Pothuajse 3 në 4 amerikanë nuk shqetësohen se do të sëmuren rëndë nga COVID-19: Anketa e KFF

Mbi 50 përqind e të anketuarve thanë se nuk kishin gjasa të merrnin vaksinat e përditësuara të COVID-19 për festat.

Emri:  id5515838-child-vaccine-GettyImages-1237852735.jpg

Shikime: 70

Madhësia:  34.5 KB
Një djalë merr një vaksinë Covid-19 në një klinikë vaksinimi të Planit Shëndetësor të Kujdesit Shëndetësor në Los Angeles Mission College në lagjen Sylmar në Los Angeles, Kaliforni, 19 janar 2022. (Foto nga ROBYN BECK/AFP nëpërmjet Getty Images)

Nga Naveen Athrappully

Tre të katërtat e amerikanëve nuk janë të shqetësuar për kontraktimin e COVID-19 gjatë sezonit të ardhshëm të festave, ndërsa më shumë se gjysma nuk kanë ndërmend të marrin masa paraprake kundër infeksionit, sipas një raporti të fundit të sondazhit.

“Me ardhjen e festave të vjeshtës dhe dimrit, mundësia e një vale të mëtejshme të infeksioneve COVID-19 po afrohet me rritjen e tubimeve në ambiente të mbyllura dhe kohën me miqtë dhe familjen. Megjithatë, shumica e publikut nuk shqetësohet për përhapjen ose kapjen e COVID-19 gjatë muajve të ardhshëm,” tha një raport i 17 nëntorit nga organizata kërkimore e politikave shëndetësore KFF. Pesëdhjetë e katër përqind e të anketuarve thanë se ishin "jo shumë të shqetësuar" ose "aspak të shqetësuar" për çdo rritje të rasteve të COVID-19 dhe shtrimeve në spital për sezonin.
Ndërsa 72 përqind e të anketuarve nuk ishin të shqetësuar se mund të sëmureshin "seriozisht" nga COVID-19, 69 përqind nuk ishin të shqetësuar për përhapjen e infeksionit te njerëzit afër tyre.

Gjysma e të gjithë të rriturve në anketë thanë se nuk po merrnin masa paraprake si mbajtja e maskave, shmangia e tubimeve të mëdha ose anulimi i planeve të udhëtimit gjatë sezonit COVID-19 këtë vjeshtë dhe dimër.

Raporti zbuloi gjithashtu se normat e vaksinimit për injeksionet e përditësuara ishin në anën e poshtme.

Vetëm një në pesë individë të anketuar mori vaksinat e përditësuara të COVID-19 të prezantuara rreth dy muaj më parë, me 51 përqind të të anketuarve që thanë se ata "ndoshta" ose "padyshim" nuk do t'i bënin vaksinat.

Kur u pyetën pse njerëzit nuk ishin të prirur për marrjen e vaksinave të fundit, 52 përqind e individëve që ishin vaksinuar më parë thanë se nuk ishin të shqetësuar për infektimin.

"Përvojat nga dozat e mëparshme gjithashtu mund t'i pengojnë njerëzit të marrin vaksinën e re, me rreth një e katërta që thonë se efektet anësore të këqija nga një dozë e mëparshme e vaksinës COVID-19 janë një arsye pse ata nuk e kanë marrë vaksinën e re," thuhet në raport.

Arsyet e tjera të përmendura për mos marrjen e vaksinave përfshijnë të qenit "shumë i zënë" ose të mos kesh kohë të mjaftueshme, të presësh për ta marrë atë në një datë të mëvonshme, të mos kesh mundësi për të marrë një takim dhe rekomandimin e një mjeku për të mos marrë vaksinën.

Shqetësimet për sigurinë e vaksinës

Në vitin 2021, sondazhet e KFF-së zbuluan se shqetësimet për sigurinë e vaksinave ishin "arsyeja shtytëse" pse shumica e njerëzve nuk i morën goditjet gjatë hapjes fillestare të fushatës së vaksinimit.

"Edhe pse këto shqetësime u shpërndanë në pjesën më të madhe të publikut, një pjesë e vogël e publikut mbeti e palëkundur dhe nuk mori kurrë një vaksinë COVID-19," thuhej në raport.

“Megjithatë, përforcuesi i mëvonshëm nuk arriti kurrë të njëjtat nivele të marrjes siç shihet në prezantimin fillestar të vaksinës. Dhe ndërsa vendi hyn në vitin e katërt të shqetësimeve për COVID-19, duket se ky trend vazhdon.”

Amerikanët e moshës 65 vjeç e lart u zbulua se kishin një përqindje më të lartë të njerëzve që tashmë janë vaksinuar (34 përqind).

Në të kundërt, individët në grupmoshën 18-29 vjeç kishin përqindjen më të lartë të njerëzve që thanë se "ndoshta" ose "me siguri" nuk do të vaksinohen.

Emri:  id5522686-GettyImages-1234838695-600x399.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  58.2 KB
Një person merr një vaksinë për COVID-19 në Los Angeles, Kaliforni, më 23 gusht 2021. (Robyn Beck/AFP nëpërmjet Getty Images)

Për sa i përket racës, njerëzit e bardhë ishin më hezitues për t'u vaksinuar sesa hispanikët ose zezakët. Për sa i përket përkatësisë politike, republikanët ishin pjesa më e madhe e njerëzve që ishin kundër vaksinimit kundër COVID-19, të ndjekur nga të Pavarurit.

Ndërsa 66 përqind e republikanëve përmendën shqetësimet më të ulëta për infektimin si arsyen kryesore për shmangien e vaksinës së përditësuar, demokratët theksuan të qenit "shumë të zënë" ose mungesën e kohës së mjaftueshme si arsye kryesore.

Të dhënat nga Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tregojnë se normat e vaksinimit të vaksinës së përditësuar 2023-2024 COVID-19 kanë qenë shumë të ulëta. Që nga 17 nëntori, vetëm 5.4 për qind e fëmijëve dhe 14.8 për qind e të rriturve të moshës 18 vjeç e lart e kishin bërë atë.

CDC po rekomandon vaksinat e përditësuara të COVID-19 për fëmijët vetëm gjashtë muajsh, duke pretenduar se vaksinat do të "mbrojten kundër sëmundjeve të rënda nga COVID-19".
Agjencia rekomandon tre vaksina - Pfizer, Moderna dhe Novavax.

Si Pfizer ashtu edhe Moderna janë vaksina mRNA që funksionojnë duke u dhënë udhëzime qelizave për të prodhuar proteinën e majës që gjendet në sipërfaqen e virusit COVID-19. Kjo përfundimisht rezulton në trupin që të krijojë antitrupa për të luftuar infeksionet e ardhshme.

Novavax është një vaksinë e nënnjësive proteinike që përfshin vetëm pjesë të një virusi që mendohet se stimulon më së miri sistemin imunitar.

Vaksinimi dhe rreziqet

Ndërsa CDC po promovon vaksinimin midis amerikanëve, disa studime kanë ngritur shqetësime për sigurinë e këtyre vaksinave. Një studim i botuar në revistën MDPI më 17 gusht zbuloi se proteinat e majave janë "patogjene", pavarësisht nëse vijnë nga infeksioni ose si rezultat i vaksinimeve.

Mbajtësit e nanogrimcave lipidike për vaksinat mRNA dhe Novavax kanë "veti patologjike pro-inflamatore", shkruan autorët.

Emri:  id5499663-shutterstock_1928476523-600x400.jpg

Shikime: 28

Madhësia:  52.7 KB
Flakonet e vaksinës Pfizer-BioNTech për COVID-19 shihen në një fotografi të skedarit. (film korteksi/Shutterstock)

“Implikimet klinike që pasojnë janë se mjekët në të gjitha fushat e Mjekësisë duhet të jenë të vetëdijshëm për paraqitjet e ndryshme të mundshme të sëmundjes së lidhur me vaksinën COVID-19, si akute dhe kronike, si dhe përkeqësimin e kushteve para-ekzistuese,” thuhet në studim. .

"Ne gjithashtu mbrojmë pezullimin e vaksinave të bazuara në gjenet COVID-19 dhe matricave bartëse të nanogrimcave lipide, dhe vaksinave të tjera të bazuara në teknologjinë mRNA ose ADN-vektoriale virale."

Një studim i publikuar në ScienceDirect më 10 nëntor zbuloi se 64,6 përqind e individëve të vaksinuar kishin të paktën një sindromë vaksinimi pas COVID-19 (PCVS) në 12 muaj pas vaksinimit primar.
Mes individëve që morën vaksina përforcuese, mbi tetë nga dhjetë raportuan të paktën një PCVS, që është shumë më e lartë se pesë në dhjetë persona nga grupi i pavaksinuar që raportuan një sindromë të ngjashme.

Në një seancë dëgjimore të 13 nëntorit në Uashington të thirrur nga Rep. Marjorie Taylor Greene (R-Ga.), Dr. Robert Malone dëshmoi se fragmente të ADN-së janë zbuluar në vaksinën Pfizer.

Dr. Malone, i cili ndihmoi në shpikjen e teknologjisë mRNA, paralajmëroi se prania e një sekuence të ADN-së të quajtur SV40 në vaksinë është një "rrezik i provuar gjenotoksiciteti". Gjenotoksiciteti i referohet aftësisë së substancave të dëmshme për të dëmtuar informacionin gjenetik në qeliza.

Ndërkohë, një sondazh i fundit nga Rasmussen Reports zbuloi se 24 për qind e amerikanëve “besojnë se dikush që e njohin ka vdekur nga efektet anësore të vaksinës COVID-19”.

Sondazhi nuk gjeti asnjë ndryshim në përkatësinë politike në lidhje me pretendime të tilla. Ndërsa 25 përqind e votuesve republikanë pranuan se njihnin dikë që dyshohet se vdiq nga efektet anësore të vaksinës, ky numër ishte 24 përqind midis demokratëve dhe votuesve të palidhur.


Burimi: Epoch Times