Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Si të arrish atë që nuk mund të blihet me para

    Të kesh atë që nuk mund të blihet me para

    Paratë nuk mund t'ju blejnë miq besnikë dhe të ndershëm - por një jetë e përbashkët me njerëz me të cilët mund të flisni hapur është një luks i rrallë.

    Nga LANE SCOTT

    8 NËNTOR 2023

    Emri:  97741450-1ff5-4c9e-af1d-b57e6f281070_599x594.jpeg

Shikime: 228

Madhësia:  130.9 KB

    Si të gjej miq? Ku mund të shkoj për të jetuar në një komunitet të mirë? Pasi pandemia ekspozoi shkallën në të cilën janë prishur institucionet tona sociale dhe kulturore, këto pyetje janë të kudogjendura. Këshilla e zakonshme e dhënë është të marrim hobi të ndryshëm për të takuar njerëz dhe për të lulëzuar aty ku jemi mbjellë. Kjo është në rregull për sa i përket, por këto lloj miqësish shpesh janë mjaft të kufizuara - varen nga interesi i përbashkët origjinal, për një gjë.

    Në rini takojmë kaq shumë njerëz dhe kemi kaq shumë miq të rrethanave të lumtura, saqë shpesh nuk e ndiejmë nevojën për miqësi më thelbësore derisa shumë kohë pasi fati dhe fati të pushojnë së hedhuri kandidatët e mundshëm në rrugën tonë. Ndërsa derdhemi në familjen dhe karrierën tonë, aftësia jonë dikur e bollshme për t'iu përkushtuar ndjekjeve të ndryshme sipërfaqësore është e kufizuar, dhe kështu gjaku jetësor i shumicës së miqësive tona rinore ngadalësohet në një rrjedhje.

    Ia vlen të shtrohet pyetja: nëse miqtë tanë vendosin të zhyten plotësisht në hobin tonë më pak të preferuar - diçka që thjesht përcakton inanitetin e pakuptimtë për ne - a do të mbijetonte miqësia? A do të dëshironim ende të kalonim kohë me ta nëse ata do të merrnin hobin më të bezdisshëm dhe të humbur të kohës? A do t'i mbijetonin miqësitë tona një ndryshim në karrierë? Një ndryshim në pasuri?

    Një pyetje më e mirë për të bërë: a kishte dikë në jetën tonë gjatë pandemisë të cilit mund t'i themi gjëra të vërteta, madje edhe të pambrojtura, pa frikën e hakmarrjes? Megjithëse ata mund të mos pajtoheshin me ne, a kishim ne njerëz që thjesht do të na lejonin të zbulonim realitetin tonë, të jepnim rrëfimin tonë të vërtetë dhe të pazbardhur të ngjarjeve siç i pamë gjatë asaj kohe? A ishin të aftë të merrnin pjesë në realitet përkrah nesh, të bënin biseda të thella që nuk kalonin në ndeshje të bërtitura? Ata janë miq të vërtetë.

    Sido që të jetë, pandemia na tregoi shkallën në të cilën ishim të kënaqur të kalonim së bashku në një det marrëdhëniesh sipërfaqësore dhe sa dëshpërimisht dëshironim vetëm disa miq të vërtetë blu, sapo u shua batica.

    Një jetë e përbashkët e ndarë me miqtë që nuk na kërkojnë të ecim mbi lëvozhgat e vezëve për t'i kënaqur ata është themeli i lumturisë. Në rini, ngjashmëritë sipërfaqësore janë monedha e miqësisë. Ndërsa bëhemi më të vjetër dhe më të vendosur për punën e vërtetë të jetës sonë, miqësitë tona bëhen mjaft të pjekura për të pranuar dallimet e mprehta në personalitet, interesa, të ardhura dhe stil jetese. Kjo është për shkak se qëllimi ynë - të ndërtojmë një jetë të mirë për veten dhe fëmijët tanë në një komunitet njerëzish me të njëjtin mendim - dikton gjithçka.

    Në fakt, tani që kam adoleshentë, dallimet e mprehta por përfundimisht sipërfaqësore që kam me disa miq i shoh jo vetëm të tolerueshme, por edhe të dëshirueshme. Me shumë mundësi, shumica e fëmijëve tuaj do t'ju ngjajnë shumë juve ose bashkëshortit tuaj. Por disa mund t'i ngjajnë asnjërit. Dhe për ato personalitete në veçanti, është thelbësore që të ketë disa të rritur të arsyeshëm dhe të denjë për t'u parë në rrethin e tyre shoqëror. Nëse fëmijët nuk mund ta shohin veten saktësisht te prindërit e tyre, është e mrekullueshme që ata të gjejnë një shpirt farefisnor te një prej miqve të besueshëm të prindërve të tyre gjatë gjithë jetës. Çfarë dhuratë mund të jetë kjo!

    Cili është ndryshimi midis miqësisë së vërtetë dhe asaj sipërfaqësore? Paradoksi i jetës është se nuk do ta dini vërtet derisa ta provoni. Ose, më saktë, derisa miqësia juaj të provohet. Provuar nga pikëllimi, nga shqetësimi, ose thjesht nga kalimi i kohës. Miqësia e vërtetë zë pjesën më të thellë dhe më të vërtetë të vetes suaj, aq sa shpesh nuk jeni plotësisht të ndjeshëm ndaj saj derisa pjesët më pak thelbësore të personalitetit tuaj të zhduken.

    Në përvojën time, mënyra më e mirë për të gjetur miq të vërtetë është të vendosni të hidheni në punë serioze. Për të ndaluar rrëshqitjen e sipërfaqes, duke testuar ujërat. Kuptohet se shumica prej nesh kanë frikë të nisin ndonjë udhëtim që e dimë se nuk mund ta përfundojmë vetëm. Por kjo është pikërisht ajo që kërkon jeta, në një mënyrë apo në një tjetër. Ndërsa biem në dashuri, ndërsa kemi fëmijë dhe fillojmë të krijojmë jetën dhe komunitetin tonë për të mbështetur dhe mbështetur familjet tona, miqtë tanë të vërtetë do të jenë njerëzit që janë thelbësorë për atë detyrë – njerëzit pa të cilët me siguri nuk do të arrinim Qellimi jone.

    Natyra e jetës është se ne ndjekim një sërë mallrash - pasuri, bukuri, eksitim, argëtim, dëfrim, dashuri, familje. Dhe ndërsa përpiqemi t'i mbajmë këto mallra, zbulojmë se disa nuk do të na lejojnë t'i mbajmë për më shumë se një moment ose dy, disa nuk arrijnë t'i kënaqin dhe të tjerët janë gjithmonë përtej zotërimit tonë. Gjërat e mira që na lejojnë t'i kapim, t'i mbajmë dhe të mbajmë veten në to, shpesh sjellin dhimbjen dhe sakrificën më të madhe dhe kërkojnë një disiplinë të frikshme, nëse jo pastrim të plotë, sikur me zjarr.

    Një ëmbëlsi e madhe e ofruar - me të vërtetë një luks i vërtetë që na është dhënë teksa luftojmë për t'u mbajtur pas gjërave më të mira në jetë, ndërsa të mirat më të vogla humbasin - janë miqtë e vërtetë që na shoqërojnë, na inkurajojnë dhe na duan më shumë për atë që do të bëhemi se sa ishim dikur kur u takuam për herë të parë.


    Burimi: Substack

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    Jetmiraaa (16-03-2024)

Tema të Ngjashme

  1. Sa mund të arrish t'a njohësh një njeri on-line?
    Nga FLOWER në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 95
    Postimi i Fundit: 29-08-2021, 15:48
  2. Përse Kosova mund të ecë para Shqipërisë?
    Nga RSHP në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-06-2013, 04:49
  3. Si të arrish kënaqësinë e Allahut
    Nga IslamInfo në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-04-2012, 10:40
  4. Sa para mund te nxjerresh jashte Shqiperise?
    Nga johnny2000 në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 18-01-2010, 15:26
  5. Të arrish në Kanada!!!
    Nga ELDORADO në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 52
    Postimi i Fundit: 19-08-2007, 10:05

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •