OKB thotë se shkrirja e akullit të Arktikut është treguesi kryesor i ndryshimeve klimatike - por akulli nuk po shkrin

Politika klimatike e bazuar në një marrëdhënie të supozuar midis niveleve të CO2 dhe akullit Arktik është problematike, thonë shkencëtarët.

Emri:  Screenshot 2024-02-19 at 3.21.15 PM.jpg

Shikime: 62

Madhësia:  49.6 KB
(Ilustrim nga The Epoch Times, Shutterstock, Getty Images)

Nga Katie Spence | 06 shkurt 2024

Është një lajm i keq për arinjtë polarë, sipas raportit më të fundit të vlerësimit nga Paneli Ndërqeveritar i OKB-së për Ndryshimet Klimatike (IPCC).

Për shkak të rritjes së dioksidit të karbonit (CO2) dhe emetimeve të tjera të gazrave serrë, modelimi dhe simulimet parashikojnë se Arktiku do të jetë pa akull gjatë muajit shtator deri në vitin 2050.
"Ne projektojmë një Arktik pa akull në shtator sipas të gjithë skenarëve të konsideruar," thuhet në një raport shkencor që thekson gjetjet e IPCC. "Këto rezultate theksojnë ndikimet e thella të emetimeve të gazeve serrë në Arktik."

Një parashikim i ngjashëm u bë në vitin 2013, por në atë kohë, parashikimi ishte për mungesë akulli rreth vitit 2033.

"Të gjitha modelet klimatike po projektojnë një verë pa akull brenda 20 viteve të ardhshme," tha Ron Kwok, një shkencëtar i lartë kërkimor në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s, në korrik 2013. "Nuk është shumë larg."

Megjithatë, një raport i ri nga Allan Astrup Jensen, drejtor kërkimi dhe CEO në Institutin Nordik të Qëndrueshmërisë së Produkteve dhe Kimisë dhe Toksikologjisë Mjedisore në Danimarkë, tregon se nga shtatori 2007 deri në shtator 2023, rënia e akullit të detit Arktik ishte afër zeros.

“Faktet janë se shtrirja e akullit të Detit Arktik e matur nga satelitët që nga viti 1978 shpreh variacione vjetore dhe ka rënë ndjeshëm nga viti 1997 deri në vitin 2007. Megjithatë, përpara kësaj periudhe kohore, nga viti 1978 në 1996, tendenca rënëse ishte minimale, dhe në 17 vitet e fundit, nga viti 2007 deri në vitin 2023, trendi në rënie ka qenë gjithashtu rreth zero”, thuhet në raport.

“Prandaj, nuk ka asnjë tregues se ne duhet të presim që akulli veror i Detit Arktik të zhduket plotësisht, siç parashikohej, në një ose dy dekada.”

Z. Jensen tha për The Epoch Times se IPCC dhe organizata të tjera "përjashtojnë mundësinë që shtrirja e akullit të detit të zgjerohet në të ardhmen dhe madje të arrijë nivele që nga para 1996."

"Kjo për shkak se ata besojnë se shtytësi i shtrirjes së akullit të detit është ngrohja e parashikuar nga rritja e niveleve të CO2 në troposferë," tha ai.

Frank Geisel është një inxhinier i oqeanit dhe arkitekt detar që ekzaminoi trashësinë e akullit në Arktik dhe Antarktik me Rojet Bregdetare gjatë disa ekspeditave në vitet 1980.

Ai tha se është problematike të matet shtrirja e akullit të detit dhe trashësia e akullit dhe më pas të arrihet në përfundimin se CO2 po shkakton një rënie dhe më pas duhet të zbutet.

“Ne nuk mund të lëshojmë thjesht një komandë dhe të themi: “Nëse e bëjmë këtë, atëherë kjo do të ndodhë”, tha zoti Geisel për The Epoch Times. “Epo, ndoshta. Por ndoshta jo.”

Emri:  Screenshot 2024-02-19 at 3.23.44 PM.jpg

Shikime: 101

Madhësia:  33.0 KB
Mbetjet e qymyrit shkarkohen pranë një fabrike çeliku të paautorizuar në Mongolinë e Brendshme, Kinë, më 3 nëntor 2016. IPCC thotë se emetimet e gazeve serrë do të bëjnë që Arktiku të ketë një verë pa akull deri në vitin 2050. (Kevin Frayer/Getty Images)


CO2 dhe akulli i detit

Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA) përdor të dhëna nga Qendra Kombëtare e të Dhënave të Borës dhe Akullit (NSIDC) për të regjistruar minimumet vjetore të akullit të detit Arktik në shtator, në fund të sezonit të shkrirjes së verës. Matja bazohet në shtrirjen e akullit të detit, që është kilometrazhi katror i akullit që mbulon Oqeanin Arktik gjatë një kohe të caktuar.

Në shtator 1979, NOAA raportoi se minimumi vjetor i akullit të detit Arktik ishte 2.72 milion milje katrore. Në të njëjtën kohë, përqendrimet e CO2 ishin 337.1 pjesë për milion (ppm), sipas The Nature Conservancy.

Gati 20 vjet më vonë, në 1996, përqendrimet e CO2 ishin rritur në 362.58 ppm dhe minimumi vjetor i akullit të detit Arktik në shtator ishte rritur në 2.93 milion milje katrore.

Pas vitit 1996, shtrirja e akullit të detit ra deri në vitin 2007, me rënien më të madhe që ndodhi midis 2006 dhe 2007-nga 2.26 milionë milje katrorë në 2006 në 1.65 milionë milje katrorë deri në vitin 2007. Përqendrimet e CO2 ishin 383.37 ppm.

Pasi u publikuan rezultatet e vitit 2007, Unioni Gjeofizik Amerikan lëshoi një raport duke paralajmëruar se Arktiku mund të jetë "në prag" të një ndryshimi thelbësor dhe imazhet e arinjve polarë të uritur të bllokuar në pllaka akulli lundrues u bënë të zakonshme.

Pjesërisht për shkak të habitatit të tyre në rënie, më 15 maj 2008, arinjtë polarë u renditën si "të kërcënuar" sipas Aktit të Specieve të Rrezikuara.

Por regjistrimet e shtrirjes së akullit të detit në shtatoret e 2008 dhe 2009 u rritën, dhe pavarësisht se arritën një rekord të ulët në 2012, nga 2007 në 2023, rënia e akullit të detit ka qenë afër zeros.

Emri:  Screenshot 2024-02-19 at 3.25.40 PM.jpg

Shikime: 55

Madhësia:  55.3 KB
Arinjtë polarë u renditën si "të kërcënuar" sipas Aktit të Specieve të Rrezikuara në maj 2008, pas një rënie të konsiderueshme në zonën e akullit të detit Arktik. (Ekaterina Anisimova/AFP nëpërmjet Getty Images)

Në shtator 2023 - gjatë atij që znj. Kapnick e NOAA e quajti "deri tani" vitin më të ngrohtë në rekordin klimatik 174-vjeçar të NOAA - minimumi vjetor i akullit të detit Arktik ishte 1.69 milion milje katrorë, një rritje prej rreth 40,000 milje katrorë nga 2007. CO2 ishte 421,55 ppm në 2023.

Z. Jensen tha se disa vjet më parë, ai filloi të bënte dhe postonte grafikët dhe diagramet me të dhënat e NSIDC për t'u ofruar njerëzve paraqitje të thjeshta vizuale.

“Diagramin tim të parë e dërgova në NSIDC, por nuk mora asnjë reagim nga ajo organizatë. Më befasoi. Më ka habitur gjithashtu që shumë njerëz, duke përfshirë shkencëtarë dhe madje edhe miq, është e vështirë të binden se akulli i detit ka mbetur i pandryshuar që nga viti 2007, megjithëse unë përdor të njëjtat të dhëna zyrtare të përdorura edhe nga IPCC,” tha z. Jensen.

“Ata janë shpëlarë trurin nga shumë artikuj alarmues të lajmeve që tregojnë për një ulje të akullit të detit Arktik dhe [nga] respekti i tyre i madh për organizatën e OKB-së IPCC”.

Zoti Geisel tha se ai është i shqetësuar se disa shkencëtarë dhe politikëbërës po përdorin "një analizë shumë të saktë, pothuajse mikronë një situatë shumë, shumë makro".

“Ne po shikojmë proceset që ndryshojnë gjatë dekadave dhe po përpiqemi të kuptojmë se si do të përgjigjemi këtë vit,” tha zoti Geisel.

Emri:  Screenshot 2024-02-19 at 3.27.11 PM.jpg

Shikime: 53

Madhësia:  35.2 KB
Frank Geisel, një inxhinier i oqeanit dhe arkitekt detar, ekzaminon akullin e detit në Detin Bering. (Me mirësjellje të Frank Geisel)

“Nëse studioni sistemet e motit në Arktikun e lartë, ekziston një sistem i jashtëzakonshëm me presion të lartë që është i njohur mirë nga ekspertët e motit që ndodhet në majë të Polit. ... Dhe ajo zhvendoset, dhe dihet mirë se ajo ndryshon pozicionet dhe kështu ndryshon modelet e motit në një frekuencë dekadale - po flasim për 10, 12 vjet.

"Këto janë procese me të vërtetë masive, afatgjata që e gjithë teknologjia jonë nuk mund t'i kuptojë plotësisht."

Z. Geisel e bëri krahasimin me shkencëtarët që studiojnë nga afër uraganet nëpërmjet imazheve satelitore dhe që ende nuk janë në gjendje të kuptojnë plotësisht se si do të sillen në të ardhmen e afërt.

“Ne kemi të gjitha këto imazhe dhe mund të modelojmë [uraganet] me shumë kujdes, dhe ato mund të modelohen në një shkallë prej rreth 100 metrash,” tha ai.

“Por zbutja e tij teksa po del në breg nuk bëhet në bazë 100 metrash. Është bërë në bazë 100 miljesh. Kur një uragan vjen në brigjet e Floridës, guvernatori thotë: "Të gjithë jashtë!" Pra, rezolucionet e këtyre matjeve nuk barazohen domosdoshmërisht me zbutjen apo edhe me kuptimin e pasojave."

Emri:  Screenshot 2024-02-19 at 3.28.36 PM.jpg

Shikime: 55

Madhësia:  86.1 KB
Një imazh satelitor tregon uraganin Dorian duke gjurmuar drejt bregut të Floridës në Oqeanin Atlantik më 1 shtator 2019. (NOAA nëpërmjet Getty Images)


Duke vënë në pikëpyetje të dhënat

NSIDC merr matje satelitore të akullit të detit dhe regjistron ku përqendrimet e akullit janë të paktën 15 përqind për të kuptuar shtrirjen e akullit të detit. NOAA më pas përdor matjet e shtatorit për të përshkruar shtrirjen e akullit të detit me kalimin e kohës.

Megjithatë, marzhi i gabimit është i rëndësishëm.

“Gjatë shkrirjes dhe ngrirjes së verës në vjeshtë, shtrirja mund të nënvlerësohet me 1 milion milje katrore; gjatë mesit dhe fundit të dimrit, përpara se të fillojë shkrirja, gabimi do të jetë në fundin e ulët të vlerësimeve, "thotë NSIDC.

Të dhënat e zonës së akullit të detit mund të jenë deri në 1 milion milje katrorë kur maten në shtator, sipas NSIDC, krahasuar me marsin, i cili ka një diferencë më të vogël gabimi.

Kur vizatohet në një grafik, ulja e shtrirjes së akullit të detit nga viti 1979 në 2023 duke përdorur numrin më të saktë të marsit tregon gjysmën e shkallës së rënies në 15,000 milje katrorë krahasuar me shkallën e rënies së shtatorit në 30,000 milje katrore.

Modelet klimatike janë po aq të mira sa të dhënat e vendosura në to, tha zoti Jensen.

“Rënia e mprehtë e shtrirjes së akullit të detit Arktik para vitit 2007, kur çmimi Nobel iu dorëzua IPCC dhe Al Gore, supozohej të vazhdonte përgjithmonë. Në këtë këndvështrim, parashikimet ishin të drejta,” tha ai.

“Megjithatë, kur u bë e qartë se rënia ishte ndalur, ata duhet të kishin ndaluar parashikimet e tilla.

Emri:  Screenshot 2024-02-19 at 3.30.33 PM.jpg

Shikime: 56

Madhësia:  33.3 KB
Të dhënat e NSIDC që tregojnë tendencat e shtrirjes së akullit të detit me mbivendosje të CO2. (The Epoch Times)

"Megjithatë, kjo ishte e vështirë politikisht për ta, sepse kjo do ta vinte në dyshim të gjithë çështjen e ndryshimit të klimës nga CO2, pasi rënia e akullit të detit Arktik ishte një argument kryesor për teorinë e CO2."

Për më tepër, imazhet satelitore të shtrirjes së akullit të detit nuk filluan në vitin 1979, pavarësisht se shumica e grafikëve e përdorin atë si pikënisje.

Duke përdorur imazhe nga satelitët e saj të vjetër, NASA ka mbledhur së bashku vlerësime të përafërta të shtrirjes së akullit të detit që në vitet 1960.

Z. Jensen vuri në dukje se megjithëse imazhet satelitore nga vitet 1960 nuk ishin aq të sakta sa modelet e sotme, ato ende japin një pamje të përgjithshme që nuk përputhet me pretendimet e NOAA në rënie të vazhdueshme të shtrirjes së akullit të detit.

“Shkalla ka qenë ndoshta më e ulët në disa vite para 1978. Kështu, nivelet 1978-1996 ishin ndoshta një periudhë maksimale. Një maksimum i tillë mund të shfaqet përsëri në të ardhmen nëse CO2 nuk është shtytësi i shtrirjes së akullit të detit Arktik, "tha Z. Jensen.

Emri:  Screenshot 2024-02-19 at 3.31.58 PM.jpg

Shikime: 54

Madhësia:  28.7 KB
Të dhënat e NSIDC që tregojnë linjat e tendencës për matjet e marra në muajt mars kundrejt muajve shtator. (The Epoch Times)

Në një raport të arkivuar nga fillimi i viteve 1990, IPCC thotë: "Që nga viti 1976, shtrirja në sipërfaqe e akullit të detit në hemisferën veriore ka ndryshuar në një nivel konstant klimatologjik, por në 1972-1975 shtrirja e akullit të detit ishte dukshëm më e vogël.

“Në hemisferën jugore që nga viti 1981, shtrirja e akullit të detit ka ndryshuar gjithashtu në një nivel konstant. Midis 1973 dhe 1980 ka pasur periudha disavjeçare kur shtrirja e akullit të detit në Hemisferën Jugore ishte ose dukshëm më shumë ose më pak se ajo tipike në vitet 1980.

Zoti Jensen tha se "duket e qartë" se ndryshimet në akullin e detit Antarktik shkaktohen kryesisht nga El Nino dhe La Nina.

“Ndoshta Rryma e Gjirit nga Atlantiku dhe rrymat e tjera të Oqeanit Paqësor janë shtytësi kryesor i akullit të detit në Arktik? Nevojiten më shumë kërkime”, tha ai.

NSIDC përgjigjet

Kur u pyet për të komentuar raportin e z. Jensen, shkencëtari i lartë i NSIDC-së, Walt Meier tha se "nuk ishte asgjë e re dhe nuk përmban gjetje të rëndësishme shkencore" dhe se viti fillestar i përdorur për raportin "ishte një minimum rekord i ulët".

Emri:  Screenshot 2024-02-19 at 3.33.56 PM.jpg

Shikime: 1729

Madhësia:  40.9 KB
Një përshkrim grafik i ndryshimit në shtrirjen e akullit të detit Arktik midis shtatorit 1984 dhe shtatorit 2016. (NASA)

“Përdorimi i vitit 2007 si pikënisje është zgjedhja e një viti fillestar për të minimizuar trendin dhe nuk ofron një metrikë të dobishme shkencërisht të ndryshimit. Tendenca e përgjithshme që nga fillimi i të dhënave tona të qëndrueshme dhe të vazhdueshme satelitore të nisura në vitin 1979 tregon një prirje të fortë rënëse gjatë 45 viteve,” tha zoti Meier për The Epoch Times përmes emailit.

“17 vitet nga 2007 deri në 2023 janë 17 vitet më të ulëta në rekord. Analiza e llojit të akullit dhe trashësisë së akullit tregon një rënie të konsiderueshme në trashësi me një zhdukje pothuajse të plotë të akullit më të vjetër dhe më të trashë në Arktik. Mjedisi i akullit të detit Arktik është ndryshuar rrënjësisht nga vitet 1970 dhe 1980.

Z. Meier tha se NSIDC përfshin vetëm të dhëna nga imazhet satelitore të vitit 1979, “sepse është rekordi afatgjatë i cilësisë më të lartë. Shtimi i të dhënave të mëparshme mund të sigurojë kontekst të mëtejshëm, por nuk ndryshon përfundimet duke përdorur të dhënat duke filluar nga viti 1979.

Emri:  Screenshot 2024-02-19 at 3.35.18 PM.jpg

Shikime: 131

Madhësia:  65.9 KB
Një varkë kalon nëpër akullin e shkrirë në bregun perëndimor të Grenlandës më 28 gusht 2008. Në përgjithësi, tendenca e të dhënave 45-vjeçare e NSIDC tregon se shtrirja e akullit të detit Arktik ka mbetur relativisht e qëndrueshme, me pjesën më të madhe të rënies së saj midis 1997 dhe 2007. (Steen Ulrik Johannessen/AFP nëpërmjet Getty Images)

Kur u pyetën pse nuk kemi parë një tendencë në rënie të shtrirjes së akullit të detit në përpjesëtim me rritjen e CO2 ppm - nëse CO2 është shtytësi kryesor i rënies së akullit të detit - z. Meier tha: "Emetimet e gazit serrë ndikojnë në akullin e detit dhe klimën në përgjithësi, si një "gisht i madh në shkallë" afatgjatë.

“Ka gjithmonë ndryshueshmëri në klimë, kështu që ne presim ulje-ngritje. Temperaturat globale nuk rriten në mënyrë të qëndrueshme çdo vit – faktorë të tjerë, si El Nino ose La Nina – luajnë gjithashtu një rol. Por gazrat serrë shtojnë pak ‘karburant’ shtesë çdo vit.”

Ndërkohë, në fitimin e tretë më të lartë mujor në 45 vjet, akulli i detit Arktik u rrit me 4.63 milionë milje katrorë në dhjetor 2023, sipas raportit të fundit të NSIDC.

Shtrirja e akullit të detit u rrit me një mesatare prej 33.700 milje katrorë në ditë, «dukshëm më shpejt se mesatarja e viteve 1981-2010 prej 24.700 miljesh katrorë në ditë», thotë raporti.


Burimi: Epoch Times