Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Rusi: Vdes në burg lideri i opozitës. Kush ishte Alexey Navalny?

    Shërbimi i burgut: Alexey Navalny ka vdekur

    Aktivisti i burgosur humbi ndjenjat pas një shëtitjeje dhe përpjekjet e ringjalljes dështuan, thanë autoritetet.

    Emri:  65cf48182030274d81099d16.jpg

Shikime: 1629

Madhësia:  17.9 KB

    Figura e opozitës ruse e burgosur Alexey Navalny ka vdekur, njoftoi shërbimi i burgjeve të Rajonit Yamalo-Nenets, ku ai vuante dënimin e tij, të premten pasdite.

    Sipas një deklarate, 47-vjeçari filloi të mos ndihej mirë pas një shëtitjeje dhe humbi vetëdijen. Mediat ruse kanë treguar se mjekët e shpallën Navalny të vdekur pas orës 14:00 me orën lokale.

    “U kryen të gjitha masat e nevojshme për reanimim, por nuk arritën një rezultat pozitiv”, theksuan autoritetet.

    Shkaku i vdekjes po përcaktohet. Megjithatë, sipas një burimi të shërbimit rus të RT, figura e opozitës kishte një mpiksje gjaku.

    Navalny u burgos në fillim të vitit 2021, për një rast të gjatë mashtrimi që përfshin shitësin francez me pakicë Yves Rocher. Verën e kaluar ai tërhoqi vëmendjen e madhe ndërkombëtare pas një helmimi të dyshuar në Siberi, që çoi në transferimin e tij në Gjermani. Pas kthimit, ai u dënua me burgun e parë nga disa.

    Fillimisht, ai u vendos në një strukturë të sigurisë së lartë në rajonin e Vladimir. Në vitin 2023 ai u dënua me 19 vjet “regjim special” për “ekstremizëm”. Në fund të vitit të kaluar ai u transferua në koloninë "Ujku Polar" në Yamalo-Nenets, që ndodhet 40 km mbi Rrethin Arktik.

    Kremlini tha se presidenti Vladimir Putin është informuar për vdekjen e Navalny. Zëdhënësi Dmitry Peskov i referoi pyetje Shërbimit Federal të Ndëshkimit, duke shtuar se shkaku ishte aktualisht i paqartë.

    Avokati i Navalny, Leonid Solovyov refuzoi të komentojë, por shpjegoi se klienti i tij kishte mbajtur një takim të mërkurën. "Gjithçka ishte normale atëherë," insistoi ai.

    Navalny iu bashkua një seance gjyqësore përmes lidhjes video të enjten, raportoi TASS, duke cituar shërbimin e shtypit të gjykatës.

    Emri:  65cf6b7c85f54016731380be.jpg

Shikime: 94

Madhësia:  27.0 KB
    Alexey Navalny shfaqet përmes një lidhjeje video nga kolonia penale e Arktikut në Kharp, në rajonin Yamalo-Nenetsk rreth 1,900 kilometra (1,200 milje) në verilindje të Moskës, ku po vuan një dënim 19-vjeçar, në Kovrov, Rusi, më 15 shkurt. , 2024. © Shërbimi Federal Penitenciar Rus nëpërmjet SOTAVISION nëpërmjet AP

    Një ish-aktivist nacionalist rus, Navalny së pari erdhi në vëmendje si një nga udhëheqësit e "marshimit rus", një tubim i ekstremit të djathtë që mbahej më parë çdo vit. Më pas ai mori një rol të rëndësishëm në protestat e drejtuara nga liberalët 2011-12 në Rusi, të cilat u përqëndruan në sheshin Bolotnaya të Moskës. Në vitin 2013, ai fitoi 27% të votave në zgjedhjet për kryebashkiak në Moskë.

    Më vonë, ai krijoi një lëvizje më të gjerë – e cila prodhoi raporte mbi korrupsionin e dyshuar – dhe u përpoq të merrte pjesë në garën presidenciale të vitit 2018.

    Navalny, me origjinë nga Moska, ishte i martuar, me dy fëmijë.




    Burimi: RT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Rusi: Vdes në burg lideri i opozitës. Kush ishte Alexey Navalny?

    Nga agjitator nacionalist rus tek i dashuri i liberalëve perëndimorë: Kush ishte Alexey Navalny?

    Blogeri me mendje politike mbante shumë kapele gjatë një karriere që zgjati dy dekada

    Emri:  65cf872585f5406fda0f2e48.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  27.9 KB
    FOTO DOSJE: Alexei Navalny © Sputnik / Ilya Pitalev

    Alexey Navalny u rrëzua dhe vdiq të premten, në një koloni burgu në veri të rrethit Arktik, ku po vuante një dënim 19-vjeçar për aktivitete ekstremiste. Ai ishte 47 vjeç. Në Perëndim, ai gëzonte reputacionin e një kritiku të Kremlinit dhe "liderit të opozitës" ruse. Në Ukrainë, ai u denoncua si nacionalist rus. Në vetë Rusinë, trashëgimia e tij është në rastin më të mirë e ndërlikuar.

    I lindur në vitin 1976, Navalny u diplomua në fakultetin juridik në 1998 dhe fitoi një diplomë në financë në 2001. Ai do të vazhdonte të merrej me drejtësi, investime dhe aktivizëm gjatë karrierës së tij, por vazhdoi të kthehej në politikë.

    "Unë kam qenë gjithmonë i fiksuar pas politikës," tha ai për gazetën Kommersant-Money në 2009.

    Faza nacionaliste
    Ndërmjet viteve 2000 dhe 2007, Navalny ishte anëtar i partisë liberale Yabloko, përpara se të bashkëthemelonte një lëvizje nacionaliste etnike të quajtur "Narod". Ai u shfaq në dy video famëkeqe në YouTube për lëvizjen, një duke mbrojtur të drejtat e armëve për të luftuar "mizat dhe buburrecat" (ndërsa tregon muslimanët), dhe një tjetër duke krahasuar emigrantët me prishjen e dhëmbëve.

    Në gusht 2008, Navalny foli me miratim për ndërhyrjen ruse kundër Gjeorgjisë në emër të Osetisë së Jugut të rrethuar. Ai vazhdoi të marrë pjesë në tre mitingje vjetore "Marshi rus" me avokatë të nacionalizmit etnik. Aktivistja Evgenia Albats tha më vonë se ajo i kishte kërkuar Navalny-t t'i bashkohej marshimeve si një mënyrë për të nxitur nacionalizmin etnik kundër Kremlinit. Në vitin 2010, Albats do të bashkë-sponsorizonte qëndrimin gjashtë mujor të Navalny në SHBA përmes programit Yale World Fellows.

    Blogeri kundër korrupsionit
    Në atë moment, Navalny kishte kërkuar tashmë ekspertizën e tij financiare për të nisur një grup aktivistësh investimi të quajtur "Unioni i Aksionarëve të Minoritetit", i cili u përpoq të shkundte kompanitë e mëdha si Rosneft, Gazprom, Lukoil dhe të tjera. Rrjeti i tij ombrellë i OJQ-ve, Fondacioni Anti-Korrupsion (FBK), u regjistrua në shtator 2011. Navalny do të vazhdonte të akuzonte qeverinë në Moskë, guvernatorët rajonalë dhe korporatat për mashtrim, korrupsion dhe korrupsion – shpesh duke u paditur për shpifje në proces.

    'Lideri i opozitës'
    Në shkurt 2011, Navalny po merrej me politikë gjithashtu. Ai sulmoi partinë në pushtet Rusia e Bashkuar si një koleksion "mashtruesish dhe hajdutësh" dhe në dhjetor pretendoi se kishte vjedhur zgjedhjet kombëtare. Mediat perëndimore e quajtën atë "udhëheqësi i opozitës ruse" pasi ai mbajti një sërë fjalimesh në protestat antiqeveritare që pasuan.

    Pika më e lartë e karrierës politike të Navalny ishin zgjedhjet e korrikut 2013 për kryetar bashkie të Moskës, kur ai fitoi 27.24% të votave, por humbi nga Sergey Sobyanin. Përpjekja e tij për të kandiduar në zgjedhjet presidenciale të 2018-ës u bllokua për shkak të dosjes së tij kriminale.

    Rastet Kirovles dhe Yves Rocher
    Dënimi i parë penal i Navalny ishte për përvetësim nga Kirovles, një kompani shtetërore pyjore. Në vitin 2013, ai u dënua me pesë vjet burg, por më vonë u ndryshua me kusht. Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) tha në vitin 2016 se veprimet e tij kishin qenë "të padallueshme nga aktivitetet legjitime të biznesit".

    Në gjyq, Navalny denoncoi akuzat si të motivuara politikisht dhe kundërshtoi "sistemin e neveritshëm feudal" në të cilin "njëqind familje" pretendohej se po plaçkisnin Rusinë.

    Navalny dhe vëllai i tij Oleg - një punonjës poste - u përballën me më shumë akuza për përvetësim në vitin 2012, për mashtrimin e degës ruse të gjigantit francez të kozmetikës Yves Rocher. Vëllezërit u shpallën fajtorë në dhjetor 2014, por Alexey mori edhe një herë vetëm provë.

    Në vitin 2019, qeveria ruse e etiketoi FBK-në e Navalny-t një "agjent të huaj", duke kufizuar ashpër aktivitetet e saj.

    2020 'helmim' dhe arrestim

    Në gusht 2020, Navalny u sëmur gjatë një fluturimi nga Tomsk në Moskë dhe u transportua në Gjermani për trajtim. Mjekët perëndimorë pretenduan se ai ishte shënjestruar me një agjent nervor 'Novichok', të cilin Moska e hodhi poshtë si një "provokim". Pas kthimit në Rusi, Navalny u arrestua për shkelje të kushteve të provës dhe u dërgua në një koloni burgu.

    Ai u godit me akuza shtesë për mashtrim dhe përbuzje të gjykatës, duke marrë një dënim shtesë nëntë vjet në vitin 2022. Në gusht të vitit 2023, Navalny u dënua me 19 vjet të tjera pas hekurave me akuzat për nxitje, financim dhe kryerje të aktiviteteve ekstremiste dhe "rehabilitim “ Ideologjia naziste. FBK-ja u mbyll me urdhër të qeverisë.

    Në dhjetor 2023, Navalny u transferua në një koloni penale në rajonin Yamalo-Nenets të Siberisë veriore. Shkaku i vdekjes së tij të premten është ende nën hetim.

    Burimi: RT

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,547

    Për: Rusi: Vdes në burg lideri i opozitës. Kush ishte Alexey Navalny?

    Edhe une jam dakort me Albon ;Navalny ka vdekur rastesisht duke shetitur i lumtur dhe i buzeqeshur. Edhe helmimi i meparrshem eshte vetem pretendim i mjekeve perendimor,se edhe ne ate rast ishte duke shetitur i lumtur dhe i buzeqeshur.

    Albo o shejtan,aman me qafsh kush ti shkruan keto temat ! Nga i psonis o i uruar ? Apo thuaj qe kur Doktori te hoqi Lulzim Bashen ndihesh i vetmuar.

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Rusi: Vdes në burg lideri i opozitës. Kush ishte Alexey Navalny?

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Edhe une jam dakort me Albon ;Navalny ka vdekur rastesisht duke shetitur i lumtur dhe i buzeqeshur. Edhe helmimi i meparrshem eshte vetem pretendim i mjekeve perendimor,se edhe ne ate rast ishte duke shetitur i lumtur dhe i buzeqeshur.

    Albo o shejtan,aman me qafsh kush ti shkruan keto temat ! Nga i psonis o i uruar ? Apo thuaj qe kur Doktori te hoqi Lulzim Bashen ndihesh i vetmuar.
    Behen zgjedhjet ne Rusi muajin tjeter Serafim, dhe ustallaret e Perendimit po mundohen qe te pengojne si e si te mundin rizgjedhjen e Vladimir Putin president. Nuk e duan Putinin ne krye te Rusise pasi ky eshte shume president i moderuar. Kane 2 vjet qe po e provokojne qe te zgjeroje konfliktin nga Ukraina me gjere, por nuk po bie pre e provokimeve te tyre. U duhet qe te heqin qafe Putin e te sjellin ndonje komunist te thekur qe nuk mendohet dy here per ta bere shkrumb e hi ndonje nga kryeqytetet e Evropes. Ne Moske kane dy vjet qe e sulmojne Putinin me fjalet: "Hidhu nje bombe qe te mesojne t'ia kene friken ariut rus."

    Perse duhej te vriste Putini nje kundershtar te tijin politik kur ai ishte i izoluar ne burg gjate fushates elektorale? Sigurisht qe nuk ka kuptim qe ai te bente nje gje te tille. Por Biden e gjithe Perendimi nxituan ta quajne Putinin diktator e vrases sapo u dha lajmi. Eshte tipike per keta njerez qe te vrasin edhe spiunet e tyre kur nuk u hyjne me ne pune. Limonin e shtrydhur e hedhin ne kosh plehrash. Edhe Lulzim Bashen ai Blinkeni nuk na e tokoi fare ne Tirane, qe te na tregonte ne se kush e drejtonte opoziten. Shpresoj qe te mos e pesoje edhe ai si Navalny se e kemi Gjinon e politikës shqiptare.

    Vetem gjysma e njerezve qe shkojne ne ato burgje te Rusise dalin prej tyre te gjalle, pasi kushtet e klimes dhe jeteses jane shume te keqija.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 17-02-2024 më 20:42

  5. #5
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,329
    Postimet në Bllog
    7

    Vdekja e një heroi

    Navalny, cili është mesazhi që nuk mund ta humbasim

    Aldo Cazzullo

    Natyrisht, Navalny nuk ishte një liberal. Por ai jetoi dhe vdiq si hero. U hodh në fushëbetejë, sepse donte të jetonte e të luftonte në vendlindje. Ekziston një mënyrë për të mos bërë që sakrifica e tij të shkojë dëm: të kuptojmë se nëse Putini fiton, ne të gjithë do të humbasim

    Emri:  Screenshot-2024-02-16-at-11.06.04 PM-1200x644.jpg

Shikime: 98

Madhësia:  25.8 KB


    Tani do të përpiqen ta njollosin, tashmë po e bëjnë, dezinformimi rus është shumë i organizuar dhe i artikuluar. Do të thonë se ishte shovinist, jo shenjt. Një ekstremist, një i çmendur, i cili kishte edhe skeletet e veta në dollap, në fund të fundit të gjithë i kanë, apo jo? Por mos u mashtroni.

    Alexei Anatolevich Navalny është një hero.

    Ai jetoi si hero dhe vdiq si hero.

    Të shumtë janë ata që thonë se janë gati të vdesin për vendin e tyre; dhe deri në këtë pikë është retorikë. Por kur dikush vdes vërtet, në burgjet siberiane të tiranit, nuk është retorikë; është mish dhe gjak. Shumëkush i mban kundërshtarët në burg, ka më shumë diktatura në botë se demokraci. Por pak diktatorë bëjnë luftëra agresioni, si ato të nisura nga Putini në Gjeorgji dhe Krime, pak kanë masakruar sistematikisht popullsi të tëra siç bëri Putini me çeçenët.

    Por çeçenët janë myslimanë dhe Gjeorgjia është shumë larg. Pastaj Putini sulmoi Ukrainën, në kufijtë e Evropës, duke shkaktuar një përshkallëzim dramatik të një konflikti që ekzistonte tashmë. Për Navalnyn, ai tha: “Po ta kisha helmuar unë, ai do të kishte vdekur”. Tani është i kënaqur.

    Le të jemi të qartë: Navalny ishte një nacionalist rus. Ai nuk ishte liberal, aq më pak një i majtë. Ai ishte një patriot që, ndryshe nga krimineli i luftës Putin, donte të mirën e vendit të tij, për të cilin vuri në rrezik pasuritë, të dashurit, vetë jetën e tij.

    Navalny kishte kaluar më shumë se një vit në arrest shtëpie. U helmua, përfundoi në koma, rrezikoi të vdiste. Gjermania e mirëpriti. Por Navalny nuk donte të jetonte në mërgim; aq më pak të bëhej peng në konfliktin mes Putinit dhe Angela Merkelit. Navalny donte të luftonte dhe, nëse ishte e nevojshme, të vdiste në shtëpi. Kështu ai u kthye në Moskë, ku e dinte se do e prisnin prangat dhe qelia, duke treguar një kurajo fizike të kohërave të tjera, të denjë për një hero të Rilindjes italiane. Sidoqoftë, Garibaldi ishte njeriu më i famshëm në botë në kohën e tij. Fatkeqësisht nuk mund të themi të njëjtën gjë për Navalnyn. Arrestimi, persekutimi i bashkëpunëtorëve të tij – të gjithë në internim apo burg -, represioni brutal i demonstruesve që dolën në rrugë në mbrojtje të tij, nuk kanë ngjallur në opinionin publik botëror emocionin që meritojnë.

    Sigurisht, shumë nga idetë e Navalnyt ishin të diskutueshme, siç doli nga intervista me Paolo Valentinon në Corriere della Sera, tetë vjet më parë. Në sytë e tij Enzo Bettiza kishte parë atë “dritë çmendurie”, që sipas tij shkëlqeu “në vështrimin e rusëve të bardhë”. Por Navalny nuk është plotësisht i izoluar. Herën e fundit që ai mundi të kandidojë në zgjedhje, kur kandidoi për kryetar bashkie të Moskës në vitin 2013, mori 27%. Ankesat e tij për korrupsionin e regjimit u vërtetuan nga faktet.

    Diktaturat zakonisht bien kur humbasin luftërat. Të mundësh Rusinë është shumë e vështirë, ndoshta e pamundur. Duhet hapur një negociatë, duhet gjetur një kompromis. Por kjo luftë nuk mund të mbyllet pa gjetur një zgjidhje të qëndrueshme që garanton sigurinë e kufijve lindorë të Evropës. Është një gabim fatal të mos kuptojmë se nëse Putini fiton, humbim të gjithë, nëse diktatori ka një fushë të hapur, secili prej nesh është në rrezik.

    Nëse e kuptojmë këtë, sakrifica e Navalnyt nuk do të ketë qenë e kotë; për popullin e tij dhe për botën. / Corriere della Sera

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Neteorm për postimin:

    ATMAN (13-03-2024)

  7. #6

    Për: Rusi: Vdes në burg lideri i opozitës. Kush ishte Alexey Navalny?

    ………!






    Ja kush ishte…, e njihnin më mirë atje
    se sa shërbëtorët e anglosionistëve..!

    https://vk.com/video748299997_456239...7554481bfbf7a1
    Ndryshuar për herë të fundit nga arbereshi_niko : 17-03-2024 më 13:37
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 109
    Postimi i Fundit: 18-07-2013, 06:27
  2. Vdes Kim Jong Il, lideri i Korese Veriore.
    Nga niku-nyc në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 91
    Postimi i Fundit: 29-04-2012, 11:37
  3. Vdes ish-Presidenti Boris Jelcin; kush ishte dhe c'rol luajti ne bote.
    Nga antares në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 06-05-2007, 17:57
  4. Arrestohen drejtues të opozitës në Rusi
    Nga no name në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-04-2007, 13:00
  5. Gjyqi i Millosheviç: Ai mund ta vuajë dënimin në burg në Rusi
    Nga Sokoli në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 31-07-2005, 18:59

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •