Brenda komplotit për të zëvendësuar plakun e moshuar Joe Biden

Nga Tim Stanley

Emri:  Screenshot 2024-02-18 at 8.11.50 PM.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  21.6 KB
Në moshën 81-vjeçare, Biden është njeriu më i vjetër që kandidon ndonjëherë për president - Evan Vucci/AP

Më 8 shkurt, një raport i këshilltarit special të SHBA ra si një bombë mbi Shtëpinë e Bardhë. Ajo hodhi poshtë akuzat penale kundër Joe Biden për keqpërdorimin e dokumenteve të klasifikuara, gjë që ishte e mirë. Por disa nga arsyet që mbështetën vendimin ishin shumë të sikletshme.

Udhëheqësi i botës së lirë, këshilltari special Robert Hur paralajmëroi në raport, "ka të ngjarë të paraqitet para një jurie... si një burrë dashamirës, me qëllime të mira, i moshuar me kujtesë të dobët".

Biden ia shtoi vetëlëndimin këtij fyerje me një konferencë shtypi të ashpër, në të cilën ai bëri pyetje për moshën e tij dhe, për të vërtetuar se sa me të vërtetë është ai, mori meritën për bindjen e "presidentit të Meksikës" për të lejuar ndihmën në Gaza.

"Adhuruesit e gjeografisë," vuri në dukje më pas komediani Jon Stewart, "mund të kenë vënë re se Gaza dhe Meksika nuk ndajnë një kufi". Ai shtoi në mënyrë të thatë se Biden, në moshën 81-vjeçare, është njeriu më i vjetër që kandidoi ndonjëherë për president – “duke thyer, me vetëm katër vjet, një rekord që [ai] vendosi”.

Raporti i avokatit, na thotë gazetari veteran Michael Wolff, është “një goditje shkatërruese për të cilën padyshim që njerëzit e Trump janë të kënaqur. Ata nuk mund ta besojnë fatin e tyre.” (Wolff duhet ta dijë: ai shkroi një llogari të brendshme të Shtëpisë së Bardhë të Trump, Zjarri dhe Fury.)

Shumë demokratë, nga ana tjetër, janë të zemëruar. Ata mendojnë se themelimi i partisë së tyre, i cili nuk ka guxim për të zëvendësuar Bidenin kur të munden, i ka ngarkuar me të vetmin kandidat presidencial që nuk mund të fitojë, sepse ai është aq i çuditshëm sa e bën një të çmendur që përballet me 91 akuza penale të duket si një profesionist kompetent.

Si erdhi kjo? Dhe çfarë po planifikojnë të bëjnë të mëdhenjtë e partisë për këtë?

Ekipi Trump shqetësohet se ata do të shkëmbejnë Bidenin me një model më të ri në konventën e gushtit në Çikago – por kjo teori konspirative përmban një vrimë të madhe: Bidenit i pëlqen puna e tij. Nëse establishmenti demokrat dëshiron që dikush tjetër ta bëjë këtë, ata do të duhet ta tërheqin Biden nga Shtëpia e Bardhë duke shkelmuar dhe bërtitur.


"Mungesa e disiplinës dhe pavendosmëria"

Shëndeti dhe kotësia kanë mashtruar prej kohësh presidencën amerikane. Franklin Roosevelt, i cili ishte dukshëm i sëmurë në vitin 1944, nuk duhej të kishte kandiduar për një mandat të katërt në detyrë, e bëri këtë dhe vdiq vetëm katër muaj pas inaugurimit.

Ronald Reagan, siç shprehet në mënyrë elegante Wolff, me gjasë e drejtoi vendin nga "ultësirat e demencës". Të dy presidentët shpërndanë karizëm dhe zgjuarsi në letër mbi të çarat, cilësi që Biden nuk i ka gëzuar kurrë. "Ai gjithmonë ishte thjesht një folës i tmerrshëm publik," thotë Wolff, "duke ngatërruar fjali dhe fjalë për 40 vitet e fundit."

Miqtë dhe aleatët ia vënë fajin belbëzimit të tij; në The Last Politician, një biografi relativisht simpatike, Franklin Foer identifikon një model të gjatë të karrierës së "padisiplinës dhe pavendosmërisë". Ai u tërhoq nga gara presidenciale e vitit 1988 pasi u kap duke bërë plagjiaturë Neil Kinnock.

Fushata e tij për nominimin presidencial të vitit 2008 mori një goditje kur tha se kishte kaq shumë indiano-amerikanë në shtetin e tij, saqë "nuk mund të shkosh në një 7-Eleven ose një Dunkin' Donuts nëse nuk ke një theks të lehtë indian".

Konsensusi i Uashingtonit është se Biden është një qese me erë e pakorrigjueshme, e mbrujtur nga mirësia, ndjeshmëria dhe aftësitë negociuese të zhvilluara në Senat.

Ndryshe nga shumica prej nesh, ai është bërë më i majtë ndërsa është rritur – dhe si president ka shpenzuar triliona, ka mbështetur sindikatat, ka zgjeruar mirëqenien dhe ka reduktuar vendosjen ushtarake amerikane.

Ai ia doli me këtë pikërisht sepse votuesit nuk mund ta besojnë se ky plak katolik, i cili i referohet dashurisë së tij për murgeshat, është një nga presidentët më radikalë dhe më konsekuent të kohës sonë – një kontrast me sa duket gjenial me administratën kaotike që erdhi më parë. .

Një arsye pse është e vështirë të dallosh se çfarë po ndodh në Zyrën Ovale është se stafi i tij ultra besnik rrallë rrjedh. Ata kanë formuar një mur mbrojtës rreth plakut, duke kufizuar aksesin dhe paraqitjet, madje duke rishkruar kalendarin primar presidencial 2024, në mënyrë që ai të gëzonte një fitore të parë të lehtë në Karolinën e Jugut miqësore.

Trump ka tallur prej kohësh "Joe të përgjumur" për "fshehjen në bodrumin e tij", por funksionoi në vitin 2020 - dhe lejimi i Trump-it të përplasej me makinë nëpër raste të ndryshme gjyqësore ndërsa Biden vazhdonte punën dukej si një strategji e shëndoshë për rizgjedhje. .

Por më pas vitin e kaluar, një grup sondazhesh treguan se Trump po zvarritet në kryesimin kombëtar dhe veçanërisht përpara në shtetet kritike si Michigan dhe Pensilvania. Papunësia është e ulët; inflacioni është në rënie. Pse, pyetën demokratët në bazë, nuk është djali ynë shumë më popullor?


Shqetësimet për moshën

Çështja e moshës së presidentit, dikur e hedhur poshtë nga demokratët, tani po bëhet e papërfillshme.

Biden ngatërroi Emmanuel Macron me Francois Mitterrand të vdekur prej kohësh dhe e quajti atë president të Gjermanisë. Ai pretendoi se kishte diskutuar për trazirat e Capitol Hill me Helmut Kohl - i vdekur për katër vjet.

Ai siguroi botën se Putini po humbet në Irak. Ai u përpoq të shqiptonte emrin e Rishi Sunak, e titulloi "Zoti President" dhe deklaroi "Zoti ruaj Mbretëreshën" (për t'i bërë gjërat më të çuditshme, ai po i drejtohej një auditori për kontrollin e armëve).

"Ku është Jackie?" ai qau gjatë një fjalimi, duke ftuar kongresmenen Jackie Walorski të na bënte një rrotullim – e pamundur duke pasur parasysh vdekjen e saj së fundmi në një aksident me makinë. Në një përpjekje për të ngjitur shkallët e avionit të tij, Biden u rrëzua tre herë. (Trump bën një imitim të keq dhe argëtues të rivalit të tij duke u përpjekur të gjejë daljen nga një podium).

Ndërsa Reagan qeshi në momente të vjetra me fjalinë e tij të famshme "Unë nuk do të shfrytëzoj rininë dhe papërvojën e kundërshtarit tim ...", përgjigja e Biden ndaj shqyrtimit të shtypit tradhton një lëkurë më të hollë: "Ju mendoni se nuk e di sa vjeç jam. ?” i tha ai një ndihmësi, sipas Politico.

Ndihmuesit e tij janë lënë të pastrojnë rreth tij: në fund të një fjalimi në Varshavë, Biden tha një linjë që Putini "nuk mund të qëndrojë në pushtet". Në kohën kur ai hipi në makinën e tij, stafi i tij i kujdesshëm tashmë po përpiqej të këmbëngulte se presidenti nuk po bënte thirrje për ndryshimin e regjimit në Rusi.


'I moshuar dhe delirant'

Sipas Foer, Biden ka pyetur me indinjatë: "A ka qenë ndonjëherë John Kennedy foshnja kështu?" Kennedy i bëri amerikanët të imagjinojnë një të ardhme më të ndritur, ndërsa Biden u kujton atyre të tashmen dëshpëruese.

Sondazhi Frank Luntz ka drejtuar një fokus grup individësh që kanë votuar demokratë në vitin 2020, por mund të mos e bëjnë më. Ata e përshkruan Biden-in e katër viteve më parë si "normal", "të arsyeshëm" dhe "të civilizuar"; ata e perceptojnë Bidenin sot si "geriatrik", "i sëmurë", "i moshuar dhe deluzion".

Luntz shpjegon: “Sondazhi i fundit ka mbi 80% të publikut të shqetësuar për moshën e Biden. Dhe ata thonë moshën, nuk thonë shëndetin.” Është një “përfaqësim i humbjes së aktivizmit” në qeveri “dhe të bësh-bëje… Ka të bëjë me atë se si ai i bën ata të ndihen”.

Mund të nxjerrim përfundimin se amerikanët ndihen të bllokuar. Biden u zgjodh në vitin 2020 për t'i dhënë fund epokës së Trump dhe më pas, mundësisht, të largohej për një lidership të ri; megjithatë këtu dy burrat janë ende, duke monopolizuar fushën.

Luntz vazhdon: “Shtatëdhjetë për qind e amerikanëve nuk e duan Trumpin apo Bidenin…. Pra, njerëzit i ngrenë duart në dëshpërim dhe thonë, si mundet një vend prej 337 milionë banorësh të na japë këto dy zgjedhje?”

Duke parë Bidenin duke rrëshqitur me nervozizëm, dikush ndonjëherë ka frikë se dora e tij nuk është në butonin bërthamor, por se mund të harrojë se ku e la.

Shtëpia e Bardhë i hedh poshtë sulmet ndaj moshës së Biden si të pasakta dhe "të dëshpëruara". Në takime, nënpresidentja Kamala Harris ka thënë se shefi i saj është dinamik; “Përpara dhe mbi të gjitha”. (Nëse është e vërtetë, u përgjigj Jon Stewart, pse askush nuk e filmon atë?)

Kontaktet e Wolff-it e sigurojnë atë se "prapa dyerve të mbyllura" Biden mbetet "efikas, analitik" me një "fokus të jashtëzakonshëm" - megjithëse "në një ditë të shkurtuar". (Sipas ditarit të presidentit, ka pak ngjarje para orës 9 të mëngjesit dhe shumica e takimeve janë pasdite).

Sfida është shndërrimi i një historie private – se ai është i mrekullueshëm kur ne nuk po e shikojmë – në një tregim që bind votuesit që mund të mos i shohin kurrë provat.


Frika nga konspiracioni

Trump po ngadalësohet gjithashtu, vënë në dukje mbështetësit e presidentit: pse mediat nuk fiksohen për këtë?

Duke kërkuar një përgjigje, New York Times u kujtoi lexuesve sipërfaqësinë mizore të politikës: Biden është i zbehtë dhe tullac, Trump i madh, i nxirë dhe me një kokë flokësh që sfidon ligjet e natyrës. Luhatjet e tij të shpeshta – ai kohët e fundit u mburr se e mundi Obamën në 2016-n – duken si trima; Toka e Bidenit si gabime të sikletshme.

Realiteti është duke u vendosur në të majtë. The Times ka shpallur një "moment të errët për presidencën e zotit Biden", duke deklaruar: "Ai duhet të bëjë më shumë për t'i treguar publikut se është plotësisht i aftë të mbajë postin deri në moshën 86 vjeç".

Mirë se vini në parti, i thonë konservatorët gazetës liberale, por pse po e përmendni vetëm këtë tani? Republikanët nuhasin një konspiracion, duke dyshuar se plani ishte gjithmonë që të lihej Biden të merrte një zgjedhje presidenciale të pakontestueshme dhe ta ndërronte atë në minutën e fundit me dikë tjetër. Deus ex machina e tyre e preferuar është ish-zonja e parë Michelle Obama.

Emri:  Screenshot 2024-02-18 at 8.16.12 PM.jpg

Shikime: 20

Madhësia:  37.5 KB
Disa republikanë kanë frikë se Michelle Obama është në rresht për të zëvendësuar Biden, pavarësisht nga neveria e saj e dukshme për politikën - Tom Williams/CQ-Roll Call, Inc përmes Getty Images

Gafa e Trump për rrahjen e burrit të saj ka të ngjarë të tradhtojë një paragjykim nënndërgjegjeshëm; disa nga e djathta besojnë se konspiracioni se Biden është thjesht kukulla e Barack. (Biden nuk mund të qëndrojë pas "persekutimit" ndaj meje, arsyetoi Trump në një tubim, "sepse nuk mendoj se ai e di se është gjallë.")

Ata kanë shfrytëzuar kritikat ndaj presidentit nga David Axelrod, një nga arkitektët e fushatës së Obamës në vitin 2008, i cili e përshkroi raportin e këshilltarit special si "një tjetër regjistër në një zjarr të furishëm" shqetësimesh për kompetencën e Biden.

Nëse komploti është të heqë presidentin, dhe presidenti nuk ka luajtur me top, atëherë ndoshta qëllimi i gjithë këtij mbulimi të papritur, shumë negativ është të poshtërohet Biden nga detyra - të krijojë një kor të tillë fyerjesh saqë ai do të duhet të heqë dorë për të ruajtur gjurmët e fundit të dinjitetit të tij.

Dennis Lennox, një konsulent republikan dhe drejtor ekzekutiv i Partisë Republikane në Ishujt e Virgjër, thotë: “Nuk ka dyshim se fuqitë që janë brenda Partisë Demokratike dhe [të] ashtuquajturit shtet i thellë në Uashington po bëjnë gjithçka që munden. për ta shtyrë Joe Biden nga gara para se të jetë tepër vonë, sepse demokratët e dinë se [ai] është i vetmi demokrat që mund të humbasë ndaj Donald Trump.”


Si mund të rrëzohet Biden

Si do të ndodhte ndryshimi i kandidatit? Kjo është ajo ku teoritë e konspiracionit goditën një pengesë. Siç thekson Garry South, një strateg dhe komentator demokrat për një kohë të gjatë nga Kalifornia: “Nuk ka asnjë proces ku një president në detyrë i Shteteve të Bashkuara mund të hiqet nga bileta dhe të zëvendësohet me dikë tjetër në këtë fazë të lojës… Nuk do të ndodh. Ne jemi të mbërthyer me Joe Biden, për mirë ose për keq.”

Skenari i parë: dikush hyn në primare për të sfiduar Biden.

Dy kandidatë e kanë provuar tashmë këtë – Marianne Williamson dhe Dean Phillips, ky i fundit kandidon në mënyrë eksplicite për çështjen shëndetësore – dhe kanë marrë përqindje të papërfillshme; Biden fitoi Karolinën e Jugut këtë javë me pothuajse 100 përqind të votave (afër moshës së tij, bëri shaka komediani Stephen Colbert).

Afatet e paraqitjes për rreth 80 për qind të pjesës tjetër të konkurseve kanë kaluar, kështu që është fjalë për fjalë e pamundur që një emër më i madh të hyjë në garë në këtë fazë dhe të fitojë më shumë delegatë se presidenti. Ai shkon drejt Çikagos si kryesuesi i pandalshëm.

Skenari i dytë: partia përpiqet ta largojë në mënyrë të pavullnetshme. Kjo mund të bëhet vetëm teorikisht nëse një kandidat është i paaftë.

Ish-kryetarja e Komitetit Kombëtar Demokratik (DNC), Donna Brazile, zbuloi se ajo mendoi të vendoste topin në vitin 2016, kur Hillary Clinton u sëmur në një memorial të 11 shtatorit, por hoqi dorë nga ideja sepse e dinte se kjo do ta copëtonte partinë.

DNC është hierarkike, e disiplinuar dhe e mbushur me mbështetës të Bidenit; nuk ka asnjë mekanizëm për të lëvizur kundër presidentit nëse ai nuk dëshiron të shkojë, që do të thotë se i vetmi hap praktik është…

Skenari i tretë: Biden bindet të lirojë delegatët e tij në konventë, duke i lejuar ata të zgjedhin cilindo kandidat që duan.

Kjo është ajo që republikanët parashikojnë. Lennox, strategu i GOP, e konsideron si "plotësisht të besueshme [që] dikush që nuk quhet Joe Biden të dalë si kandidati demokrat, qoftë ky JB Pritzker, guvernatori i Illinois, i cili është miliarder dhe mund të vetëfinancojë një fushatë brenda natës… ose [ Guvernatori i Kalifornisë] Gavin Newsom, ose guvernatori i Maryland-it [Wes Moore] që shumë besojnë se është Obama i ardhshëm.

Përndryshe, demokratët mund të provojnë "një figurë më të moderuar si Josh Shapiro, guvernatori i Pensilvanisë".

Por atë që republikanët e imagjinojnë si një grusht shteti të lyer mirë, demokratët e shohin si një recetë për katastrofë. "Do të hapte të gjithë fushën," shpjegon South, "dhe do të kishit shumë kandidatë në gusht që konkurrojnë për nominim" në një "proces të çrregullt që pothuajse do të garantonte që ne të humbnim në nëntor".

Ideja ringjall kujtimet e Konventës Demokratike të vitit 1968, kur partia u nda nga Lufta e Vietnamit, ose procesi famëkeq kaotik i vitit 1972 – në të cilin thirrja e emërimit për president ishte aq e gjatë sa libri i telefonit, dhe përfshinte një votë për Mao Ce Dun.

Nga ana tjetër, një ngjarje e tillë do të ishte ari televiziv, një konventë e rrallë që njerëzit e shikojnë në të vërtetë dhe një shans për të rivendosur garën në drejtim të fushatës së vjeshtës.

Por, vërshimi për një uzurpator sjell sfida gjithashtu. Rikthimi i Hillary Clinton-it është një temë e thashethemeve në darkë – një ide kaq absurde sa t'u mbytet zhavorri.

Sa i përket epërsisë së Michelle Obamës, edhe Karl Rove – konsulenti gjenial që na dha George W Bush – e quajti atë teori “marrëzi e pastër”, duke treguar urrejtjen ndaj politikës, e dukshme në kujtimet e saj. “Ajo nuk donte që burri i saj të kandidonte për Senatin e shtetit. Ajo nuk donte që ai të kandidonte për president. Ajo nuk është një kafshë politike.”


Besnikëria e rivalëve

Teknikisht personi më i pozicionuar për të zëvendësuar Biden, sepse është roli i saj kushtetues në rast emergjence, është zëvendësi i tij, Harris. Megjithatë, ajo ka të ngjarë të mos performojë më mirë se shefi i saj. Luntz thotë se çdo demokrat që ai ka anketuar bën më mirë kundër Trump sesa Biden, me një përjashtim të Kamala.

E përfolur si e papëlqyeshme edhe nga vetë stafi i saj – një ndihmës i fushatës së saj në vitin 2020 thuhet se tha “ky person nuk duhet të jetë president i Shteteve të Bashkuara” – ajo ka treguar se nuk ka nevojë të jesh i moshuar për të qenë i pafuqishëm.

Konsideroni kontributin e saj prerës në një tryezë të rrumbullakët diskutimi mbi transportin: “Kjo çështje e transportit ka të bëjë kryesisht me sigurimin që njerëzit të kenë aftësinë për të arritur atje ku duhet të shkojnë. Është kaq themelore.” Vetëm 40 për qind e SHBA-së ka një pikëpamje pozitive për VP; 55 copë, negative.

Për më tepër, mendimi aktual është se ajo është duke u rreshtuar për një vrapim pas katër vitesh, ndoshta në partneritet me mikun e saj dhe sekretarin e transportit Pete Buttigieg. Ky lloj planifikimi përpara i pengon kandidatët edhe më të fortë të manovrojnë kundër presidentit aktual.

Emri:  Screenshot 2024-02-18 at 8.18.53 PM.jpg

Shikime: 20

Madhësia:  39.0 KB
Aleatët e Gavin Newsom hodhën poshtë sugjerimet për një 'fushatë hije' për president vitin e kaluar - Hector Amezcua / Avalon

Merrni Newsom, guvernatorin e pashëm, 56-vjeçar të Kalifornisë, i cili dukej se kishte nisur një fushatë jozyrtare eksploruese vitin e kaluar, duke shijuar një turne ndër-vend që kulmoi në një debat televiziv kundër pretendentit të atëhershëm republikan, Ron DeSantis.

Ai pati pak ndikim: Newsom nuk ishte më i mirë në atë kohë se Biden, ndoshta për shkak të reputacionit të Kalifornisë si një person i krahut të majtë. (Një sasi e dukshme e energjisë së tij shkoi gjithashtu për të promovuar jo veten, por presidentin, duke u thënë gazetarëve: "Unë do të shkoj në skajet e tokës për këtë djalë.")

Është gjithashtu Gretchen Whitmer, guvernatorja popullore 52-vjeçare e Miçiganit, një tjetër liberale pro-sindikatës, e cila ka avantazhin e udhëheqjes së Trump në shtetin e saj kritik. Ajo e ka mohuar publikisht se do të kandidojë, ndërsa ka nisur një fushatë, Fight Like Hell, që është krijuar zyrtarisht për të nxitur Biden.

Si Newsom ashtu edhe Whitmer kanë arritur padyshim se rruga e tyre më e mirë për në vitin 2028 është të përcaktojnë veten si ultra besnikë në vitin 2024. Megjithëse ata me sa duket do ta pranonin nominimin nëse do t'u jepej në Çikago, ata nuk do të jenë ata që do të shtyjnë Biden në shpatën e tij.


Asnjë largim

Është një dëshmi se sa perandorake është presidenca e SHBA-së që pavarësisht se çfarë mendojnë votuesit, apo edhe atë që zyrtarët ambiciozë duan fshehurazi, fati i kombit qëndron në duart e komandantit të tij të përgjithshëm – së bashku me tifozin e tij numër një. dhe mbrojtësja, zonja e parë Dr Jill Biden.

Në moshën 72-vjeçare, ish-mësuesi i klasës është i domosdoshëm për administratën, shpesh gjendet në dhomën ku merren vendimet, i ulur i qetë në njërën anë duke bërë shënime derisa Joe bërtet: "Hej Jill, çfarë mendon?" Ajo mendon se burri i saj është i vetmi burrë që mund të bëjë punën e tij.

Emri:  Screenshot 2024-02-18 at 8.20.07 PM.jpg

Shikime: 23

Madhësia:  28.4 KB
Presidenti shpesh konsultohet me gruan e tij Jill për vendimet politike - JIM WATSON/AFP përmes Getty Images

Ajo mund të ketë hezituar të kthehet në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2020, por që atëherë është ndier rehat me rolin e saj dhe me disa aftësi të Joe. Në fund të fundit, ana tjetër e zvarritjes së të 80-tave është se dikush ka dekada përvojë për t'u përdorur, vite të mbushura me ambicie - dhe kaq pak kohë për t'i përmbushur ato.

Presidenti është jashtëzakonisht ambicioz: ai kandidoi për zyrën e tij tre herë. Dhe ai është kokëfortë. Ju mund të mendoni se ai bëri gjënë e gabuar kur u tërhoq nga Afganistani, për shembull, por ai ka marrë përgjegjësinë e plotë për vendimin – e marrë, shkruan Foer, nga një “besim i madh në vetvete”.

Një problem me Obamën, tha Joe me sa duket, ishte se ai shtyhej shumë lehtë dhe nuk dinte të thoshte "f- you" siç duhet - "me zgjatjen e duhur të zanoreve dhe ngurtësinë e nevojshme të bashkëtingëlloreve të tij".

Ky nuk është një njeri që do të largohej nga një punë që beson se është e tij me të drejtë. Fakti që alternativa e vetme në votimin e nëntorit do të jetë Trump do ta forcojë vendosmërinë e tij.

Duke shkruar për Politico, gazetari Jonathan Martin bëri një vëzhgim të mprehtë: është Trump, mbi të gjitha, ai që e mban Biden në lojë. Trump bashkon të majtën dhe qendrën e partisë, të rinj e të vjetër, në tmerrin e fitores së tij, dhe kështu "hendekja proverbiale rreth Shtëpisë së Bardhë Biden është e mbushur me aligatorë shumë të klasit, të markës Trump".

Askush me peshë nuk do ta vërë në dyshim Biden nëse rrezikon të ndihmojë Trumpin në çfarëdo mënyre – edhe pse, dhe kjo është ironia e trishtuar e situatës, Biden është ndoshta personi më i dobët për të kandiduar kundër miliarderit shumë të paditur.

Siç thotë Wolff, njeriu nuk pushon së habituri nga "fati i parrëfyeshëm i Trump".


Burimi: The Telegraph