Ikni nga qyteti: Të jetosh më afër natyrës ndihmon të rriturit e të moshuarit mendërisht dhe fizikisht

Emri:  AdobeStock_62352173-816x520.jpg

Shikime: 92

Madhësia:  43.2 KB

8 JANAR 2024

Nga John Anderer

SPOKANE, Wash. - Amerikanët janë larguar me shumicë nga qytetet e mëdha vitet e fundit dhe tani një studim i ri po u jep të rriturve një arsye tjetër për të lëvizur. Shkencëtarët nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit kanë zbuluar se edhe dallimet e vogla, në dukje të parëndësishme, në disponueshmërinë e hapësirave të gjelbra dhe blu nëpër zonat urbane mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit mendor dhe fizik. Me fjalë të tjera, sa më shumë natyra pranë shtëpisë tuaj, aq më mirë do të ndiheni.

Autorët e studimit zbuluan se vetëm 10 për qind më shumë hapësirë ​​pyjore në kodin ZIP të banimit të një personi kontribuon në një reduktim të shqetësimit serioz psikologjik , i cili i referohet problemeve të shëndetit mendor që kërkojnë trajtim dhe mund të ndërhyjnë në jetën shoqërore, punën ose shkollën e dikujt. Ndërkohë, një rritje tjetër prej 10 përqind në hapësirën e gjelbër, mbulesën e pemëve, ujin ose shtigjet e natyrës u duk gjithashtu se ul shanset që individët e moshuar të raportojnë shëndetin e tyre të përgjithshëm ose të dobët ose të drejtë.

"Gjetjet tona sugjerojnë se humbja e hapësirave tona të gjelbra dhe blu urbane për shkak të urbanizimit të shpejtë nuk mund të ketë vetëm një ndikim mjedisor, por mund të ketë një ndikim edhe në shëndetin publik," thotë autorja e studimit të parë Adithya Vegaraju, një studente e mjekësisë në WSU Elson S. Kolegji i Mjekësisë Floyd, në një njoftim universitar.

Këto gjetje bazohen në të dhënat e anketës shëndetësore të mbledhura nga mbi 42,000 njerëz 65 vjeç e lart, të cilët kanë jetuar në rajonet urbane të shtetit të Uashingtonit midis 2011 dhe 2019. Gjatë analizës, studiuesit krahasuan shëndetin e përgjithshëm dhe mendor të çdo personi me masa të ndryshme që zbulojnë aksesin e tyre në gjelbërimin dhe hapësirat blu brenda kodeve të tyre postare të banimit. Ndërsa afër dy përqind e pjesëmarrësve shfaqën shenja të shqetësimit serioz psikologjik, 19 përqind raportuan se kishin të bënin me shëndet të mirë ose të dobët të përgjithshëm.

Emri:  AdobeStock_293009782-scaled.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  31.9 KB

Kjo vepër u fokusua vetëm në marrëdhënien midis shqetësimit serioz psikologjik dhe distancës në hapësirën më të afërt të gjelbër dhe blu. Megjithatë, raporti përfundimtar zgjeroi qëllimin e studimit duke shtuar disa masa shtesë, si përqindja e hapësirës së gjelbër , mbulesa e pemëve, sipërfaqja pyjore dhe hapësira e hapur brenda kodeve ZIP përveç gjatësisë së shtigjeve. Studiuesit ishin gjithashtu të sigurt që do të zgjeronin analizat e tyre për të përfshirë se si çdo masë lidhej me vetëvlerësimin e shëndetit të përgjithshëm. Kjo gjithashtu ndihmoi në llogaritjen e dallimeve në demografinë e të anketuarve (raca, niveli arsimor, etj).

Ndërsa projektet e mëparshme kanë analizuar se si afërsia me natyrën mund të ndikojë në shëndet , Vegaraju beson se ky studim është ndër të parët që vlerëson këtë marrëdhënie në të rriturit më të moshuar amerikanë. Individët e moshuar janë veçanërisht të prekshëm ndaj çështjeve të shëndetit mendor si depresioni , i cili gjithashtu mund të rrisë rrezikun e rënies njohëse dhe demencës. Të rriturit e moshuar gjithashtu kanë më pak gjasa t'i nënshtrohen trajtimit për kushtet e shëndetit mendor.

"Të moshuarit me depresion, ankth ose probleme të shëndetit mendor dihet se janë më rezistent ndaj ndërhyrjeve mjekësore ose terapisë së bisedës, të cilat janë trajtimet kryesore për këto kushte," shpjegon Vegaraju. "Nëse ekspozimi ndaj hapësirave të gjelbra ose blu mund të ndihmojë në parandalimin, vonimin apo edhe trajtimin e shëndetit të dobët mendor tek të moshuarit, ne duhet ta shikojmë atë më nga afër si një mënyrë për të përmirësuar rezultatet e shëndetit mendor në këtë popullatë."

Emri:  4lnmul4qj4.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  71.6 KB
Foto nga Hasan Hasanzadeh nga Unsplash

Studiuesit besojnë se një zgjidhje e mundshme mund të jenë recetat e natyrës , që është një prirje në rritje në kujdesin shëndetësor që përfshin mjekët që u japin pacientëve rekomandime me shkrim për të kaluar kohën jashtë .

Autori i lartë i studimit Solmaz Amiri shton se nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar saktësisht se si ekspozimi ndaj hapësirave të gjelbra dhe blu promovon një shëndet më të mirë mendor dhe të përgjithshëm. Duke ecur përpara, ajo dëshiron të studiojë lidhjen e mundshme midis ekspozimit ndaj natyrës dhe rënies njohëse, e cila shpesh është një shenjë e hershme e sëmundjes së Alzheimerit ose formave të tjera të demencës.

"Mendohet se ekspozimi ndaj hapësirave të gjelbra dhe blu mund të ndihmojë në ngadalësimin e rënies njohëse," përfundon Amiri, një asistent profesor kërkimor në Kolegjin e Mjekësisë WSU dhe një studiues në Institutin për Kërkime dhe Edukim për Përparimin e Shëndetit në Komunitet (IREACH). “Ajo që do të donim të dinim është nëse ekspozimi i hapësirës jeshile dhe blu mund të ndikojë drejtpërdrejt në demencë ose nëse mund ta bëjë këtë duke reduktuar problemet e shëndetit mendor që mund të çojnë në rënie njohëse”.

Si përfundim, autorët e studimit shpresojnë se puna e tyre do t'i ndihmojë të rriturit me prejardhje më të ulët socio-ekonomike të ndjehen më mirë në pleqëri, veçanërisht pasi individë të tillë zakonisht kanë akses të pabarabartë në hapësirat e gjelbra dhe blu në zonat urbane ku jetojnë.

Gjetjet paraprake të ekipit hulumtues u prezantuan në një takim vjetor të Akademisë Amerikane të Neurologjisë në prill 2023. Studimi është publikuar në revistën Health & Place.


Buriimi: Study Finds