetin dhe efektet anësore të katër vaksinave kundër lisë të dhëna në përqendrime të ndryshme. Rezultatet treguan se tre vaksina të licencuara (shtimet e Bordit Shëndetësor të Qytetit të Nju Jorkut të rritura në membranën limfatike të viçit ose korioallantoike dhe vaksina Lister) ishin në mënyrë të ngjashme efektive.

    Efektiviteti i vaksinës u vlerësua nga përgjigja e të vaksinuarit, veçanërisht duke vëzhguar çdo reagim domethënës rreth ditës së dhjetë, që zakonisht përfshin një lezion qendror që ndodh pas ditës së shtatë.

    Emri:  Screenshot 2024-01-07 at 10.03.26 PM.jpg

Shikime: 67

Madhësia:  29.9 KB
    Reagimi i lëkurës disa javë pas vaksinimit kundër lisë u përdor për vlerësimin e efikasitetit të vaksinimit të lisë. (CDC/Getty Images)

    Pohimi i OBSH-së për 95 për qind efikasitet duket të jetë i bazuar në faktin se 97 për qind e fëmijëve shfaqën një "reagim madhor" (marrje) dhe një marrjen serologjike. Megjithatë, kjo nuk përbën dëshmi të drejtpërdrejtë të rolit të vaksinës në çrrënjosjen e sëmundjes së lisë; ai thjesht tregon praninë e një mbresë në lëkurë dhe një përgjigje antitrupash në gjak tek individët e vaksinuar.

    Një provë shtesë është se individët e vaksinuar ruajnë kujtesën imune, duke u mundësuar qelizave të tyre limfatike që potencialisht t'i përgjigjen virusit të lisë nëse hasen në trup.

    Pavarësisht nga marrja e lëkurës, marrja serologjike ose kujtesa imune, është e rëndësishme të theksohet se këto vëzhgime i përkasin mbështetjes indirekte dhe jo mbrojtjes së drejtpërdrejtë klinike. Ka një hendek të pamohueshëm midis të dhënave hetimore dhe deklaratës se lija u zhduk nga vaksina.

    Si përfundim, edhe pse OBSH pretendon se lija u zhduk nga vaksina, është çuditërisht zhgënjyese që nuk ka të dhëna të qëndrueshme për të mbështetur këtë deklaratë historike. Përkundrazi, ka shumë shembuj kontradiktore. Për më tepër, ka një mungesë të konsiderueshme provash për të mbështetur pretendimin e vaksinës së lisë për 95 për qind efikasitet, një tregim i përhapur nga autoritetet në 200 vitet e fundit!

    Pse vaksinat kundër lisë nuk kanë funksionuar

    Pse vaksinat kundër lisë nuk janë aq efektive sa mund të kemi menduar?

    Përgjigja qëndron në dy komponentë themelorë të sistemit tonë imunitar: imuniteti natyror ose i lindur kundrejt imunitetit adaptiv.

    Sistemi imunitar i trupit tonë mund të ndahet përafërsisht në pesë shtresa. Tre shtresat e para konsiderohen si imunitet i lindur ose natyror, i cili përfshin lëkurën, hundën dhe sytë tanë; qelizat epiteliale të mukozës në rrugët e frymëmarrjes ose gastroenterologjike të cilat sekretojnë proteina të fuqishme antivirale si interferoni; dhe qelizat e lindura imune si qelizat vrasëse natyrore dhe makrofagët të aftë për të zhdukur viruset pushtuese. Dy shtresat e fundit të imunitetit janë task forca të specializuara. Ato përfshijnë qelizat T dhe qelizat B që mund të gjenerojnë imunitet qelizor ose antitrupa specifikë për virusin.

    Emri:  Screenshot 2024-01-07 at 10.05.01 PM.jpg

Shikime: 54

Madhësia:  24.1 KB
    Pesë barriera të imunitetit njerëzor. (Ilustrim nga The Epoch Times)

    Një infeksion natyral do të shkaktojë një reagim të fortë imunitar nga të pesë pjesët e sistemit tonë imunitar, duke filluar me imunitetin tonë të vijës së parë. Megjithatë, kur një vaksinë injektohet përmes një rruge intramuskulare, si një vaksinë COVID-19, ajo shpesh anashkalon dy linjat tona të para të mbrojtjes ose imunitetin e vijës së parë. Këto lloje të trajnimit të pjesshëm të sistemit imunitar shpesh rezultojnë në një përgjigje imune të dobësuar dhe të njëanshme.

    Vaksinimi është një lloj trajnimi i njëanshëm që shtrembëron imunitetin tonë të lindur në afat të gjatë. Ne nuk kemi përmendur as përbërësit potencialisht të dëmshëm që përmbajnë shpesh vaksinat.

    Shumë njerëz mund të mendojnë se kontakti i drejtpërdrejtë nëpërmjet lëkurës ose veshjeve është rruga kryesore e transmetimit të lisë. Megjithatë, një numër i madh provash sugjerojnë se aerosolet e grimcave të imta kanë qenë mënyra më e shpeshtë dhe më efektive e transmetimit. Prandaj, imuniteti i lindur i mukozës luan një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e përgjithshme kundër virusit të lisë.

    Vaksinimi anashkalon imunitetin tonë kryesor të mukozës, duke rezultuar në imunitet jo të plotë. Për më tepër, metoda e administrimit të vaksinimit të lisë ndikon gjithashtu në fuqinë e imunitetit të shkaktuar nga vaksina. Për shembull, përqindja e fëmijëve që zhvillojnë antitrupa neutralizues pas marrjes së vaksinës së lisë në mënyrë perkutane (brenda shtresës së lëkurës) dhe nënlëkurore (nën lëkurë) ishte përkatësisht 83 përqind dhe 23 përqind. Sa më shumë që aktivizon imunitetin e lindur, aq më e fortë shkakton përgjigje.

    Vijon: Lëndimet dhe çështjet që lidhen me vaksinat kundër lisë.


    Burimi: Epoch Times
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 07-01-2024 më 23:36

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,463
    Postimet në Bllog
    17

    Historia e vaksinave: Lëndimet dhe vdekjet e lidhura me vaksinat e para

    Lëndimet dhe vdekjet e lidhura me vaksinat e para

    Siç dëshmohet nga çështjet thelbësore të sigurisë dhe cilësisë, rrëfimi i vaksinës së lisë si një triumf mjekësor për fat të keq është sajuar.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 1.37.51 AM.jpg

Shikime: 959

Madhësia:  47.3 KB

    Nga Yuhong Dong | 22 janar 2024

    Vdekjet dhe lëndimet e lidhura me vaksinat nuk u vërejtën vetëm pas vaksinimit masiv ndaj COVID-19. Ka të dhëna për ngjarje të rënda negative që nga zhvillimi i vaksinave të para në historinë njerëzore.

    Vdekje dhe lëndime të rënda pas vaksinimit

    Udhëtimi i vaksinimit të lisë, që daton në fund të shekullit të 18-të, është i dëmtuar nga tregime të shumta të efekteve dhe komplikimeve negative. Komplikime të rënda si vaccinia progresive, një infeksion që rezulton nga vetë virusi i vaksinës, ekzema vaccinatum dhe encefaliti ishin efekte të rralla, por të rënda negative.

    Të dhënat zyrtare nga Anglia nga 1859 deri në 1921, siç dokumentohen nga J.T. Biggs në librin e vitit 1912 "Leicester: Sanitimi kundër vaksinimit", zbulon prirjen shqetësuese të komplikimeve të lidhura me vaksinimin që çuan në afërsisht 1,530 vdekje që i atribuohen drejtpërdrejt vaksinës së lisë.

    Veçanërisht, në periudhën nga viti 1906 deri në vitin 1922, shkalla e vdekshmërisë si nga lija ashtu edhe nga vdekjet e lidhura me vaksinimin ishin jashtëzakonisht të ngjashme.

    Tabela, me burim nga Kthimet Vjetore të Regjistruesit të Përgjithshëm, siç është regjistruar në librin e Biggs-it, u konsiderua si një tregues dhe jo një rekord gjithëpërfshirës, duke përjashtuar lëndimet e përhershme ose të rënda.

    Emri:  tabela.jpg

Shikime: 56

Madhësia:  35.2 KB
    Numri i përgjithshëm i vdekjeve të lidhura me vaksinën e lisë nga 1859-1910. (The Epoch Times)

    Në tabelën e mësipërme vërehet mirë se për shkak të zbatimit të vaksinimit, nomenklatura e ngjarjeve të padëshiruara pas vaksinimit u kufizua në "linë e lopës" nga viti 1898 deri në vitin 1910.

    Shkakësia e vaksinës së lisë në këto raste vdekjesh u forcua më tej nga një raport në 1897 duke iu referuar 36 vdekjeve të raportuara për atë vit, të cilat i atribuohen drejtpërdrejt efekteve të vaksinimit. Për më tepër, shkaku i vdekjes ose është treguar qartë në certifikatën mjekësore ose është konfirmuar nga hetimet.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 1.47.12 AM.jpg

Shikime: 50

Madhësia:  24.3 KB
    Vdekjet e lidhura me vaksinën e lisë 1859-1921 në Angli dhe Uells. (The Epoch Times)

    Në qershor 1902, Dr. W. J. J. Stewart raportoi se nga 587 burra të vaksinuar në Spitalin Gore Farm Lower, mbi 28 përqind përfunduan në pushim mjekësor si rezultat i vaksinimit, një gjetje domethënëse që nuk u zbulua publikisht. Këta individë merrnin pagë publike për sëmundje dhe kontraktorët u kompensuan për humbjen e shërbimeve.

    “Më pas, fshikëzat e freskëta u formuan rreth xhepave të vaksinimit duke u bashkuar me to dhe duke shkaktuar përhapjen e tyre. Ato u zhvilluan gjithashtu në fytyrë, kokë, trup dhe në gojë; [Ky i fundit] e pengoi fëmijën të thithte dhe ai vdiq i rraskapitur në ditën e 45-të pas vaksinimit. (Rasti i një fëmije të shëndetshëm pas vaksinimit, 13 mars 1891.)” Ky fëmijë kishte të ngjarë të vdiste nga një formë progresive e sëmundjes pas vaksinimit.

    Potenciali i vaksinës për të shkaktuar dëme serioze u nënvizua më tej nga raste specifike të erizipelës, një formë e rëndë e infeksionit të lëkurës që rezulton në një vdekje të dhimbshme dhe të zgjatur. Rastet përfshinin një foshnjë 13-javore që iu nënshtrua "erizipelës së përgjithshme pas vaksinimit" dhe një vajzë 4 muajshe që vdiq nga e njëjta gjendje pas vaksinimit. Këto raste nuk ishin incidente të izoluara, por ishin pjesë e një modeli më të gjerë të reaksioneve të rënda ndaj vaksinës së lisë, të shkaktuara me gjasë nga patogjenët e shumtë që vaksina bartte që çuan në infeksione të rënda të lëkurës.

    Eczema vaccinatum, një gjendje tjetër serioze e lidhur me vaksinën, paraqiti prova të mëtejshme të rreziqeve që lidhen me imunizimin ndaj lisë. Në një rast, një djalë 15-muajsh vdiq tragjikisht pasi u shfaq kjo gjendje pas vaksinimit të tij. Kjo ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga citokinat inflamatore në ato të ashtuquajturat "limfat të pastër" ose lloje të tjera të vaksinave të lisë.

    Encefaliti pas vaksinimit, megjithëse i pazakontë, shpesh rezulton me vdekje, veçanërisht te foshnjat dhe fëmijët e vegjël. Shkalla e vdekjeve në rastet e raportuara varion nga 9 në 40 përqind. Fatkeqësisht, 10 deri në 25 për qind e atyre që i mbijetojnë kësaj gjendje vuajnë nga dëmtime të qëndrueshme neurologjike.

    Një rishikim sistematik i vitit 2003 i rrezikut për komplikime serioze dhe vdekje nga vaksinimi i lisë në Shtetet e Bashkuara nga viti 1963 deri në vitin 1968 zbuloi se encefaliti post-vaksinial dhe necrosum vaccinia kishin shkallë të komplikimeve kërcënuese për jetën prej të paktën 3 për milion dhe 1 për milion vaksinime primare. përkatësisht. Shkalla e vdekjes ishte 29 për qind për encefalitin post-vaksinal dhe 15 për qind për rastet me necrosum të vaccinia.

    Ngjashëm me dështimet e vaksinës kundër lisë, çështjet aktuale të "vaksinës" COVID-19 përfshijnë efekte të padëshiruara që janë gjithashtu të lidhura ngushtë me përbërësit e vaksinës, duke përfshirë mpiksjen e gjakut, gjakderdhjet e trurit, miokarditin, perikarditin, kanceret agresive dhe sëmundjet autoimune.


    "Kulmi i absurdit"

    Në një letër të vitit 1900 drejtuar redaktorit të "The Medical Brief", Dr. Harman, një mjek, deklaroi se futja e helmit të lisë së lopës në qarkullimin e gjakut të një personi të shëndetshëm nuk ishte vetëm një logjikë e gabuar, por edhe e rrezikshme. "Do të ishte kulmi i absurditetit" t'i administrosh ilaçe një personi me shëndet të mirë dhe të pretendosh se parandalon një sëmundje që nuk e ka marrë, tha ai.

    Libri "Vlera e vaksinimit: Një rishikim jopartizan i historisë dhe rezultateve të tij" nga Dr. George William Winterburn citoi raportin e mëposhtëm nga Buletini i Bordit Kombëtar të Shëndetit të Uashingtonit të 4 marsit 1882:

    “Autoritetet tona të qytetit kanë punësuar një mjek për të vaksinuar të gjithë personat që paraqiten për këtë qëllim.

    “Rezultati ka qenë i frikshëm. Pothuajse të gjithë të vaksinuarit kanë vuajtur nga Eritema ose Erisipela, krahët e fryrë nga shpatulla në kyçin e dorës dhe pika e shpimit [ku është vaksinuar personi] që paraqet pamjen e ulçerës së gërvishtjes [një ndarje e indit të vdekur nga indi i gjallë], që shkarkon lirisht qelb sanioz. [gjak dhe qelb]. Shumë prej të sëmurëve janë mbyllur në shtrat, me temperaturë të lartë, nga pesë deri në dhjetë ditë, duke kërkuar aplikim të vazhdueshëm të llapës [trajtim medikamentoz] në krah dhe përdorimin e lirë të morfisë [morfinës] për lehtësimin e dhimbjes.

    "Ata që e kanë provuar më thonë se do të preferonin shumë të kishin lisë."


    Zonjat luajtën një rol

    Pavarësisht nga polemikat mbi efektivitetin dhe sigurinë e vaksinave të lisë, vaksinat gjithsesi iu detyruan njerëzve të shëndetshëm. Fushata e parë për vaksinimin global të lisë u zhvillua nga 1803 deri në 1813.

    Lija ishte jo vetëm shkaku më i rëndësishëm i verbërisë në popullatë, por gjithashtu la të mbijetuarit me njolla. Këto pasoja fizike ishin veçanërisht të rëndësishme për gratë, pasi normat shoqërore në atë kohë i jepnin një vlerë të lartë pamjes së jashtme të një gruaje. Plagët e lisë mund të zvogëlojnë seriozisht perspektivat e një gruaje të re për martesë, e cila ishte një aspekt kritik i stabilitetit social dhe ekonomik të një gruaje gjatë asaj periudhe.

    Artikulli "Zonjat e Jenner-it: Gratë dhe vaksinimi kundër lisë në Britaninë e hershme të shekullit të nëntëmbëdhjetë" nga Michael Bennett thekson rolin e rëndësishëm të luajtur nga gratë për ta bërë vaksinimin në modë dhe të pranuar gjerësisht në fillim të shekullit të 19-të. Ata sponsorizuan dhe inkurajuan vaksinimin përmes shoqërive vullnetare dhe përdorën ndikimin e tyre në sferat e tyre përkatëse për të promovuar këtë profilaktikë të re.

    Për shembull, zonja Bayley e Hope Hall pranë Mançesterit dha një kontribut të dukshëm duke vaksinuar të varfërit dhe duke ofruar një shpërblim monetar për këdo që kapi lisë pas vaksinimeve të saj. Në një rast tjetër, Dr. Lettsom theksoi se "zonjat e rangut" kishin vaksinuar 30,000 fëmijë deri në fund të vitit 1805. Ky është një aspekt i historisë mjekësore që nuk është studiuar gjerësisht.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 1.50.32 AM.jpg

Shikime: 51

Madhësia:  21.6 KB
    (Majtas) Një nënë po pret të vaksinojë fëmijët e saj pasi një mjek po i injekton një fëmijë një vaksinë në shekullin viktorian të 19-të. (Ilustrim në gjendje/Getty Images) (Djathtas) Gdhendje që përshkruan si njerëzit ashtu edhe kafshët duke u vaksinuar kundër lisë vdekjeprurëse pas punës pioniere të Dr. Edward Jenner, rreth viteve 1800–1850. (Fotografitë e arkivit/Getty Images)


    Opozita e Leicesterit

    Edhe pse pretendohet se janë të rralla, këto komplikime paraqesin një sfidë të rëndësishme në pranimin dhe administrimin e gjerë të vaksinës.

    Qeveria angleze filloi zbatimin e vaksinimit të mandatuar kundër lisë në mesin e shekullit të 19-të, konkretisht në 1840 dhe 1853. Pavarësisht nga normat e larta të vaksinimit, një epidemi e rëndë e lisë goditi qytetin e vogël prodhues të Leicester dhe pjesë të tjera të Anglisë në fillim të viteve 1870, duke rezultuar në 3000 raste dhe 358 vdekje vetëm në Leicester. Kjo çoi në skepticizëm publik në lidhje me efikasitetin e vaksinimit, siç pasqyrohet në një letër të vitit 1884 të botuar në gazetën Leicester Mercury.

    Në mënyrë kontradiktore, qeveria intensifikoi përpjekjet e saj për vaksinimin, duke punësuar oficerë për të ndjekur penalisht ata që refuzonin të vaksinonin fëmijët e tyre. Kundërshtimi ndaj vaksinimit u nxit nga raste të shumta të komplikimeve të rënda shëndetësore dhe vdekjeve pas vaksinimit. Një rast i dukshëm përfshinte Arthur Ward, dy fëmijët e të cilit u dëmtuan nga vaksinimi; ai refuzoi vaksinimin e mëtejshëm për fëmijën e tij tjetër dhe u përball me ndëshkime ligjore.

    Pavarësisht rreziqeve serioze shëndetësore, mbështetja e palëkundur e qeverisë për vaksinimin e detyrueshëm nxiti revoltë të gjerë. Mijëra protestuan në Leicester, duke tërhequr pjesëmarrës nga vende të ndryshme angleze dhe profesione të ndryshme. Demonstrata ishte madhështore, me muzikë, pankarta dhe flamuj që mbanin mesazhe që mbrojnë lirinë dhe kritikonin vaksinimin. Procesioni, i shtrirë 2 milje, mori mbështetje entuziaste nga banorët e qytetit.

    Shkalla e protestës, me pjesëmarrje të vlerësuar nga 80,000 deri në 100,000, nënkuptonte një qëndrim të madh publik kundër vaksinimit të detyrueshëm. Veprimtaria u drejtua nga z. Këshilltar Butcher i Leicester dhe përfshinte fjalime dhe rezoluta që mbrojnë lirinë personale dhe të drejtat prindërore. Një mbledhje në mbrëmje, ku morën pjesë delegatë nga mbi 60 qytete, e forcoi më tej suksesin e demonstratës.

    Dr. Spencer T. Hall, një pjesëmarrës i vjetër, shprehu gëzim të thellë për sfidat e vaksinimit. Kjo ngjarje historike shënoi një moment të rëndësishëm në shëndetin publik, ku mijëra kundërshtuan me guxim një besim mjekësor mbizotërues dhe rregullore të rrepta të qeverisë, duke mbrojtur për vetëvendosje në vendimet shëndetësore.


    70 vjet manipulim laboratorik

    Sipas standardeve moderne të cilësisë së vaksinave, ka arsye të vlefshme për të vënë në dyshim sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës së lisë, e cila është vlerësuar shumë për zhdukjen e lisë. Përbërësit e saktë të vaksinave kundër lisë mbeten një mister.

    Vaksina moderne kundër lisë ka kaluar nëpër tre breza të zhvillimit. Brezat e parë dhe të dytë të vaksinës, të zhvilluara midis viteve 1950 dhe 1970, përdorën viruse origjinale të gjalla të rritura në lëkurën e kafshëve ose në kulturat e qelizave. Këto versione mbartnin një rrezik më të lartë të efekteve anësore të rënda ose kërcënuese për jetën, duke përfshirë 1 deri në 2 vdekje për milion vaksinime, 3 deri në 9 raste encefaliti postvaksinal, 1 deri në 7 raste të vaccinisë progresive dhe 2 deri në 35 raste të ekzemës vaksinatum.

    Për shkak se viruset e përfshira në vaksinën e lisë ishin ende gjallë, ata duhej të mbaheshin në kafshë laboratorike dhe në kulturat qelizore. Njerëzit mund të mos jenë të vetëdijshëm se vaksinat moderne të lisë kanë një histori komplekse 70-vjeçare të kalimit në kafshë të ndryshme laboratorike, duke përfshirë lepujt, minjtë, dhitë dhe lopët, për të bërë vaksinat moderne të lisë.

    Ky mund të jetë shembulli i parë në historinë njerëzore të llojeve fillestare të manipulimit laboratorik të një virusi të përdorur më vonë për vaksinim.

    Për shembull, vaksina më e përdorur gjerësisht e Dryvax ishte nga limfa e viçit që rrjedh nga lloji i Bordit të Shëndetit të Qytetit të Nju Jorkut. Dryvax, një vaksinë e licencuar në Shtetet e Bashkuara, është një preparat i liofilizuar (i tharë në ngrirje), me virus të gjallë i virusit infektiv vaccinia, i cili mendohej se luante një rol të rëndësishëm në zhdukjen e lisë.

    Vaksinat e gjeneratës së tretë përdorën shtame të dobësuara të vaccinia dhe kishin përdorim të kufizuar përpara çrrënjosjes së lisë. Këto vaksina kanë efekte anësore relativisht më të buta për shkak të shtameve të dobësuara të virusit, duke zëvendësuar Dryvax.


    Një "Supë" komplekse e viruseve

    Në fund të viteve 1990, kur studiuesit studiuan përbërësit gjenetikë të vaksinave nëpërmjet mjeteve të avancuara të renditjes së gjeneve, ata zbuluan se Dryvax ishte shumë më kompleks sesa mendohej fillimisht.

    Studimi sugjeroi që Dryvax përbëhej nga shumë viruse të ndryshëm. Sekuenca identifikoi një model mutacioni në zhvillim, me disa gjene shumë të fragmentuar dhe të tjerë të ndërprerë në shtame specifike.

    Studimi theksoi natyrën komplekse të rëndësishme të vaksinës Dryvax, duke theksuar ndikimin e madh të ndërhyrjeve laboratorike njerëzore në popullatat e ortopoksviruseve (viruse që shkaktojnë sëmundje të virusit të lisë si lija, lija e lopëve dhe lija e majmunëve).

    Edhe vaksinat moderne të lisë nuk përmbajnë virusin e lisë së lopës ose të lisë, por janë një agjent hibrid i njeriut dhe i kafshëve që nuk ka ekzistuar kurrë në natyrë deri në epokën e vaksinimit. Kjo është e ngjashme me historinë e COVID-19 dhe ndikimin e thellë të kërkimit njerëzor në evolucionin e viruseve të tipit të egër, duke tërhequr paralele me origjinën e virusit SARS-CoV-2 përgjegjës për pandeminë COVID-19.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 1.53.31 AM.jpg

Shikime: 47

Madhësia:  35.5 KB
    Studiuesit trajtojnë viruset në laboratorin P4 Jean Mérieux më 27 shkurt 2008, në Lyon. P4 (Klasa e Patogjenit 4) i referohet mikroorganizmave patogjenë që sjellin rreziqe fatale për personelin që i trajton ato. Këta agjentë të klasës 4 karakterizohen nga nivele shumë të larta vdekshmërie në rastet e infeksionit, për shembull, lisë. (JEAN-PHILIPPE KSIAZEK/AFP/Getty Images)

    Virusi COVID-19 ka teknologji shumë më të avancuara të redaktimit të gjeneve përgjegjëse për origjinën e SARS-CoV-2, ndërsa vaksina e lisë përdori një metodë më të thjeshtë të kulturës së virusit.


    Përhapja e një tregimi të rremë

    Vaksina kundër lisë është përshkruar si një shpikje mjekësore magjike. Megjithatë, një vështrim më i afërt i të dhënave historike zbulon një histori më të nuancuar të prevalencës dhe vdekshmërisë së sëmundjes, si dhe ndikimin e vaksinës.

    Megjithatë, ky tregim u krijua gjatë qindra viteve. Përhapja e një narrative të tillë është më e lehtë kur ka akses të kufizuar në dokumentacionin historik të vdekjeve dhe lëndimeve pas vaksinimit të lisë. Kjo e ka bërë gati të pamundur ekzaminimin e marrëdhënieve shkakësore midis valëve natyrore të lisë dhe fushatave të vaksinimit. Njerëzit gjithashtu priren t'u besojnë autoriteteve të shëndetit publik që e kanë bërë këtë tregim zyrtar. Ne kemi të njëjtin problem sot me narrativën e COVID-19, e cila ka qenë më e lehtë për t'u përhapur me kontroll mbi media.

    Afati kohor i vaksinës së lisë, i theksuar më poshtë, pasqyron evolucionin e tregimit aktual të lisë.

    1796: Dr. Edward Jenner kryen eksperimentin e tij të parë të vaksinimit mbi 8-vjeçarin James Phipps duke përdorur materiale nga lezionet e lisë së lopës. Ky eksperiment formoi themelin e narrativës së vaksinës së lisë.

    1798: Dr. Jenner publikon "Një hetim mbi shkaqet dhe efektet e Variolae Vaccinae", duke detajuar gjetjet e tij mbi linë e lopëve dhe potencialin e tij për të parandaluar linë.

    Në fillim të viteve 1800: Vaksinimi kundër lisë filloi të përhapet në të gjithë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara, me shkallë të ndryshme pranimi dhe skepticizmi. Figura me ndikim dhe mjekë kanë luajtur një rol të rëndësishëm në promovimin e vaksinimit.

    1801: Përafërsisht 100,000 njerëz janë vaksinuar në Angli, duke reflektuar suksesin dhe pranimin e hershëm të vaksinës së lisë së Dr. Jenner.

    Vitet 1810 deri në 1820: Raportet e dështimeve dhe komplikimeve të vaksinave filluan të shfaqen, duke çuar në debate mbi sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës.

    1853: Mbretëria e Bashkuar miratoi Aktin e Vaksinimit, duke e bërë të detyrueshëm vaksinimin e lisë për çdo fëmijë.

    Vitet 1870 deri në 1890: Pavarësisht shkallëve të larta të vaksinimit, disa rajone, duke përfshirë Anglinë, Prusinë, Japoninë dhe Shtetet e Bashkuara, përjetuan epidemi të rënda të lisë, duke theksuar sfidat për efikasitetin e vaksinës.

    Në fillim të viteve 1900: Rënia e rasteve të lisë u bë e dukshme në disa vende, megjithëse mbetën pyetje rreth rolit të vaksinës në rënie kundrejt masave të tjera të shëndetit publik.

    1958: Megjithatë, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nisi një program global për çrrënjosjen e lisë, duke shënuar një angazhim të rëndësishëm për përdorimin e vaksinimit për t'i dhënë fund lisë.

    1967: OBSH filloi një program të intensifikuar për çrrënjosjen e lisë, duke përdorur një strategji të kontrollit të mbikëqyrjes.

    1977: Rasti i fundit natyral i lisë u raportua në Somali.

    1980: OBSH shpalli zyrtarisht linë të çrrënjosur, duke e bërë atë sëmundjen e parë që çrrënjoset nga përpjekjet njerëzore.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 1.56.16 AM.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  25.1 KB
    Afati kohor i vaksinimit të lisë, 1796-1980. (Ilustrim nga The Epoch Times)

    Të dhënat historike nuk bëjnë dallim të mjaftueshëm midis efekteve të vaksinimit dhe rënies natyrore në rastet e lisë për arsye të tjera, siç e kemi detajuar në Pjesën 2 të kësaj serie. Çështja e efikasitetit të vaksinës sugjeron që faktorë të tjerë, si imuniteti i lindur i njerëzve dhe higjiena dhe higjiena e përmirësuar, luajtën role më të rëndësishme në reduktimin e incidencës së lisë.

    Vijon:

    Ne do të fokusohemi në shpërthimet e fundit të fruthit dhe vaksinën e fruthit.


    Burimi: Epoch Times
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 28-01-2024 më 03:11

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,463
    Postimet në Bllog
    17

    Historia e Vaksinave: Mjekimet befasuese për fruthin që mund të kishin shpëtuar shumë jetë njerëzish

    Mjekimet befasuese për fruthin që mund të kishin shpëtuar shumë jetë njerëzish

    Emri:  id5583430-Measles_feature-image-2.jpg

Shikime: 62

Madhësia:  32.1 KB

    Shpërthimet e fundit të fruthit kanë rindezur diskutimet rreth vaksinës. Por a e zgjidh problemin një vaksinë apo ka mënyra më efektive për t'u përgatitur?

    Nga Yuhong Dong | 8 shkurt 2024

    Meqenëse raste të reja të fruthit janë raportuar në Shtetet e Bashkuara dhe Evropa po përballet gjithashtu me një shpërthim, autoritetet shëndetësore në mbarë botën po bëjnë thirrje për vaksinim, duke tërhequr vëmendjen për këtë sëmundje ngjitëse të vjetër, por ende të pazgjidhur.

    Megjithatë, kur fruthi përfshiu botën në shekullin e kaluar, nuk ishte një vaksinë që shpëtoi miliona jetë.

    Një sëmundje e vjetër, e rëndë

    Pothuajse të gjithë fëmijët u prekën nga fruthi në gjysmën e parë të shekullit të 20-të.

    Përpara viteve 1960, rreth 30 milionë raste dhe 2.6 milionë vdekje nga fruthi kanë ndodhur çdo vit në mbarë botën.

    Fëmijët e vegjël kanë qenë më të prekurit, siç u pa në vitin 1906, kur 85 për qind e vdekjeve të raportuara ishin fëmijë nën moshën 5 vjeç. Nga viti 1912 deri në 1922, mesatarisht 6000 vdekje të lidhura me fruthin në Shtetet e Bashkuara raportoheshin çdo vit.

    Edhe pse fruthi u shpall i zhdukur në Shtetet e Bashkuara në vitin 2000, raste të reja janë shfaqur gjatë dekadave të fundit. Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dokumentuan 1,274 raste në 31 shtete në 2019, duke arritur kulmin e rasteve gjatë dekadës së fundit.

    Pavarësisht vaksinimit masiv global në epokën aktuale, vetëm në vitin 2015, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) raportoi rreth 134,200 vdekje që i atribuohen fruthit.


    I ngjashëm me SARS-CoV-2

    në shekullin e 9-të, mjeku pers Abū Bakr Muhammad Zakariyyā Rāzī (Rhazes) dokumentoi fruthin. Në 1757, mjeku skocez Francis Home përcaktoi se fruthi shkaktohej nga një agjent infektiv, duke shënuar një përparim të rëndësishëm në kuptimin e sëmundjes.

    I gjetur tek njerëzit, virusi i fruthit është një virus ARN me varg negativ, i ngjashëm me SARS-CoV-2, që do të thotë se materiali gjenetik i të dy viruseve duhet të "rrokulliset" përpara se të funksionojë.

    Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.22.56 PM.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  33.8 KB Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.23.17 PM.jpg

Shikime: 54

Madhësia:  29.4 KB
    (Majtas) Sëmundja e fruthit, qeliza gjigante me shumë bërthama që shihen gjatë mikroskopisë së ekzemplarëve të biopsisë, të njohura si qeliza gjigande Warthin-Finkeldey. (Kateryna Kon/Shutterstock); (Djathtas) Skuqja e fruthit. (phichet chaiyabin/Shutterstock)

    Të dy janë viruse shumë ngjitëse. Virusi i fruthit mund të shkaktojë 14 deri në 18 raste dytësore në mesin e popullatave të ndjeshme, duke u përhapur përmes pikave ajrore ose kontaktit të drejtpërdrejtë midis individëve. Është më ngjitëse katër ditë para dhe katër ditë pas shfaqjes së skuqjes, gjë që lejon që virusi të përhapet më shpejt kur njerëzit nuk janë të vetëdijshëm.

    Fruthi paraqet një skuqje të veçantë që zakonisht fillon në fytyrë dhe shtrihet poshtë, duke mbuluar qafën, trungun, krahët, këmbët dhe këmbët. Ndërsa skuqja përparon, njollat e sheshta të kuqe mund të bashkohen dhe individët shpesh përjetojnë njëkohësisht temperaturë të lartë.

    Mund të shkaktojë komplikime serioze, duke përfshirë infeksione në mushkëri dhe sistemin nervor, duke rezultuar në shtrimin në spital të 1 në 5 pacientë. Disa mund të pësojnë dëmtim të trurit.

    Pasi shërohen me sukses nga një infeksion natyral i fruthit, shumica e njerëzve zhvillojnë imunitet gjatë gjithë jetës.

    Rënia e fruthit jo për shkak të vaksinës

    Fushata globale e vaksinimit të vitit 1967 duhej të zhdukte fruthin, por nuk ndodhi. Në vitin 1978, Shtetet e Bashkuara vendosën një synim për të eliminuar fruthin deri në vitin 1982, por gjithashtu nuk ndodhi.

    Autoritetet shëndetësore shpesh pretendojnë se efektiviteti i vaksinës së fruthit është afër 100 për qind, i matur nga "shkalla e serokonversionit" që bazohet në zhvillimin e antitrupave të vaksinës, pavarësisht nga mosha.

    Megjithatë, ekziston skepticizmi për rolin e vaksinës në çrrënjosjen e sëmundjes.

    Së pari, pretendimi për gati 100 për qind efikasitet mbështetet vetëm në antitrupat e shkaktuar nga vaksinat dhe mund të mos pasqyrojë saktë shkallën e mbrojtjes klinike. Një llogaritje e saktë e shkallës absolute të infeksionit kërkon një studim të rastësishëm, të kontrolluar nga placebo.

    Për më tepër, të dhënat historike tregojnë se incidenca e fruthit dhe normat e vdekshmërisë ishin tashmë në rënie përpara përdorimit të gjerë të vaksinës.

    Grafiku i mëposhtëm tregon shkallën e vdekshmërisë nga fruthi në Shtetet e Bashkuara nga viti 1900 deri në vitin 1987. Përpara prezantimit të vaksinës së fruthit në vitin 1963, shkalla e vdekshmërisë kishte rënë nga kulmi i saj me një masë masive 98.7 përqind.

    Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.24.43 PM.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  27.6 KB
    Shkalla e vdekjeve nga fruthi në SHBA kishte rënë ndjeshëm përpara se të mandatohej vaksinimi. (The Epoch Times)

    Grafiku i mëposhtëm tregon shkallën e vdekjeve nga fruthi në Angli.

    Anglezët filluan të regjistrojnë statistika të vdekshmërisë në 1838, shumë më herët se Shtetet e Bashkuara. Vdekjet nga fruthi ranë në fund të viteve 1800, duke arritur pothuajse zero në vitet 1950. Në vitin 1968, Anglia filloi vaksinimin për fruthin, i cili ishte pesë vjet më vonë se Shtetet e Bashkuara. Deri në atë pikë, shkalla e vdekjeve kishte rënë nga kulmi i saj me një masë masive 99.8 përqind.

    Edhe pa një vaksinë, deri në vitin 1960, rastet e raportuara të fruthit në fëmijëri në Angli dhe Uells ishin vetëm 2.4 për qind dhe shkalla e vdekshmërisë kishte rënë në 0.03 për qind.

    Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.25.47 PM.jpg

Shikime: 55

Madhësia:  30.0 KB
    Shkalla e vdekjeve nga fruthi në Mbretërinë e Bashkuar kishte rënë përpara se të mandatohej vaksinimi. (The Epoch Times)

    Pavarësisht mbulimit të vaksinave kundër fruthit deri në 88 përqind në Zimbabve, shpërthimet e fruthit mbetën të qëndrueshme. Gjatë shpërthimeve nga viti 1967 deri në 1989, rritja e mbulimit të vaksinës së fruthit jo vetëm që nuk arriti të ulte shkallën e vdekshmërisë së rasteve, por u duk se lidhej me një incidencë më të lartë të fruthit.

    Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.26.44 PM.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  34.8 KB
    Gjatë shpërthimeve të Zimbabvesë nga viti 1967 deri në 1989, rritja e mbulimit të vaksinës së fruthit jo vetëm që nuk arriti të ulte shkallën e vdekshmërisë së rasteve, por u duk se lidhej me një incidencë më të lartë të fruthit. (The Epoch Times)

    Cilët ishin faktorët kryesorë që çuan në rënien dramatike të fruthit përpara se të fillonte vaksinimi?

    Çështjet e të ushqyerit

    Midis 1867 dhe 1872, në jetimoren e Parisit Hospice des Enfants Assistes, pothuajse gjysma (49 përqind) e fëmijëve me fruth vdiqën, sipas një rishikimi retrospektiv. Megjithatë, shkalla e vdekjes nga fruthi në Angli dhe Uells në vitin 1960 kishte rënë në rreth 0.1 për qind te fëmijët.

    Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.27.38 PM.jpg

Shikime: 56

Madhësia:  39.6 KB Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.28.02 PM.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  86.2 KB
    (Qendër) Kequshqyerja është një faktor kryesor që kontribuon në fëmijët që vdesin nga fruthi. Një foshnjë 4-muajshe që vuan nga kequshqyerja e rëndë shtrihet në një shtrat spitali më 16 korrik 2002, në Kabul, Afganistan. (Natalie Behring-Chisholm/Getty Images); (Djathtas) Nënat dhe fëmijët somaleze që presin ushqim nga qendra e ushqimit të UNICEF-it në Wajid, një qytet në Somalinë jugore, 13 prill 2000. Somalia ka një nga nivelet më të larta të vdekshmërisë foshnjore dhe fëmijësh në botë për shumë sëmundje, duke përfshirë fruthin. (ALI MUSA/AFP/Getty Images)

    Në nivel global, ushqimi dhe higjiena e fëmijëve u përmirësuan ndjeshëm në shekullin e 20-të, së bashku me akses më të madh në kujdesin shëndetësor dhe barnat, duke rezultuar në një ulje prej 90 për qind të vdekshmërisë foshnjore që nga viti 1900.

    Roli i rëndësishëm i faktorëve ushqyes në infeksionet dhe vdekjet nga fruthi është përshkruar në shumë studime shkencore.

    Bazuar në shpërthimet e fruthit në Zimbabve nga viti 1967 deri në 1989, studiuesit zbuluan se rënia e shkallës së vdekshmërisë nga fruthi lidhej me rënien e kequshqyerjes tek fëmijët nën moshën 5 vjeç. Me fjalë të tjera, kequshqyerja ishte një parashikues i fortë dhe i pavarur i shkallës së vdekshmërisë së rasteve të fruthit.

    Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.29.22 PM.jpg

Shikime: 57

Madhësia:  34.2 KB
    Përmirësimi i të ushqyerit kontribuon në uljen e vdekjes nga fruthi. (The Epoch Times)

    Kequshqyerja u shoqërua me një rrezik 24.9 herë të zhvillimit të fruthit me ethe dhe skuqje të lëkurës gjatë një shpërthimi në Jemen nga shkurti deri në maj 2018.

    Lidhje të ngjashme u gjetën midis një rreziku në rritje të infeksionit të fruthit dhe nënpeshës në një studim të fëmijëve namibianë nën moshën 5 vjeç nga 2005 deri në 2014.

    Mungesa e një vitamine të veçantë ka pasur një ndikim të madh.

    Vitamina A shpëton jetë

    Vitamina A është thelbësore dhe luan një rol jetik në parandalimin e infeksionit të fruthit dhe uljen e vdekshmërisë.

    Një rishikim sistematik dhe meta-analizë e vitit 2011 bazuar në 43 prova të kontrolluara të rastësishme, duke përfshirë 215,633 fëmijë, të kryera ndërmjet viteve 1976 dhe 2010, zbuloi se plotësimi i vitaminës A shoqërohej me një reduktim prej 50 për qind të fruthit.

    Një studim indian i vitit 2021 raportoi se gjatë një shpërthimi të fruthit të vitit 2018, fëmijët që ishin të pavaksinuar, por që morën suplemente parandaluese të vitaminës A kishin një rrezik të reduktuar prej 77 për qind të prekjes nga fruthi.

    Që në vitin 1932, një studim në Londër me 600 fëmijë të shtruar në spital nën 5 vjeç me fruth u caktuan në mënyrë të barabartë të merrnin ose terapi rutinë të fruthit ose terapi rutinë plus një ons vaj të mëlçisë së merlucit të pasur me vitamina A dhe D.

    Ata me terapi shtesë ushqimore përjetuan një ulje të ndjeshme të vdekshmërisë - nga 8.7 përqind në 3.7 përqind. Ky efekt ishte veçanërisht i theksuar në moshat nën 2 vjeç.

    Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.30.52 PM.jpg

Shikime: 57

Madhësia:  34.6 KB
    1932 Studimi në Londër: Vaji i mëlçisë së merlucit i pasur me vitaminë A dhe D redukton vdekshmërinë nga fruthi (The Epoch Times)

    Një studim në Tanzani i vitit 1987 rekrutoi 180 fëmijë me fruth, 90 për qind e të cilëve kishin mungesë të vitaminës A. Rreziku relativ i vdekshmërisë u zvogëlua ndjeshëm midis atyre që iu dhanë vitamina A kundrejt atyre që iu dhanë vetëm trajtim rutinë (7 për qind kundrejt 13 për qind).

    Diferenca ishte më e theksuar tek fëmijët nën 2 vjeç dhe në rastet me krup ose laringotrakeobronkit.

    Në mënyrë të ngjashme, një përmbledhje e Cochrane e vitit 2005 zbuloi se vitamina A ul vdekshmërinë me 79 për qind te fëmijët nën 2 vjeç. Rishikimi gjeti gjithashtu një ulje të incidencës së krupit me dy doza. Nuk u raportuan efekte negative.

    Për më tepër, u raportua një reduktim më i fuqishëm i vdekjeve tek ata me fruth të komplikuar.

    Në një studim të rastësishëm, të kontrolluar nga placebo, dyfish të verbër, vitamina A iu dha 60 fëmijëve të vegjël afrikanë të shtruar në spital me fruth të komplikuar, rezultoi në një reduktim të vdekjeve në ditën e tetë, në gjashtë javë dhe në gjashtë muaj me 82 për qind, 61 për qind. dhe 85 për qind, respektivisht.

    Rënia e ndjeshme e komplikimeve të zakonshme, siç vlerësohet nga rezultati i sëmundshmërisë pas trajtimit me vitaminë A, kontribuoi në uljen e ndjeshme të vdekshmërisë.

    Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.34.41 PM.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  24.3 KB
    1991 Studimi Afrikan: Vitamina A redukton komplikimet e fruthit (The Epoch Times)

    Vitamina A ul ashpërsinë e fruthit

    Një studim i Afrikës së Jugut i vitit 1990 i botuar në New England Journal of Medicine studioi 189 fëmijë me mungesë subklinike të vitaminës A në Cape Town, të cilët u shtruan në spital me komplikime të rënda të fruthit.

    Ata që iu dha vitamina A u shëruan më shpejt nga pneumonia dhe diarreja, patën më pak raste të krupës dhe kaluan më pak ditë në spital në krahasim me grupin e placebo. Grupi i trajtuar me vitaminë A kishte gjysmën e rrezikut të vdekjes ose komplikimeve të mëdha krahasuar me grupin e kontrollit.

    Grupi i plotësuar me vitaminë A në studimin e mëparshëm afrikan shfaqi gjithashtu ulje të konsiderueshme në diarre, herpes dhe infeksione të traktit respirator, dhe shtimi në peshë ishte i rëndësishëm në gjashtë javë.

    Një studim kryesor nga Clive E. West, i botuar në Nutrition Reviews (shkurt 2000), thekson rolin kritik të vitaminës A në reduktimin e ashpërsisë së fruthit.
    Hulumtimi i zotit West tregon se plotësimi i vitaminës A ul ndjeshëm rrezikun e komplikimeve të rënda dhe vdekjes nga fruthi, veçanërisht në popullatat e paushqyera.

    Përfundimi sfidon mbështetjen e vetme te vaksinimi dhe nënvizon rëndësinë e strategjive ushqyese në menaxhimin e shpërthimeve të fruthit.

    Njohur zyrtarisht

    Studimet shkencore të cituara më sipër arrijnë në përfundimin se trajtimi me vitaminë A kontribuon në reduktimin e incidencës, sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë së fruthit, gjë që arrin objektivin ideal të një "vaksine".

    Pamja e plotë është komplekse për shkak të ndërveprimit midis fruthit dhe vitaminës A (d.m.th., infeksioni i fruthit rrit rrezikun për mungesë të vitaminës A).

    Prandaj, në vendet në zhvillim, OBSH dhe UNICEF (i njohur zyrtarisht si Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët) rekomandojnë që fëmijëve me fruth t'u jepet vitamina A, pavarësisht nëse kanë mungesë.

    Doza e rekomanduar e vitaminës A nga OBSH dhe e dhënë në studimet e mësipërme ishte zakonisht jo më shumë se 400,000 IU në total, e dhënë për dy ditë rresht, brenda pesë ditëve nga fillimi i skuqjes.

    Sipas faqes së internetit të OBSH-së, efekti i vitaminës A në trajtimin e fruthit njihet plotësisht.

    Ai gjithashtu thotë: "Në mjedise ku mungesa e vitaminës A është një problem i shëndetit publik, rekomandohet plotësimi i vitaminës A tek foshnjat dhe fëmijët e moshës 6-59 muajsh si një ndërhyrje e shëndetit publik për të reduktuar sëmundshmërinë dhe vdekshmërinë e fëmijëve (rekomandim i fortë).

    Fëmijët në Shtetet e Bashkuara mund të kenë mungesë të vitaminës A edhe pse kjo nuk konsiderohet "një problem i shëndetit publik".

    OBSH thotë:

    "Ekziston një bazë shkencore e vendosur mirë për trajtimin e rasteve të fruthit me suplemente të vitaminës A që rekomandohet nga OBSH si pjesë e menaxhimit të integruar të sëmundjeve të fëmijërisë."

    Një raport zyrtar i publikuar në vitin 2016 nga UNICEF ndan të njëjtën pikëpamje. Në faqen e tyre të internetit thuhet:

    “Suplementet e vitaminës A kanë fuqinë për të shpëtuar jetën e një fëmije. ... Plotësimi i vitaminës A ndihmon në ruajtjen e një sistemi të fortë imunitar. Redukton incidencën e diarresë dhe fruthit tek fëmijët dhe parandalon verbërinë dhe humbjen e dëgjimit. Më e rëndësishmja, suplementet e vitaminës A mund të përmirësojnë mundësinë e një fëmije për të mbijetuar me 12 deri në 24 për qind.

    Në të vërtetë, duket se OBSH-ja dhe UNICEF-i i kanë zgjeruar indikacionet për përdorimin e vitaminës A në "të gjitha rastet e fruthit të rëndë", jo vetëm tek fëmijët nga popullatat ku dihet se mungesa e vitaminës A ekziston në vendet prioritare.

    Ofron imunitet të vijës së parë

    Pjesa më dinake e virusit të fruthit është se ai shkatërron shtresën epiteliale, e cila është vija e parë e sistemit tonë të lindur të mbrojtjes; vitamina A riparon këtë pjesë të veçantë të trupit tonë.

    Indi epitelial është një shtresë e hollë mbrojtëse e qelizave të sheshta që gjenden në organe të ndryshme dhe enë gjaku në të gjithë trupin, duke përfshirë mushkëritë, zorrët, sytë, veshkat dhe fshikëzën. Imuniteti ynë natyror fillon në sipërfaqen e epitelit, ku qelizat e mukozës luftojnë kundër një patogjeni pushtues.

    Vitamina A luan një rol thelbësor në ruajtjen e indeve normale epiteliale. Është thelbësore për integritetin e shtresës qelizore të mukozës, mbulesën e saj mbrojtëse mukoze dhe aftësinë e saj për të na mbrojtur nga viruset.

    Në vitin 1925, Wolbach tregoi se privimi i vitaminës A të tretshme në yndyrë bëri që qelizat epiteliale që prodhonin mukozë të zëvendësoheshin nga qelizat që prodhonin keratin.
    Nëse keratina depozitohet në qelizat epiteliale në sipërfaqen e trupit tonë, i bën ato të papërshkueshme dhe të thata, duke çuar potencialisht në një humbje të funksionit dhe sëmundje. Një shembull i kësaj shihet si "qeliza të vdekura të lëkurës".

    Për më tepër, mungesa e vitaminës A gjithashtu ul funksionin e qelizave imune për të luftuar kundër viruseve, duke ndikuar negativisht në imunitetin tonë.
    Kjo është arsyeja pse mungesa e vitaminës A kontribuon në rikuperimin e vonuar dhe shkallën e lartë të komplikimeve pas fruthit.

    Virusi i fruthit gjithashtu dëmton qelizat imune, duke nxitur një shtypje kalimtare të imunitetit. Në tërësi, ndërveprimi midis fruthit dhe mungesës së vitaminës A çon në një ndjeshmëri edhe më të madhe ndaj infeksioneve.

    Kufizimet e vitaminës A

    Ndërsa mbajtja e një niveli adekuat të vitaminës A është thelbësore, përdorimi i tepërt afatgjatë ose marrja e tepërt në të njëjtën kohë mund të jetë e dëmshme.
    Edhe një dozë e vetme, e madhe mbi 200,000 mikrogramë (mcg) mund të shkaktojë efektet anësore të mëposhtme:

    - Përzierie
    - Të vjella
    - Vertigo
    - Shikim të turbullt

    Ky kalkulator i konvertimit të vitaminës A thotë që sasia e IU-së të shumëzohet me 0,3 për ta kthyer në mcg. Duke përdorur këtë metodë konvertimi, 200,000 IU do të ishin ekuivalente me 60,000 mcg.

    Ndërsa pranohet se vitamina A mund të jetë efektive për fruthin, nuk është një mrekulli për të gjithë. Ushqimi thelbësor ka ende rëndësi.

    Ndërsa një studim indian i vitit 1994 raportoi një rënie të ndjeshme të vdekshmërisë në grupin me suplemente të vitaminës A në krahasim me kontrollin (16 përqind kundrejt 32 përqind), tek fëmijët me kequshqyerje të rëndë ose encefalopati, doza e rekomanduar e vitaminës A nuk ndihmoi.

    Një mënyrë natyrale dhe më e sigurt për të marrë vitaminën A është nëpërmjet beta karotenit nga ushqimet ose suplementet. Trupi ynë e konverton këtë përbërje në aq vitaminë A sa nevojitet pa u shqetësuar për toksicitetin.

    Sasia ditore e vitaminës A e rekomanduar për të parandaluar një mangësi për njerëzit mbi 14 vjeç është 900 mcg në ditë për një mashkull dhe 700 mcg për një femër. Doza për gratë gjatë shtatzënisë ose laktacionit është përkatësisht 750 deri në 770 mcg ose 1200 deri në 1300 mcg në ditë. Sasia ditore e rekomanduar për fëmijët më të vegjël është nga 300 deri në 600 mcg, në varësi të moshës dhe gjinisë së tyre.

    Emri:  Screenshot 2024-03-16 at 8.40.57 PM.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  35.9 KB
    Leja e rekomanduar dietike për vitaminën A (The Epoch Times)

    Një dhuratë nga natyra

    Dëshmitë historike sugjerojnë se vaksina e fruthit nuk është heroi i shquar që na është thënë se është për parandalimin e fruthit. Rritja e imunitetit tonë natyror është një strategji më efektive për kontrollin e infeksionit të fruthit, vdekshmërisë dhe sëmundshmërisë.

    Megjithë theksin ndaj vaksinimit nga autoritetet shëndetësore, është thelbësore të njihet fuqia e forcimit të mbrojtjeve tona natyrore në një mënyrë gjithëpërfshirëse dhe të shkathët, një mësim i theksuar gjithashtu gjatë pandemisë COVID-19 kur terapitë e hershme dhe ndërhyrjet natyrore u injoruan dhe madje u talleshin.

    Një vaksinë nuk është një kurë e mrekullueshme. Një qasje holistike dhe e ekuilibruar që rrit imunitetin natyror është thelbësore për menaxhimin dhe parandalimin e sëmundjeve.

    Duke pasur parasysh dëshmitë bindëse të përfitimeve të vitaminës A në parandalimin dhe trajtimin e fruthit, është e domosdoshme të integrohen këto njohuri në politikat e shëndetit publik, veçanërisht gjatë shpërthimeve.


    Burimi: Epoch Times
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 16-03-2024 më 20:58

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-07-2023, 01:13
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-01-2023, 15:26
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-09-2022, 10:47
  4. Rrezikshmëria e Vaksinave, kush mund të përdoret?
    Nga pirro2020 në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 13-09-2021, 12:04
  5. Autizmi; legjenda e vaksinave që shkaktojnë autizmin
    Nga kriskulli në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-08-2013, 15:42

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •