Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Rikthimi triumfues i Alex Jones, njeriut më të censuruar në Amerikë, në platformën X

    Emri:  skynews-alex-jones-elon-musk_5973679.jpg

Shikime: 105

Madhësia:  42.7 KB

    Intervista e gazetarit amerikan Tucker Carlson me njeriun më të censuruar në Amerikë, Alex Jones, themeluesin e rrjetit mediatik InfoWars.

    Alex Jones ishte i pari që ngriti zërin dhe vuri alarmin për planet e globalistëve për të shpopulluar botën dhe për ta shtënë atë nën kontroll. E quajtën të çmendur, shpifarak, teoricient konspirativ, por gati të gjitha parashikimet e tij koha i provoi si të vërteta. Ai foli për një sulm terrorist islamik mbi kullat e New York, vetëm pak muaj para 11 shtatorit 2001. Dhe ky është vetëm një shembull.

    Ndiqni intervistën e plotë më poshtë në anglisht:


  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Rikthimi triumfant i Alex Jones, njeriut më të censuruar në Amerikë, në platformën X

    Si ndihmoi Tucker Carlson të bindte Elon Musk të rikthent Alex Jones në X

    Emri:  YCR6YFBN2WR4N3UFFKXEZQWN4A_size-normalized.jpg

Shikime: 26

Madhësia:  21.7 KB
    Tucker Carlson flet gjatë një konference në Las Vegas më 20 nëntor. (Ian Maule/Getty Images)

    Ndërsa Tucker Carlson dhe Alex Jones qëndronin përpara një shtëpie në pyll, ish-prezantuesi i Fox News bëri shaka se teoricieni i konspiracionit të ekstremit të djathtë i përshkruar nga kritikët si "njeriu më i rrezikshëm në botë" nuk i dukej aq i rrezikshëm për të.

    Vendndodhja e pazakontë – të cilën Jones e mbrojti me shaka si një shtëpi të zbukuruar – ishte skena hapëse e një interviste 90-minutëshe të postuar javën e kaluar për X, platformën e mediave sociale (dikur e njohur si Twitter) që Jones ishte ndaluar nga pesë vjet më parë për duke postuar mesazhe ngacmuese dhe duke thënë vazhdimisht se masakra e shkollës fillore Sandy Hook ishte një mashtrim.

    Por video e intervistës së Carlson me Jones, e cila është parë më shumë se 16 milionë herë, tërhoqi vëmendjen e pronarit të X, Elon Musk, i cili postoi një sondazh duke pyetur nëse Jones duhet të kthehej dhe më pas rivendosi llogarinë e Jones gjatë fundjavës. Jones falënderoi Carlson të hënën në mëngjes për intervistën: "Më mundësoi të shpëtoja nga zona e fantazmave dhe t'i bëja të ditur botës se çfarë përfaqësoj në të vërtetë!"

    Faktet

    - Carlson, i cili filloi një shfaqje në X pasi u hoq nga Fox News në prill pas zgjidhjes së një padie për shpifje të ngritur nga Dominion Voting Systems, u ul me Jones në një intervistë të postuar në X të enjten. Carlson ka qenë një aleat i Jones për vite dhe ka kritikuar Fox për mosmbrojtjen e teoricienit të konspiracionit, i cili është urdhëruar nga gjykatat t'i paguajë familjeve të Sandy Hook 1.5 miliardë dollarë për teoritë e tij të rreme rreth të shtënave në shkollë të vitit 2012. "Alex Jones nuk është një person i çmendur," tha Carlson në intervistë.

    - Gjatë intervistës, e cila ishte e mbushur me pretendime të rreme, Jones vuri në dukje se si përdoruesit në X shpesh i kërkojnë Musk që ta rikthejë atë. “Unë jam në trend gjatë gjithë kohës: ‘Hej, nëse je një absolutist i tillë në fjalën e lirë, ktheje Alex Jones’, tha Jones, i cili u ndalua në vitin 2018 në atë që u përshkrua në atë kohë si një pezullim i përhershëm. "Unë e kuptoj se [Musk] duhet të kalojë një proces përpara se ta bëjë këtë."

    - Pasi Musk iu përgjigj një përdoruesi të X, i cili i tha se ishte koha për të rikthyer llogarinë e Jones, Musk nisi një sondazh të shtunën duke pyetur: "Të rivendoset Alex Jones në këtë platformë?" Musk kishte mbështetur më parë ndalimin e Jones, por me 70 për qind të rreth 2 milionë të anketuarve që thanë se Jones duhet të kthehej, Musk shkroi: "Njerëzit kanë folur dhe kështu do të jetë".


    Sfondi

    Kthimi i Jones në X pas intervistës së tij me Carlson vjen në një moment interesant për tre burra të përfshirë rregullisht në polemika.

    Familjet Sandy Hook i kanë ofruar Jones një marrëveshje për të shlyer borxhin prej 1.5 miliardë dollarësh për vetëm rreth 6 për qind të asaj që ai u detyrohet atyre. Ndërsa avokatët e përshkruan propozimin muajin e kaluar si një mënyrë e mundshme për të ndihmuar në zgjidhjen e rasteve të falimentimit me të cilat përballet Jones për veten dhe kompaninë e tij, Free Speech Systems, avokatët e viktimave e kritikuan Jones për dështimin për të frenuar shpenzimet e tij, për të ndryshuar "mënyrën e tij ekstravagante të jetesës". ose të paraqesë dokumente financiare në gjykatë. Vickie L. Driver, avokati personal i falimentimit të Jones, ka sugjeruar se oferta e shlyerjes ishte ende shumë e lartë dhe se ishte joreale që ai të mund ta paguante atë.

    Musk është përballur me një goditje në javët e fundit pasi ai përforcoi tropet antisemitike në platformë në një akt që Shtëpia e Bardhë e përshkroi si një "promovim të neveritshëm të urrejtjes antisemitike dhe raciste". Reklamuesit kryesorë si Disney, IBM dhe Apple janë larguar nga platforma pasi një mbikëqyrës liberal i medias raportoi se reklamat e korporatave po shfaqeshin së bashku me gjuhën e urrejtjes. X ka paditur rojtarin dhe e ka quajtur raportin "mashtrues qëllimisht". Musk më vonë kërkoi falje për një postim antisemitik në Twitter, por jo përpara se të lëshonte një sharje të mbushur me shpifje ndaj reklamuesve që tërhoqën paratë e tyre.

    Muaj pasi Carlson filloi shfaqjen e tij në X, ai njoftoi se po lançonte shërbimin e tij të transmetimit të abonimit për 72 dollarë në vit. "Ne kemi qenë pa punë për shtatë ose tetë muaj tani," tha ai në një video që njoftonte Tucker Carlson Network. "Vështirë ta dish, koha fluturon kur je i papunë."


    Konteksti i rëndësishëm

    Jo shumë kohë pasi Jones u rivendos, Musk ftoi themeluesin e Infowars në një bisedë të X Spaces të dielën. Jones iu bashkua një paneli figurash të së djathtës ekstreme që përfshinte kandidatin republikan presidencial Vivek Ramaswamy, ish-këshilltarin e sigurisë kombëtare Michael Flynn dhe Andrew Tate, një personalitet i mediave sociale dhe i vetë-përshkruar mizogjen, i cili u akuzua për përdhunim dhe trafikim njerëzor në Rumani.

    Gjatë një diskutimi që pa Jones të pyeste se kush e la telefonin e tij pa zë, ndërsa po urinonin gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë (ishte Ramaswamy), Musk e pyeti Jones për Sandy Hook.

    “Një nga pyetjet që me të vërtetë më duhet të heq nga rruga, dhe ju ndoshta po flisni për këtë tashmë më parë, është e gjithë puna e Sandy Hook. Pra, çfarë saktësisht thatë dhe çfarë nuk shkon me atë situatë?” e pyeti Musk.

    Jones kërkoi falje dhe tha se vrasja masive që vrau 20 fëmijë dhe gjashtë të rritur ishte me të vërtetë e vërtetë dhe jo e inskenuar nga "aktorët e krizës" siç ai kishte pretenduar vazhdimisht në mënyrë të rreme. Por ai gjithashtu argumentoi se po luante "avokatin e djallit" dhe se ai, ashtu si ish-presidenti Donald Trump, ishte viktimë e një gjyqtari të motivuar politikisht.

    "Unë thjesht marr telefonata dhe intervistoj të ftuar dhe luaj si avokatin e djallit," tha Jones. “Dhe nëse kjo lëndoi ndjenjat e njerëzve, kërkoj falje. Por unë nuk dërgova njerëz në shtëpitë tuaja. Unë nuk urinova mbi varre. Unë nuk di asnjë nga gjërat që kanë ndodhur.”

    Jones falënderon Carlson pasi llogaria X është rivendosur
    Të hënën, ndërsa Jones po zgjidhej përsëri në llogarinë e tij X, ai lavdëroi Carlson për një intervistë që ndihmoi të bindte Musk të hiqte ndalimin e tij prej vitesh.

    "Tucker theu Matricën!!" Bërtiti Jones.


    Burimi: Washington Post

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Rikthimi triumfant i Alex Jones, njeriut më të censuruar në Amerikë, në platformën X

    Në videon më poshtë do të dëgjoni në anglisht edhe një pjesë nga biseda e Alex Jones, Elon Musk e të tjerë, për të ardhmen e njerëzimit dhe qytetërimit tonë.


Tema të Ngjashme

  1. AK prezanton platformën për zgjidhjen e çështjes çame.
    Nga Akili-A në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 02-12-2012, 12:31
  2. Alex kush esht ky Aop mer amani ?
    Nga Mr_Elbasanlliu në forumin Na bashkoi Albasoul
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 23-01-2011, 07:55
  3. Sheva e Alex - konflikt me trajneret !
    Nga inter_forever në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 151
    Postimi i Fundit: 04-05-2006, 02:26
  4. Kryetari i PD shpall platformën e re: Në 2005 me shoqërinë civile
    Nga mani në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-07-2004, 09:06
  5. Per ALEX BARONIN
    Nga princi i kalter në forumin Muzika botërore
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 22-07-2003, 08:26

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •