Shpërthen vullkani më i madh në Evropë (FOTO, VIDEO)

Një 'alarm i kuq' i përkohshëm për fluturimet u dha pas aktivitetit në malin Etna në Itali

Emri:  655233dc85f5405ea140510c.jpg

Shikime: 76

Madhësia:  10.0 KB

Vullkani më i madh aktiv në Evropë, mali Etna, ka shpërthyer edhe një herë, duke lëshuar llavë më shumë se një kilometër në ajër mbi kraterin e tij juglindor, ka raportuar Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë i Italisë (INGV).

Shpërthimi në ishullin italian të Siçilisë, i cili është i pari në tre muaj, erdhi pas disa ditësh lëkundjesh vullkanike dhe emetimit të reve të mëdha të gazrave përvëlues.

Një shatërvan shkëmbi i shkrirë u pa duke u ngjitur në ajër ndërsa llava zbriste në shpatet e Etna-s. Retë e hirit që rezultuan u transportuan në qytetet bregdetare në veri të Katanias, duke mbushur qarqet e afërta dhe duke mbuluar makinat dhe ndërtesat, sipas Observatorit Etna.

Hiri vullkanik do të vendoset dhe do të sigurojë tokë pjellore për vreshtat dhe kopshtet përreth, një tjetër kujtesë e marrëdhënies që fermerët vendas ndajnë me malin në pragun e tyre.

Emri:  6552348985f540532f2839fe.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  27.3 KB
Tymi fryn nga vullkani Mt. Etna, siç shihet nga kisha Magazzeni pranë fshatit Sant'Alfio, në veri të Katanias, Siçili, Italia jugore, e diel, 12 nëntor 2023. © AP Photo / Salvatore Allegra

Mali Etna famëkeq i paparashikueshëm është vullkani më aktiv në Evropë dhe mesatarisht shpërtheu një herë në muaj midis 2021 dhe 2022.



INGV aktualisht ka ulur nivelin e alarmit në portokalli dhe vazhdon të monitorojë situatën. Operacionet në aeroportin e Katanias deri më tani nuk janë ndërprerë dhe nuk janë raportuar dëme.

Emri:  6552345420302770293740aa.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  17.6 KB
Një pamje e përgjithshme e llavës që shpërthen pas shpërthimit të vullkanit Etna fillon në mbrëmjen e hershme të 12 nëntorit dhe prodhon një re vullkanike në Catania, Itali më 12 nëntor 2023. © Salvatore Allegra / Anadolu nëpërmjet Getty Images


Ndërsa shpërthimi aktual nuk ka shkaktuar asnjë viktimë, nëntë turistë u vranë dhe një numër të tjerë u plagosën në shtator 1979 kur një shpërthim tronditi zonën Bocca Nuova të kraterit qendror të Etna, duke çuar në ndryshime në politikën e turizmit. Në vitin 1987, dy turistë humbën jetën nga një shpërthim në kraterin juglindor, skenë e aktivitetit aktual.


Burimi: RT