Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,786

    Njerëzit humbën bishtin 25 milionë vjet më parë. Shkencëtarët zbulojnë pse

    Mund të jetë e vështirë të imagjinohet, por miliona vjet më parë, paraardhësit tanë kishin bisht të gjatë ashtu si majmunët sot.
    Duke parë mostrat e ADN-së të njerëzve, majmunëve pa bisht dhe majmunëve, shkencëtarët zbuluan se këtij të fundit i mungon një pjesë e kodit gjenetik të ndarë nga të dy të parët.

    Kjo ndodhi jo nga mutacioni – termi shkencor për ndryshimet brenda ADN-së – por nga një tjetër kod gjenetik “copë” i njohur si AluY, i cili u fut rastësisht te njerëzit e hershëm dhe majmunët pa bisht gjatë kohërave parahistorike, sipas studimit të publikuar për “Nature”.
    «"Këtu autorët tregojnë se një mutacion i tillë ka pasur një ndikim të thellë në specien tonë."

    Studiuesit nga Universiteti i Nju Jorkut ”Langone Health” mund të kenë mësuar më në fund se si njerëzit e hershëm bënë një hap të madh larg primatëve paraardhës në procesin e evolucionit duke mos e rritur më bishtin, 25 milionë vjet më parë.

    "Është emocionuese të mendosh se sa mutacione të tjera komplekse si kjo mund të kenë krijuar tipare të rëndësishme gjatë gjithë evolucionit njerëzor." të tilla shpesh mendohet se kanë pasoja të kufizuara në evolucion»,—tha biologu evolucionist Kirk Lohmueller për Live Science.
    Megjithatë, mbetet e paqartë pse dhe si kompozimet e krijesave të lashta përcaktuan se humbja e bishtit ishte më e mira për mbijetesën evolucionare.

    Eksperimentet me minj zbuluan se humbja e bishtit mund të përkojë gjithashtu me një rritje të defekteve të tubit nervor, të cilat te njerëzit mund të shkaktojnë sëmundje si spina bifida – një dhimbje kur shtylla kurrizore nuk përputhet siç duhet me palcën kurrizore.
    -Paraardhësit tanë dikur kishin bisht për t'i ndihmuar ata të balanconin në pemë. Fotografia: Bing AI / Dall-E 3

    https://www.ndtv.com/science/humans-...ut-why-5151184
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 03-03-2024 më 15:59

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-02-2016, 08:18
  2. Shkencëtarët zbulojnë ujë në planetin e largët
    Nga Vinjol në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-09-2014, 07:24
  3. Përgjigje: 71
    Postimi i Fundit: 26-07-2012, 14:56
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 09-07-2009, 09:37
  5. A kane evoluar njerezit ?
    Nga _picirruki_ në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 31-01-2008, 14:21

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •