Terrori i tërmetit në Japoni: Video kapin njerëz që vrapojnë për t'u strehuar, ndërtesa duke u lëkundur dhe monumente duke u rrëzuar ndërsa një lëkundje e madhe me magnitudë 7.6 godet

Nga PERKIN AMALARAJ

PUBLIKUAR: 07:11 EST, 1 janar 2024 | PËRDITËSUAR: 09:58 EST, 1 janar 2024

Emri:  79500299-12916199-image-a-170_1704121085652.jpg

Shikime: 61

Madhësia:  51.4 KB

Pamjet e tmerrshme kanë zbuluar shkatërrimin e shkaktuar nga një tërmet masiv që goditi sot Japoninë qendrore me magnitudë paraprake prej 7.6 ballë, duke shkaktuar evakuime masive, duke ndezur zjarre dhe duke lënë banorët të bllokuar nën rrënojat e shtëpive të tyre.

Një total prej 21 tërmetesh mbi 4.0 ballë ranë pak pas orës 16:00 me orën lokale (07:00 me kohën e Mbretërisë së Bashkuar), dhe v ide të shpërndara në mediat sociale dhe transmetuar në TV japonez treguan se si u shembën ndërtesat në Suzu, një qytet afër epiqendrës së tërmetit më të madh. , me çarje të trasha që shfaqen në rrugë.

Lëkundjet shkaktuan një zjarr të madh në qytetin Wajima, në prefekturën më të goditur nga Ishikawa, me pamje tronditëse që tregojnë flakët masive duke përfshirë ndërtesat e banimit sipas transmetuesve lokalë.

Një video tregonte një fanar të rëndë guri që thyhej teksa binte kur tërmeti goditi tempullin Hachimangu në qytetin Sanjo, prefektura Niigata.

Shikuesit e tmerruar u panë duke u shtrënguar me njëri-tjetrin ndërsa monumentet e shenjta u shembën rreth tyre.

Një tjetër klip tregoi një degë të rëndë nga një pemë në faltore duke rrëzuar një person, i cili më pas mund të shihet duke u ngritur përsëri me shpejtësi.

Emri:  79503213-12916199-image-m-10_1704110824140.jpg

Shikime: 31

Madhësia:  39.2 KB
Blerësit në një dyqan mallrash mbetën të tmerruar pasi lëkundjet tronditën ndërtesën

Emri:  79503345-12916199-A_woman_in_ceremonial_clothes_was_seen_looking_on_in_horror_as_t-a-158_1704121.jpg

Shikime: 31

Madhësia:  51.0 KB
Një grua me rroba ceremoniale u pa duke parë e tmerruar teksa monumenti u shemb

Emri:  79503191-12916199-Stone_shrines_were_toppled_by_the_earthquake-a-159_1704121085645.jpg

Shikime: 34

Madhësia:  44.2 KB
Faltoret prej guri u rrëzuan nga tërmeti

Klipe të tjera treguan blerës të tmerruar të hedhur përtokë në dyqane dhe përmbytje në një stacion treni pasi tubat e ujit shpërthyen, ndërsa valët e para të cunamit filluan të përplasnin vijat bregdetare.

Ekipet e shpëtimit po krehin rrënojat e disa shtëpive për të evakuuar banorët e bllokuar pasi Yoshimasa Hayashi, kryesekretari i kabinetit të Japonisë, tha se kishte të paktën gjashtë incidente të raportuara të shembjes së shtëpive mbi banorët.

Elementë të ushtrisë japoneze janë thirrur për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit dhe evakuimit, shtoi Hayashi.

Japonia tani po përgatitet për valë deri në 5 metra (16.4ft) që do të godasin më vonë sot, sipas transmetuesve lokalë dhe agjencisë meteorologjike të vendit, pasi tërmetet shkaktuan frikën e një cunami.

Ende nuk është konfirmuar asnjë raport për viktima apo të plagosur, por zyrtarët thanë se situata është ende e paqartë.

Emri:  79502517-12915907-Fire_burns_following_an_earthquake_at_a_residential_area_in_Waji-a-81_17041079.jpg

Shikime: 31

Madhësia:  18.7 KB
Zjarri digjet pas një tërmeti në një zonë banimi në Wajima, prefektura Ishikawa, Japoni më 1 janar 2024, në këtë imazh të palëvizshëm nga një video e publikuar nga Kyodo

Emri:  79502505-12915907-A_car_is_trapped_under_a_collapsed_house_following_an_earthquake-a-87_17041079.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  78.3 KB
Një makinë është bllokuar nën një shtëpi të shembur pas një tërmeti, në qytetin e Shikës

Emri:  79500207-12916199-Cracks_are_seen_on_the_ground_in_Wajima_Ishikawa_prefecture_Japa-a-161_1704121.jpg

Shikime: 33

Madhësia:  43.8 KB
Të çara shihen në tokë në Wajima, prefektura Ishikawa, Japoni, të hënën, 1 janar 2024, pas një tërmeti



Emri:  79500201-12916199-The_contents_of_a_store_are_seen_spilled_over_the_ground_followi-a-166_1704121.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  42.7 KB
Përmbajtja e një dyqani shihet e derdhur mbi tokë pas lëkundjeve të forta në Japoni

Agjencia meteorologjike e vendit raportoi se valët e para të mëdha goditën portin Wajima në prefekturën Ishikawa në orën 4:21 pasdite me orën lokale, pikërisht kur errësira ra në rajon, me shumë të tjera që priten në minutat dhe orët e ardhshme.

Agjencia tha gjithashtu se tërmeti me magnitudë 7.6 ballë është më i madhi i regjistruar ndonjëherë në Gadishullin Noto në prefekturën Ishikawa.

Një paralajmërim i madh për cunami u lëshua për Ishikawa, si dhe alarme ose këshilla për cunami të nivelit më të ulët për pjesën tjetër të bregut perëndimor të ishullit Honshu, pasi transmetuesi publik japonez NHK TV u kërkoi njerëzve të iknin në male ose në majat e afërta. ndërtesat.

“Ne e kuptojmë se shtëpia juaj, gjërat tuaja janë të gjitha të çmuara për ju, por jeta juaj është e rëndësishme mbi gjithçka tjetër. Vraponi në vendin më të lartë të mundshëm”, u tha shikuesve një prezantues në transmetuesin NHK.

Valët e cunamit mund të vazhdojnë të kthehen, sipas rrjetit, pasi paralajmërimet vazhduan të transmetoheshin gati një orë pas alarmit fillestar.

Efektet e tërmetit pritet të ndihen më larg sesa vetëm Japonia.

Ministria e Emergjencave të Rusisë tha se pjesë të bregut perëndimor të ishullit Sakhalin, që ndodhet afër Japonisë në bregun detar të Paqësorit të Rusisë, ishin gjithashtu nën kërcënimin e cunamit dhe se popullsia lokale po evakuohej, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS.

Koreja e Veriut lëshoi ​​paralajmërime për cunami për bregun e saj lindor duke thënë se valët deri në 2.08 metra (6.8 ft) mund të arrijnë bregun e saj, raportoi lajmi Yonhap duke cituar radion shtetërore të Veriut.

Dhe agjencia meteorologjike e Koresë së Jugut më herët tha se niveli i detit në disa pjesë të provincës Gangwon në bregun lindor mund të rritet pas tërmeteve.

Qyteti i Samcheok këshilloi banorët të lëviznin në zona më të larta se një ndërtesë trekatëshe, tha Ministria e Brendshme dhe Siguria.

Qeveria japoneze do të mbajë një konferencë shtypi më vonë gjatë ditës, me raporte për ndonjë dëm të padisponueshëm menjëherë.

Disa autostrada kryesore u mbyllën, tha operatori rrugor, dhe shërbimet e trenit me plumb Shinkansen u pezulluan gjithashtu midis Tokios dhe epiqendrës në rajonin Noto në prefekturën Ishikawa në anën e Detit të Japonisë të ishullit kryesor japonez të Honshu.

Rreth 33,500 familje në bregun perëndimor të Honshu mbetën pa energji, sipas shërbimeve lokale.

Takashi Wakabayashi, një punëtor në një dyqan komoditeti në prefekturën Ishikawa, tha se disa sende kishin rënë nga raftet pas lëkundjeve, por problemi më i madh ishte turma e madhe e njerëzve që ishin paraqitur për të rezervuar ujë në shishe, topa orizi dhe bukë. .

"Ne kemi klientë në trefishin e nivelit të zakonshëm," tha ai.

Frika po shtohet se centralet bërthamore bregdetare të Japonisë mund të preken pas tërmetit.

Por operatorët kanë konfirmuar se asnjë problem nuk është zbuluar ende.

"Është konfirmuar se nuk ka anomali në termocentralin bërthamor Shika (në Ishikawa) dhe stacione të tjera deri më tani," tha zëdhënësi i qeverisë Yoshimasa Hayashi.

'Çdo minutë ka rëndësi. Ju lutemi evakuoni menjëherë në një zonë të sigurt”, shtoi ai.

Hokuriku Electric Power, Tokyo Electric Power Co dhe Kansai Electric Power operojnë disa termocentrale bërthamore përgjatë vijës bregdetare që mund të goditen nga cunami.

Ndërkohë në Korenë e Jugut, zyrtarët në provincën Gangwon paralajmëruan banorët që të marrin masa paraprake dhe të evakuohen në zona më të larta në pritje të një cunami të mundshëm.

Japonia ka rregulla të rrepta ndërtimi që synojnë të garantojnë se ndërtesat mund t'i rezistojnë tërmeteve të forta dhe kryen në mënyrë rutinore stërvitje emergjente për t'u përgatitur për një goditje të madhe.

Ndërtesat janë të përforcuara me mure betoni dhe fuga speciale që lehtësojnë stresin kur toka dridhet.

Ndërkohë, rrokaqiejt janë ndërtuar me amortizues dhe 'arkitekturë elastike' që u lejon atyre të përkulen horizontalisht.

Por vendi është i përhumbur nga kujtimi i një tërmeti masiv nënujor me magnitudë 9.0 ballë në Japoninë verilindore në mars të vitit 2011, i cili shkaktoi një cunami që la rreth 18,500 njerëz të vdekur ose të zhdukur.

Tsunami i vitit 2011 shkriu gjithashtu tre reaktorë në centralin bërthamor të Fukushimës, duke shkaktuar fatkeqësinë më të keqe të pasluftës në Japoni dhe aksidentin më të rëndë bërthamor që nga Çernobili.

Në mars të vitit 2022, një tërmet me magnitudë 7.4 në brigjet e Fukushimës tronditi zona të mëdha të Japonisë lindore, duke vrarë tre persona.

Kryeqyteti Tokio u shkatërrua nga një tërmet i madh një shekull më parë në 1923.

Ndërsa nuk është e mundur të parashikohet saktësisht se ku dhe kur do të godasin tërmetet, ne e dimë se ngjarjet më të këqija do të ndodhin përgjatë kufijve të pllakave të Tokës - dhe pjesa më e madhe e Japonisë ndodhet përtej një kufiri të tillë.

Honshu, ishulli kryesor i Japonisë, shtrihet në kryqëzimin midis tre pllakave tektonike - Euroaziatike, Filipine dhe Amerikës së Veriut.

Në Japoni, pjesëmarrja në stërvitjet për fatkeqësitë natyrore fillon në kopshtin e fëmijëve dhe të gjithë telefonat celularë japonezë vijnë me një sistem alarmi për tërmetet, duke u dhënë përdoruesve një dritare 5 deri në 10 sekonda për të kërkuar strehim përpara se të godasë tërmeti.




Burimi: Daily Mail