Suedia i bashkohet zyrtarisht aleancës ushtarake të NATO-s, duke i dhënë fund neutralitetit shekullor

Nga Sophie Kiderlin

PIKAT KRYESORE
- Suedia i është bashkuar zyrtarisht aleancës ushtarake të NATO-s.
- Kryeministri suedez Ulf Kristersson udhëtoi në Uashington, DC, këtë javë për të dorëzuar dokumentet përfundimtare.
- Vendi bëri ofertën e parë për t’u bashkuar me aleancën në maj 2022.
- Por rezistenca nga Hungaria anëtare e NATO-s e vonoi procesin.


Emri:  107382397-1709646940390-gettyimages-2051568583-AFP_34KT6CT.jpeg

Shikime: 47

Madhësia:  12.0 KB
Një avion luftarak JAS 39 Gripen C/D ngrihet nga aeroporti Lulea-Kallax, Suedi më 4 mars 2024 gjatë stërvitjes ushtarake të NATO-s Nordic Response 24, një stërvitje kombëtare norvegjeze e kryer në veri të Suedisë, Norvegjisë dhe Finlandës me hapësirën ajrore dhe ujërat përkatëse. .
Anders Wiklund | AFP | Getty Images


Suedia iu bashkua zyrtarisht NATO-s si anëtari i saj i 32-të të enjten, pothuajse dy vjet pasi aplikoi për herë të parë në aleancën ushtarake.

Më herët të enjten, qeveria suedeze tha në një deklaratë se po mbante një takim të jashtëzakonshëm për të votuar për anëtarësimin në NATO pasi të gjithë anëtarët aktualë kishin miratuar pranimin e saj në aleancën ushtarake.

Lajmi më pas u konfirmua më vonë të enjten me një deklaratë nga NATO, me Sekretarin e Përgjithshëm Jens Stoltenberg duke thënë se vendi “po zinte vendin e tij të merituar në tryezën tonë”.

“Aderimi i Suedisë e bën NATO-n më të fortë, Suedinë më të sigurt dhe të gjithë Aleancën më të sigurt. Mezi pres të ngrejë flamurin e tyre në selinë e NATO-s të hënën,” shtoi ai.



Kryeministri suedez Ulf Kristersson udhëtoi në Uashington, DC, këtë javë për të dorëzuar dokumentet përfundimtare. Vendi aplikoi për herë të parë për t’u bashkuar me NATO-n në maj 2022, jo shumë kohë pasi filloi lufta e Rusisë kundër Ukrainës . Kjo shënoi një ndryshim të rëndësishëm në politikën e mëparshme të Suedisë të mos-angazhimit ushtarak që shtrihet në luftërat e Napoleonit.

Emri:  107384077-1709830998682-gettyimages-2058867281-AFP_34KY83T.jpeg

Shikime: 39

Madhësia:  27.2 KB
Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken merr dokumentet e ratifikimit të NATO-s nga kryeministri suedez Ulf Kristersson gjatë një ceremonie në Departamentin e Shtetit të SHBA-së, ndërsa Suedia i bashkohet zyrtarisht aleancës së Atlantikut të Veriut, në Uashington, DC, më 7 mars 2024.
Andrew Caballero-reynolds | Afp | Getty Images


Finlanda u bë anëtare zyrtare e NATO-s prillin e kaluar, e nxitur edhe nga vendimi i presidentit rus Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën. Autoritetet si në Helsinki ashtu edhe në Stokholm vendosën që në vazhdën e pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022, kombet e tyre nuk ishin më të sigurta më vete dhe aplikuan për t’u bashkuar me aleancën disa muaj më vonë.

Anëtarët e NATO-s Hungaria dhe Turqia vonuan procesin e pranimit të Suedisë, me të dyja vendet që votuan vetëm në favor të saj këtë vit. Të gjithë anëtarët ekzistues duhet të miratojnë një vend të ri që t’i bashkohet aleancës, parimi kryesor i të cilit është që një sulm ndaj njërit prej tyre është një sulm ndaj të gjithëve.

Partia qeverisëse e Hungarisë, e udhëhequr nga kryeministri Viktor Orban, kundërshtoi prej kohësh anëtarësimin e Suedisë në NATO mes kritikave të Suedisë për gjendjen e demokracisë në Hungari. Kryeministrat e të dy vendeve u takuan në Budapest, Hungari, muajin e kaluar dhe u angazhuan për të zgjidhur mosmarrëveshjet, duke thënë se do të “vdisnin për njëri-tjetrin”.

Turqia, ndërkohë, ratifikoi anëtarësimin e Suedisë në NATO në janar. Ajo kishte thënë më parë se Suedia ishte shumë tolerante ndaj grupeve që qeveria e Turqisë i konsideron si kërcënim për sigurinë. Protestat anti-muslimane në Suedi vitin e kaluar i përkeqësuan më tej marrëdhëniet.


Burimi: CNBC