Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Ish oficeri amerikan: NASA mashtroi botn me uljen e anijes kozmike n Hn. U filmua mbi tok.

  Nj vit pas botimit t librit zbulues "Njeriu i Hns: Historia e vrtet e nj regjizori n listn e hiteve t CIA-s", i cili zbulon rrfimin n shtrat t vdekjes t ish-shefit t sigurimit n bazn e Forcave Ajrore Cannon n Clovis New Mexico, i cili rrfeu pr pjesmarrjen e tij n falsifikimin e "zbritjes s par n hn", m n fund zbulohet identiteti i tij. Kjo periudh e paracaktuar e pritjes ishte negociuar m par me djalin e tij t vetm t mbijetuar, i cili vet ndrroi jet kt vit.

  Emri: SqwGKQZ8xpVavS9GZVzJ3Kds_640x360.jpg

Shikime: 130

Madhsia: 13.0 KB

  Cyrus Eugene Akers detajoi informacionin n libr, duke prfshir jo vetm vendndodhjen e xhirimeve t uljes s par t rreme n hn n bazn e tij ushtarake, datat e filmimit dhe emrin e koduar t CIA-s, "OPERATION SLAM-DUNK". Ai dha gjithashtu emrat e pesmbdhjet shkenctarve dhe zyrtarve t qeveris, t cilve iu lejua vzhgimi ekskluziv i ktij mashtrimi historik t qeveris, disa prej t cilve jan ende gjall sot. Lista iu dha Akers nga presidenti Lyndon Johnson, i cili ishte atje n ditn e par t xhirimeve.

  I krcnuar me ekzekutim nse do t zbulonte ndonjher kt informacion, shefi i Sigurimit Akers i mbajti t gjitha kto pr vete deri n shtratin e vdekjes, faji nga i cili shkaktoi rrfimin e tij plot lot pr djalin e tij, i cili gjithashtu u krcnua me vrasje pasi ndau kt informacion me autorin e Moon. Burri, Bart Sibrel.

  Ky mashtrim i trishtuar, i egr dhe vrtet i panevojshm, u b pr krenari dhe prvetsim. Ajo demonstron arrogancn e plot t liderve ndaj njerzve t tyre, t cilt n fakt po financojn mashtrimin e tyre. Ndryshe nga mashtrimet e qeveris pr luftn, atentatin ose terrorizmin, mashtrimi i uljes n hn i dha mizorisht publikut tepr t besuar karamele t kndshme pr t ciln ata thirrn. Prpjekja pr t'ua hequr, pasi ata besuan me lot dhe brohoritje, duke i ekspozuar heronjt e tyre si kriminelt q jan n t vrtet, prballet me rezistenc t ashpr. Edhe nj profesor n nj universitet t madh ka thn kaq t famshme: "Edhe sikur t dgjoja nj astronaut hnor t rrfej se ai kurr nuk shkoi vrtet, un prsri do t besoja se ai eci n Hn".

  Pr fat t mir ktu sht nj brez i ri, ata q nuk u damkosn emocionalisht nga mashtrimi, t cilt jan objektiv ndaj realitetit t shpalosur t falsifikimit t uljeve n Hn. E thn thjesht, ajo q pretendon qeveria e korruptuar, sht se n vitin 1969 ata kaluan nga t mos qenit kurr n hapsir, n ecjen n hn, me vetm 8 vjet krkime dhe zhvillim, dhe se me nj t miliontn e llogaritjes s nj telefoni celular, dhe n prpjekjen e par, kur as Poli i Jugut n Tok nuk u arrit n prpjekjen e par.

  Sot, me 50 vjet m t avancuar raketash dhe teknologjie kompjuterike, rakets aktuale t hns Artemis iu deshn 18 vjet pr t'u zhvilluar, pati tre dshtime n nisje, nuk sht ende mjaftueshm e sigurt pr t transportuar astronaut dhe do t rrotullohet vetm rreth hns, sepse nj tokzues hnor pr ende nuk sht zhvilluar q funksionon. M e largta q qeveria mund t drgoj astronautt sot, 50 vjet m von, sht n stacionin hapsinor, i cili sht vetm nj e mijta e distancs nga Hna.


  E gjith e vrteta kalon npr tre faza. S pari, e tallin. Pastaj kundrshtohet me dhun. M n fund pranohet si e vetkuptueshme.

  Arthur Schopenhauer  N nj epok t mashtrimit universal, t thuash t vrtetn sht nj akt revolucionar.
  Kushdo q kontrollon t kaluarn, kontrollon t ardhmen.


  George Orwell


  "Nj nga msimet m t trishta t historis sht ky:

  Nse ne jemi mashtruar pr nj koh t gjat, ne jemi t prirur t hedhim posht do dshmi t mashtrimit. Ne nuk jemi m t interesuar t zbulojm t Vrtetn. Mashtruesi na ka kapur. sht thjesht shum e dhimbshme pr ta pranuar, edhe pr t'ia pranuar vetes, q na kan mashtruar. Pasi t'i jepni pushtet nj sharlatani mbi ju, pothuajse kurr nuk ka prr t'ua kthyer at pushtet."


  Karl Sagan  "sht m e leht t mashtrosh njerzit, se sa pr t'i bindur se jan mashtruar."

  Mark Twain  Mund ta ndiqni dshmin m posht n anglisht:
  Pr m shum dokumentar si ky, klikoni mbi #dokumentari.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-12-2023 m 18:02

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Ish oficeri amerikan: NASA mashtroi botn me uljen e anijes kozmike n Hn. U filmua mbi tok.

  M shum fakte historike mbi fluturimin n hn t NASA dhe dyshhimet e forta shkencore q ky fluturim nuk ka ndodhur. Raportimi ne anglisht i Greg Reese.


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Ish oficeri amerikan: NASA mashtroi botn me uljen e anijes kozmike n Hn. U filmua mbi tok.

  Rregjizori Stanley Kubrick regjistroi "Apollo 11" uljen n Hn si nj mashtrim pr llogari t qeveris s SHBA-s.


 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Ish oficeri amerikan: NASA mashtroi botn me uljen e anijes kozmike n Hn. U filmua mbi tok.

  Bill Cooper mbi uljen e anijes kozmike ne hn


Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-01-2023, 00:19
 2. Video e gjykatesit amerikan William Adams qe ka uditur boten.
  Nga DYDRINAS n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 22-11-2011, 09:45
 3. NASA incizoi nj shpell t madhe n Hn t thell 100 metra
  Nga fegi n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-10-2011, 14:48
 4. Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 20-10-2011, 13:25
 5. Shperthim ne Hene,NASA optimiste.
  Nga zogu kosovar n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-10-2009, 08:53

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •