Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Presidenti francez Macron mohon kategorikisht shpifjet se gruaja e tij është transgjinore

    EKSKLUZIVE
    Detajet e plota të çështjes shpërthyese gjyqësore në të cilën dy gra në mënyrë të rreme thanë se Brigitte Macron kishte lindur burrë dhe 'njerëz ultra të mbrojtur' po e mbulonin atë, zbulohen pasi vajza e saj ringjall thashethemet.


    - MailOnline ka marrë detaje të një vendimi të dhënë qershorin e kaluar
    - Bëhet fjalë për dy të pandehur - Amandine Roy, një udhëtare-në-kohë 52-vjeçare dhe Natacha Rey, 48, e cila e quajti veten një gazetare e pavarur.


    Nga PETER ALLEN NË PARIS

    PUBLIKUAR: 1 mars 2024

    Dy gra që pretenduan në mënyrë të rreme se zonja e parë franceze Brigitte Macron kishte lindur si burrë, u dënuan me 'gjoba simbolike' të reduktuara në apel, doli sot.

    Nga ana tjetër, të dy pretenduan se ishin nënshtruar 'frikësimit nga autoritetet' pasi anëtarët 'ultra të mbrojtur' të institucionit të Parisit u përpoqën të mbulonin një 'sekret shtetëror'.

    Detajet e rastit të çuditshëm të fokusuar te gruaja 70-vjeçare e Presidentit Emmanuel Macron u ringjallën të premten pasi vajza e saj foli publikisht për akuzat për herë të parë.

    Tiphaine Auzière, 40 vjeç, tha për numrin e fundit të Paris Match: “Kam shqetësime për nivelin e shoqërisë kur dëgjoj se çfarë po qarkullon në rrjetet sociale se nëna ime është burrë”.

    Zonja Auzière diskutoi gjithashtu se sa e plagosur mbeti pasi zbuloi si fëmijë 10-vjeçar se nëna e saj mësuese po shihte adoleshentin Emmanuel Macron.

    Emri:  81922953-13145815-image-m-52_1709306005435.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  52.3 KB
    Dy gra që pretenduan në mënyrë të rreme zonja e parë franceze Brigitte Macron kishte lindur si djalë, u dënuan me 'gjoba simbolike' të reduktuara në apel, doli sot.

    Politikani i ardhshëm ishte vetëm 15 vjeç kur filloi një lidhje me të martuar në atë kohë, nënën e tre fëmijëve Brigitte Auzière, e cila ishte 40 vjeçe në atë kohë, dhe jepte dramë në shkollën e mesme La Providence në Amiens, Franca veriore.

    Ndërsa francezët debatonin për jetën personale jokonvencionale të kreut të shtetit të tyre, MailOnline mori detaje të një vendimi të dhënë në Gjykatën e Apelit të Caen qershorin e kaluar.

    Bëhet fjalë për dy të pandehur - Amandine Roy, një 52-vjeçare dhe Natacha Rey, 48, e cila e quajti veten një gazetare e pavarur.

    Të dy ishin shfaqur në një video katër-orëshe në YouTube në dhjetor 2021, në të cilën ata pretendonin se Brigitte kishte lindur si një djalë i quajtur Jean-Michel Trogneux në 1953.

    Ky është në fakt emri i vëllait të Brigitte dhe zonja Macron quhej Brigitte Trogneux para martesës së saj të parë.

    Të pandehurit pohuan gjithashtu se burri i parë i Brigitte, André-Louis Auzière, nuk kishte ekzistuar kurrë përpara vdekjes së tij të raportuar në vitin 2020, në moshën 68-vjeçare.

    Një gjykatës i ulur në Lisieux, në Normandi, fillimisht i gjobiti dy gratë me 1700 £ secila, pasi i shpalli të dyja fajtore për shpifje.

    Por, pas apelimeve, Roy u gjobit me vetëm 850 £ dhe Rey iu pezullua 1,300 £ nga gjoba e saj prej 1,700 £, që do të thotë se ajo duhej të paguante vetëm 400 £.

    Dëshmitarët e thirrur në gjykatë përfshinin Katerinën dhe Zhan-Lui Auzierin, një çift pa fëmijë që jetonin në Dovil të Normandisë.

    Jean-Louis Auzière ishte dikur xhaxhai i Brigitte Macron, kur Brigitte ishte martuar me André-Louis Auzière.

    Natacha Ray pretendoi se Jean-Louis Auzière kishte falsifikuar dokumentet administrative për të fshehur një 'sekret shtetëror' – domethënë se gruaja e tij kishte lindur të tre fëmijët e Brigitte, duke përfshirë Tiphaine Auzière.

    Emri:  81923029-13145815-image-a-70_1709306108171.jpg

Shikime: 26

Madhësia:  43.8 KB
    Detajet e rastit të çuditshëm të fokusuar te gruaja 70-vjeçare e Presidentit Emmanuel Macron u ringjallën të premten pasi vajza e vetë Brigitte foli publikisht për akuzat për herë të parë.

    Por Jean-Louis Auzière i tha gjykatës: "Kam punuar me Brigitte deri në fund të viteve 1980, mund t'ju konfirmoj se ajo nuk është burrë".

    Ankesa fillestare kundër Ray dhe Roy ishte për pushtim të jetës private, shkelje të të drejtave të imazhit dhe shkelje të të drejtave të personalitetit, por çështja përfundimtare ishte për shpifje.

    Frédéric Pichon, avokati mbrojtës i Rey, tha se hetimi i saj për zonjën Macron ishte 'kryer në mirëbesim' dhe në përputhje me nenin 10 të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, i cili garanton të drejtën e lirisë së shprehjes.

    Ai shprehu indinjatën që klientja e tij 'u vu në paraburgim policor dy herë gjatë rastit', duke thënë: 'Jam i tronditur nga mjetet joproporcionale të përdorura nga autoritetet për t'i mbyllur gojën asaj'.

    Pichon shtoi: “Kjo duket si frikësim që vjen nga njerëz ultra të mbrojtur. Nëse tezat që ajo zhvillon janë kaq të largëta, pse ta ndjekim kështu?

    “Klienti im nuk është shumë i pasur, të paktën shumë më pak se ata që janë të zemëruar me të”.

    Të gjitha palët në çështje pranuan 'gjobat simbolike' të dhëna në apel si një zgjidhje përfundimtare për atë që ishte bërë një siklet i madh për zotin dhe znj. Macron.

    Thashethemet transfobike rreth zonjës Macron u morën nga e djathta ekstreme në vitin 2022, ndërsa Presidenti po bënte fushatë për rizgjedhje.

    Grupet duke përfshirë Jelekët e Verdhë (Gilets Jaunes) dhe ata që protestojnë kundër vaksinave Covid, të gjithë i përdorën pretendimet për të sulmuar zotin Macron.

    Videoja e prodhuar nga Rey dhe Roy është hequr që atëherë nga YouTube.

    Pallati Elysée ende nuk ka reaguar ndaj komenteve të Tiphaine Auzière, e cila po promovon romanin e saj të ri - një dramë ligjore me titull 'Assizes', në lidhje me një gjykatë penale.

    Kjo ndodhi pavarësisht titujve të turbullt në të gjithë Francën, si ai në Gala, i cili thotë: "Thashethemet transfobike për Brigitte Macron: pse vajza e saj Tiphaine është e shqetësuar".

    Emri:  81874477-13145815-Tiphaine_Auzi_re_admits_she_remains_wounded_by_the_Macrons_forbi-a-38_17093039.jpg

Shikime: 26

Madhësia:  67.0 KB
    Njerka e Emmanuel Macron, Tiphaine Auzière, 40, tha për numrin e fundit të Paris Match: "Jam shqetësuar për nivelin e shoqërisë kur dëgjoj se çfarë po qarkullon në rrjetet sociale për nënën time që është burrë".

    “Kam mësuar shumë për natyrën njerëzore”, tha zonja Auzière në intervistën e botuar të enjten, në të cilën ajo diskutoi gjithashtu për marrëdhënien e nënës së saj me Macron, që rezultoi në divorcin e prindërve të saj.

    “Unë e di që, në këto momente, ne duhet të fokusohemi në thelbësore dhe të ecim përpara pa marrë parasysh kritikat”, tha ajo për thashethemet transfobike.

    “Sulmet, përgojimet, gjykimet. Nuk ishte ende epoka e rrjeteve sociale, por ishim në një qytet të vogël provincial. Gjithçka dihet.

    “Pavarësisht gjithë kësaj, ata qëndruan në këmbë. Fitova një mendje të hapur, dëshirën për të ecur përpara pa dëgjuar zhurmën periferike dhe fitova një tolerancë më të madhe'.

    Zonja Auzière tha se ishte veçanërisht e mërzitur që babai i saj i poshtëruar, André-Louis Auzière, u detyrua të linte shtëpinë e familjes në vitin 1994, edhe pse ai nuk u divorcua nga Brigitte deri në vitin 2006, duke lejuar Macron të martohej me të një vit më vonë.

    “Ndarja e familjes mund të jetë një pikëllim dhe një mundësi”, tha zonja Auzière. 'Rikompozimi mund të jetë një pasurim.

    “Kam një baba dhe njerk të dashur”, shtoi ajo.

    Burimi: Daily Mail

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Presidenti francez Macron mohon kategorikisht shpifjet se gruaja e tij është transgjinore

    Vajza e gruas së Emmanuel Macron thotë se ajo është ende e plagosur nga 'marrëdhënia e ndaluar' e nënës së saj me presidentin e ardhshëm francez - dhe gjithashtu adreson thashethemet e çuditshme se Brigitte ka lindur mashkull.

    - Tiphaine Auzière ishte vetëm 10 vjeç kur zbuloi se nëna e saj mësuese, Brigitte Macron, po takonte një nxënës, Emmanuel Macron, 25 vjet më i ri.
    - Brigitte pati tre fëmijë kur pati lidhje me presidentin e ardhshëm

    Nga PETER ALLEN dhe PERKIN AMALARAJ

    PUBLIKUAR: 29 shkurt 2024

    Vajza e gruas së Emmanuel Macron ka folur për herë të parë për lidhjen skandaloze të nënës së saj me presidentin e ardhshëm të Francës .

    Në një intervistë që do ta bëjë të pakëndshme leximin si për zotin Macron ashtu edhe për zonjën e tij të parë, Brigitte Macron, Tiphaine Auzière pranon se ajo mbetet e plagosur nga 'marrëdhënia e ndaluar' mes një mësuese të martuar dhe një nxënësi adoleshent.

    Zonja Auzière, e cila sapo ka botuar romanin e saj të parë, përdori gjithashtu bisedën e saj me Paris Match për të adresuar pretendimet se Brigitte ka lindur mashkull.

    Zonja Auzière ishte vetëm 10 vjeç kur zbuloi se nëna e saj mësuese po shihte një nxënës 25 vjet më të ri se ajo.

    Brigitte ishte ende e martuar, kështu që tre fëmijët e saj të vegjël duhej të duronin spekulime të vazhdueshme për 'marrëdhënien e ndaluar' në Amiens, në Francën veriore.

    Emri:  81874477-13141197-image-a-37_1709217474664.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  67.0 KB
    Tiphaine Auzière pranon se mbetet e plagosur nga 'marrëdhënia e ndaluar' e Macrons

    Emri:  81874585-13141197-image-a-38_1709217482801.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  37.3 KB
    Presidenti francez Emmanuel Macron dhe gruaja Brigitte Macron janë të martuar që nga viti 2007

    "Kam mësuar shumë për natyrën njerëzore," tha zonja Auzière, tani 40 vjeç, në intervistën e publikuar të enjten.

    “E di që në këto momente duhet të përqendrohemi te thelbësorja dhe të ecim përpara pa marrë parasysh kritikat.

    Sulmet, përgojimet, gjykimet. Nuk ishte ende epoka e rrjeteve sociale, por ishim në një qytet të vogël provincial. Gjithçka dihet.

    “Pavarësisht gjithë kësaj, ata qëndruan në këmbë. Fitova një mendje të hapur, dëshirën për të ecur përpara pa dëgjuar zhurmën periferike dhe fitova një tolerancë më të madhe'.

    Zonja Auzière ishte veçanërisht e mërzitur që babai i saj i poshtëruar, André-Louis Auzière, u detyrua të linte shtëpinë e familjes në vitin 1994, edhe pse ai nuk u divorcua nga Brigitte deri në vitin 2006, duke lejuar Macron të martohej me të një vit më vonë.

    “Ndarja e familjes mund të jetë një pikëllim dhe një mundësi”, tha zonja Auzière. 'Rikompozimi mund të jetë një pasurim. Unë kam një baba dhe njerk të dashur'.

    Emri:  81874483-13141197-image-a-39_1709217496271.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  55.8 KB
    Brigitte Macron dhe vajza e saj Tiphaine Auziere fotografuar në qershor 2017 në Francën veriore

    Tiphaine tha se ajo gjithmonë fliste për zotin Auzière në kohën e tashme, edhe pse ai vdiq në vitin 2019, në moshën 68-vjeçare.

    Paris Match përshkruan se si "Tiphaine Auzière ishte fëmijë kur shpërtheu skandali".

    Revista përshkruan se si 'Emmanueli i ri i binte shpesh ziles në shtëpinë e Auzière dhe thashethemet u rritën.

    Thashetheme që natyrisht patën ndikim te tre fëmijët e familjes.

    Motra e zonjës Auzière, Laurence, ishte 17 vjeç në atë kohë dhe një shok klase me Emmanuel Macron, i cili është në të njëjtën moshë.

    Zonja Auzière tha se thashethemet për një 'marrëdhënie të ndaluar' ishin të tmerrshme për të gjithë fëmijët, përfshirë vëllain e saj, Sébastien, atëherë 19 vjeç.

    Të gjithë ishin nxënës në La Providence, shkolla e mesme katolike romake në Amiens, ku Brigitte ishte mësuese e dramës.

    Zonja Auzière, romani i ri ligjor i së cilës quhet Assizes – duke iu referuar një gjykate penale – tha se ajo u plagos gjithashtu nga pretendimet në mediat sociale se Brigitte kishte lindur mashkull.

    “Kam shqetësime për nivelin e shoqërisë kur dëgjoj se çfarë po qarkullon në rrjetet sociale se nëna ime është burrë”, tha ajo.

    Emri:  77932799-13141197-Footage_captures_the_moment_a_15_year_old_Emmanuel_Macron_left_k-a-1_170923059.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  25.6 KB
    Pamjet kapin momentin kur një 15-vjeçar Emmanuel Macron (majtas) puthi mësuesen e tij 40-vjeçare Brigitte Trogneux (djathtas) në 1993 - dy vjet përpara se ai të deklaronte se donte të martohej me të.

    Emri:  77932803-13141197-Emmanuel_Macron_and_his_wife_Brigitte_during_King_Felipe_VI_and_-a-2_170923059.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  36.0 KB
    Emmanuel Macron dhe gruaja e tij Brigitte gjatë vizitës së Mbretit Felipe VI dhe Mbretëreshës Letizia në Paris, më 2 qershor 1015


    Emri:  77926401-13141197-The_happy_couple_walk_down_the_steps_at_The_Sacr_Coeur_in_Paris_-a-3_170923060.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  50.7 KB
    Çifti i lumtur zbret shkallët në The Sacré-Coeur në Paris më 4 shtator 2016

    Emri:  77926369-13141197-The_couple_arrive_to_attend_a_state_dinner_with_French_President-a-6_170923061.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  39.9 KB
    Çifti mbërrin për të marrë pjesë në një darkë shtetërore me presidentin francez Francois Hollande, Mbretëreshën Maxima të Holandës dhe Mbretin Willem-Alexander të Holandës në Pallatin Presidencial Elysee më 10 mars 2016.

    Besimi me të cilin thuhet dhe besueshmëria që i është dhënë është shpallur. Si mund t'i rezistojmë dezinformatave në rrjetet sociale?'

    Brigitte Macron fitoi një çështje shpifjeje kundër një gazetareje të pavarur që kishte qarkulluar thashethemet për seksin e saj vitin e kaluar.

    Zonja Auzière, një avokate e kualifikuar, tani jeton në Calais me burrin dhe dy fëmijët e saj.

    Rrugët e Emmanuel dhe Brigitte Macron u kryqëzuan fillimisht në një shkollë të mesme ekskluzive në Francën veriore.

    Presidenti tani francez ishte vetëm 15 vjeç kur takoi zonjën Auziere, një mësuese që ishte 24 vjet më e madhe se ai, në Lycee La Providence në Amiens.

    Mësuesja dhe nxënësja e saj kishin bashkëpunuar në shfaqjen Arti i komedisë, të shkrimtarit italian Eduardo De Filippo, çdo të premte në mbrëmje për muaj të tërë në shkollë, duke e përshtatur atë për të gjithë nxënësit që dëshironin të merrnin pjesë.

    Ndërsa publiku duartrokiste përpara se të zbriste perdja, adoleshenti mori një hark dhe puthi mësuesen e tij në secilën faqe ndërsa ajo buzëqeshte me kënaqësi të dukshme.

    Dhe doli një paraqitje e shkurtër e asaj që ishte fillimi i një lidhjeje dashurie midis Macron dhe Brigitte.

    Emri:  77926335-13141197-Emmanuel_and_his_wife_kiss_to_celebrate_after_the_first_round_of-a-7_170923062.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  33.7 KB
    Emmanuel dhe gruaja e tij puthen për të festuar pas raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale franceze në Paris më 23 prill 2017

    Emri:  77930067-13141197-The_duo_greet_residents_while_walking_along_a_beach_in_Le_Touque-a-8_170923062.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  59.0 KB
    Dyshja përshëndesin banorët ndërsa ecin përgjatë një plazhi në Le Touquet-Paris-Plage, Francë, më 23 prill 2022

    Emri:  77926311-13141197-Brigitte_Macron_and_her_husband_French_President_Emmanuel_Macron-a-9_170923063.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  32.4 KB
    Brigitte Macron dhe burri i saj Presidenti francez Emmanuel Macron gjatë inaugurimit të Qendrës Ndërkombëtare të Gjuhës Frënge në Chateau de Villers Cotterets në Villers-Cotterets, Francë, më 30 tetor 2023

    Macron, djali i dy mjekëve të respektuar vendas, u adhurua nga stafi për punën e tij të palodhur dhe inteligjencën.

    Në atë kohë, 39-vjeçarja Brigitte ishte e martuar me bankierin André-Louis Auzière, me të cilin ka tre fëmijë.

    Dyshja do të punonte në skenarin e lojës deri në natën vonë. Asnjëra nuk kishte shumë për të shkuar në shtëpi - mësuesja në një shtëpi që ajo ndante aty pranë me burrin e saj bankier dhe fëmijët, ndërsa nxënësi eci në këmbë distancën e shkurtër deri në shtëpinë e prindërve të tij në një pjesë të pasur të Amiens.

    Vetëm kur shfaqja u vu në skenë më në fund, përpara prindërve dhe familjes krenare, doli një vështrim i asaj që ishte fillimi i një lidhjeje dashurie midis Macron dhe Brigitte.

    “Çdo të premte shkoja për të shkruar një shfaqje me të për disa orë”, zbuloi më vonë presidenti i Francës. “Ne folëm për gjithçka. Dhe zbulova se ne e kishim njohur gjithmonë njëri-tjetrin.'

    Sa për Brigitte, vajza e madhe e së cilës Laurence ishte në të njëjtën klasë me Macron, ajo ishte e mahnitur nga 'inteligjenca e tij e jashtëzakonshme'. Ajo ndjeu se ai ishte aq i talentuar sa dukej sikur 'po punoja me Mozartin'.

    Shenja e parë që nxënësit e tjerë patën se marrëdhënia ishte më shumë se akademike erdhi gjatë festës përmbyllëse të shfaqjes në një restorant lokal, me një bashkëkohës që shikonte teksa dyshja ndante atë që ai e përshkroi, në mënyrë të fshehtë, si një 'moment të butë'.

    Romanca e tyre lulëzoi dhe shkaktoi një skandal në provincë. Prindërit e Macron më pas e dërguan atë në Paris për të ndjekur një shkollë tjetër, por dëshira e tij për të qenë me mësuesen e tij dhe ndjekja e saj mbetën.

    Në një intervistë me revistën Paris Match, 70-vjeçarja tha se ajo i tha vetes, sapo Macron të ishte në Paris, ai do të 'binte në dashuri me dikë të moshës së tij', por kjo nuk ndodhi.

    Zonja e Parë vazhdoi të shpjegonte se e vonoi martesën me burrin e saj për 10 vjet për hir të tre fëmijëve të saj, të cilët janë afërsisht në të njëjtën moshë me partnerin e saj më të vogël.

    Djali i Brigitte është tre vjet më i madh se Macron dhe vajzat e saj, tani 46 dhe 39 vjeç, janë në moshë të ngjashme me burrin e saj të dytë.

    Brigitte më në fund u martua me Macron - një nëpunës civil në fund të të njëzetat në atë kohë - në Le Touquet më 20 tetor 2007, pasi u divorcua nga burri i saj i larguar André-Louis Auzière një vit më parë.


    Burimi: Daily Mail

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Presidenti francez Macron mohon kategorikisht shpifjet se gruaja e tij është transgjinore

    Emmanuel Macron i tërbuar flet më në fund për pretendimet se gruaja e tij Brigitte ka lindur burrë: Presidenti francez diskuton efektin në 'intimitetin' e çiftit - pasi njerka e tij rifuqi thashethemet në një intervistë

    - Macron tha se pretendimet ishin tipike për sulmet mizogjene që gratë durojnë çdo ditë

    Nga PETER ALLEN NË PARIS

    PUBLIKUAR: 9 mars 2024

    Presidenti francez Emmanuel Macron ka folur për herë të parë kundër pretendimeve se gruaja e tij ka lindur burrë – duke thënë se thashethemet ishin 'të rreme dhe të fabrikuara'.

    Macron, 47 vjeç, shprehu zemërimin dhe zhgënjimin e tij për spekulimet e vazhdueshme për Brigitte Macron , 70 vjeç, me të cilën u martua në 2007.

    “Gjëja më e keqe është informacioni i rremë dhe skenarët e sajuar”, tha Macron. "Njerëzit përfundimisht i besojnë dhe ju shqetësojnë, edhe në intimitetin tuaj."

    Presidenti po fliste në Ditën Ndërkombëtare të Gruas të premten, pasi futi të drejtën e garantuar të abortit në kushtetutën e Francës .

    Ai tha se pretendimet transgjinore për zonjën Macron ishin tipike për sulmet mizogjenizuese në internet që gratë duhet të përballojnë çdo ditë.

    Dy gra që pretenduan se vajza e premierës kishte lindur burrë u ndëshkuan me 'gjoba simbolike' të reduktuara në apel qershorin e kaluar.

    Nga ana tjetër, të dy pretenduan se ishin nënshtruar 'frikësimit nga autoritetet' pasi anëtarët 'ultra të mbrojtur' të institucionit të Parisit u përpoqën të mbulonin një 'sekret shtetëror'.

    Emri:  82250031-13176689-image-a-1_1709979580297.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  37.4 KB
    Presidenti Macron me gruan e tij, Brigitte Trogneux, në Paris më 22 shkurt 2017

    Emri:  82250029-13176689-image-a-2_1709979604459.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  67.0 KB
    Tiphaine Auzière, fotografuar në vitin 2022, tha për revistën Paris Match: "Jam e shqetësuar për nivelin e shoqërisë kur dëgjoj se çfarë po qarkullon në rrjetet sociale për nënën time që është burrë".


    Detajet e rastit të çuditshëm u ringjallën pasi vajza e saj foli publikisht për akuzat për herë të parë.

    Tiphaine Auzière, 40 vjeç, tha për revistën Paris Match: “Kam shqetësime për nivelin e shoqërisë kur dëgjoj se çfarë po qarkullon në rrjetet sociale se nëna ime është burrë”.

    Zonja Auzière diskutoi gjithashtu se sa e plagosur mbeti pasi zbuloi si fëmijë 10-vjeçar se nëna e saj mësuese po shihte adoleshentin Emmanuel Macron.

    Politikani i ardhshëm ishte vetëm 15 vjeç kur filloi një lidhje me nënën e tre fëmijëve, Brigitte Auzière, e cila ishte 40 vjeçe në atë kohë, dhe jepte dramë në shkollën e mesme La Providence në Amiens, në Francën veriore.

    Ata që përhapën thashethemet transgjinore ishin Amandine Roy, një 52-vjeçare, dhe Natacha Rey, 48, e cila u vetëquajtur si një gazetare e pavarur.

    Të dy ishin shfaqur në një video katër-orëshe në YouTube në dhjetor 2021, në të cilën ata pretendonin se Brigitte në fakt kishte lindur si një djalë i quajtur Jean-Michel Trogneux në 1953.

    Ky është emri i vëllait të Brigitte dhe zonja Macron quhej Brigitte Trogneux para martesës së saj të parë.

    Të pandehurit pohuan gjithashtu se burri i parë i Brigitte, André-Louis Auzière, nuk kishte ekzistuar kurrë përpara vdekjes së tij të raportuar në vitin 2020, në moshën 68-vjeçare.

    Një gjykatës i ulur në Lisieux, në Normandi, fillimisht i gjobiti dy gratë me 1700 £ secila, pasi i shpalli të dyja fajtore për shpifje.

    Por, pas apelimeve, Roy u gjobit me vetëm 850 £ dhe Rey iu pezulluan 1300 £ nga gjoba e saj prej 1700 £, që do të thotë se ajo duhej të paguante vetëm 400 £.

    Dëshmitarët e thirrur në gjykatë përfshinin Katerinën dhe Zhan-Lui Auzierin, një çift pa fëmijë që jetonin në Dovil të Normandisë.

    Jean-Louis Auzière ishte dikur xhaxhai i Brigitte Macron, kur Brigitte ishte martuar me André-Louis Auzière.

    Natacha Ray pretendoi se Jean-Louis Auzière kishte falsifikuar dokumentet administrative për të fshehur një 'sekret shtetëror' – domethënë se gruaja e tij kishte lindur të tre fëmijët e Brigitte, duke përfshirë Tiphaine Auzière.

    Por Jean-Louis Auzière i tha gjykatës: "Kam punuar me Brigitte deri në fund të viteve 1980, mund t'ju konfirmoj se ajo nuk është burrë".

    Ankesa fillestare kundër Ray dhe Roy ishte për pushtim të jetës private, shkelje të të drejtave të imazhit dhe shkelje të të drejtave të personalitetit, por çështja përfundimtare ishte për shpifje.

    Emri:  82250065-13176689-image-a-18_1709979826567.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  55.6 KB
    Gruaja e Presidentit francez (L) Brigitte Macron dhe Sekretarja e Shtetit e Francës për Veteranët dhe Kujtesën Patricia Miralles marrin pjesë në një vizitë në Institucionin kombëtar të Invalidëve më 29 shkurt

    Emri:  82250073-13176689-image-a-17_1709979824418.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  59.4 KB
    Presidenti francez Emmanuel Macron (R), Zonja e Parë franceze Brigitte Macron (L) dhe Emiri i Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani (C) në Pallatin Elysee në Paris më 27 shkurt 2024

    Frédéric Pichon, avokati mbrojtës i Rey, tha se hetimi i saj për zonjën Macron ishte 'kryer në mirëbesim' dhe në përputhje me nenin 10 të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, i cili garanton të drejtën e lirisë së shprehjes.

    Ai shprehu indinjatën që klientja e tij 'u vu në paraburgim policor dy herë gjatë rastit', duke thënë: 'Jam i tronditur nga mjetet joproporcionale të përdorura nga autoritetet për t'i mbyllur gojën asaj'.

    Të gjitha palët në çështje pranuan 'gjobat simbolike' të dhëna në apel si një zgjidhje përfundimtare për atë që ishte bërë një siklet i madh për zotin dhe znj. Macron.

    Thashethemet transfobike rreth zonjës Macron u morën nga e djathta ekstreme në vitin 2022, ndërsa Presidenti po bënte fushatë për rizgjedhje.

    Grupet duke përfshirë Jelekët e Verdhë (Gilets Jaunes) dhe ata që protestojnë kundër vaksinave Covid, të gjithë i përdorën pretendimet për të sulmuar zotin Macron.

    Videoja e prodhuar nga Rey dhe Roy është hequr që atëherë nga YouTube.


    Burimi: Daily Mail

Tema të Ngjashme

  1. Përse Maqedonia e Veriut nuk është Bullgari dhe Propozimi Francez
    Nga pirro2020 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 16-07-2022, 04:34
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-04-2022, 11:17
  3. Macron, Presidenti i ri i Francës
    Nga Neteorm në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 20-05-2017, 23:23
  4. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 09-06-2016, 12:30
  5. Burri eshte koka, gruaja eshte qafa.
    Nga prenceedi në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 18-05-2009, 08:46

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •