Studimi tronditës thotë se kimikatet e gjetura në shampo dhe kozmetikë mund të vrasin 100,000 amerikanë para kohe çdo vit

Përmbledhje me një shikim

- Një studim i ri i udhëhequr nga studiuesit e NYU vlerëson se ftalatet mund të lidhen me diku midis 91,000 dhe 107,000 vdekje të parakohshme në SHBA midis të rriturve të moshës 55 deri në 64 vjeç.
- Studimi zbuloi se ata me nivele më të larta të ftalateve kishin më shumë gjasa të vdisnin para kohe nga çdo shkak, veçanërisht nga problemet e zemrës.
- Studiuesit vunë në dukje se duhet bërë më shumë kërkime për këtë çështje dhe thanë se studimi nuk vendos një lidhje të drejtpërdrejtë shkak-pasojë midis ftalateve dhe vdekjeve të parakohshme.


Nga Joseph Guzman - 12 tetor 2021

Emri:  pasted-image-0-11-1024x1024.jpg

Shikime: 81

Madhësia:  45.6 KB

Ekspozimi ndaj një grupi sintetik të kimikateve të quajtur ftalate mund të kontribuojë në rreth 100,000 vdekje të parakohshme çdo vit midis amerikanëve të moshuar, sipas një studimi të ri të botuar të martën në revistën Environmental Pollution.

Ftalatet përdoren për ta bërë plastikën më fleksibël dhe mund të gjenden në qindra produkte si kozmetikë, detergjentë, paketime ushqimore, sapunë, shampo dhe të tjera.

Kimikatet dihet se ndërhyjnë në sistemin hormonal të trupit të njeriut. Sipas Institutit Kombëtar të Shkencave të Shëndetit Mjedisor, ndërprerjet e sistemit endokrin janë të lidhura me "probleme zhvillimore, riprodhuese, të trurit, imunitetit dhe të tjera" .

Agjencia, megjithatë, vëren se vlerësimi i problemeve të mundshme shëndetësore te njerëzit në lidhje me ftalatet ka qenë i vështirë pasi njerëzit janë të ekspozuar ndaj ndërprerësve të shumtë endokrinë në të njëjtën kohë.

Por një studim i ri i udhëhequr nga studiues në Shkollën e Mjekësisë Grossman të Universitetit të Nju Jorkut vlerëson se ftalatet mund të lidhen me diku midis 91,000 dhe 107,000 vdekje të parakohshme në SHBA midis të rriturve të moshës 55 deri në 64 vjeç. Studimi vlerëson se vdekjet mund t'i kushtojnë vendit midis 40 miliardë dollarë dhe 47 miliardë dollarë në vit.

Studiuesit analizuan të dhënat nga më shumë se 5,000 të rritur të moshave 55 dhe 64 vjeç, të cilët morën pjesë në një Anketë Kombëtare të Shëndetit dhe të Ushqyerit në SHBA nga viti 2001 deri në 2010. Pjesëmarrësit dhanë mostra të urinës në mënyrë që të mund të maten nivelet e tyre të ftalateve. Analiza përfshinte gjithashtu ata, shkaku i vdekjes së të cilëve ishte gjurmuar gjatë vitit 2015.

Studimi zbuloi se ata me nivele më të larta të ftalateve kishin më shumë gjasa të vdisnin para kohe nga çdo shkak, veçanërisht nga problemet e zemrës.

“Gjetjet tona tregojnë se rritja e ekspozimit ndaj ftalateve lidhet me vdekjen e hershme, veçanërisht për shkak të sëmundjeve të zemrës”, tha në një deklaratë Leonardo Trasande, autori kryesor i studimit .

“Deri më tani, ne e kemi kuptuar se kimikatet lidhen me sëmundjet e zemrës, dhe sëmundja e zemrës nga ana tjetër është shkaku kryesor i vdekjes, por ne ende nuk i kishim lidhur vetë kimikatet me vdekjen,” tha Trasande.

Studiuesi vuri në dukje se duhet bërë më shumë kërkime për këtë çështje dhe tha se studimi nuk krijon një lidhje të drejtpërdrejtë shkak-pasojë midis ftalateve dhe vdekjeve të parakohshme.


Burimi: The Hill