Rrufeja godet statujën e Shën Pjetrit në ditëlindjen e Papa Françeskut, Interneti ndizet

Emri:  st-peter-statue-argentina-800x467.jpg

Shikime: 735

Madhësia:  32.2 KB

CV NEWS FEED // Para fundit të vitit 2023, interneti ishte i mbushur me thashetheme, të konfirmuara më vonë, se rrufeja goditi një statujë të Shën Pjetrit në ditëlindjen e Papa Françeskut, më 17 dhjetor.

Lajmi u raportua për herë të parë në italisht më 26 dhjetor nga Andrea Cionci, një bloger katolik italian që vë në dyshim legjitimitetin e Françeskut si pasardhës i Shën Pjetrit. Thashethemet u futën në blogosferën katolike spanjolle dhe u përkthyen shpejt në anglisht nga Nënstack "Papa Head" :

Të dielën, më 17 dhjetor 2023, rrufeja pluhurosi fjalë për fjalë çelësin dhe aureolën e statujës së Shën Pjetrit, e vendosur në fasadën e Shenjtërores së Zojës së Rruzares së San Nicolas, në veri të Buenos Aires, Argjentinë.

Historia u “raportua nga kanali Telegram “Perlat e Papës”, ​​shkroi Cionci. Raporti “dukej i rremë, duke pasur parasysh se asnjë lajm nuk mund të gjendej në internet”, shtoi ai, “por ngjarja sapo u konfirmua nga i nderuari At Justo Lofeudo, një prift që është sigurisht një Bergoglian”.

“Atë Lofeudo sigurisht që nuk e kuptoi efektin që do të kishte zbulimi i fotos,” vazhdoi Cionci:

Ajo që bie në sy, në fakt, është se ngjarja ndodhi në ditëlindjen e Jorge Mario Bergoglio, një ditë para publikimit të deklaratës së Fiducia supplicans , e cila hap bekime për çiftet homoseksuale.

Autori katolik Taylor Marshall theksoi historinë në kanalin e tij në YouTube , duke komentuar se rrufeja ndodhi jo vetëm gjatë ditëlindjes së Françeskut dhe një ditë para publikimit të dokumentit të diskutueshëm Fiducia Supplicans , “por është gjithashtu në dioqezën e tij të shtëpisë: Bergoglio ishte kryepeshkop dhe kardinal. të Buenos Aires.”

Më 30 dhjetor, komentatori katolik Steven O'Reilly zbuloi në llogarinë e tij X (ish-Twitter) se pasi kontaktoi faltoren në San Nicolás me një kërkesë konfirmimi në spanjisht "përgjigja e panënshkruar (nga faltorja) nuk konfirmoi ose mohoi faktet. kjo është gjithçka që kërkova.”

"Në vend të kësaj, përgjigja tha vetëm (e përkthyer): 'Interpretimi i fakteve që qarkullojnë nëpër këto media nuk është real, kjo është arsyeja pse Sanctuary nuk i miraton ose pajtohet me to', raportoi O'Reilly.

Më 31 dhjetor, gjithashtu në X, Instituti Lepanto raportoi :

Disa njerëz po vënë në dyshim vërtetësinë e pretendimeve se një statujë e Shën Pjetrit në Argjentinë u godit nga rrufeja më 17 dhjetor, duke bërë pluhur aureolën, çelësin dhe dorën e bekuar.

Instituti Lepanto dërgoi dikë në lokacion për të bërë fotografi dhe për të konfirmuar ngjarjet. Rrufeja e 17 Dhjetorit është KONFIRMUAR dhe këtu janë fotografitë shtesë të statujës.

SHËNIM: Rrufeja goditi statujën, pavarësisht se kishte rrufe rreth 30-40 metra mbi të (fotografia e dytë dhe e tretë).


Hetimi i CatholicVote

CV ishte gjithashtu në gjendje të dërgonte një gazetar lokal në tempullin e San Nicolás dhe mund të sqarojë disa fakte:

- Rrufeja me të vërtetë goditi imazhin e Shën Pjetrit në faltoren e Zojës së Rruzares së Shën Nikollës, duke zhdukur si aureolën e hekurt ashtu edhe çelësat në dorën e djathtë të statujës. Imazhi i Shën Pjetrit nuk ndodhet në hyrjen kryesore, por në anën e majtë të faltores, në krah të një hyrjeje anësore, me Shën Palin në anën tjetër të së njëjtës derë. Imazhi i Shën Palit, shpata e të cilit është gjithashtu prej hekuri, nuk u prek.
- Rrufeja me të vërtetë goditi më 17 dhjetor, në ditëlindjen e 87-të të Papa Françeskut.
- Qyteti i San Nicolás është i prirur ndaj rrufesë. Në fakt, ishte pas një goditje rrufeje në vendin e faltores Marian që besimtarët filluan ta ndërtonin atë në 1987 nën udhëzimet e vizionares Marian Gladys Quiroga de Motta.
- Siç deklaroi Instituti Lepanto, faltorja ka mjaft rrufepritës, kështu që goditja në statujën e Shën Pjetrit ishte shumë e pamundur.
- Fr. Justo Antonio Lofeudo, i përshkruar gabimisht nga Andrea Cionci si një prift "bergoglian", është themeluesi i Misionarëve të Eukaristisë së Shenjtë, një kongregacion i përkushtuar për të promovuar adhurimin e përhershëm në mbarë botën.
- Duke folur për CV-në, Lofeudo mohoi me forcë marrjen ose shpërndarjen e fotografive të para të statujës së dëmtuar që po qarkullonin në internet, disa prej tyre me fusnotën “mirësjellje e Fr. Justo Lofeudo.” Mbrëmjen e 31 dhjetorit, Lofeudo mbylli predikimin e tij të përditshëm në kanalin e tij në Youtube duke konfirmuar se ngjarja ishte e vërtetë, por mohoi të ishte burimi i ndonjë fotoje që qarkullonte.
- Faltorja e Zojës së Rruzares së San Nicolás nuk është në Kryedioqezën e Buenos Aires, siç pretendohet nga Marshall. Megjithëse ndodhet në provincën e Buenos Aires, San Nicolás është një dioqezë e vendosur 150 milje në veri të Kryepeshkopatës së Buenos Aires dhe vetëm 40 milje në jug të Kryepeshkopatës së Rosarios, selia e provincës kishtare të San Nikolasit.
- Faltorja me të vërtetë ka refuzuar të komentojë apo edhe të pranojë episodin e çuditshëm. As në faqen e saj zyrtare dhe as në llogaritë e saj në Facebook apo Instagram , të përditësuar për herë të fundit më 1 janar 2024, nuk përmendet ngjarja. Një zëdhënës i faltores tha për CV se meqenëse 1 janari është ditë pushimi dhe një ditë detyrim, nuk kishte njeri në dispozicion për të komentuar.
- CV ka konfirmuar se episodi i rrufesë ka ngjallur shqetësime dhe spekulime në San Nicolás dhe Buenos Aires, veçanërisht pasi faltorja po mbushte 40 vjeç dhe shumë e menduan 2023-ën si një vit emblematik.

Burimi: Catholic Vote