Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,049
    Postimet në Bllog
    18

    Kriza Kushtetuese në Amerikë: Shteti i Teksasit përballet me shtetin federal për kufirin e hapur

    Brenda përballjes së shtetit federal dhe shtetit të Teksasit për kufirin

    Në një deklaratë, guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, mbetet sfidues ndaj të drejtës kushtetuese të Teksasit për të mbrojtur veten nga një pushtim.

    Emri:  texas_kufiri.jpg

Shikime: 76

Madhësia:  60.1 KB

    Nga Darlene McCormick Sanchez | 26 janar 2024

    EAGLE PASS, Teksas—Një park i përulur i qytetit në anën e Teksasit të kufirit meksikan ka dalë në skenën kombëtare në një përballje midis Teksasit dhe qeverisë federale.

    Garda Kombëtare e Teksasit kapi Shelby Park më 10 janar dhe vendosi një portë me tela në hyrje, duke bllokuar agjentët e Patrullës Kufitare të SHBA që të hynin.

    Parku prej 47 hektarësh, në pronësi të qytetit të Eagle Pass, po përdorej si një zonë organizimi për agjentët e Patrullës Kufitare nën drejtimin e administratës Biden për të përpunuar një valë masive të mijëra emigrantëve të paligjshëm që kalonin Rio Grande në dhjetor.

    Tani, zona e kullimit brenda parkut, dikur e mbushur me emigrantë të paligjshëm, është bosh; Rio Grande rrjedh në heshtje, kryesisht i patrazuar nga kalimet ilegale në fund të janarit në një ditë të rrallë me shi në Teksasin jugor.

    Një xhaketë blu për fëmijë, këpucë të zeza Nike për meshkuj, një batanije termike argjendi dhe një grumbull veshjesh të kapur në telin e briskut mbeten si një kujtesë e turmave të të huajve nga e gjithë bota që hynë në Teksas vetëm disa javë më parë.

    Anëtarët e rojeve të Teksasit ishin të zënë me montimin e më shumë telit të briskut këtë javë, i quajtur gjithashtu tela Concertina, për t'u vendosur në gardh kundër ngjitjes së shpejti që do të montohen në kontejnerët e transportit që rreshtojnë lumin, pavarësisht një vendimi të fundit të Gjykatës së Lartë të SHBA.

    Për rojet dhe oficerët e Departamentit të Sigurisë Publike të Teksasit (DPS), të cilët gjithashtu pushtojnë parkun, rënia dramatike e kalimeve është një shenjë se parandalimi po funksionon - të paktën tani për tani.

    "Duhet të bëjmë diçka," tha Rene Cordova, Sgt i Stafit të DPS. dhe oficeri i informacionit publik, ndërsa rojet punonin në sfond në park duke përgatitur barriera me tela brisk më 23 janar.
    "A mendoni se ata duan ta zgjidhin këtë problem?" ai pyeti. "Ka shumë para."

    Sgt. Cordova tha për The Epoch Times se kartelet meksikane tani fitojnë më shumë para nga imigracioni i paligjshëm sesa droga.

    Prania e Patrullës Kufitare është një magnet për emigrantët e paligjshëm që kërkojnë "uniformat e tyre jeshile" për t'i "ndihmuar", tha Sgt. ka thënë Cordova.

    Sapo mes emigrantëve të paligjshëm bëhet fjalë se Patrulla Kufitare mungon, përpjekjet për kalim janë të ngadalta, tha ai.

    Gjatë katër orëve në park më 23 janar, vetëm dy emigrantë të paligjshëm u panë duke kaluar lumin. Një 17-vjeçar nga Guatemala erdhi në një rrugë pa krye, pasi lundronte nëpër një fushë me tela brisk.

    Garda Kombëtare e Teksasit e ktheu atë në gardh, duke e drejtuar në urën ndërkombëtare aty pranë, e cila është një pikë ligjore e hyrjes në vend.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 10.43.21 PM.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  101.8 KB
    Një emigrant i paligjshëm nga Guatemala arrin në një rrugë pa krye duke u përpjekur të hyjë në Shelby Park në Eagle Pass, Teksas, më 23 janar 2024. (Darlene McCormick Sanchez/The Epoch Times)

    Me Sgt. Duke përkthyer Cordova, adoleshenti i tha Epoch Times se kishte familje në Atlanta ku donte të punonte. Ai mohoi të kishte paguar dikë për të shkuar në kufi, që është një përgjigje tipike, sipas Sgt. Kordova.

    Gjykata e Lartë e SHBA votoi 5-4 më 22 janar për të lejuar agjentët federalë të rifillojnë prerjen e telit Concertina të shtetit përgjatë anës amerikane të lumit që po pengon hyrjen e paligjshme dhe po bllokon agjentët e Patrullës Kufitare nga përpunimi i emigrantëve të paligjshëm ndërsa çështja përfundon. përmes sistemit gjyqësor.

    Administrata Biden paraqiti një kërkesë urgjente në gjykatën e lartë duke argumentuar se teli i rrojes po i ndalon agjentët federalë të kryejnë detyrat e tyre.

    Dokumentet ligjore argumentuan se agjentët federalë u bllokuan nga kalimi ose heqja e pengesave fizike të ngritura nga Teksasi që pengojnë hyrjen në kufirin që ata akuzohen për patrullimin dhe "individët që ata akuzohen për kapjen dhe inspektimin".

    Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, po qëndron sfidues në pozicionin e tij, pavarësisht nga një luftë në përshkallëzim fjalësh me administratën Biden, e cila rinovoi kërkesat për Teksasin për të lejuar "qasje të plotë në Shelby Park" deri më 26 janar.

    Guvernatori republikan u përgjigj duke thënë se qeveria federale kishte "prishur marrëveshjen e saj" me shtetin duke lejuar 6 milionë emigrantë të paligjshëm të kalonin kufirin jugor.

    në tre vitet e fundit. Ai akuzoi presidentin për dështimin për të mbrojtur Teksasin dhe shtetet e tjera nga një pushtim.

    "James Madison, Alexander Hamilton dhe vizionarët e tjerë që shkruan Kushtetutën e SHBA-së parashikuan që shtetet nuk duhet të lihen në mëshirën e një presidenti të paligjshëm, i cili nuk bën asgjë për të ndaluar kërcënimet e jashtme si kartelet që kontrabandojnë miliona emigrantë të paligjshëm përtej kufirit," z. Shkroi Abbott.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 10.45.16 PM.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  40.6 KB
    Guvernatori i Teksasit Greg Abbott flet gjatë një konference për shtyp në Kapitolin e Shtetit të Teksasit në Austin, Teksas, më 8 qershor 2023. (Brandon Bell/Getty Images)

    Prokurori i Përgjithshëm i Teksasit, Ken Paxton, gjithashtu një republikan, u zotua të mbrojë Teksasin dhe qytetarët e tij pavarësisht vendimit të Gjykatës së Lartë.

    “Kjo luftë nuk ka mbaruar dhe mezi pres të mbroj sovranitetin e shtetit tonë”, tha zoti Paxton në një deklaratë më 22 janar.

    "Urdhri i përkohshëm i Gjykatës së Lartë lejon Biden të vazhdojë përpjekjet e tij të paligjshme për të ndihmuar pushtimin e huaj të Amerikës," tha z. Paxton. "Shkatërrimi i barrierave kufitare të Teksasit nuk do të ndihmojë në zbatimin e ligjit ose në mbajtjen e qytetarëve amerikanë të sigurt."

    Të paktën 25 shtete të tjera kanë nënshkruar një letër duke mbështetur Teksasin dhe duke premtuar mbështetje për të drejtën e tij kushtetuese për të mbrojtur kufirin.

    Toger Christopher Olivarez, një zëdhënës për rajonin e Teksasit Jugor të DPS, tha për The Epoch Times se vendimi i Gjykatës së Lartë nuk e kishte ndryshuar misionin e DPS.

    "Ka ende akses të kufizuar në Patrullën Kufitare të SHBA për të hyrë në park," tha ai. Agjentët gjithashtu kanë akses në platformën e varkës së parkut për të kryer patrullimet e tyre në lumë.

    Teksasi vazhdon të vendosë edhe tela brisk. Dallimi i vetëm është se Gjykata e Lartë i dha Patrullës Kufitare autoritetin për të prerë telin, nëse është e nevojshme, tha ai.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 10.46.22 PM.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  71.5 KB
    Gardistët kombëtarë të Teksasit shtojnë tela brisk dhe barriera përgjatë kufirit SHBA-Meksikë në Shelby Park, Eagle Pass, Teksas, më 23 janar 2024. (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

    Aktualisht, parku po pushtohet nga rojet e Teksasit sipas një deklarate fatkeqësie të rinovuar nga zoti Abbott në dhjetor 2023, tha ai.

    Megjithëse ai nuk parashikon një përplasje midis agjentëve federalë dhe shtetërorë, Lt. Olivarez pranoi pozicionin e pazakontë në të cilin gjenden forcat e rendit nga të dyja palët.

    "Kjo është një situatë e paprecedentë në të cilën ndodhemi tani," tha ai.

    "Patrulla Kufitare, DPS, Garda Kombëtare - ne jemi disi në mes të kësaj. Ne e kuptojmë se ata kanë urdhrat e tyre, dhe ne kemi tonat”, tha ai.

    Oficerët e DPS-së kanë arrestuar meshkuj dhe femra beqare të rritura që kalojnë në park sipas ligjeve shtetërore për shkeljen penale. Familjet po i dorëzohen Patrullës Kufitare, sipas Sgt. Kordova.

    Pas arrestimit për shkelje të ligjit, emigrantët e paligjshëm shihen nga një gjykatës. Dhe ata që dënohen do të shërbejnë në një burg të Teksasit të krijuar shprehimisht për ta, tha ai.

    Pasi të kenë kaluar kohën e tyre, e cila mund të jetë disa muaj, emigrantët e paligjshëm i dorëzohen Shërbimit të Emigracionit dhe Doganës, Sgt. ka thënë Cordova.


    Ejani dhe Merreni

    Sipas ekspertëve konservatorë, situata mund të shkaktojë një nga betejat kushtetuese më të rëndësishme të shekullit, të përqendruar në fuqinë dhe funksionin e qeverisë.

    Joshua Treviño është shef i inteligjencës dhe kërkimit në Fondacionin e Politikave Publike të Teksasit, një institut konservator i mendimit.

    Ai e sheh ngecjen midis z. Abbott dhe administratës Biden si një moment përcaktues që godet në zemër të funksionit të qeverisë.

    "Unë nuk mendoj se është një ekzagjerim për të thënë se çfarë është realisht në rrezik në kufi - dhe kush e dinte se Eagle Pass do të ishte vendi - një pyetje shumë thelbësore se për çfarë është qeverisja amerikane dhe për kë është ajo," tha ai për The Epoch. Kohët.

    Ndërsa tensionet rriten, z. Treviño tha se madje ka pasur thirrje nga ata në të majtë, si Rep. Joaquin Castro (D-Texas), për të federalizuar Gardën Kombëtare të Teksasit dhe, për rrjedhojë, për të marrë në mënyrë federale Shelby Park.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 10.48.24 PM.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  70.1 KB
    Presidenti Joe Biden flet me oficerët e Doganave dhe Mbrojtjes Kufitare të SHBA-së ndërsa viziton kufirin SHBA-Meksikë në El Paso, Teksas, më 8 janar 2023. (Jim Watson/AFP nëpërmjet Getty Images)

    “Pra, nuk kam asnjë dyshim në mendjen time se është një çështje live. Dhe do të bëhet gjithnjë e më akute,” tha z. Treviño.

    Me emigracionin e paligjshëm që po zë vendin e parë dhe qendror në garën e ardhshme presidenciale, z. Treviño beson se Presidenti Biden e kupton se presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador duhet "të mbajë një kapak mbi krizën" deri pas zgjedhjeve të nëntorit.

    “Një nga gjërat që ata i kanë kërkuar administratës Biden të bëjë është të godasë Teksasin,” tha ai.

    “Ne publikojmë një ton kërkimesh për këtë… shteti meksikan dhe kartelet nuk janë antagonistë të njëri-tjetrit.”

    Zoti Treviño tha se zyrtarët në Meksikë i kanë bërë thirrje hapur presidentit Biden që të ndalojë Teksasin që të ndërhyjë në rrjedhën e emigrantëve të paligjshëm.

    Administrata Biden e bëri këtë menjëherë pasi Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe Sekretari i Sigurisë Kombëtare Alejandro Mayorkas u takuan me Presidentin Obrador në fund të dhjetorit 2023, tha ai.
    “Nuk është rastësi që fjalë për fjalë 24 orë më vonë, Departamenti i Drejtësisë njoftoi këtë padi kundër miratimit të SB 4 në Teksas, i cili është ligji që i jep Teksasit mundësinë për të arrestuar dhe dëbuar,” tha ai.

    Zoti Abbott, i cili për herë të parë shpalli një fatkeqësi kufitare në vitin 2021, mori kontrollin e plotë të Shelby Park në mes të janarit për të mbrojtur Teksasin nga imigracioni i paligjshëm.

    Departamenti i Sigurisë Kombëtare i Biden-it e paralajmëroi zotin Paxton më 14 janar se do të ndërmerrte veprime ligjore nëse Teksasi nuk do të lejonte hyrjen e agjentëve të Patrullës Kufitare.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 10.50.15 PM.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  36.8 KB
    Prokurori i Përgjithshëm i Teksasit Ken Paxton (C), i rrethuar nga zyrtarë të tjerë shtetërorë, bisedon me gazetarët përpara Gjykatës së Lartë të SHBA-së në Uashington më 26 prill 2022. (Chip Somodevilla/Getty Images)

    Dhe kjo mund të jetë pikërisht ajo që dëshiron avokati kryesor i shtetit.

    Z. Paxton u përgjigj me një deklaratë se Teksasi do të vazhdojë të ruajë parkun në Rio Grande për të parandaluar atë që ai e quan "premtimi i fushatës për kufij të hapur" të Biden.

    Ai akuzoi qeverinë federale se i shmanget përgjegjësisë së saj për të mbështetur nenin IV të Kushtetutës së SHBA-së, i cili garanton mbrojtjen kundër pushtuesve.

    Në horizont është Projektligji 4 i Senatit të Teksasit, i nënshkruar nga zoti Abbott në dhjetor 2023, dhe i cili tashmë është sfiduar nga administrata Biden.

    Ligji, i cili hyn në fuqi në mars, e bën kalimin ilegalisht në Teksas një krim shtetëror, duke i dhënë të gjitha organeve të zbatimit të ligjit në shtet fuqinë për të arrestuar emigrantët e paligjshëm për akuzat e krimit për hyrje të paligjshme nga një vend i huaj. Ajo parashikon një dënim deri në 20 vjet burg.

    Ai gjithashtu lejon gjyqtarët e shtetit të lëshojnë de facto urdhra deportimi kundër shkelësve të ligjit, megjithëse është e paqartë se si Teksasi do ta zbatonte dispozitën.

    Përplasja që vë të drejtat e shtetit kundër të dështuarit federal duket se i drejtohet Gjykatës së Lartë të SHBA. Për të drejtat e shteteve, Mike Howell është drejtor i Projektit Mbikëqyrës, i cili zhvillon modele të politikave konservatore të qeverisë në Fondacionin Heritage me bazë në Uashington.

    Zoti Howell i tha Epoch Times se çështja e Teksasit mund të rezultojë e suksesshme, ndryshe nga vendimi i vitit 2012 Arizona kundër Shteteve të Bashkuara, në të cilin gjykata e lartë vendosi se shtetet nuk mund të zbatojnë ligjet e tyre të imigracionit.

    Ka pasur spekulime se një Gjykatë e Lartë më konservatore mund t'i shohë të drejtat e shteteve ndryshe nëse çështja trajtohet, tha ai.

    "Ajo që Teksasi po bën në kufi nuk mund të interpretohet në asnjë mënyrë, formë apo formë si ndërhyrje me federatat," tha ai.

    Zoti Howell tha se Teksasi po përpiqet të sigurojë kufirin, kështu që ai nuk mendon se qeveria federale do të jetë e suksesshme në argumentimin se po ndërhyn.

    Emri:  Screenshot 2024-01-28 at 10.54.27 PM.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  49.1 KB
    Ushtarët e Gardës Kombëtare qëndrojnë roje në brigjet e lumit Rio Grande në Shelby Park në Eagle Pass, Teksas, më 12 janar 2024. (Brandon Bell/Getty Images)

    "Unë nuk mendoj se hartuesit e Kushtetutës kanë menduar ndonjëherë një situatë në të cilën shefi ekzekutiv përmes departamenteve të tij në thelb do të kthente sovranitetin e Shteteve të Bashkuara," tha z. Howell.

    "Është me të vërtetë, besoj, ndoshta kriza më e madhe kushtetuese e jetës sonë."

    Jonathan Hullihan ishte një avokat në Marinën e SHBA dhe ka një përvojë në ligjin e sigurisë kombëtare. Ai aktualisht shërben si avokat që përfaqëson Qytetarët që mbrojnë lirinë në Teksas.

    Ai pranon se një rrëmbim i papërpunuar i pushtetit nga Presidenti Biden do të shkaktonte një krizë, pasi zoti Abbott tashmë ka thirrur klauzolën kompakte, e cila u lejon shteteve të mbrohen dhe të mbrohen.

    Të federalizosh një roje të kontrolluar nga shteti për të marrë pushtetin nga një guvernator do të krijonte një krizë kushtetuese, tha ai.

    Një pjesë kyçe e letrës së z. Abbott të datës 24 janar drejtuar Presidentit Biden i referohej opinionit kundërshtues të bërë nga gjyqtari Antonin Scalia në Arizona kundër Shteteve të Bashkuara, i cili vuri në dukje se shtetet kanë një "interes sovran në mbrojtjen e kufirit të tyre".

    Z. Hullihan pretendon se beteja ligjore në të vërtetë nuk ka të bëjë me emigracionin, por me të drejtën e një shteti për të mbrojtur veten, e cila ka një gjasë shumë më të lartë për t'u argumentuar me sukses në gjykatë.

    Ata në të majtë mund të argumentojnë se ka një precedent për përdorimin e Gardës Kombëtare, si kur Presidenti John F. Kennedy federalizoi gardën për të detyruar desegregimin në Universitetin e Alabamës në vitet 1960, tha ai.

    Por zoti Hullihan tha se ndarja racore nuk është pjesë e argumentit të Teksasit, i cili varet nga vetëmbrojtja kundër dëmtimit që përfshin një fluks masiv të drogave vdekjeprurëse si fentanili.

    "Kjo është një lloj arra, apo jo?" ai pyeti. “Shteti po thërret autoritetin sipas Kushtetutës dhe presidenti do të thirret në autoritetin si komandant dhe shef.”

    Zoti Howell tha se beson se Teksasi po bën gjënë e duhur.

    "Nëse administrata e Bidenit - në fund të tytës së armës - dëshiron të hyjë dhe të pasigurojë dukshëm kufirin duke hequr Teksasin, unë mendoj se populli amerikan e meriton ta shohë atë."


    Burimi: Epoch Times
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 29-01-2024 më 00:01

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-02-2023, 20:28
  2. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 07-09-2022, 01:17
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-07-2021, 10:59
  4. Punon shteti për qytetarin, apo qytetari për shtetin?
    Nga Albo në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-03-2014, 13:33
  5. Hysenbelliu: Shteti policor në armiqësi me shtetin e së drejtës
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-04-2004, 11:59

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •