Kompania minerare gjen 2.34 miliardë tonë minerale të rralla në Wyoming!

'Tejkalon ëndrrat tona më të mëdha"

Nga Bob Unruh

Publikuar 9 shkurt 2024 në 14:06

Emri:  rare_earth_elements_Peggy_Greb_USDA.jpg

Shikime: 1561

Madhësia:  39.0 KB
Elemente të rralla të tokës (foto USDA)

Pjesa më e madhe e teknologjisë së lartë të sotme, për kompjuter, automobil, komunikim dhe aplikime ushtarake, kërkon përbërës të quajtur minerale të rralla të tokës.

Ato nuk janë gjerësisht të disponueshme dhe Kina, me rreth 44 milionë tonë metrikë të burimeve, ka qenë burimi për rreth 95% të atyre komponentëve të përdorur në mbarë botën.

Kjo e bën SHBA-në të varur nga një regjim jomiqësor komunist për përparime të rëndësishme në teknologjinë e saj.

Por kjo mund të ndryshojë, pasi një raport në Daily Mail zbulon se një kompani minerare ka njoftuar zbulimin e "më shumë se 2.34 miliardë tonë metrikë" në Wyoming.

"American Rare Earths Inc njoftoi se rezervat pranë Wheatland tejkalojnë në mënyrë dramatike 44 milionë tonë metrikë të kombit aziatik, duke thënë se "tejkaloi ëndrrat tona më të egra" pasi shpoi vetëm rreth 25 për qind të pronës," thuhet në raport.

Ai shpjegoi se rezultatet vijnë nga aksionet e kompanisë në qindra pretendime minerare në 6,320 hektarë tokë në Projektin Halleck Creek, në Wyoming juglindore jo shumë larg Nebraskës dhe Kolorados, si dhe qiratë e mineraleve në 1,844 hektarë të tjerë të Minierës së Shtetit Cowboy.

Tashmë janë konfirmuar minerale si neodymium, praseodymium, samarium, dysprosium dhe terbium.

Të tilla përdoren në telefonat inteligjentë, automjetet hibride, aplikacionet ushtarake dhe më shumë.

Për shembull, raporti vuri në dukje se magnetët e prodhuar nga neodymium "përdoren në disqet e ngurtë dhe telefonat celularë, ndërsa praseodimiumi përdoret në lidhjet me forcë të lartë në motorët e avionëve. Dysprosium përdoret për të bërë shufra kontrolli në reaktorët bërthamorë dhe terbiumi përdoret në llamba me energji të ulët dhe llamba me merkur."

CEO i kompanisë Don Swartz tha se Kina dëshiron "dominimin e tregut", por çështja tani është "një garë".

Kompania filloi shpimin testues një vit më parë, me rezultate pozitive menjëherë.

Tani po bëhen plane për minierat në gropa të hapura, metoda më e zakonshme për projektet minerare, një proces që lejon nxjerrjen e deri në 20,000 tonë në ditë.

Raporti vuri në dukje se ky nuk është i vetmi lajm pozitiv për tokat e rralla që vijnë nga Wyoming.

"Ramaco Resources me bazë në SHBA ka një aksion pranë Sheridan, Wyoming që mund të vlejë rreth 37 miliardë dollarë," vuri në dukje raporti.

Atje, CEO i Ramaco Randall Atkins shpjegoi se burimet ishin testuar vetëm deri në rreth 200 këmbë, por kërkimet tani po zbresin në 1000 këmbë.


Burimi: WND