Ekonomisti parashikon se viti 2024 do të sjellë "rënien më të madhe në tregun e aksioneve të jetës sonë në SHBA"

Një ekonomist i cili fokusohet në shpenzimet konsumatore lëshoi një paralajmërim të tmerrshëm për ekonominë e SHBA në 2024.

Emri:  id5314265-Wall-Street-AP23123511648855.jpg

Shikime: 78

Madhësia:  43.0 KB
Një tregtar shikon celularin e tij jashtë Bursës së Nju Jorkut në Nju Jork më 14 shtator 2022. (Mary Altaffer/AP Photo)

Nga Jack Phillips

Një ekonomist që fokusohet në shpenzimet konsumatore ka lëshuar një paralajmërim të tmerrshëm për ekonominë amerikane në vitin e ardhshëm.

"Që nga viti 2009, kjo ka qenë 100 për qind artificiale, shtypje e parave dhe deficite të paprecedentë: 27 trilion dollarë gjatë 15 viteve, për të qenë të saktë," tha ekonomisti Harry Dent për Fox Business më 19 dhjetor. "Kjo është jashtë grafikëve, 100 për qind artificiale që do të thotë se jemi në një gjendje të rrezikshme.

“Mendoj se viti 2024 do të jetë viti me rënien më të madhe të tregut që do të shohim në jetën tonë.

“Ne duhet të kthehemi në normalitet dhe duhet të dërgojmë një mesazh te bankat qendrore”, tha ai. "Ky duhet të jetë një mësim që nuk mendoj se do ta rishikojmë ndonjëherë. Nuk mendoj se do të shohim më kurrë një flluskë për asnjë nga jetët tona."

Z. Dent, i cili zotëron firmën HS Dent Investment Management, tha për median se tregjet amerikane janë aktualisht në një flluskë që filloi në fund të vitit 2021 në mes të pandemisë COVID-19.

"Gjërat nuk do të kthehen në normalitet pas disa vitesh. Ne mund të mos i shohim më kurrë këto nivele. Dhe kjo përplasje nuk do të jetë një korrigjim," tha ai.

"Do të jetë më shumë në nivelin '29 deri në '32. Dhe kushdo që e kaloi atë do të kishte qëlluar agjentin e tij të aksioneve," tha z. Dent, duke iu referuar përplasjes së tregut të aksioneve në 1929 që çoi në Depresionin e Madh gjatë gjithë vitit 1930.

“Nëse kam të drejtë, do të jetë përplasja më e madhe e jetës sonë, pjesa më e madhe e saj do të ndodhë në vitin 2024. Ju do ta shihni atë të fillojë dhe të jetë më e dukshme deri në maj.

"Pra, nëse thjesht dilni jashtë për gjashtë deri në 12 muaj dhe gjërat mbeten në historinë më të lartë të vlerësimit, ndoshta ju humbisni pak më shumë fitime nëse e kam gabim. Nëse kam të drejtë, ju do të kurseni humbje masive dhe të jeni në gjendje të riinvestoni një vit ose një vit e gjysmë nga tani me çmime të pabesueshme të ulëta dhe t'i zmadhoni fitimet tuaja përtej krahasimit."

Parashikimet e zotit Dent për një rënie në treg nuk janë asgjë e re. Në vitin 2009, ai shkroi "Depresioni i Madh përpara", një libër që parashikonte një përplasje të konsiderueshme të tregut.

Në javët e fundit, disa analistë kanë bërë parashikime të ngjashme për një përplasje të rëndësishme të tregut të aksioneve në të ardhmen e afërt.

"Bazuar në vlerësimet mbizotëruese të tregut, ne vlerësojmë se kthimet totale të dobëta ka të ngjarë për S&P 500 në 10-12 vitet e ardhshme, se kthimet e tregut të aksioneve, në lidhje me obligacionet, ka të ngjarë të jenë ndër më të këqijat në histori dhe se një treg Humbja në rendin [minus] 63 për qind gjatë përfundimit të këtij cikli do të ishte në përputhje me vlerësimet mbizotëruese dhe një histori të një shekulli të tregut”, shkroi në një shënim në tetor Presidenti i Hussman Investment Trust, John Hussman, i cili e quajti rrëzimin e 2008-ës.

Parashikim i gabuar?

Megjithatë, në një shënim të fundit, firma bankare e investimeve Goldman Sachs rriti objektivin e saj S&P 500 për 2024 me 8 për qind, në 5,100, duke parashikuar një erë të pasme për stoqet amerikane nga rënia e inflacionit dhe rënia e normave të interesit.

"Duke parë përpara, regjimi i ri i përmirësimit të rritjes dhe normave të rënies duhet të mbështesë stoqet me bilanc më të dobët, veçanërisht ato që janë të ndjeshme ndaj rritjes ekonomike," shkroi firma në fund të javës së kaluar.

Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell tha javën e kaluar se shtrëngimi i politikës monetare nga ana e bankës qendrore të SHBA ka të ngjarë të përfundojë pasi inflacioni bie më shpejt se sa pritej dhe se një diskutim për uljet e normave bazë po vjen "në pamje".

Lëvizja nga Fed ndihmoi në shtyrjen e S&P 500 pranë një niveli rekord dhe bëri që yield-et e obligacioneve të bien. Strategët e Goldman presin që Fed të ulë normat me 25 pikë bazë në secilin prej takimeve të politikës së saj në mars, prill dhe maj, të ndjekura nga shkurtime tremujore që do të ulin normat bazë në një interval prej 4 për qind në 4.25 për qind deri në fund të vitit. diapazoni aktual prej 5.25 për qind në 5.5 për qind.

Perspektiva optimiste nga Goldman Sachs vjen pasi firmat e tjera kanë rritur pritshmëritë e tyre për ulje të normave të interesit nga Rezerva Federale. Bank of America Global Research, për shembull, tani sheh që Fed të ulë normat me 100 pikë bazë vitin e ardhshëm, duke filluar me një ulje prej 25 pikë bazë në mars, krahasuar me vlerësimin e saj të mëparshëm prej 75 pikë bazë.

Banka Qendrore e SHBA rriti normat në një përpjekje për të kompensuar inflacionin e lartë prej dekadash. Të dhënat e siguruara nga Byroja e Statistikave të Punës tregojnë se Indeksi i Çmimeve të Konsumit që mat inflacionin u rrit me 0.1 për qind në nëntor 2023 në bazë të rregulluar sezonalisht dhe u rrit me 3.1 për qind nga viti në vit.


Burimi: Epoch Times