Nga parashikimet e frikshme parashikuese në parashikime të gabuara, parashikimet 100-vjeçare për vitin 2024

Histori nga Mark J. Price, Akron Beacon Journal

Epo, më në fund jemi këtu. A është kjo e ardhmja që keni parashikuar?

Pothuajse 100 vjet më parë, një grup vizionarësh guxuan të imagjinonin se si do të ishte jeta në vitin 2024. Disa nga profecitë e tyre dështuan mjerisht, ndërsa të tjerat rezultuan të ishin çuditërisht të sakta.

Bashkohuni me ne tani ndërsa shikojmë atë top kristal nga viti 1924.

Emri:  Screenshot 2024-01-03 at 5.25.24 PM.jpg

Shikime: 98

Madhësia:  47.0 KB
Regjisori hollivudian D.W. Griffith (1875-1948) parashikoi se filmat do të çonin në paqen botërore.
© Biblioteka e Kongresit



Një epokë e re paqeje

Faleminderit, Hollywood, për përfundimin e të gjitha luftërave.

Manjati i filmit D.W. Griffith, regjisori i "Birth of a Nation", besonte se filmat do të ndihmonin në fillimin e një epoke të re paqeje.

“Në vitin 2024, gjëja më e rëndësishme e vetme që kinemaja do të ketë ndihmuar në masë të madhe për të realizuar do të jetë ajo e eliminimit nga fytyra e botës së qytetëruar të të gjitha konflikteve të armatosura”, parashikoi Griffith. “Fotografitë do të jenë faktori më i fuqishëm për të sjellë këtë gjendje. Me përdorimin e gjuhës universale të filmave, kuptimi i vërtetë i vëllazërisë njerëzore do të jetë vendosur në të gjithë tokën.”

Nëpërmjet magjisë së filmave, qytetarët britanikë do të mësonin se japonezët ishin shpirtra të afërm dhe shtetasit francezë do të zbulonin se amerikanët ndanin vlerat dhe idealet e tyre.

“Nuk duhet të supozohet se besoj se njëqind vjet nga tani, fotografitë do të kenë pasur kohë për të edukuar masat larg mosmarrëveshjeve dhe mosharmonisë,” shkroi ai. "Ajo që dua të them është se deri në atë kohë, lufta, nëse ka një gjë të tillë, do të zhvillohet mbi një bazë rreptësisht shkencore, me elementin e shkatërrimit fizik të zhdukur plotësisht."

Emri:  Screenshot 2024-01-03 at 5.27.02 PM.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  27.3 KB
Një profesor ishte i shqetësuar në vitin 1924 se armët e ardhshme mund të zhduknin njerëzimin.
© ACME FOTO


Tmerri i konfliktit

Në ekstremin tjetër, profesori Leo H. Baekeland, president i Shoqatës Amerikane Kimike, shqetësohej se armatimet futuriste mund të zhduknin njerëzimin sa hap e mbyll sytë.

“Qytetet më të mëdha dhe më të mbrojtura, pavarësisht nga madhësia apo largësia e tyre, do të ekspozohen vazhdimisht ndaj shkatërrimit dhe gjymtimit,” tha ai. “Vdekja dhe torturimi i banorëve do të ndodhë nëse ata janë duke fjetur në shtretër natën ose nëse janë duke lexuar gazetat e tyre në klubet e tyre komode, ose duke bërë lutjet e tyre në kishë. Nuk do të ketë asnjë mënyrë për të mbrojtur gratë apo fëmijët, të moshuarit apo të pafuqishmit.”


Një problem në rritje

Arthur Dean, rubrika e të cilit për këshilla prindërore u shfaq në gazetat në të gjithë vendin, shprehu shqetësimet për zakonet dietike amerikane.

"Ndonjëherë pyes veten se si do të duket stomaku ynë dhe si do të jetë 100 vjet nga tani," shkroi ai. “A do të kemi dhëmbë fare? A do të ketë ndonjë ngjyrë në fytyrën tonë përveç bojës? A do të kenë burrat ndonjë lartësi për të folur apo do të jenë të gjithë të trashë? A do të kenë njerëzit kryesisht një pamje lindore dhe perëndimore - të gjithë gjerësinë dhe zgjatjen dhe pa gjatësinë gjeografike?

Emri:  Screenshot 2024-01-03 at 5.28.46 PM.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  47.0 KB
Vetëm shikoni këta të rinj që korruptojnë! Grupi i xhazit Wolverines shfaqet në vitin 1924 në Akademinë e Muzikës Doyle në Cincinnati.
© Wikimedia Commons



Gjithë ai xhaz

Ndërsa disa udhëheqës fetarë të SHBA-së fajësuan xhazin për promovimin e imoralitetit midis të rinjve, violinisti klasik rus Paul Kochanski mbrojti muzikën e sinkopuar.

“Muzika e xhazit është një forcë e fuqishme për zhvillimin e muzikës në Amerikë dhe pas njëqind vjetësh do të pranohet si klasike”, tha ai. “Nuk mund ta imagjinoj se si dikush mund të thotë se muzika juaj amerikane e xhazit është një forcë shkatërruese. Unë e konsideroj një deklaratë të tillë si krejtësisht qesharake.”


Rinovimi urban përpara

Arkitekti suedez Ben Bjorkson parashikoi se metropolet amerikane do të shkatërronin zona gjigante të qyteteve "për të ndryshuar planet arkitekturore të qyteteve të ndërtuara fillimisht nga njerëz për të cilët makina ishte vetëm një ëndërr fantastike".

“Në qytetin e njëqind vjetësh nga tani, unë shoh rrugë me tre kate, rrugë shpejtësie nëpër zemër të qytetit, rrokaqiejt me hyrje për automobila deri në 15 kate, një hekurudhë e shprehur drejt periferisë duke zëvendësuar tramvajet dhe autobusët, gjithmonë... trotuaret lëvizëse dhe transportuesit nëntokësorë të mallrave që do të shkojnë në të gjitha drejtimet, duke u shërbyer të gjitha stacioneve hekurudhore dhe zonave të biznesit, dhe që do të zëvendësojnë në një masë të madhe kamionët e rëndë dhe vagonët e sotëm,” vuri në dukje Bjorkson.


Një kalë nuk është një kalë

Profesor E.L. Furlong, kurator i koleksionit të vertebrorëve në Universitetin e Kalifornisë Jugore, shqetësohej se kuajt - po, kuajt - mund të jenë në prag të zhdukjes deri në vitin 2024.

"Çdo ditë traktori dhe makina po zënë vendin e kalit në jetën rurale," i tha ai një intervistuesi. “Me kalimin e dobisë së kalit, do të kalojë edhe nevoja për ekzistencën e tij.

“Para shumë vitesh, përdorimi i një kali për qëllimet me të cilat ai është identifikuar që nga kohra të lashta do të jetë një kuriozitet. Në njëqind vjet të tjera, ju mund të gjeni kuaj në kopshtet zoologjike. Jam i sigurt se nuk do t'i gjeni askund tjetër.”


Gratë marrin fuqinë

Ndoshta ai po tregohej fantastik, por Frank L. Ferraro hartoi një vizion të qartë të së ardhmes në një letër të vitit 1924 drejtuar New York Daily News.

“A është ndalur dikush ndonjëherë të mendojë se si do të jetë ky vend pas njëqind vjetësh? Vetëm imagjinoni: do të kemi një grua presidente, gra politikane dhe police”, ka shkruar Ferraro. “Ndërsa gratë do të zënë të gjitha pozitat më të larta, natyrisht burrat do të detyrohen të bëjnë të gjithë punën; ata që nuk janë fizikisht të aftë për punë të tilla të vështira do të duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe të presin foshnjat (ose t'i kushtojnë vëmendje kafshëve shtëpiake).

“Atëherë ne do të kemi një ushtri tërësisht me gra, në mënyrë që në rast lufte, gratë të bëjnë të gjitha luftimet (më besoni, edhe ato mund të luftojnë).


Vajza e së nesërmes

R.B. von KleinSmid, president i Universitetit të Kalifornisë Jugore, imagjinoi se "vajza e së nesërmes" do të ishte një perëndeshë që i pëlqen të kërcejë.

“Ajo do të jetë fizikisht e fortë, vitale dhe vigjilente, do të dojë jashtë shtëpisë dhe do të gëzohet në joshjen e saj; aktiv në sport, duke u marrë me zgjedhje në ato të cilave pak rreziku ua shton erën e rrezikut. Ajo do të jetë e bukur, duke rritur cilësitë e trashëgimisë përmes zakoneve të maturisë”, tha ai.

“Vallëzimi do të vazhdojë në nxitimin e tij drejt ekzotikës dhe Terpsichore do të jetë e egër dhe plot animacion. Mendërisht, ajo nuk do të jetë e përtace - e zgjuar në zgjuarsi dhe e prirur për gjykim. Nga ana shpirtërore, ajo do të rrezatojë dashuri dhe vullnet të mirë. Me besimin e bashkënjerëzve të saj dhe me besimin te Perëndia, do të jetë e lehtë për të të jetë e mirë dhe një gëzim për të që të shërbejë. E krijimit, ajo do të jetë lavdia kurorëzuese - një bekim në tokë dhe një himn lavdërimi për qiellin.

Emri:  Screenshot 2024-01-03 at 5.32.18 PM.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  27.1 KB
William Borah (1865-1940) ishte një senator amerikan nga Idaho.
© Wikimedia Commons



Shumë ekstravagancë

Senatori amerikan William E. Borah, një republikan nga Idaho, fajësoi "ekstravagancën në qeveri" për taksat shtypëse ndaj amerikanëve.

"Nëse njerëzit nuk e shohin nevojën e thjeshtimit të qeverisë, ne nuk do të jemi në gjendje ta përballojmë problemin dhe në 100 vjet nga tani nuk do të jemi në gjendje më të mirë se kombet që janë zhdukur në të kaluarën," tha ai.


Një i ri 75 vjeç

Sir Kingsley Wood, një politikan britanik duke folur në një darkë të vitit 1924 në Londër, i tha audiencës së tij se “nuk kishte dyshim se deri në vitin 2024 pritshmëria mesatare e jetës do të ishte të paktën 100 vjeç dhe një person në 75 vjeç do të ishte relativisht i ri. njeri.”

Ai priste që përparimi i shpejtë i shkencës do të siguronte që nipërit e ardhshëm të atyre në darkë do të jetonin shumë vite më gjatë se ata që ishin të pranishëm. Ai nuk pranoi të spekulojë nëse brezi i ardhshëm do të ishte më i lumtur se të mëparshmit.


Duke punuar nga shtëpia

Archibald M. Low, një shkencëtar britanik, imagjinoi diçka që tingëllonte në mënyrë të frikshme si interneti në librin e tij të vitit 1924 "Mundësitë pa tela".

“Pa dyshim në të ardhmen ne do të jemi në gjendje të nënshkruajmë çeqet tona me transmetim të shpejtë të lëvizjes; ne do të jemi në gjendje të gjurmojmë kriminelët, të dërgojmë shenjat e gishtërinjve të tyre dhe të kryejmë shumë lloje biznesi të cilat, aktualisht, kërkojnë vëmendjen tonë trupore”, shkroi Low.

“Çfarë ndihme për njeriun që kundërshton një qytet të madh! Pse ai nuk mund ta kryente biznesin e tij nga shtëpia e tij me rehati në vend që t'i lante pështymat çdo javë për të ruajtur reputacionin e tij financiar.


Udhëtimi i përditshëm

Manjati i pasurive të paluajtshme të qytetit të Nju Jorkut, Joseph P. Day, priste që udhëtimi i përditshëm për në punë do të ishte shumë i ndryshëm në vitin 2024.

"Dirigible dhe aeroplani premtojnë të jenë faktorët më të rëndësishëm në transformimin e periferive dhe në sjelljen e pjesëve periferike të qytetit me zemrën e gjërave sa janë sot lagjet e afërta," tha ai një audiencë radioje.

“Aeroplani është në fillimet e tij, por zhvillimi i tij si një propozim tregtar do të ecë me shpejtësi tani e tutje. Kur kjo metodë transporti të jetë e përsosur dhe qielli të jetë i zi nga fluturat ajrore, do të jetë dukuri e përditshme për biznesmenin të fluturojë nga shtëpia në zyrë dhe të kthehet përsëri në shtëpi.”

Emri:  Screenshot 2024-01-03 at 5.33.53 PM.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  63.1 KB
Artisti Don Glickman imagjinon në vitin 1953 se si mund të duket një udhëtim ndërplanetar në Mars në të ardhmen e largët. Me karburantin e ruajtur në cilindra, anija kozmike po ngrihet nga një stacion hapësinor ndërmjetës.
© SHËRBIMI INTERNATIONAL NEWS



Një fluturim i zbukuruar

Fluturimi transkontinental i Toger Russell Maughan i vitit 1924 ishte një triumf kombëtar.

“Çfarë mund të mbetet për të pushtuar deri në vitin 2024?” Pyeti Burlington Free Press. “A do të vrapojnë orët e ditës rreth këtij globi dhe do të fitojnë disa amerikanë të guximshëm pas 100 vjetësh, duke udhëtuar me një makinë që ne do ta mendonim të pamundur? Kush do të thotë?”

Fluturimi i Maughan-it do t'u dukej i pamundur një shekull më parë për pionierët në vagonët e mbuluar.

“Ndoshta deri në vitin 2024 ne do të jemi në komunikim të drejtpërdrejtë me botët e tjera duke bërë marrëveshje përmes sinjaleve për të kryer një ekspeditë atje. Por ne nuk guxojmë ta parashikojmë këtë me seriozitet.”


Burra të turpshëm

Bleta Fresno e Kalifornisë parashikoi "Stilet e Vitit 2024" në një pjesë satirike të botuar gati një shekull më parë. Disa fragmente:

- “Ndikimi i çizmeve tregohet plotësisht në lidhje me ijet tek veshjet e të dy gjinive. Një prekje e re dhe shumë e njohur është gjithashtu xhepi i kombinimit i cili ofron hapësira për balonë, shishe me lëng frutash sintetik, shaker koktej dhe dy gota.”

- “Që kur legjislacioni kundër cigareve u përhap nga Utah dhe Indiana në të gjithë vendin, shumë dyqane kanë shfaqur veshje me xhepa të mbrojtur nga policia.”

- “Zharretë me bizhuteri dhe orët byzylyk të zbukuruara me byzylykë, ose me një këllëf të vogël të ngjitur, mbeten në modë. Në Fifth Avenue mund të shihen edhe burra duke mbajtur shamitë e mjellmave të zbukuruara me pendë palloi dhe shtëllunga të shpendëve të parajsës.

Emri:  Screenshot 2024-01-03 at 5.36.00 PM.jpg

Shikime: 47

Madhësia:  64.8 KB
Leland Ossian Howard (1857-1950) ishte një entomolog amerikan.
© Wikimedia Commons



Nevoja për kufizimin e lindjeve

Dr. Leland Ossian Howard, udhëheqës i byrosë së entomologjisë në Uashington, D.C., paralajmëroi se bota e vitit 2024 do të mbipopullohej dhe do të ishte e uritur nëse nuk ndërmerren veprime drastike.

“Me ritmin aktual, bota do të jetë e mbipopulluar 100 vjet nga sot,” shpjegoi ai. “Diçka do të duhet bërë për t'u kujdesur për këtë popullatë. Lindjet do të duhet të kufizohen në një farë mënyre, sepse toka nuk mund të sigurojë ushqim për një popullsi të tepërt.”


Ushqimi i së ardhmes

Kolonel William Boyce Thompson, një magnat milioner i bakrit, themeloi Institutin e Kërkimit të Bimëve pranë Yonkers, Nju Jork, "për të kundërshtuar mungesën e ushqimit që parashikohet për vitin 2024".

Objekti iu kushtua studimit të metodave më shkencore të prodhimit të perimeve.

"Ajo që kam në mendje është se në disa qindra vjet ky vend do të ketë gjysmë miliardë popullsi," shpjegoi Thompson. "Unë dua ta ndihmoj atë të përgatitet për të ushqyer atë popullatë."


Gjunjëzues nga viti 1924

- Në një skicë të titulluar "Kostoja e lartë e të jetuarit 100 vjet nga tani", interpretuesi i teatrit Malcolm Fassett parashikoi se "qumështi do të shërbehet me një pikatore ilaçi dhe një vezë do të jetë çmimi i dashurisë së një gruaje".

- "Një profesor i Universitetit të Kolumbisë thotë se problemi i 100 viteve do të jetë i ngrohtë, por shumica prej nesh do ta kenë zgjidhur atë deri në atë kohë."

- “A do të na japë me dashamirësi ndonjë mjek i sjellshëm me një recetë që do të sigurojë qënien tonë në tokë deri në vitin 2024 pas Krishtit? Ne duam të jemi në këmbë dhe të lëvizim në atë kohë – vetëm për të parë se çfarë do të bëhet me stilet e rrobave të banjës së zonjave.”

- "Një nga profesorët thotë se gratë do të vishen si burra pas njëqind vjetësh. Me sa duket ai nuk ka marrë pjesë në një shfaqje kuajsh kohët e fundit."

- “Thuhet se një radikal i sotëm mund të quhet reaksionar 100 vjet që këtej.”

- "Është gabim të thuash se njerëzit që jetojnë njëqind vjet nga tani nuk do të kenë asgjë për të qeshur. Ata mund të qeshin me ne.”

- "Je e sigurt," pyeti zonja e moshuar e luleshitës, "se kjo bimë e shekullit të re do të lulëzojë pas 100 vjetësh?" "Pozitiv," tha luleshitësi. "Nëse jo, kthejeni atë."


Mark J. Price mund ta kontaktoni tek mprice@thebeaconjournal.com

Ky artikull u shfaq fillimisht në Akron Beacon Journal: Nga parashikimet e frikshme parashikuese deri te parashikimet e gabuara, parashikimet 100-vjeçare për vitin 2024