Pasuria e pesë njerëzve më të pasur në botë është më shumë se dyfishuar që nga viti 2020

Nga Tami Luhby

Emri:  240112095932-bezos-buffett-arnault-ellison-musk-split.jpg

Shikime: 2110

Madhësia:  33.8 KB
Jeff Bezos, Warren Buffett, Bernard Arnault, Larry Ellison dhe Elon Musk janë bërë shumë më të pasur vitet e fundit.

Pesë njerëzit më të pasur në Tokë janë bërë shumë më të pasur vitet e fundit.


Që nga viti 2020, pasuria neto e këtyre miliarderëve është rritur me 114% në një total prej 869 miliardë dollarësh, pas marrjes në konsideratë të inflacionit, sipas raportit vjetor të pabarazisë të Oxfam , të publikuar të dielën. Nëse trendet aktuale vazhdojnë, bota mund të shohë trilionerin e saj të parë në një dekadë.

Në të njëjtën kohë, gati 5 miliardë njerëz në mbarë botën janë bërë më të varfër, pasi ata përballen me inflacionin, luftën dhe krizën klimatike. Do të duheshin gati 230 vjet për të eliminuar varfërinë bazuar në trajektoren aktuale.

Raporti, i cili bazohet në të dhënat e përpiluara nga Forbes, është planifikuar të përkojë me fillimin e takimit vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, një mbledhje elitare e disa prej njerëzve më të pasur dhe liderëve botërorë.

Megjithëse pabarazia është në rritje, ka disa pika të ndritshme, tha Nabil Ahmed, drejtor i drejtësisë ekonomike dhe racore në Oxfam Amerikan. Punëtorët kanë përkulur muskujt e tyre përmes grevave dhe marrëveshjeve që përmirësojnë kompensimin dhe kushtet e tyre të punës. Gjithashtu, disa qeveri kanë qenë në anën e tyre, duke nxitur politika që synojnë forcimin e të drejtave të punëtorëve.

"Ne e gjejmë veten në një epokë të re të praruar, por punëtorët, rregullatorët dhe organizatorët e sindikatës dhe komunitetit kanë filluar të bëjnë çarje në të," tha Ahmed.

Pasuri në rritje

Elon Musk , i cili drejton disa kompani, duke përfshirë Tesla dhe SpaceX, ishte fituesi i madh në vitet e fundit. Pasuria e tij u rrit në 245.5 miliardë dollarë në fund të nëntorit, 737% më shumë nga marsi 2020, pas llogaritjes së inflacionit.

Bernard Arnault , kryetar i gjigantit francez të mallrave luksoze LVMH, dhe familja e tij kishin një vlerë neto prej 191.3 miliardë dollarë, 111%.

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, kishte një pasuri prej 167.4 miliardë dollarësh, me 24% rritje; ndërsa pasuria e themeluesit të Oracle, Larry Ellison arriti në 145.5 miliardë dollarë, me 107%.

Në përfundim të listës së pesë njerëzve më të pasur ishte CEO i Berkshire Hathaway, Warren Buffett , pasuria neto e të cilit u rrit 48% në 119.2 miliardë dollarë.

Në përgjithësi, miliarderët kanë parë pasurinë e tyre të rritet me 3.3 trilion dollarë, ose 34%, që nga viti 2020, me pasurinë e tyre duke u zgjeruar tre herë më shpejt se norma e inflacionit, sipas Oxfam.

Miliarderët amerikanë, shumë prej të cilëve e nxjerrin pasurinë e tyre nga kapitali në kompanitë që ata drejtojnë, janë 1.6 trilion dollarë më të pasur.

Fuqia e korporatës

Në raportin e këtij viti, Oxfam argumenton se bizneset po mbledhin fitime të mëdha, të cilat po ndihmojnë në nxitjen e pasurive të të pasurve. Shtatë nga 10 kompanitë publike më të mëdha në botë kanë ose një CEO miliarder ose një miliarder si aksionar kryesor.

Për më tepër, 1% e lartë zotëron 43% të aseteve financiare në botë, sipas Oxfam, bazuar në të dhënat nga Wealth X. Në Shtetet e Bashkuara, ky grup zotëron 32%; në Azi, është 50%. Në Lindjen e Mesme, 1% e lartë mban 48% të pasurisë financiare, ndërsa në Evropë është 47%.

Rreth 148 nga korporatat më të mëdha në botë realizuan afro 1.8 trilion dollarë fitime në 12 muajt deri në qershor 2023, tha Oxfam. Kjo është 52.5% më e lartë se mesatarja e tyre ishte midis 2018 dhe 2021. Oxfam thërret industrinë e naftës dhe gazit, kompanitë farmaceutike dhe industrinë financiare për korrjen e fitimeve më të larta në vitin ose dy vitet e fundit se mesatarja e tyre në vitet e mëparshme.

"Ne injorojmë në rrezik rolin e pushtetit monopol në rishpërndarjen e pasurisë në krye," tha Ahmed.

Oxfam u bën thirrje qeverive të ndërhyjnë.

“Fuqia publike mund të frenojë fuqinë e korporatave të arratisura dhe pabarazinë – duke i dhënë formë tregut që të jetë më i drejtë dhe i lirë nga kontrolli i miliarderëve”, tha në një deklaratë Amitabh Behar, drejtoresha ekzekutive e përkohshme e Oxfam International. “Qeveritë duhet të ndërhyjnë për të shkatërruar monopolet, për të fuqizuar punëtorët, për të taksuar këto fitime masive të korporatave dhe, më e rëndësishmja, për të investuar në një epokë të re të mallrave dhe shërbimeve publike.”

Burimi: CNN