Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Ish oficeri amerikan: NASA mashtroi botën me uljen e anijes kozmike në Hënë. U filmua mbi tokë.

    Një vit pas botimit të librit zbulues "Njeriu i Hënës: Historia e vërtetë e një regjizori në listën e hiteve të CIA-s", i cili zbulon rrëfimin në shtrat të vdekjes të ish-shefit të sigurimit në bazën e Forcave Ajrore Cannon në Clovis New Mexico, i cili rrëfeu për pjesëmarrjen e tij në falsifikimin e "zbritjes së parë në hënë", më në fund zbulohet identiteti i tij. Kjo periudhë e paracaktuar e pritjes ishte negociuar më parë me djalin e tij të vetëm të mbijetuar, i cili vetë ndërroi jetë këtë vit.

    Emri:  SqwGKQZ8xpVavS9GZVzJ3Kds_640x360.jpg

Shikime: 130

Madhësia:  13.0 KB

    Cyrus Eugene Akers detajoi informacionin në libër, duke përfshirë jo vetëm vendndodhjen e xhirimeve të uljes së parë të rreme në hënë në bazën e tij ushtarake, datat e filmimit dhe emrin e koduar të CIA-s, "OPERATION SLAM-DUNK". Ai dha gjithashtu emrat e pesëmbëdhjetë shkencëtarëve dhe zyrtarëve të qeverisë, të cilëve iu lejua vëzhgimi ekskluziv i këtij mashtrimi historik të qeverisë, disa prej të cilëve janë ende gjallë sot. Lista iu dha Akers nga presidenti Lyndon Johnson, i cili ishte atje në ditën e parë të xhirimeve.

    I kërcënuar me ekzekutim nëse do të zbulonte ndonjëherë këtë informacion, shefi i Sigurimit Akers i mbajti të gjitha këto për vete deri në shtratin e vdekjes, faji nga i cili shkaktoi rrëfimin e tij plot lot për djalin e tij, i cili gjithashtu u kërcënua me vrasje pasi ndau këtë informacion me autorin e Moon. Burri, Bart Sibrel.

    Ky mashtrim i trishtuar, i egër dhe vërtet i panevojshëm, u bë për krenari dhe përvetësim. Ajo demonstron arrogancën e plotë të liderëve ndaj njerëzve të tyre, të cilët në fakt po financojnë mashtrimin e tyre. Ndryshe nga mashtrimet e qeverisë për luftën, atentatin ose terrorizmin, mashtrimi i uljes në hënë i dha mizorisht publikut tepër të besuar karamele të këndshme për të cilën ata thirrën. Përpjekja për t'ua hequr, pasi ata besuan me lot dhe brohoritje, duke i ekspozuar heronjtë e tyre si kriminelët që janë në të vërtetë, përballet me rezistencë të ashpër. Edhe një profesor në një universitet të madh ka thënë kaq të famshme: "Edhe sikur të dëgjoja një astronaut hënor të rrëfejë se ai kurrë nuk shkoi vërtet, unë përsëri do të besoja se ai eci në Hënë".

    Për fat të mirë këtu është një brez i ri, ata që nuk u damkosën emocionalisht nga mashtrimi, të cilët janë objektivë ndaj realitetit të shpalosur të falsifikimit të uljeve në Hënë. E thënë thjesht, ajo që pretendon qeveria e korruptuar, është se në vitin 1969 ata kaluan nga të mos qenit kurrë në hapësirë, në ecjen në hënë, me vetëm 8 vjet kërkime dhe zhvillim, dhe se me një të miliontën e llogaritjes së një telefoni celular, dhe në përpjekjen e parë, kur as Poli i Jugut në Tokë nuk u arrit në përpjekjen e parë.

    Sot, me 50 vjet më të avancuar raketash dhe teknologjie kompjuterike, raketës aktuale të hënës Artemis iu deshën 18 vjet për t'u zhvilluar, pati tre dështime në nisje, nuk është ende mjaftueshëm e sigurt për të transportuar astronautë dhe do të rrotullohet vetëm rreth hënës, sepse një tokëzues hënor për ende nuk është zhvilluar që funksionon. Më e largëta që qeveria mund të dërgojë astronautët sot, 50 vjet më vonë, është në stacionin hapësinor, i cili është vetëm një e mijëta e distancës nga Hëna.


    E gjithë e vërteta kalon nëpër tre faza. Së pari, e tallin. Pastaj kundërshtohet me dhunë. Më në fund pranohet si e vetëkuptueshme.

    Arthur Schopenhauer



    Në një epokë të mashtrimit universal, të thuash të vërtetën është një akt revolucionar.
    Kushdo që kontrollon të kaluarën, kontrollon të ardhmen.


    George Orwell


    "Një nga mësimet më të trishta të historisë është ky:

    Nëse ne jemi mashtruar për një kohë të gjatë, ne jemi të prirur të hedhim poshtë çdo dëshmi të mashtrimit. Ne nuk jemi më të interesuar të zbulojmë të Vërtetën. Mashtruesi na ka kapur. Është thjesht shumë e dhimbshme për ta pranuar, edhe për t'ia pranuar vetes, që na kanë mashtruar. Pasi t'i jepni pushtet një sharlatani mbi ju, pothuajse kurrë nuk ka përr t'ua kthyer atë pushtet."


    Karl Sagan



    "Është më e lehtë të mashtrosh njerëzit, se sa për t'i bindur se janë mashtruar."

    Mark Twain



    Mund ta ndiqni dëshminë më poshtë në anglisht:




    Për më shumë dokumentarë si ky, klikoni mbi #dokumentari.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 17-12-2023 më 18:02

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Ish oficeri amerikan: NASA mashtroi botën me uljen e anijes kozmike në Hënë. U filmua mbi tokë.

    Më shumë fakte historike mbi fluturimin në hënë të NASA dhe dyshhimet e forta shkencore që ky fluturim nuk ka ndodhur. Raportimi ne anglisht i Greg Reese.


  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Ish oficeri amerikan: NASA mashtroi botën me uljen e anijes kozmike në Hënë. U filmua mbi tokë.

    Rregjizori Stanley Kubrick regjistroi "Apollo 11" uljen në Hënë si një mashtrim për llogari të qeverisë së SHBA-ës.


  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Ish oficeri amerikan: NASA mashtroi botën me uljen e anijes kozmike në Hënë. U filmua mbi tokë.

    Bill Cooper mbi uljen e anijes kozmike ne hënë


Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 16-01-2023, 00:19
  2. Video e gjykatesit amerikan William Adams qe ka çuditur boten.
    Nga DYDRINAS në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 22-11-2011, 09:45
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-10-2011, 14:48
  4. Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 20-10-2011, 13:25
  5. Shperthim ne Hene,NASA optimiste.
    Nga zogu kosovar në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-10-2009, 08:53

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •