Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    ChatGPT: Ikën Sam Altman nga drejtimi i OpenAI, shqiptarja Mira Murati merr drejtimin e kompanisë

    Sam Altman i OpenAI largohet si CEO sepse ‘bordi nuk ka më besim’ në aftësinë për të udhëhequr

    Nga Jonathan Vanian

    PIKAT KRYESORE

    - Bordi i drejtorëve të OpenAI tha të premten se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga Shefja e Teknologjisë Mira Murati.
    - “Bordi nuk ka më besim në aftësinë e tij për të vazhduar udhëheqjen e OpenAI,” tha firma.
    - Para se të drejtonte OpenAI, Altman ishte president i përshpejtuesit të startup-eve Y Combinator.


    Emri:  107335980-1700253756240-gettyimages-1730510608-AFP_33YK48G.jpg

Shikime: 113

Madhësia:  32.1 KB
    Sam Altman, Kryeshefi Ekzekutiv i OpenAI dhe Mira Murati, Shef i Teknologjisë i OpenAI, flasin gjatë Konferencës WSJ Tech Live të Wall Street Journal në Laguna Beach, Kaliforni më 17 tetor 2023.
    Patrick T. Fallon | Afp | Getty Images


    Bordi i drejtorëve të OpenAI tha të premten se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë Mira Murati.

    Kompania tha se kreu “një proces shqyrtimi konsultativ” dhe “arriti në përfundimin se ai nuk ishte vazhdimisht i sinqertë në komunikimet e tij me bordin, duke penguar aftësinë e tij për të ushtruar përgjegjësitë e tij”.

    “Bordi nuk ka më besim në aftësinë e tij për të vazhduar udhëheqjen e OpenAI,” thuhet në deklaratë.

    Bordi i OpenAI përfshin shkencëtarin kryesor Ilya Sutskever dhe drejtorë të pavarur si CEO i Quora Adam D’Angelo, sipërmarrësja e teknologjisë Tasha McCauley dhe Helen Toner e Qendrës Georgetown për Sigurinë dhe Teknologjinë në zhvillim. OpenAI thotë se bordi i 501(c)(3) të tij është “organi i përgjithshëm qeverisës për të gjitha aktivitetet e OpenAI”.

    Bordi tha gjithashtu se Greg Brockman, presidenti i OpenAI, “do të largohet si kryetar i bordit dhe do të mbetet në rolin e tij në kompani, duke i raportuar CEO”.

    OpenAI, i cili ka mbledhur miliarda dollarë nga Microsoft, u hodh në Internet në fund të vitit të kaluar pasi publikoi për publikun chatbotin e tij të AI ChatGPT. Shërbimi u bë viral duke i lejuar përdoruesit të konvertojnë tekstin e thjeshtë në bisedë krijuese dhe ka shtyrë kompanitë e mëdha të teknologjisë si Alphabet dhe Meta të rrisin investimet e tyre në AI gjeneruese.

    OpenAI u lançua si një model jofitimprurës në 2015 me mbështetjen e CEO të Tesla, Elon Musk , i cili thuhet se ka dhuruar 1 miliard dollarë për projektin. Para se të merrte detyrën si CEO, Altman ishte president i përshpejtuesit të startup-eve Y Combinator dhe fitoi rëndësi në Silicon Valley si një investitor i fazës së hershme. Më herët në karrierën e tij, ai themeloi kompaninë e rrjeteve sociale Loopt.

    Altman nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për më shumë informacion.

    — Lora Kolodny e CNBC kontribuoi në këtë raport

    Burimi: CNBC

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Për: ChatGPT: Ikën Sam Altman nga drejtimi i OpenAI, shqiptarja Mira Murati merr drejtimin e kompani

    Microsoft kufizoi shkurtimisht aksesin e punonjësve në ChatGPT të OpenAI, duke përmendur shqetësimet e sigurisë

    PUBLIKUAR E ENJTE, 9 NËNTOR 20236:20 PM ESTPËRDITËSUAR TË ENJTEN, 9 NËNTOR 20237:58 PM EST

    Nga Jordan Novet

    PIKAT KRYESORE

    - Për një kohë të shkurtër të enjten, punonjësit e Microsoft nuk u lejuan të përdornin ChatGPT të OpenAI, ka mësuar CNBC.
    - “Për shkak të shqetësimeve të sigurisë dhe të dhënave, një numër i mjeteve të AI nuk janë më të disponueshme për punonjësit për t’u përdorur,” tha Microsoft në një përditësim në një faqe interneti të brendshme.


    Emri:  107329681-1699299153477-gettyimages-1778706504-js1_7904_hptwzcb1.jpg

Shikime: 91

Madhësia:  22.2 KB
    CEO i Microsoft Satya Nadella flet gjatë ngjarjes OpenAI DevDay më 06 nëntor 2023 në San Francisko, Kaliforni. CEO i OpenAI, Sam Altman, mbajti fjalimin kryesor në konferencën e parë të Open AI DevDay.
    Justin Sullivan | Getty Images


    Microsoft ka investuar miliarda dollarë në OpenAI. Por për një kohë të shkurtër të enjten, punonjësit e kompanisë softuerike nuk u lejuan të përdorin produktin më të famshëm të startup-it, ChatGPT, ka mësuar CNBC.

    “Për shkak të shqetësimeve të sigurisë dhe të dhënave, një numër i mjeteve të AI nuk janë më të disponueshme për punonjësit për t’u përdorur,” tha Microsoft në një përditësim në një faqe interneti të brendshme. CNBC pa gjithashtu një pamje nga ekrani që tregonte se ChatGPT nuk mund të aksesohej në pajisjet e korporatës.

    Përfaqësuesit e Microsoft dhe OpenAI nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

    “Ndërsa është e vërtetë që Microsoft ka investuar në OpenAI dhe se ChatGPT ka masa mbrojtëse të integruara për të parandaluar përdorimin e pahijshëm, faqja e internetit është megjithatë një shërbim i jashtëm i palës së tretë,” tha Microsoft. “Kjo do të thotë që ju duhet të tregoni kujdes duke e përdorur atë për shkak të rreziqeve të privatësisë dhe sigurisë. Kjo vlen edhe për çdo shërbim tjetër të jashtëm të AI, si Midjourney ose Replika, gjithashtu.”

    Kompania fillimisht tha se po ndalonte ChatGPT dhe softuerin e dizajnit Canva, por më vonë hoqi një linjë në këshillim që përfshinte ato produkte. Pas publikimit fillestar të kësaj historie, Microsoft rivendosi aksesin në ChatGPT.

    Në një deklaratë për CNBC, Microsoft tha se bllokimi i përkohshëm i ChatGPT ishte një gabim që rezulton nga një test i sistemeve për modele të mëdha gjuhësore.

    “Ne po testonim sistemet e kontrollit të pikës fundore për LLM dhe pa dashje i ndezëm ato për të gjithë punonjësit,” tha një zëdhënës. “Ne e rivendosëm shërbimin menjëherë pasi identifikuam gabimin tonë. Siç kemi thënë më parë, ne inkurajojmë punonjësit dhe klientët të përdorin shërbime si Bing Chat Enterprise dhe ChatGPT Enterprise që vijnë me nivele më të larta të mbrojtjes së privatësisë dhe sigurisë.”

    Shumë kompani të mëdha kanë kufizuar përdorimin e ChatGPT, shpesh për të parandaluar ndarjen e të dhënave konfidenciale. Pasi është trajnuar për të dhëna të gjera në internet, ChatGPT kompozon përgjigje të ngjashme me njerëzit ndaj mesazheve të bisedës së njerëzve. Shërbimi ka mbi 100 milionë përdorues .

    Përditësimi i Microsoft rekomandon që njerëzit të përdorin mjetin e vetë kompanisë Bing Chat, i cili mbështetet në modelet e inteligjencës artificiale OpenAI. Të dy kompanitë janë të lidhura ngushtë. Microsoft ka qenë gjithashtu i zënë këtë vit duke sjellë përditësime për sistemin e tij operativ Windows dhe aplikacionet Office që përfitojnë nga shërbimet OpenAI, të cilat nga ana e tyre funksionojnë në infrastrukturën cloud të Microsoft Azure.

    Në fillim të kësaj jave, CEO Satya Nadella u shfaq në skenë së bashku me Sam Altman të OpenAI në konferencën e parë të zhvilluesve të startup-it.

    Altman shkroi në një postim në X të enjten vonë se, “thashethemet se ne po bllokojmë Microsoft 365 si hakmarrje janë plotësisht të pabaza”.

    Në janar, një inxhinier i rangut të lartë të Microsoft shkroi në një forum se punonjësit mund të përdornin ChatGPT, por këshilloi që të mos futnin informacione konfidenciale, raportoi Insider .

    Në fillim të kësaj jave, një grup hakerash i quajtur Anonymous Sudan tha se kishte shënjestruar ChatGPT në një sulm për shkak të “bashkëpunimit të OpenAI me shtetin okupues të Izraelit” dhe sepse Altman tha se ”është i gatshëm të investojë më shumë në Izrael”.


    Burimi: CNBC

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Për: ChatGPT: Ikën Sam Altman nga drejtimi i OpenAI, shqiptarja Mira Murati merr drejtimin e kompani

    Ish-anëtarja e bordit të OpenAI shpjegon pse CEO Sam Altman u shkarkua para se të ripunësohej

    Nga Hayden Field

    PIKAT KRYESORE
    - Ish-anëtarja e bordit të OpenAI, Helen Toner, e cila ndihmoi në rrëzimin e CEO Sam Altman në nëntor, theu heshtjen e saj në një paraqitje në podcast kur foli për ngjarjet brenda kompanisë që çuan në shkarkimin.
    - Një shembull që ajo dha: Kur OpenAI publikoi ChatGPT në nëntor 2022, bordi nuk u informua paraprakisht dhe e mori vesh në Twitter.
    - Altman u riemërua CEO më ​​pak se një javë pasi bordi e shkarkoi atë, por komentet e Toner japin një pasqyrë të vendimit të bordit për herë të parë.


    Emri:  107337921-1700665350774-gettyimages-1705021267-_jj23909_nndjqkyn.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  23.4 KB
    Helen Toner, drejtore e strategjisë dhe granteve kërkimore themelore në Qendrën për Sigurinë dhe Teknologjinë në zhvillim në Georgetown, flet në skenë gjatë Konferencës së Kodit të Vox Media 2023 në Dana Point, Kaliforni, 27 shtator 2023.
    Jerod Harris | Getty Images


    Ish-anëtarja e bordit të OpenAI, Helen Toner, e cila ndihmoi në rrëzimin e CEO Sam Altman në nëntor, theu heshtjen e saj kur foli në një podcast të lëshuar të martën për ngjarjet brenda kompanisë që çuan në shkarkimin e Altman.

    Një shembull që ajo dha: Kur OpenAI publikoi ChatGPT në nëntor 2022, bordi nuk u informua paraprakisht dhe e mori vesh në Twitter. Toner tha gjithashtu se Altman nuk i tha bordit se ai zotëronte fondin fillestar të OpenAI.

    Altman u riemërua CEO më ​​pak se një javë pasi u shkarkua, por komentet e Toner japin një pasqyrë të vendimit për herë të parë.

    “Bordi është një bord jofitimprurës që u krijua në mënyrë eksplicite me qëllim që të sigurohej që misioni i së mirës publike të kompanisë ishte primar, ishte i pari - mbi fitimet, interesat e investitorëve dhe gjëra të tjera,” tha Toner në ” TED AI Show. “podcast.

    “Por për vite me radhë, Sam e kishte bërë vërtet të vështirë për bordin që ta bënte atë punë duke fshehur informacionin, duke keqinterpretuar gjërat që po ndodhnin në kompani, në disa raste duke gënjyer plotësisht bordin,” tha ajo.

    Toner tha se Altman i dha bordit “informacion të pasaktë në lidhje me numrin e vogël të proceseve formale të sigurisë që kompania kishte në vend” në shumë raste.

    “Për çdo rast individual, Sam gjithmonë mund të dilte me një lloj shpjegimi të padëmshëm se pse nuk ishte një punë e madhe, ose keqinterpretuar, ose çfarëdo tjetër,” tha Toner. “Por efekti përfundimtar ishte se pas vitesh të tilla gjërash, të katër ne që e pushuam atë arritëm në përfundimin se thjesht nuk mund t’i besonim gjërat që Sam po na thoshte, dhe ky është thjesht një vend krejtësisht i papërshtatshëm për të qenë. si bord – veçanërisht një bord që supozohet të sigurojë mbikëqyrje të pavarur mbi kompaninë, jo vetëm duke ndihmuar CEO-n për të mbledhur më shumë para.”

    Toner shpjegoi se bordi kishte punuar për të përmirësuar çështjet. Ajo tha se, në tetor, një muaj para rrëzimit, bordi pati biseda me dy drejtues të cilët transmetuan përvojat me Altman që nuk ishin të kënaqur t’i ndanin më parë, duke përfshirë pamjet e ekranit dhe dokumentacionin e ndërveprimeve problematike dhe të pavërtetave.

    “Të dy papritmas filluan të na tregonin se si nuk mund t’i besonin atij, për atmosferën toksike që po krijonte”, tha Toner. “Ata përdorën shprehjen ‘abuzimi psikologjik’, duke na thënë se nuk mendonin se ai ishte personi i duhur për të udhëhequr kompaninë në AGI, duke na thënë se nuk kishin besim se ai mund ose do të ndryshonte.”

    Inteligjenca e përgjithshme artificiale, ose AGI, është një term i gjerë që i referohet një lloji të inteligjencës artificiale që tejkalon aftësitë njerëzore në detyra të ndryshme njohëse.

    Një zëdhënës i OpenAI nuk ishte menjëherë i disponueshëm për të komentuar.

    Në fillim të këtij muaji, OpenAI shpërndau ekipin e tij të fokusuar në rreziqet afatgjata të AI një vit pasi kompania njoftoi grupin. Lajmi erdhi disa ditë pasi të dy drejtuesit e ekipit, bashkëthemeluesi i OpenAI, Ilya Sutskever dhe Jan Leike, njoftuan largimet e tyre nga startup-i i mbështetur nga Microsoft . Leike, i cili që atëherë ka njoftuar se do t’i bashkohet konkurrentit të AI Anthropic , shkroi të premten se “kultura dhe proceset e sigurisë së OpenAI-t kanë zënë vendin e pasëm ndaj produkteve me shkëlqim”.

    Komentet e Tonerit dhe largimet e profilit të lartë pasojnë krizën e lidershipit të vitit të kaluar .

    Në nëntor, bordi i OpenAI rrëzoi Altman , duke thënë se kishte kryer “një proces shqyrtimi të diskutueshëm” dhe se Altman “nuk ishte vazhdimisht i sinqertë në komunikimet e tij me bordin, duke penguar aftësinë e tij për të ushtruar përgjegjësitë e tij”.

    “Bordi nuk ka më besim në aftësinë e tij për të vazhduar udhëheqjen e OpenAI,” tha ai.

    Wall Street Journal dhe media të tjera raportuan se ndërsa Sutskever e trajnoi fokusin e tij për të siguruar që inteligjenca artificiale nuk do të dëmtonte njerëzit, të tjerët, përfshirë Altman, ishin më të etur për të çuar përpara me ofrimin e teknologjisë së re.

    Largimi i Altman shkaktoi dorëheqje dhe kërcënime për dorëheqje, duke përfshirë një letër të hapur të nënshkruar nga pothuajse të gjithë punonjësit e OpenAI, dhe zhurmë nga investitorët, përfshirë Microsoft . Brenda një jave, Altman u kthye dhe anëtarët e bordit Toner dhe Tasha McCauley, të cilët kishin votuar për të rrëzuar Altman, ishin jashtë. Sutskever hoqi dorë nga vendi i tij në bord dhe qëndroi në staf derisa njoftoi largimin e tij më 14 maj. Adam D’Angelo, i cili gjithashtu kishte votuar për të rrëzuar Altman, mbetet në bord.

    Në mars, OpenAI njoftoi bordin e saj të ri , i cili përfshin Altman, dhe përfundimin e një hetimi të brendshëm nga firma ligjore WilmerHale mbi ngjarjet që çuan në rrëzimin e Altman.

    OpenAI nuk publikoi raportin e hetimit WilmerHale, por përmblodhi gjetjet e tij.

    “Rishikimi arriti në përfundimin se kishte një ndarje të konsiderueshme të besimit midis bordit të mëparshëm dhe Sam dhe Greg,” tha kryetari i bordit të OpenAI Bret Taylor në atë kohë, duke iu referuar presidentit dhe bashkëthemeluesit Greg Brockman. Rishikimi gjithashtu “përfundoi se bordi veproi me mirëbesim ... [dhe] nuk parashikoi disa nga paqëndrueshmëria që çoi më pas,” shtoi Taylor.


    Burimi: CNBC

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-02-2023, 06:55
  2. Itali: Shqiptarja ikën bashkë me djalin për t’u bashkuar me ISIS
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-01-2015, 13:16
  3. Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-09-2014, 12:11
  4. Gjeneralmajor Sylejman Selimi merr drejtimin e TMK-së
    Nga deqanas në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 20-03-2006, 00:04
  5. 50 cent merr vlerësime të mira për aktrimin
    Nga Flori në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-02-2006, 13:57

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •