Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Dilema e Madhe: A po kërkon CERN të zbulojë sekretet e universit apo të hapi portalet e ferrit?

    CERN po kërkon sekretet e universit, ose ndoshta po hap portalet e ferrit

    Operatorët e Large Hadron Collider përgatiten për të luftuar teoritë e konspiracionit

    Emri:  CERN.jpg

Shikime: 139

Madhësia:  71.0 KB
    Pjesë e përshpejtuesit të grimcave Large Hadron Collider në Organizatën Evropiane për Kërkime Bërthamore, ose CERN.
    FOTO: LAURENT GILLIERON/AGJENCIA EVROPIANE PRESSPFOTO


    Nga John Letzing
    April 4, 2016 4:01 pm ET

    GJENEVË—Organizata Evropiane për Kërkime Bërthamore, ose CERN, po përgatitet për një tjetër përpjekje për të thyer grimcat së bashku për të zhbllokuar sekretet e universit.

    Kjo do të thotë të parashikosh një raund të ri teorish konspirative se qëllimi i tij i vërtetë është të hapë një portë për demonët apokaliptikë.

    Mos u shqetësoni që disa vite më parë, shkencëtarët e CERN-it zbuluan një grimcë thelbësore për të kuptuarit e materies fizike. Shumë komentues në internet duan të flasin se si Përplasësi i Madh i Hadronit i CERN-it, një lak nëntokësor 17 miljesh që thyen grimcat me gati shpejtësinë e dritës, mund të shkelë një dimension tjetër dhe të çlirojë forcat e errësirës.

    Një komentues u shqetësua për mënyrën më të mirë për t'u përballur me ta: "A blejmë armë dhe municione?"

    Të tjerët u ndalën në statujën e Shivës, një perëndie hindu të shkatërrimit, në kampusin e Gjenevës të CERN-it – mund të ketë shkaktuar tërmetin vdekjeprurës të vitit të kaluar në Nepal, mendoi një bloger. Po ashtu, po në lidhje me logon e CERN-it që ngjan shumë me shenjën 666 të Antikrishtit?

    "Ne duhet të kemi shumë frikë nga CERN," lexoi titulli i një artikulli opinioni të botuar nga Daily Reporter, në Coldwater, Mich, që sugjeronte se organizata mund të "shkatërronte universin tonë".

    Emri:  shiva.jpeg

Shikime: 98

Madhësia:  58.8 KB

    Verën e kaluar, bisedat në internet për rolin e CERN-it në përshpejtimin e fundit të botës u rritën. "Arriti në pikën ku vërtet duhej të kishte një ndërhyrje," tha Kate Kahle, e cila mbikëqyr mediat sociale në CERN.

    Në shtator, CERN postoi në heshtje faqen e pyetjeve të bëra shpesh që publikojnë shumë organizata. Por kjo kishte një titull unik pune: "FAQ surreale".

    Në përgjigjet e tij të ngordhura, CERN tha se aktivitetet e tij nuk do të hapin një derë për një dimension tjetër; Shiva, një dhuratë nga qeveria indiane, përfaqëson gjithashtu forcën e jetës, dhe ne kemi shumë statuja; logoja jonë ka për qëllim të përfaqësojë përshpejtuesit e grimcave - jo Satanain.

    Zonja Kahle mendon se kjo ndihmoi në frenimin e zhurmës, pasi faqja shfaqet në kërkimet e kryera nga skeptikët.

    E megjithatë, sipas Michael Barkun, profesor emeritus i shkencave politike në Shkollën Maxwell të Universitetit të Sirakuzës, CERN ka demonstruar një aftësi të veçantë për të tërhequr "nënkulturën e konspiracionit".

    "Sa herë që keni forca që janë me energji të lartë dhe të padukshme", si ato në Përplasësin e Madh të Hadronit, "ata u jepen këtyre llojeve të interpretimeve," tha zoti Barkun.

    Emri:  CERN_dhoma_kontrollit.jpg

Shikime: 94

Madhësia:  35.0 KB
    Dhoma e kontrollit të CERN muajin e kaluar.
    FOTO: JOHN LETZING


    Përplasësi i Madh i Hadronit, ose LHC, duhet të thyejë grimcat së bashku përsëri deri në fund të këtij muaji. Shkencëtarët shpresojnë të arrijnë në krye zbulimin e tyre të vitit 2012 të një bozoni Higgs - një nga grimcat themelore të universit.

    Një rifillim i LHC-së shpesh mund të shkaktojë një cikël të ri të nxitjes së frikës, tha zonja Kahle. Kjo e bën këtë një test kyç për FAQ Surreal.

    Zona e pritjes së CERN-it ngjan me brendësinë e një shkolle të mesme të vjetër në SHBA. Një stallë për ndarjen e biçikletave ndodhet jashtë hyrjes kryesore. Një tabelë e varur në dhomën e kontrollit thotë: "Mendo si një proton, gjithmonë pozitiv". Tabloja mund të mos jetë ajo që imagjinojnë të përbetuarit.

    "Ndoshta, ata do të zhgënjeheshin," pranoi zëdhënësi i CERN-it, Arnaud Marsollier.

    Një shkallë dyshimi e ka ndjekur LHC-në e CERN-it për vite me radhë. Në vitin 2008, një burrë i quajtur Walter Wagner ngriti një padi në Hawaii duke kërkuar të ndalonte lëvizjen e parë të përshpejtuesit. Ai paralajmëroi se mund të shkaktojë një vrimë të zezë që mund të gllabërojë Tokën. Ankesa u rrëzua.

    Z. Wagner këmbëngul se diçka mund të jetë ende e gabuar. "Ose asgjë nuk ka ndodhur," tha ai, "ose nëse diçka ka ndodhur, ne nuk do ta dimë për të për shekuj."

    Një grup Raelianësh, të cilët e shohin jetën në Tokë si krijim i shkencëtarëve nga një planet tjetër, njoftuan vitin e kaluar se do të organizonin një demonstrim në kampusin e CERN-it për të protestuar kundër shkatërrimit të LHC-së të formave të vogla të jetës që gjenden brenda grimcave.

    "Unë mendoj se ata pak a shumë i shohin grimcat si planetë me 'njerëz' shumë të vegjël mbi to," tha zoti Marsollier. Raelianët nuk u shfaqën kurrë.

    Ekipi i CERN-it për marrëdhëniet me publikun është përpjekur të jetë proaktiv në lidhje me profilin e tij të ndërlikuar. Kur Hollivudi krijoi një përshtatje të thriller-it misterioz të Dan Brown "Engjëjt dhe Demonët" në 2009, rreth një komploti për të përdorur antimaterinë e krijuar nga LHC për të ndërtuar një bombë, CERN zgjodhi të merrte pjesë. Shkencëtarët nga organizata kontribuan në skenar.

    Verën e kaluar, teoritë rreth lulëzimit të CERN-it në internet u etiketuan më pak qartë si trillime. Kërkimet për terma të lidhura me Armageddonin në Google Maps si "Vula e 6-të" filluan të tregonin vendndodhjen e CERN-it ("Shumë prej këtyre shoqatave nuk kanë asnjë bazë në fakt," thotë CERN në FAQ-të e tij).

    "Ndonjëherë termat e kërkimit shkaktojnë rezultate të papritura të hartave," tha një zëdhënës i Google. Kjo mund të ndodhë nëse termat e kërkimit, si "Rendi i Ri Botëror", përdoren në internet për të përshkruar një vend.

    Emri:  CERN_Large_hadron_collider.jpg

Shikime: 101

Madhësia:  44.3 KB
    Një teknik në tunelin Large Hadron Collider.
    FOTO: LAURENT GILLIERON/ASSOCIATED PRESS


    Zonja Kahle, e cila ka një diplomë në fizikë, tha se është përpjekur të angazhohet drejtpërdrejt me "teoricienët e konspiracionit serial", me rezultate të përziera. Ajo tha se përgjigja ndaj një prej mohimeve të saj të ligësisë okulte ishte: "Çfarë është kjo "jo" ndaj portalit apo demonëve?"

    Audienca e synuar për Pyetjet e shpeshta Surreal janë njerëzit që mund të jenë të hutuar në mënyrë legjitime, tha znj. Kahle.

    Steve Andrews, një autor dhe muzikant, shkroi një postim të ethshëm në blog disa vite më parë duke vënë në dukje ndër të tjera se, "Logoja e CERN-it është qartësisht 666". Ai e përditësoi më vonë postimin për të thënë se përfundimet e tij mund të kenë qenë të nxituara.

    Kohët e fundit, ai tha për faqen FAQ të CERN-it, "Funksionon për të shpjeguar situatën aktuale".

    Z. Marsollier, zëdhënësi i CERN-it, tha se faqja e thjeshtë e FAQ e CERN-it ishte frymëzuar nga një metodë e ndryshme PR në NASA. Agjencia amerikane e hapësirës ishte bërë një fokus për teoricienët e fundit të botës verën e kaluar. Në gusht, ajo lëshoi një njoftim për shtyp me titull, "Nuk ka asnjë asteroid që kërcënon Tokën". Z. Marsollier tha se mendonte se kjo vetëm dukej se ngjallte frikë.

    Një zëdhënës i NASA-s tha se agjencia "siguron faktet shkencore për të ndihmuar në shuarjen e fantashkencës që mund të çojë në shqetësime të panevojshme".

    Z. Marsollier tha se ai është i përgatitur për më shumë teori që do të vijnë. E fundit: një opera kërcimi e filmuar brenda CERN, "Symmetry", ka ngritur antena. Komentuesit në YouTube kanë diskutuar "simbolizmin e tij okult".

    Z. Marsollier sugjeroi që "Symmetry" mund të shtohet në faqen FAQ - një mjet që mund të përditësohet gjithmonë.

    "Fundi i botës do të ndodhë përsëri dikur," tha zoti Marsollier duke ngritur supet, "kështu që do të jetë e dobishme ta mbajmë këtë."


    U shfaq në edicionin e shtypur të 5 prillit 2016


    Burimi: Wall Street Journal

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Dilema e Madhe: A po kërkon CERN të zbulojë sekretet e universit apo të hapi portalet e ferrit?

    Një vit për të festuar 70-vjetorin e CERN-it

    Festimet fillojnë me Zbulimin e Universit, një ngjarje që ndërthur shkencën, artin dhe kulturën në CERN Science Gateway më 30 janar

    8 JANAR 2024



    CERN ju uron një 2024 të lumtur, ndërsa presim me padurim një vit festimesh për 70-vjetorin e CERN-it

    Gëzuar 2024 nga CERN!

    Në vitin 2024, CERN feston 70 vjetorin e saj. Gjatë gjithë vitit, ngjarjet dhe aktivitetet do të shfaqin të kaluarën e pasur të Laboratorit, si dhe të ardhmen e tij të ndritur me një kompleks unik përshpejtuesish, i vendosur për të nxitur 70 vite të tjera kërkimi se nga është krijuar Universi dhe si funksionon.

    Me programin e plotë të ngjarjeve që do të shpallet së shpejti, bashkohuni me ne për ngjarjen e parë, Zbulimi i Universit, më 30 janar në CERN Science Gateway . Kjo ngjarje do të kombinojë shkencën, artin dhe kulturën, duke parë 70 vitet e zbulimeve shkencore të CERN-it dhe duke pritur me padurim se sa shumë mistere të Universit janë ende për t'u kuptuar.

    Fizikanët dhe artistët do të eksplorojnë krijimtarinë, kuriozitetin, imagjinatën dhe frymëzimin njerëzor, duke parë se si kemi ndërtuar dhe do të vazhdojmë të ndërtojmë njohuri dhe të kuptuarit e pyetjeve të mëdha rreth Universit: nga miliardësha e parë e sekondës pas Big Bengut tek e padukshmja. Universi "i errët".

    Emri:  CERN_70_vjetori.jpg

Shikime: 74

Madhësia:  39.6 KB

    Dita do të fillojë me Samitin inaugurues të Artit dhe Shkencës CERN. Artistët dhe shkencëtarët e njohur do të thellohen në sfidat dhe mundësitë e angazhimit midis artit dhe shkencës. Samiti do të nxjerrë në pah arritjet e qasjes së përparme të CERN-it ndaj arteve dhe krijimtarisë përmes programit Arte në CERN.

    Mbrëmja do të jetë një nga bisedat me shkencëtarë të shquar të brezave të ndryshëm – David Gross, Djuna Croon, Gian Francesco Giudice dhe Tara Shears – duke eksploruar zhvillimin e njohurive në fizikën e grimcave dhe kontributin e CERN-it në këto zhvillime.

    E gjithë kjo do të ndërthuret me një vizitë në ekspozitën e bazuar në art Exploring the Unknown në CERN Science Gateway dhe mbrëmja do të përmbyllet me Enigma, një performancë vizuale dhe audio.

    Për më shumë informacion dhe për t'u regjistruar, ju lutemi ndiqni këtë lidhje.


    Burimi: CERN

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Dilema e Madhe: A po kërkon CERN të zbulojë sekretet e universit apo të hapi portalet e ferrit?

    Kërkimi i fundit për grimca të reja ekzotike në CERN

    nga CERN

    Emri:  the-cms-collaboration-1.jpg

Shikime: 77

Madhësia:  52.7 KB
    Ilustrim i dy llojeve të grimcave jetëgjata që zbërthehen në një palë muonësh, duke treguar se si sinjalet...

    Eksperimenti CMS ka paraqitur kërkimin e tij të parë për fizikë të re duke përdorur të dhëna nga Run 3 i Large Hadron Collider. Studimi i ri shikon mundësinë e prodhimit të "fotonit të errët" në zbërthimin e bozoneve Higgs në detektor.

    Fotonet e errëta janë grimca ekzotike jetëgjatë: "jetëgjatë" sepse ato kanë një jetëgjatësi mesatare prej më shumë se një të dhjetën e një miliarda të sekondës - një jetë shumë e gjatë për sa i përket grimcave të prodhuara në LHC - dhe "ekzotike" sepse ato nuk janë pjesë e modelit standard të fizikës së grimcave.

    Modeli standard është teoria kryesore e blloqeve themelore të ndërtimit të universit, por shumë pyetje të fizikës mbeten pa përgjigje, dhe kështu kërkimet për fenomene përtej modelit standard vazhdojnë. Rezultati i ri i CMS përcakton kufij më të kufizuar në parametrat e zbërthimit të bozoneve të Higgs-it në fotone të errëta, duke ngushtuar më tej zonën në të cilën fizikanët mund t'i kërkojnë ato.

    Në teori, fotonet e errëta do të udhëtonin një distancë të matshme në detektorin CMS përpara se të zbërthehen në " muone të zhvendosur ". Nëse shkencëtarët do të gjurmonin përsëri gjurmët e këtyre muoneve, ata do të zbulonin se ato nuk arrijnë deri në pikën e përplasjes , sepse gjurmët vijnë nga një grimcë që tashmë është larguar në një distancë, pa asnjë gjurmë.

    Ekzekutimi 3 i LHC filloi në korrik 2022 dhe ka një ndriçim më të lartë të menjëhershëm sesa ekzekutimet e mëparshme të LHC, që do të thotë se ka më shumë përplasje që ndodhin në çdo moment që studiuesit të analizojnë. LHC prodhon dhjetëra miliona përplasje çdo sekondë, por vetëm disa mijëra prej tyre mund të ruhen, pasi regjistrimi i çdo përplasjeje do të konsumonte shpejt të gjithë hapësirën e disponueshme të të dhënave.

    Kjo është arsyeja pse CMS është e pajisur me një algoritëm të përzgjedhjes së të dhënave në kohë reale të quajtur trigger , i cili vendos nëse një përplasje e caktuar është apo jo interesante. Prandaj, nuk është vetëm një vëllim më i lartë i të dhënave që mund të ndihmojë në zbulimin e provave të fotonit të errët , por edhe mënyra në të cilën sistemi i shkasit është rregulluar mirë për të kërkuar fenomene specifike.

    "Ne kemi përmirësuar me të vërtetë aftësinë tonë për të nxitur në muonët e zhvendosur," thotë Juliette Alimena nga eksperimenti CMS. "Kjo na lejon të mbledhim shumë më tepër ngjarje se më parë me muone që janë zhvendosur nga pika e përplasjes nga distancat nga disa qindra mikrometra në disa metra. Falë këtyre përmirësimeve, nëse ekzistojnë fotone të errëta, CMS tani ka shumë më shumë gjasa t'i gjejë ato. ."

    Sistemi i aktivizimit të CMS ka qenë vendimtar për këtë kërkim, dhe u rafinua veçanërisht midis hapave 2 dhe 3 për të kërkuar grimca ekzotike jetëgjatë. Si rezultat, bashkëpunimi ka qenë në gjendje të përdorë LHC-në në mënyrë më efikase, duke marrë një rezultat të fortë duke përdorur vetëm një të tretën e sasisë së të dhënave si kërkimet e mëparshme.

    Për ta bërë këtë, ekipi CMS rafinoi sistemin e shkrepjes duke shtuar një algoritëm të ri të quajtur një algoritëm muon jo-pikësues. Ky përmirësim nënkuptonte që edhe me vetëm katër deri në pesë muaj të dhëna nga Ekzekutimi 3 në 2022, u regjistruan më shumë ngjarje të zhvendosura të muonit sesa në grupin e të dhënave shumë më të madhe të Ekzekutimit 2 2016–18. Mbulimi i ri i nxitësve rrit në masë të madhe diapazonin e momentit të muonëve që merren, duke i lejuar ekipit të eksplorojë rajone të reja ku mund të fshihen grimcat jetëgjata.

    Ekipi CMS do të vazhdojë të përdorë teknikat më të fuqishme për të analizuar të gjitha të dhënat e marra në vitet e mbetura të operacioneve të Run 3, me synimin për të eksploruar më tej fizikën përtej modelit standard.


    Burimi: Phys.org

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Dilema e Madhe: A po kërkon CERN të zbulojë sekretet e universit apo të hapi portalet e ferrit?

    A është plani i Satanait në vitin 2024 Vrasja e Zotit?

    Intervista e shkencëtarit Paul Patch e vitit 2016 me Paul McGuire në lidhje me sekretet e CERN. Paul Patch ka studiuar për shumë vite fizikë, kozmologji, biologji, shkenca kompjuterike dhe theologji. Ai bën lidhjen e avancimit të shkencës në CERN me ngjarjet Biblike që përshkruan libri i Apokalipsit në Bibël. Intervista është në anglisht dhe paksa e gjatë, por do të mësoni shumë gjëra që nuk i njihni.


  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Dilema e Madhe: A po kërkon CERN të zbulojë sekretet e universit apo të hapi portalet e ferrit?

    CERN do të testojë përshpejtuesin më të fuqishëm të grimcave në botë gjatë eklipsit diellor të prillit për të kërkuar materie 'të padukshme' që fuqizon fshehurazi universin tonë

    - Përplasësi i madh i Hadronit do të copëtojë atomet së bashku më 8 Prill
    - Eksperimenti shpreson të zbulojë grimca nënatomike që ekzistojnë brenda atomeve

    Nga STACY LIBERATORE PËR DAILYMAIL.COM

    PUBLIKUAR: 16:30 EDT, 28 mars 2024 | PËRDITËSUAR: 13:10 EDT, 30 mars 2024

    Përshpejtuesi më i madh dhe më i fuqishëm i grimcave në botë është vendosur të thyejë protonet së bashku më 8 prill për të kërkuar grimca të padukshme që fuqizojnë fshehurazi universin tonë.

    Teoritë kanë sugjeruar se ekzistojnë 17 grupe të ndryshme të grimcave dhe Organizata Evropiane për Kërkime Bërthamore, e njohur më mirë si CERN, konfirmoi ekzistencën e njërës duke përdorur përplasësin e saj të madh të Hadronit (LHC) në 2012.

    Tani, ekipi ka rifilluar LHC-në me shpresën për të zbuluar më shumë mistere të universit - veçanërisht materien e errët.

    Shkencëtarët filluan testet paraprake duke dërguar miliarda protone rreth unazës së magneteve superpërçues të LHC për të rritur energjinë e tyre dhe për të siguruar që makina 4 miliardë dollarë ishte në gjendje pune.

    Dhe muajin tjetër, CERN do t'i rrëzojë ata një tunel 17 milje të gjatë me pothuajse shpejtësinë e dritës për të rikrijuar kushtet një sekondë pas Big Bengut.

    Emri:  83006493-13249813-image-a-10_1711646314908.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  119.2 KB
    Organizata Evropiane për Kërkime Bërthamore, e njohur më mirë si CERN, njoftoi se rifilloi përplasësin e madh nëntokësor të Hadronit (LHC) këtë muaj, duke dërguar rreze protonike rreth makinës masive rrethore.

    LHC do të vazhdojë eksperimentin deri në fund të këtij viti, kur më pas do të vendoset në një letargji të gjatë për CERN për ta transformuar atë në versionin e ardhshëm - LHC me ndriçim të lartë (HL-LHC).

    Përshpejtuesi ndodhet 300 metra nën tokë në kufirin e Francës dhe Zvicrës dhe doli për herë të parë më 10 shtator 2008.

    LHC punon duke i copëtuar protonet së bashku për t'i ndarë ato dhe për të zbuluar grimcat nënatomike që ekzistojnë brenda tyre dhe se si ato ndërveprojnë.

    Shkencëtarët ndezën makinën e fuqishme këtë muaj, duke e injektuar atë me disa rreze protonike.

    Emri:  83006523-13249813-image-a-11_1711649782743.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  54.0 KB
    Ekipi tani po përgatitet për të dërguar rrezet poshtë tunelit 17 milje të gjatë afër shpejtësisë së dritës me shpresën për të zbuluar misteret rreth universit tonë

    Studiuesit e CERN-it përdorin protone për shkak se ato janë grimca më të rënda.

    Pesha lejon humbje shumë më të ulët të energjisë për rrotullim përmes përshpejtuesit sesa grimcat e tjera si fotoni.

    Më 8 mars, ekipe nga e gjithë bota prisnin brenda laboratorit nëntokësor për të parë rrezet që qarkullonin brenda unazës së LHC.

    Forma rrethore ishte sipas dizajnit pasi lejon më shumë kohë për të përshpejtuar rrezen e grimcave në mënyrë që të arrihet energji më e lartë.

    Por përpjekja e parë këtë muaj nuk shkoi siç ishte planifikuar pasi rreze vetëm e bëri atë pjesërisht.

    Por eksperimentet e këtij muaji vërtetuan se trajektorja e rrezes ishte e fikur pasi përfundoi një rreth të plotë.

    Por pas ngatërresës me mekanikën, ekipi pa i habitur teksa rrezja rrethoi përshpejtuesin në më pak se 20 minuta.

    Me fuqinë e plotë, triliona protone do të vrapojnë rreth unazës së përshpejtuesit LHC 11,245 herë në sekondë dhe do të udhëtojnë vetëm shtatë milje në orë më pak se shpejtësia e dritës.

    Më 8 Prill, ekipi do të dërgojë trarët përmes tunelit ku do të përplasen.

    Ekipi do të jetë në kërkim të lëndës së errët, e cila përbën rreth 28 për qind të universit tonë masiv - por nuk është parë apo provuar kurrë.

    Kjo punë do t'u japë atyre njohuri mbi formimin e universit dhe madje edhe fatin e tij përfundimtar.

    Eksperimenti është planifikuar të ndodhë në të njëjtën ditë me Eklipsin e Madh Diellor të Amerikës së Veriut.

    Emri:  83006427-13249813-image-a-15_1711652412099.jpg

Shikime: 56

Madhësia:  56.2 KB
    CERN përdor protone për shkak se janë grimca më të rënda, të cilat kanë një energji shumë më të ulët më pak për t'u kthyer përmes përshpejtuesit. Qëllimi i LHC është testimi i parashikimeve të fizikës së grimcave të ndryshme, duke përfshirë matjen e vetive të bozonit Higgs ose grimcës së Zotit (foto)

    Dielli total ndodh kur hëna bllokon plotësisht faqen e diellit, duke e bërë për pak kohë të errët jashtë gjatë ditës.

    Spektakli do të jetë i dukshëm për rreth 32 milionë njerëz përgjatë një shtegu të ngushtë përmes Amerikës Veriore dhe Qendrore.

    Ky do të shënojë eklipsin e parë total që do të shihet në SHBA që nga gushti 2017.

    Qëllimi i LHC është të lejojë shkencëtarët të testojnë parashikime të fizikës së grimcave të ndryshme , duke përfshirë matjen e vetive të bozonit Higgs ose grimcës së Zotit, e cila ishte një pjesë që mungonte në bashkim pjesësh figure për fizikantët që përpiqeshin të kuptonin se si funksionon universi.

    Shkencëtarët besojnë se një pjesë e sekondës pas Big Bengut që lindi universin, u formua një fushë e padukshme energjetike, e quajtur fusha Higgs.

    Ndërsa grimcat kalonin nëpër fushë, ato kapën masën, duke u dhënë atyre madhësi dhe formë dhe duke i lejuar të formojnë atomet që ju përbëjnë, gjithçka rreth jush dhe gjithçka në univers.

    Kjo ishte teoria e propozuar në vitin 1964 nga ish-djaloshi i gjimnazistit, profesor Higgs, që tani është konfirmuar.

    Dhe ndërsa grimcat pothuajse menjëherë u prishën gjatë eksperimentit LHC, shkencëtarët zbuluan se ato lanë një gjurmë pas duke zbuluar ekzistencën e tyre.

    LHC zakonisht përdoret vetëm një muaj çdo vit, por është mbyllur për periudha të gjata për përmirësime - për herë të fundit është fikur në 2022 në mes të krizës energjetike të Evropës.

    Ngritja e LHC-së është një proces kompleks, që kërkon që gjithçka 'të funksionojë si një orkestër'.

    Rende Steerenberg, përgjegjës për operacionet e dhomës së kontrollit në CERN në Zvicër, tha në vitin 2022: "Kjo vjen me një ndjenjë tensioni, nervozizmi," shpjegoi ai, duke shtuar se shumë mund të shkojnë keq, duke përfshirë pengesat në tunel dhe problemet me magnet.'


    Burimi: Daily Mail

Tema të Ngjashme

  1. Tipi mashkullit qe te pelqen ? (Zbuloje )
    Nga WALCHIRIA në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 21-03-2024, 03:38
  2. Suedi,hapet ''porta e ferrit''
    Nga gilberto në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 01-05-2012, 15:09
  3. Kometi I kenges se 3 te ferrit te Komedis Hynore
    Nga atger1 në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 10:56
  4. Sekretet amerikane dhe sekretet ruse të Behgjet Pacollit
    Nga Saladin në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 08-04-2011, 07:37
  5. Përshpejtuesi i CERN-it i afrohet “Grimcës së Zotit”
    Nga muskulozi në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-08-2010, 12:32

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •