Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Raporti: Asadi nuk përdori armët kimike ndaj popullit të tij. Sulmi në Marea në 2015 u bë nga ISIL

    OPCW identifikon ISIL si autorë të sulmit kimik të vitit 2015 në Marea, Siri

    Raporti i IIT përfundon se ISIL kishte mjete, motive dhe aftësi ekskluzive për të vendosur mustardë squfuri në sulmin e vitit 2015

    22 SHKURT 2024

    HAGË, Holandë—22 shkurt 2024—Raporti i katërt i Ekipit të Hetimit dhe Identifikimit të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (IIT) arrin në përfundimin se ka arsye të arsyeshme për të besuar se njësitë e Shtetit Islamik në Irak dhe Levant (ISIL) ishin autorët e sulmit me armë kimike më 1 shtator 2015 në Marea, Siri. Hetimi gjithëpërfshirës i IIT u krye nga janari 2023 deri në shkurt 2024.

    Emri:  180408092350-08-syria-gas-attack-0407.jpg

Shikime: 1980

Madhësia:  30.1 KB

    Përfundimet kryesore

    1. Sulmi me mustardë squfuri nga ISIL:

    - IIT arrin në përfundimin se ka arsye të arsyeshme për të besuar se më 1 shtator 2015, midis orës 09:00 dhe 12:00 (UTC+3), gjatë sulmeve të vazhdueshme që synonin kapjen e qytetit Marea, njësitë e Shtetit Islamik në Irak dhe Levant (ISIL) vendosi mustardë squfuri.
    - Agjenti kimik u dorëzua duke përdorur një ose më shumë armë artilerie.

    2. Vendndodhjet dhe mbetjet e ndikimit:

    - IIT identifikoi disa vendndodhje ndikimi në të gjithë Marea, pa asnjë model të dallueshëm të synimit.
    - Të gjitha mbetjet dhe municionet e vëzhguara në këto vende ishin predha artilerie konvencionale , veçanërisht të një kalibri 122 mm, të modifikuara për të shpërndarë një ngarkesë të lëngshme .
    - Pas përplasjes, të paktën gjashtë predha rrodhën një substancë të zezë, viskoze me një erë të veçantë "të athët" dhe "si hudhra" .
    - Njëmbëdhjetë individë të përmendur të cilët ranë në kontakt me substancën e lëngshme përjetuan simptoma në përputhje me ekspozimin ndaj mustardës së squfurit.

    3. Aftësitë ekskluzive dhe të përkushtuara të ISIL-it në këtë incident:

    - IIT konstatoi se ngarkesa kimike u dislokua nga artileria nga zonat nën kontrollin e ISIL .
    - Asnjë ent tjetër nuk zotëronte mjetet, motivet dhe aftësitë për të vendosur mustardë squfuri si pjesë e një sulmi në Marea më 1 shtator 2015.
    - IIT ishte në gjendje të rindërtonte strukturën organizative dhe zinxhirin komandues që çoi në përdorimin e armëve kimike nga Shteti Islamik në Marea më 1 shtator 2015.
    - Operacionet strategjike ushtarake si sulmi i kryer në Marea, që përfshin dislokimin në shkallë të gjerë të armëve kimike, do të kishin ndodhur vetëm në përputhje me urdhrat e drejtpërdrejtë nga Dega Ekzekutive e ISIL- it, dmth. Komiteti i deleguar, që vepron drejtpërdrejt nën të ashtuquajturin "Kalifi" të ISIL-it. , sipas konkluzioneve të IIT.
    - Gjatë hetimit të saj, IIT ishte në gjendje të lidhte struktura të tjera organizative dhe individë me përdorimin dhe vendosjen e armëve kimike nga Shteti Islamik, duke përfshirë Diwan Al-Jund të ISIL (Departamenti i Ushtrisë) dhe Komitetin për Zhvillimin dhe Prodhimin Ushtarak. , duke identifikuar gjithsej katër persona të përmendur si autorë . Dy anëtarë të tjerë të ISIL u identifikuan si shtytësit kryesorë të programit të armëve kimike të ISIL.


    4. Shkalla e sigurisë:

    - IIT arriti në përfundimet e tij bazuar në standardin e provës të njohur si " baza të arsyeshme ", të miratuar vazhdimisht nga organet ndërkombëtare faktmbledhëse dhe komisionet hetimore.
    - Vlerësimi përfshinte informacione nga Misioni i Gjetjes së Fakteve (FFM) , Shtetet Palë, intervista të kryera nga IIT dhe analiza të mostrave, modelim kompjuterik, imazhe satelitore, harta të vijës së parë, video dhe foto të vërtetuara dhe të dhëna të tjera përkatëse.

    Pas publikimit të raportit, drejtori i përgjithshëm i OPCW, ambasadori Fernando Arias tha: “Me raportin e katërt nga Ekipi i Hetimit dhe Identifikimit (IIT), Sekretariati i OPCW ka dorëzuar edhe një herë mandatin që ka marrë për të identifikuar autorët e armëve kimike. përdorim në Siri. Në këtë raport, IIT arriti në përfundimin se ISIL përdori mustardë squfuri në Marea më 1 shtator 2015. Ky hetim i pavarur është kryer bazuar në një metodologji të shëndoshë shkencore dhe në kombinimin, qëndrueshmërinë dhe vërtetimin e të gjithë informacionit të mbledhur dhe të analizuar, në në përputhje me standardet më të larta ndërkombëtare.

    Edhe një herë, Sekretariati i OPCW ka demonstruar se është në gjendje të identifikojë autorët e përdorimit të armëve kimike, shtete dhe aktorë joshtetërorë. Ky është një kujtesë e ashpër për komunitetin ndërkombëtar se aktorët joshtetërorë si ISIL kanë zhvilluar kapacitetin dhe vullnetin për të përdorur armë kimike. Kjo thekson rolin dhe ekspertizën kryesore të OPCW-së në adresimin e kërcënimeve të tilla. Faktet tashmë dihen – i takon komunitetit ndërkombëtar të ndërmarrë veprime, në OPCW dhe më gjerë.”

    Sfondi
    Mandati i IIT është të identifikojë autorët e rasteve specifike të përdorimit të armëve kimike në Republikën Arabe Siriane. Ai është përgjegjës për hetimin vetëm të atyre rasteve në të cilat Misioni i Gjetjes së Fakteve (FFM) ka përcaktuar se ka ndodhur përdorimi ose përdorimi i mundshëm i armëve kimike në Siri, si dhe rastet për të cilat Mekanizmi i Përbashkët Hetimor i OPCW-Kombeve të Bashkuara (JIM) tashmë i ka skaduar. ) nuk ka lëshuar një raport.

    IIT ka për detyrë gjetjen e fakteve dhe nuk është një ent prokurorial apo gjyqësor. Nuk është përgjegjës për të përcaktuar përgjegjësinë penale të individëve, organizatave ose shteteve. Për më tepër, IIT nuk bën rekomandime për veprime të ardhshme. Këto çështje kanë të bëjnë me organet politikëbërëse të OPCW (dmth. Konferenca e Shteteve Palë , Këshilli Ekzekutiv ) dhe organeve të tjera përkatëse. Sipas vendimit të Konferencës së Shteteve Palë, raporti ndahet me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

    Si organi zbatues për Konventën e Armëve Kimike, OPCW, me 193 shtetet e saj anëtare, mbikëqyr përpjekjet globale për eliminimin e përhershëm të armëve kimike. Që nga hyrja në fuqi e Konventës në 1997, është traktati më i suksesshëm i çarmatimit që eliminon një klasë të tërë armësh të shkatërrimit në masë.

    Në vitin 2023, OPCW verifikoi se të gjitha rezervat e armëve kimike të deklaruara nga 193 Shtetet Palë në Konventën e Armëve Kimike që nga viti 1997—në total 72,304 tonë metrikë agjentë kimikë—janë shkatërruar në mënyrë të pakthyeshme nën regjimin e rreptë të verifikimit të OPCW.

    Për përpjekjet e saj të gjera në eliminimin e armëve kimike, OPCW mori Çmimin Nobel për Paqen 2013.


    Më shumë informacion

    - Shënim nga Sekretariati Teknik: Raporti i katërt nga Ekipi i Hetimit dhe Identifikimit të OPCW-së në përputhje me paragrafin 10 të vendimit C-SS-4/DEC.3 “Adresimi i kërcënimit nga përdorimi i armëve kimike”, Marea (Republika Arabe Siriane) – 1 shtator 2015

    - OPCW nxjerr raportin e Misionit të Fact-mbledhjes mbi pretendimet për përdorimin e armëve kimike në Marea, Siri, në shtator 2015 | OPCW

    - Shënim nga Sekretariati Teknik: Raporti i Misionit të OPCW për gjetjen e fakteve në Siri në lidhje me incidentet e përdorimit të pretenduar të kimikateve si armë në Marea, Republika Arabe Siriane, më 1 dhe 3 shtator 2015

    - Misioni për Gjetje të Fakteve | OPCW

    - Ekipi i Hetimit dhe Identifikimit (IIT) | OPCW


    Burimi: OPCW
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 24-02-2024 më 23:45

Tema të Ngjashme

  1. Serbia, sulmi me armë kimike në KOSOVË
    Nga Akuamarini në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-12-2023, 19:13
  2. Ambasadori i Rusisë: Për armët kimike dëshmuat pjekuri
    Nga Wordless në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 25-04-2014, 16:23
  3. Armet kimike siriane - SHBA - SHQIPERIA.
    Nga DYDRINAS në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 20-11-2013, 16:45
  4. Komunitet fetare per armet kimike
    Nga Xhemis në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 15-11-2013, 15:43
  5. Mbi armet kimike ne Shqiperi
    Nga BOKE në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-01-2005, 11:05

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •