Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 69
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Agjensia serioze Reuters pr marrveshjen Itali-Shqiperi pr refugjatt afrikan

  Emri: Capture-27.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 33.9 KB

  Artikulli i plot nga Reuters-

  Italia do t ndrtoj n Shqipri qendra pritje pr emigrantt q prpiqen t dalin n breg, deklaroi sot kryeministrja Giorgia Meloni, e cila zbuloi nj skem t re n prpjekje pr t ulur shifrat q jan thuajse dyfishuar vitin e shkuar. Meloni tha se qendrat shqiptare fillimisht do t strehojn rreth 3000 persona kur t hapen n pranvern e vitit 2024. Ajo u shpreh se qeveria italiane m pas shpresonte t rriste kapacitetin pr t menaxhuar 36,000 emigrant n vit. M shum se 145,000 persona kan dal n brigjet italiane deri tani n vitin 2023, krahasuar me rreth 88,000 n t njjtn periudh n vitin 2022.

  Administrata e Melonit ka ashprsuar dnimet me burg pr kontrabandistt e qenieve njerzore dhe vendosi t rris numrin e qendrave t paraburgimit n t gjith vendin pr pritjen e emigrantve para riatdhesimit t tyre t mundshm. Partia e djatht e djatht e Melonit, Vllezrit e Italis, ka krkuar prej kohsh q objekte t tilla t ngrihen jasht Bashkimit Europian, duke propozuar Afrikn e Veriut, por asnj vend nga ai rajon nuk e kishte pranuar.

  Un e konsideroj kt si nj marrveshje t vrtet europiane dhe dua t them se tregon se sht e mundur t punohet s bashku pr menaxhimin e flukseve migratoree. Emigrantt do t qndrojn n kto qendra pr kohn e nevojshme pr t prpunuar shpejt krkesat pr azil dhe, nse sht e nevojshme, pr riatdhesim, tha Meloni gjat nj konference pr shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama. M tej udhheqsja italiane tha se t miturit, grat shtatzna dhe grupet e tjera q paraqesin rrezik shndetsor nuk do t drgoheshin n Shqipri.

  Jan zbuluar edhe disa detaje t tjera t projektit, prfshir kostot. Nj burim n zyrn e saj tha se qllimi i planit ishte t parandalonte largimet e emigrantve dhe trafikimin e qenieve njerzore dhe do t zbatohej vetm pr migrantt e shptuar n det nga roja bregdetare ose marina italiane, jo nga grupet e bamirsis. I njjti burim mohoi se Italia do ti paguante para Shqipris pr qendrat.

  Sakaq, Meloni tha se Italia do t ndrtoj nj struktur identifikimi t emigrantve n portin shqiptar t Shngjinit dhe nj qendr riatdhesimi n brendsi. T dy objektet do t funksionojn nn juridiksionin italian, tha ajo.

  Duke folur n italisht, kryeministri Rama tha se e ndien pr detyr t ndihmoj Romn fal marrdhnieve t veanta mes dy vendeve, q jan t lidhur edhe nga afrsia gjeografike dhe historia koloniale. T japsh dorn n kt rast do t thot t ndihmosh pr t menaxhuar nj situat q t gjith e shohin si t vshtir pr Italin, tha Rama.

  Vendet kryesore nga t cilat emigrantt kan mbrritur n Itali n vitin 2023 jan Guinea, Bregu i Fildisht dhe Tunizia, thon t dhnat zyrtare. Plani i Roms i bn jehon nj prpjekjeje t qeveris britanike pr t drguar mijra azilkrkues n Ruand. Ky plan sht bllokuar n gjykata q n nisje t tij.

  Kjo sht dika tejet represive ndaj shtetasve t huaj q kan nj status t kategoris m t ult pr lirin personale, sepse ata nuk jan shtetas t Bashkimit Europian, tha pr Reuters Maurizio Veglio, avokat dhe ekspert pr t drejtn e imigracionit.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Rama i bn qok Melonit/ Refugjatt e Italis kampe n Shngjin dhe Gjadr

  Emri: rama-meloni.jpg

Shikime: 139

Madhsia: 30.6 KB

  Kryeministri Rama ka vendosur ti bj nj qok homologes s tij italiane t ekstremit t djatht Georgia Meloni duke pranuar nj marveshje pr importimin e emigrantve. Duke e ditur se problemi m i madh i kryeministres kundr emigracionit sht mbrritja e refugjatve n vendin e saj, Rama ka marr prsipr ta bj kt n portin e Shngjinit dhe n ish aeroportin e Gjadrit.

  Pra nj pjes e atyre q ikin nga vendet e tyre me varka dhe mjete rrethanore pr ta prfunduar n Itali dhe kapen n det nga marian italiane, mund t ken si destinacion final Shqiprin. “Kt gj vendi yn mund t bj vetm pr Italin” tha Rama gjat nj konference shtypi duke ln t kuptohet se ky qe nj nder i adresuar dhe jo nj parim q mund t ndiqet me qeveri t tjera evropiane. Q kjo sht nj qoke e konfirmojn edhe mediat italiane. Il Fatto Quptidiano nnvizonte se kjo marveshje me Shqiprin bhet pasi Meloni dshtoi prej nj viti q Tuzizia t bhej nj vend prits.

  “Shqipria do t jap disa zona t territorit”, ku Italia do t mund t krijoj “dy struktura” pr menaxhimin e emigrantve t paligjshm: “ato fillimisht do t mund t strehojn deri n tre mij persona q do t qndrojn ktu pr kohn pr t. prpunoj krkesat pr azil dhe, ndoshta, pr qllime riatdhesimi”, tha Meloni e cila aspektin krejt te dyshimte t mrveshjes e cilsoi si nj “form inovative”.

  “Juridiksioni brenda ktyre qendrave do t jet italian. N portin e Shngjinit do t kujdesen procedurat e zbarkimit dhe identifikimit, ndrsa n nj zon tjetr m t brendshme do t ndrtohet nj struktur tjetr e bazuar n modelin Kampeve t refugjatve. Shqipria bashkpunon me forcat e saj policore me forcat e siguris dhe mbikqyrjen e jashtme t strukturave” vazhdoi kryeministrja italiane.

  Pravarsisht se dy kryeministrat nnshkruan nj marveshje para kamerave, ende nuk dihet se sa do t jet numi i refugjatve q do t pranoj Shqipria (Meloni tha fillimisht 3 mij) dhe cilat do t jen kushtet e ardhjes s tyre. N kt pik Meloni dhe Rama e lan publikun n errsir ndonse foln para kamerave shum gjra t prgjithshme.

  M shum se 145,000 emigrant kan hyr n Itali kt vit – 52,000 m tepr se e njjta periudh e 2021-shit.

  N prill, ministrat italian shpalln ngjendje t jashtzakonshme gjashtmujore n prgjigje t rritjes s numrit t emigrantve q kalojn Mesdheun nga Afrika e Veriut.


  Lapsi

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Shqipria si “modeli Ruanda”, Rama si Pol Kagame

  Emri: rama-meloni-pol-kagame.jpg

Shikime: 128

Madhsia: 30.0 KB

  Marveshja e nnshkruar nga dy kryeministrat, ai shiptar dhe ajo italiane, pr t pritur n Shngjin dhe n ish aeroportin e Gjadrit refugjatt q nuk do ti pranoj Italia, e zbret vendin ton n kategorin e nj republike bananesh. Pavarsisht se gjat konferencs s nnshkrimit t protokollit, Edi Rama foli pr borxhet q i kemi Italis dhe detyrimit q na lind nga aspirata pr t aderuar n BE, t gjitha kto jan argumenta t dobt pr t fshehur nj t vrtet t madhe. Po dhurohen territore shqiptare, pr nderet personale t nj kryeministri q nuk jep m llogari askund.

  Faktet e tregojn hapur se kjo sht nj “qok” pr Georgia Melonin. Shefja e ekzekutivit t gadishullit Apenin, q erdhi n pushtet me kartn anti emigracion, po dshtonte n sy t publikut t saj prball flukseve t pandalshme q zbarkonin n Lampeduza. Jo rrall her, vet Meloni sht shfaqur n media pr t dhn alarmin se valt emigrantve t ktij viti jan t pa prballueshme dhe se Italia sht e paaft ti pres ato.

  M pas ajo shtyu dhe shpresoi shum n nj marveshje mes BE dhe Tunizis, q do ti jepte ktij shteti t Afriks veriore, 127 milion euro n kmbim t frenimit valve me rfugjat. Kur edhe ky propozim nuk u pranua nga Tunizi, pozicioni i qeveris s ekstermit t djatht italian u prkeqsua. Meloni e vuri kt shtator theksin e fjalimit t saj n OKB, te lufta ndaj trafiqeve klandestine dhe mendohet se nga ky moment ka filluar t hedhi syt nga Shqipria.

  Kur shefja e qeveris italiane ishte ende n Kombet e Bashkuara, mediat e vendit t saj foln pr nj takim surpriz me presidentin ruandez, Pol Kagame. N loj kuptohet se ishte emigracioni dhe marveshja q Kagame kishte br n fillim me Boris Johnsonin dhe m pas me Riki Sunak. Ndonse ende e pa validuar nga drejtsia britanike, ajo synon t shpjer drejt Ruands emigrantt q krkojn t vendosen n ishull, pr t shqyrtuar paraprakisht aty krkesat e tyre pr azil.

  Ai q njihet si “modeli ruandez”, i pranuar nga diktatori i fisit tuci, Kagame, u mendua fillimisht nga Meloni t zbatohej n ndonj vend afrikan. Deri sa n loj do jet shfaqur Edi Rama, i cili pa pik turpi deklaronte dy vite me par se vendet e pasura nuk do ngrinin kurr ktu, kampe refugjatsh. Gazeta konservatore britanike Telegraph njoftonte se gjat samitit t Komunitetit Politik Evropian, n Granada, n 5 tetor, u zhvillua nj sesion i paparashikuar i kryesuar nga kryeministri britanik Shunak dhe Meloni. Aty merrte pjes dhe Edi Rama. Telegraf e quajti at si mbledhjen m t frytshme t samitit pasi aty i’u hap rrug modelit Ruanda. Pra Shqipria pranoi t sillet si nj vend i Afriks dhe kryeministri yn si Pol Kagame.

  Q ky ishte nj favor personal i njeriut q mbretron n Tiran, pr homologen e tij q nuk po i kthen dot n vepra mallkimet anti emigrant t kohs kur ishte n opozit, kjo sht nj gj q duket sheshit. Ndryshe nga rasti kur vendosi t merrte refugjatt afgan, as Rama vet nuk denjoi t lodhej me justifikime humanitare. Shprehjet ne “jemi vend refugjatsh”, na takon t jemi solidar”, isjin pa kuptim. Pasi kjo marveshje nuk ka n themel kto kritere.

  Atyre q vn jetn n rrezik, duke ikur nga luftrat, varfria apo diktaturat pr t mbrritur n Evrop, nuk i jepet nj mundsi. Ata do t prfundojn n portin e Shngjinit dhe n kampin e refugjatve n Gjadr, n pritje t miratimit t krkess pr azil n Itali. Dhe nse ajo i kthehet negative, ata do t jen t dnuar, sipas t gjitha gjasave, t mbeten prfundimisht n kt breg t Adriatikut, gj q as nuk e patn dshruar, e pr t ciln as nuk ia vlente t vinin n loj kokn.

  Pra n nj marveshje si kjo e sotmja, nuk ka as parime, as humanizm dhe aq m pak vendimmarrje demokratike. E vetmja vler e saj sht se na bn t kuptojm se n ’rang sht renditur ky vend, nn udhheqjen e Edi Rams.

  Lapsi

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  36 mij emigrant do t sillen n Shqipri, far parashikon marrveshja Rama-Meloni

  Emri: Screenshot-2023-11-06-171417.jpg

Shikime: 135

Madhsia: 28.8 KB

  Nj marrveshje historike, e arritur n parim q n 15 gusht kur kryeministrja italiane Giorgia Meloni erdhi me traget nga Puglia pr t pushuar me familjen e homologut shqiptar Edi Rama n Vlor, sht firmosur sot mes dy liderve n “Palazzo Chigi” t Roms.

  Porti i Shngjinit do t jet porta hyrse pr emigrantt e paligjshm q tentojn t hyjn n Europ prmes Italis, sipas protokollit pr menaxhimin e flukseve migratore.

  Prmbajtja e protokollit sht zbardhur nga TgCom, q raporton se Italia do t ndrtoj dy qendra t menaxhimit t emigrantve n Shqipri, t cilat, kur t jen plotsisht funksionale, do t jen n gjendje t menaxhojn nj “fluks vjetor prej 36 mij personash”.

  N t dy objektet nuk do t strehohen “t mitur, gra shtatzna dhe persona vulnerabl”, sic edhe sqaroi n konferencn e prbashkt pr mediat, kryeministrja Giorgia Meloni.

  “M shum se aperitiv, gjat takimit q dy lidert zhvilluan dhe q u cilsua si nj fest e thjesht”, shprehen burimet pr La Stampa, duke ju referuar marrveshjes s 15 gushtit, q u nnshkrua sot dhe q do t funksionoj duke nisur nga pranvera e vitit 2024.

  Si do t funksionojn dy qendrat?

  Memorandumi i mirkuptimit mes Shqipris dhe Italis pr menaxhimin e flukseve migratore nuk vlen pr emigrantt q mbrrijn n brigjet dhe territorin italian, por pr ata t shptuar n Mesdhe nga anijet italiane, si ato t Marins dhe Gdf, por jo ato t OJQ-ve.

  N portin e Shngjinit, Italia do t kujdeset pr procedurat e zbarkimit dhe identifikimit. Po aty autoritetet italiane do t krijojn nj qendr pritjeje dhe kontrolli t par, ndrsa n Gjadr do t krijohet nj struktur model CPR pr procedurat e mpasshme.

  “Ajo n port do t kujdeset pr procedurat e zbarkimit dhe identifikimit me nj aktivitet fillestar depistues, ndrsa qendra q do t ndrtohet n zonn m t brendshme do t jet nj struktur model CPR”, tha kryeministrja italiane.

  Kto struktura fillimisht do t mund t strehojn deri n 3 mij persona, q do t qndrojn aty gjat kohs s nevojshme pr t prfunduar procedurat pr shqyrtimin e krkesave pr azil, t shkurtuar deri n 28 dit nga ana e Italis.

  Objektivat e marrveshjes, si nnvizoi Meloni, jan “t goditet trafiku i qenieve njerzore, t parandalohen flukset e parregullta dhe t mirpriten vetm ata q kan vrtet t drejtn e mbrojtjes ndrkombtare”.


  Lapsi

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Qesharake/ Rama para dy vitesh: Asnjher kampe refugjatsh n Shqipri(VIDEO)

  Emri: Screenshot-2023-11-06-202424.jpg

Shikime: 129

Madhsia: 30.5 KB

  Q Edi Rama t gnjej apo t ndryshoj qndrim pr hir t interesave vetjake politike, kjo nuk sht aspak dika e re. N 10 vite n krye t qeveris e kemi par shum her t konsumoj gnjeshtra me z e figur.

  Nj gnjeshtr qesharake ka qen edhe prbetimi i tij dy vite m par se n Shqipri nuk do t ndrtohen kampe refugjatsh.

  Asokohe kishte pasur nj debat t nxitur nga mediat britanike pr shndrrimin e Shqipris n nj vend prits t klandestinve q mbrrinin n ishull. Pra, Shqipria prflitej se do t ishte nj lloj Ruande n Europ pr t strehuar prkohsisht ata q dyndeshin n Britanin e Madhe.

  Rama u tregua i prer gjat nj komunikimi me gazetart n nntor 2021 teksa iu tha. Shqipria nuk do t jet kurr nj vend ku vende shum t pasura do t krijojn kampe pr refugjatt e tyre. Asnjher!. Shihni videon m posht.

  Video

  Ndrkoh sot ai fluturoi me charter n Rom pr t finalizuar marrveshjen e mbajtur sekret e t negociuar me kryeministren italiane Giorgia Meloni gjat pushimeve t saj n viln qeveritare n Vlor. Prbetimi i Rams pr t mos lejuar kampe refugjatsh t vendeve t pasura n Shqipri ka rn.

  Ai sht kapur n nj tjetr gnjshtr q ska me far e mbulon sado t orvatet ti vesh ksaj marrveshje me Italin nuancat e nj borxhi apo solidariteti q ne duhet t tregojm me fqinjin ton. Gjithka ngjan t jet m shum nj qok apo pazar personal me kryeministren Meloni t ciln e portretizon shpesh si nj motr t re pr Shqiprin.

  N kulmin e krizs s emigrantve q zbarkojn n Itali, Rama i ka hedhur Melonit nj komerdare shptimi pr t lehtsuar disi krizn. Nuk dihet far ka marr n kmbim t ksaj, por nuk sht asnj udi q Shqipria t dal duarbosh, pa ndonj investim italian apo ndonj lehtsi domethnse n procesin e integrimit.

  Mund t jemi para nj tjetr rasti flagrant ku autokrati i Tirans thjesht ka br qokn e tij t radhs n kurriz t Shqipris, t ciln prej 10 vitesh e trajton si t ishte plaka e tij.

  LAPSI.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-11-2023 m 02:17

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Shqiptart as denjoi t'i pyeste, Rama kap far deshi, intervist si 'star' me Beruno Vespn: E kishim detyrim pr Italin t japim nj dor

  Ndrkoh q shqiptart nuk denjoi t'i pyeste fare pr marrveshjen pr emigrantt me Melonin, Edi Rama e ka kapur at q ka dashur, intervistn me Bruno Vespn.

  Qllimi i tij ai sht, t prdor pushtetin q i kan dhn, dhe u ka vjedhur, shqiptarve pr t shtitur si "star" n mediat ndrkombtare. Kt gj ka br edhe sonte ku ka dhn "shpjegime" pr italiant pr kt marrveshje n emisionin e moderatorit t njohur italian.

  INTERVISTA

  Emri: auto_bvbvbvbvbbv-1024x5771699305615.jpg

Shikime: 144

Madhsia: 37.4 KB

  Mirmbrma Edi Rama, Kryeministr i Shqipris, i cili sapo sht kthyer n Tiran nga Roma ku ka nnshkruar nj marrveshje, n nj far mnyre historike, me Giorgia Melonin, e cila parashikon ndihmn n dy porte shqiptare pr emigrantt q jan ndaluar qoft nga roja bregdetare apo nga marina usharake italiane. Kryeministr si lindi kjo marrveshje?

  Kryeministri Edi Rama: Faleminderit pr ftesn! sht prher nj knaqsi dhe nder t jem te ju. Kjo marrveshje vjen nga mirnjohja e thjesht q gjendet gjithmon brenda meje dhe brenda t gjithve ne shqiptarve kundrejt Italis dhe kur Italia na krkon t japim nj dor, edhe pse ne nuk mund t zgjidhim problemin e madh t emigrantve, jemi t nderuar t japim nj dor. Kaq.

  -Ather, menaxhimi i kampeve do t jet italian.

  Kryeministri Edi Rama: Bhet fjal pr nj qendr pritjeje dhe pr nj post ku do t procedohet me t gjitha verifikimet, me t gjitha regjistrimet. do gj sht br sipas kritereve t mirprcaktuara t Bashkimit Europian.

  -Gjat ktyre ditve edhe t mbijetuar t kampeve t shfarosjes naziste si Edith Bruck, madje dhe n Shqipri ka pasur persekutime ndaj hebrenjve q gjithmon kan qen t prirur pr pritjen e ktyre njerzve, sikur jan ngurtsuar sepse thon q ka mundsi q nga vendet myslimane t mbrrijn terrorist apo persona q jan kundr hebrenjve. Si e mendoni ju kt?

  Kryeministri Edi Rama: Po m bni nj pyetje me nj pesh t jashtzakonshme pr nj shtje, e cila pr fat t keq po bhet gjithnj e m e ndrlikuar dhe q sht pikrisht shtja se si t jemi Europa e vlerave dhe e t drejtave q jan shum t shtrenjta pr ne dhe n t njjtn koh t’ia dalim t shquajm midis atyre q vrtet largohen nga rreziku i vdekjes dhe atyre q prfitojn apo q bien pre e trafikantve e madje edhe rrjeteve q furnizojn kt lloj trafiku.

  Ka vende europiane, t cilat jan shprehimisht t mbyllura ndaj ides pr t pritur persona t besimeve t tjera fetare, t ngjyrave t tjera, por e kemi par q kur erdhi fjala pr refugjatt ukrainas, ishin shum t hapur pr t’i pritur, sepse pr mbi t gjitha, ishin t bardh dhe ishin t krishter. Ndrkoh q, ka realitete t tjera n vende europiane si Zvicra dhe jo vetm q kan qen gjithmon krah hapur pr t pritur t gjith pa asnj dallim, por q po kalojn nj moment shum t vshtir.

  Kryeministri Edi Rama: Mbrmje t kndshme! Faleminderit shum!


  Syri

 7. #7

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Tani mund ti ngrejn mimet hotelet dhe plazhet pa problem,qeveria per vitin qe vjen e ka te garantuar dyfishimin e numrit te turisteve.

  Me nji gur vrasim dy-tre zogj ; sigurojm shtimin e numrit te turistve,zevendesojm numrin e popullsise dhe te punetoreve qe na ikin,mungon vetem ti perdorim neper votime e mitingje dhe i zgjidhem hallet e shtetit te ri qe do ti ndryshojm emertimin.

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Agron Gjekmarkaj: Lezhjant t kthehen n Lezh e jo ta mbushim me afrikan!

  Emri: Capture-40.jpg

Shikime: 128

Madhsia: 41.9 KB

  Nga Agron Gjekmarkaj-

  Ne duhet t krijojm kushtet q lezhjant t kthehen t punojn e ndertojn jeten n qytetin dhe fshatrat e tyre dhe jo t’i zevendesojm ata me afrikan. Qeveria e Melonit sht n presion t madh nga opinioni publik pr menaxhimin e kesaj krize permanente. Qeveria e Edi Rames nuk duhet q kt kriz ta sjell n Shqiperi.

  Nj lajm i befasishem pushtoi dje hapsiren shqiptare. Ai i sjelljes s refugjatve afrikan nga Italia n Shqiperi. Ky “nder” do ti bhej Lezhes m konkretisht Shngjinit zones turistike kryesore t Veriut dhe Gjadrit. Lezha prej kohesh pret zgjerimin e rruges nga Miloti n Balldre, nga Lezha n Shengjin t cilat jan t pakalueshme duke e shnderruar stinen e veres n mundim t madh. Ky “nder” ju b Lezhes edhe me refugjatet afgan ndonse ketu ka nj ndryshim i madh. Ata iknin nga lufta dhe persekucioni e pranohej nga t gjith q kishim t bnim me pjesn m elitare t atij vendi fatkeq, pikerisht me ata q bashkpunuan me trupat perendimore. Ne vertet i jemi Italis shum mirnjohes per gjithka ka br pr Shqiperin. Secili prej nesh n keto 33 vjet ka perfituar dika prej saj n ekonomi, n shkollim, n shendetsi,n eksperienc , n mbeshtetje e shumka tjeter. Por ne nuk jemi nd gati pr t ndermarr hapa t till “mikpritjej” ndonse n Kanun e kemi “shtepia e shqiptarit e Zotit dhe e mikut”. Italia mezi po i menaxhon mes shum polemikash atje dhe kemi t drejt t dyshojm shum pr ktu. Afrikanet duan t emigrojn n Itali dhe n Europ ku ka nj debat t madh brnda shoqris dhe politikes per tejngopjen q ato po perjetojn. N Lampedusa dhe n zonat e tjera t Jugut t Italis ka rnie drastike t turizmit nga prania e refugjateve dhe shtimi i kriminalitetit. Qeveria e Melonit sht n presion t madh nga opinioni publik pr menaxhimin e kesaj krize permanente. Qeveria e Edi Rames nuk duhet q kt kriz ta sjell n Shqiperi. Sherbimet sekrete t Europes jan n gadishmeri pr prurjet terroriste q zbarkimet e veres po sjellin n brigjet e kontinentit. Q m par me ISIS e tani me HAMAS. Nse sillen e mbahen n geto ky shnderrohet n problem t madh human e imazhi. Nse sillen e lihen t lir sht nj problem i madh menaxhimi e mundesie kriminaliteti nderkoh q organet tona ligjzbatuese ln shum pr t deshiruar. N t dyja rastet ndrra pr turizem e nj vendi si Shengjini vritet. Ne duhet t krijojm kushtet q lezhjant t kthehen t punojn e ndertojn jeten n qytetin dhe fshatrat e tyre dhe jo ti zevendesojm ata me afrikan. Nse Kryeministri do ti sjell me patjeter kunder vullnetit t shqiptarve mos “t respektoj” gjithmon Lezhen por edhe zonen e tij elektorale. Edhe per shum vite Shqiperia ka nevoj t kthej shqiptaret n trojet e veta pastaj t bj “sadaka” me vndet e pasura e mike si Italia.

  Koha Jone

 9. #9
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Postime
  2,203

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shqiptart as denjoi t'i pyeste, Rama kap far deshi, intervist si 'star' me Beruno Vespn: E kishim detyrim pr Italin t japim nj dor

  Ndrkoh q shqiptart nuk denjoi t'i pyeste fare pr marrveshjen pr emigrantt me Melonin, Edi Rama e ka kapur at q ka dashur, intervistn me Bruno Vespn.

  Qllimi i tij ai sht, t prdor pushtetin q i kan dhn, dhe u ka vjedhur, shqiptarve pr t shtitur si "star" n mediat ndrkombtare. Kt gj ka br edhe sonte ku ka dhn "shpjegime" pr italiant pr kt marrveshje n emisionin e moderatorit t njohur italian.

  INTERVISTA

  Emri: auto_bvbvbvbvbbv-1024x5771699305615.jpg

Shikime: 144

Madhsia: 37.4 KB

  Mirmbrma Edi Rama, Kryeministr i Shqipris, i cili sapo sht kthyer n Tiran nga Roma ku ka nnshkruar nj marrveshje, n nj far mnyre historike, me Giorgia Melonin, e cila parashikon ndihmn n dy porte shqiptare pr emigrantt q jan ndaluar qoft nga roja bregdetare apo nga marina usharake italiane. Kryeministr si lindi kjo marrveshje?

  Kryeministri Edi Rama: Faleminderit pr ftesn! sht prher nj knaqsi dhe nder t jem te ju. Kjo marrveshje vjen nga mirnjohja e thjesht q gjendet gjithmon brenda meje dhe brenda t gjithve ne shqiptarve kundrejt Italis dhe kur Italia na krkon t japim nj dor, edhe pse ne nuk mund t zgjidhim problemin e madh t emigrantve, jemi t nderuar t japim nj dor. Kaq.

  -Ather, menaxhimi i kampeve do t jet italian.

  Kryeministri Edi Rama: Bhet fjal pr nj qendr pritjeje dhe pr nj post ku do t procedohet me t gjitha verifikimet, me t gjitha regjistrimet. do gj sht br sipas kritereve t mirprcaktuara t Bashkimit Europian.

  -Gjat ktyre ditve edhe t mbijetuar t kampeve t shfarosjes naziste si Edith Bruck, madje dhe n Shqipri ka pasur persekutime ndaj hebrenjve q gjithmon kan qen t prirur pr pritjen e ktyre njerzve, sikur jan ngurtsuar sepse thon q ka mundsi q nga vendet myslimane t mbrrijn terrorist apo persona q jan kundr hebrenjve. Si e mendoni ju kt?

  Kryeministri Edi Rama: Po m bni nj pyetje me nj pesh t jashtzakonshme pr nj shtje, e cila pr fat t keq po bhet gjithnj e m e ndrlikuar dhe q sht pikrisht shtja se si t jemi Europa e vlerave dhe e t drejtave q jan shum t shtrenjta pr ne dhe n t njjtn koh tia dalim t shquajm midis atyre q vrtet largohen nga rreziku i vdekjes dhe atyre q prfitojn apo q bien pre e trafikantve e madje edhe rrjeteve q furnizojn kt lloj trafiku.

  Ka vende europiane, t cilat jan shprehimisht t mbyllura ndaj ides pr t pritur persona t besimeve t tjera fetare, t ngjyrave t tjera, por e kemi par q kur erdhi fjala pr refugjatt ukrainas, ishin shum t hapur pr ti pritur, sepse pr mbi t gjitha, ishin t bardh dhe ishin t krishter. Ndrkoh q, ka realitete t tjera n vende europiane si Zvicra dhe jo vetm q kan qen gjithmon krah hapur pr t pritur t gjith pa asnj dallim, por q po kalojn nj moment shum t vshtir.

  Kryeministri Edi Rama: Mbrmje t kndshme! Faleminderit shum!


  Syri

  Shqiptaret jane popull i vdekur. Po te kishte popull atje, Rama do te ishte ne psikiatri, jo ne kryeministri. Shqiptaret e meritojne mllefin e psikopatit, perderisa vete e votojne cdo dy vjet.

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Protokolli me Italin parashikon ngritjen e ‘kampeve- burgje’ n Shqipri

  Kryeministri Edi Rama ka pranuar q t vendos n dispozicion t Italis qendra pr emigrantt t paktn pr nj periudh 5-vjeare, ku ata do t detyrohen q t qndrojn t mbyllur brenda tyre. Marrveshja kritikohet nga opozitat n Itali dhe Shqipri si dhe nga organizatat e t drejtave t njeriut.

  Nga Aleksandra Bogdani

  Emri: 20221208_145620_061222310-5_BCqvSHV.jpg

Shikime: 124

Madhsia: 32.3 KB
  Kryeministri Edi Rama dhe Kryeministrja e Italise, Georgia Meloni gjate ceremonise zyrtare te pritjes para Samitit BE-Ballkan Perendimor, organizuar ne Tirane, ne sheshin Italia. Kreret e Shteteve te BE jane mbledhur ne Tirane per disktuar mbi luften ne Ukraine, emigracionin ilegal dhe luften kunder terririzmit e krimit te organizuar. Kjo eshte hera e pare qe nje samit i kesaj rendesie organizohet ne nje shtet te Ballkanit.


  Kryeministri Edi Rama sht angazhuar q t vendos n dispozicion t qeveris italiane territorin e vet pr t ngritur kampe t ngjashme me burgjet si dhe t pres mijra emigrant nga vendet e treta pr t paktn nj periudh 5-vjeare, sipas protokollit t nnshkruar nga kryeministri Edi Rama dhe homologia e tij italiane, Giorgia Meloni.

  Protokolli i nnshkruar mes Rams dhe Melonit u publikua t martn n mbrmje nga Kshilli i Ministrave. Dokumenti sht kujdesur q t mos prmend termin kamp refugjatsh, duke e zvendsuar at me fjalt “struktura” apo “zona”, por bn t qart se emigrantt do t detyrohen t qndrojn t mbyllur brenda ktyre strukturave.

  Pala italiane sht prgjegjse pr menaxhimin brenda kampeve, bashk me kostot pr qndrimin apo trajtimin shndetsor t emigrantve. Autoritetet italiane jan gjithashtu prgjegjse q t mos lejojn daljen e emigrantve n pjesn tjetr t territorit t Shqipris, si gjat kohzgjatjes s procedurave administrative, ashtu edhe pas prfundimit t tyre.

  “N rast daljeje t paautorizuar t migrantve nga zonat, autoritetet shqiptare do t'i shoqrojn ata po pran ktyre strukturave,” shkruhet n dokument.

  Prve vendosjes n dispozicion t territorit, pala shqiptare angazhohet q t siguroj ruajtjen e rendit dhe t siguris publike n perimetrin e jashtm t zonave si dhe gjat transportit t emigrantve drejt tyre.

  “Palt bien dakord se numri i prgjithshm i migrantve t pranishm njkohsisht n territorin shqiptar, n zbatim t ktij protokolli nuk mund t jet m i lart se tre mij veta,” thuhet aty.

  Dokumenti i publikuar nga Kshilli i Ministrave nuk shpjegon se ku do t vendosen kampet, por sipas Agjencis italiane t Lajmeve, ANSA, njra prej tyre do t jen pran portit t Shngjinit dhe qendra e dyt n Gjadr. Shngjini pritet t shrbej si pika e par e pritjes dhe e skanimit t emigrantve, ndrsa n Gjadr do t ndiqen procedurat e tjera t aplikimit pr azil.

  Q prej ngjitjes n pushtet t qeveris s krahut t djatht t Melonit, reduktimi i emigrantve q hyjn ilegalisht n Itali ka qen nj prioritet kryesor i saj. Megjithat, nnshkrimi i marrveshjes me Ramn u prit si nj rrufe n qiell t hapur, si n Rom ashtu edhe n Tiran.

  Prfaqsues t opozits italiane e kritikuan marrveshjen si nj shkelje t hapur t ligjeve ndrkombtare dhe e krahasuan situatn q pritet t krijohet n Shqipri me kampin famkeq t Guantanamos.

  N Shqipri, prfaqsues t opozits kritikuan mungesn e transparencs dhe vendimarrjen personale t Rams.

  Amnesty Intenational, nj organizat ndrkombtare e t drejtave t njeriut, e quajti gjithashtu marrveshjen mes Rams dhe Melonit si “t paligjshme dhe joefikase”.

  “Personat e shptuar n det nga autoritetet italiane, prfshir ata q krkojn siguri n Evrop, jan nn juridiksionin italian dhe nuk mund t drgohen n nj vend tjetr prpara se t shqyrtohet krkesa e tyre pr azil dhe rrethanat individuale,” tha Elisa De Pieri, hulumtuese rajonale pr Amnesty International.

  Amnesty International thekson se marrveshja parashikon rikthimin me forc, nj praktik e ndaluar sipas ligjit ndrkombtar dhe evropian dhe pr t ciln Italia sht dnuar njher m par nga Gjykata Evropiane e t Drejtave t Njeriut n vitin 2012.

  BIRN

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Marrveshja Rama-Meloni kritikohet si e paligjshme, jofunksionale

  Pasi Bashkimi Evropian vuri n pikpyetje ligjshmrin e marrveshjes s Shqipris me qeverin e Italis pr nj qendr procesimi emigrantsh n Gjadr, prestigjiozja ndrkombtare Amnesty International e kritikoi at si “t paligjshme dhe jofunksionale” n nj nga kritikat m t ashpra q Edi Rama ka marr n karriern e tij politike.

  Nga Besar Likmeta

  Emri: Rama-Meloni-.jpg

Shikime: 127

Madhsia: 49.6 KB
  Kryeministrat Edi Rama dhe Giorgia Meloni gjat firmosjes s marrveshjes pr emigrantt. Foto: Screenshot nga videoja e shprndar nga kryeministria.

  Gjigandi ndrkombtar i t drejtave t njeriut, Amnesty International, kritikoi marrveshjen e kryeministrit Edi Rama me homologen e tij italiane Giorgia Meloni si “t paligjshme dhe jofunksionale”, nj nga kritikat m t ashpra n drejtim t shkeljes s t drejtave t njeriut ndaj Rams n t gjith karriern e tij politike.

  Amnesty, nj organizat e themeluar n vitin 1961, konsiderohet si nj nga m t mdhat dhe m t rndsishmet pr mbrojtjen e t drejtave t njeriut. Ajo njihet n Shqipri pr fushatn denoncuese ndaj regjimit komunist, prfshir ekzekutimet me vdekje si dhe denoncimin e shkeljeve t t drejtave t njeriut nga Shqipria postkomuniste nn drejtimin e ish-presidentit Sali Berisha.

  Ajo e kritikoi marrveshjen Rama-Meloni n mnyr t prer prmes publikimit t nj komenti t studiueses s saj rajonale Elisa De Pieri: “Njerzit e shptuar n det nga autoritetet italiane, prfshir ata q krkojn siguri n Evrop, jan nn juridiksionin Italian dhe nuk mund t drgohen n nj vend tjetr para se krkesa e tyre pr azil dhe rrethanat individuale t ekzaminohen,” deklaroi De Pieri n komentin e publikuar n faqen zyrtare t Amnesty n internet. “sht thjesht kshtu,” shtoi De Pieri.

  M hert t martn, zyrtart e Komisionit Evropian n Bruksel deklaruan se kan nevoj pr m shum detaje mbi marrveshjen, duke ln t kuptohet se nse nj emigrant kapet n ujrat territoriale t nj vendi antar, ather ai nuk mund t transferohet n nj vend jo-antar, gj q l t hapur pyetjen nse Italia ka t drejt t transferoj n Shqipri refugjatt e shptuar n ujrat ndrkombtare apo n ujrat e ndonj prej vendeve n Afrikn e Veriut nga ku ata zakonisht nisen.

  Amnesty vren se marrveshja, e cila synon t shqyrtoj krkesat pr azil ndrsa azilkrkuesi gjendet n territorin shqiptar, sht nj praktik e ndaluar sakaq sipas ligjit ndrkombtar dhe ligjit evropian dhe pr shkelje t ngjashme Italia sht dnuar sakaq nga Gjykata Evropiane e t drejtave t njeriut.

  “Marrveshja sht ilegale, nuk funksionon dhe duhet t anulohet,” deklaroi Amnesty.

  “Italia ka pretenduar se njerzit e ndaluar do t mbeten nn juridiksionin e Italis por realiteti sht q marrveshja do t prdoret pr t anashkaluar ligjin ndrkombtar dhe at evropian. Ajo do t ket pasoja katastrofale pr njerzit q krkojn azil, t cilt mund t bien pre e ndalimeve t gjata dhe dhunimeve t tjera jasht mbikqyrjes s autoriteteve t drejtsis s Italis,” thuhet n deklarat.

  Kryeministri i Shqipris Edi Rama dhe ajo e Italis Giorgia Meloni nnshkruan t hnn nj marrveshje, e cila u publikua nga media proqeveritare shqiptare n martn.

  Sipas dokumentit t publikuar, Shqipria i jep nj territor qeveris s Italis pr nj afat pesvjear, n t cilin do t mbahen deri n tre mij azilkrkues n pritje t vlersimit t meritave t krkess s tyre pr azil. Sipas marrveshjes, afati i qndrimit t tyre n Shqipri “nuk mund t jet m i gjat sesa periudha maksimale e lejuar nga legjislacioni prkats italian.” Afati n fjal sht 30 dit, por Italia sht e njohur pr zvarritje t procedurave shum prtej ktij afati.

  Sipas praktiks s zakonshme aktuale, azilkrkuesit pajisen me nj leje qndrimi t prkohshme ndrsa presin shqyrtimin e aplikimit t tyre por kjo pritet t mos ndodh ksaj here, pasi azilkrkuesit supozohet se do t mbahen n nj kamp t rrethuar n territorin e Republiks s Shqipris.

  BIRN

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Amnesty International: Marrveshja Rama-Meloni e paligjshme dhe e parealizueshme, shkel rregullat

  Emri: auto_auto_auto_edi_rama_giorgia_meloni_itali169934383116993637161699385787.jpg

Shikime: 129

Madhsia: 44.7 KB

  Amnesty International shprehet se marrveshja mes Edi Rams dhe kryeministres italiane, Giordia Meloni sht e paligjshme dhe e parealizueshme.

  Me nj reagim n faqen zyrtare t Amnesty International, thuhet se: Njerzit e shptuar n det nga autoritetet italiane, prfshir ata q krkojn strehim n Evrop, jan nn juridiksionin italian dhe nuk mund t transferohen n nj shtet tjetr prpara se t shqyrtohet krkesa e tyre pr azil dhe situata individuale.

  Reagimi i plot i Amnesty International:

  Duke komentuar deklaratn e dats 6 nntor n lidhje me marrveshjen e nnshkruar nga kryeministrat e Italis dhe Shqipris, n lidhje me ndrtimin e dy qendrave pr ndalimin e personave t shptuar n det nga anijet italiane, prfshir personat q krkojn siguri, Elisa de Pieri, studiuese e Amnesty International pr Evropn, tha:

  ‘Njerzit e shptuar n det nga autoritetet italiane, prfshir ata q krkojn strehim n Evrop, jan nn juridiksionin italian dhe nuk mund t transferohen n nj shtet tjetr prpara se t shqyrtohet krkesa e tyre pr azil dhe situata individuale. sht shum e thjesht. Kjo sht nj marrveshje pr shtyrjen, nj praktik e ndaluar nga standardet evropiane dhe ndrkombtare dhe pr t ciln Italia tashm sht dnuar nga Gjykata Evropiane e t Drejtave t Njeriut.

  Kjo marrveshje sht e paligjshme, e pafuqishme dhe duhet t anulohet.

  Italia pretendon se personat e drguar n Shqipri do t mbeten nn juridiksionin italian, por realiteti sht se marrveshja do t prdoret pr t anashkaluar rregullat italiane, evropiane dhe ndrkombtare me pasoja potencialisht shkatrruese pr njerzit q krkojn azil, t cilt mund t'i nnshtrohen ndalimit automatik dhe t zgjatur, dhe shkelje t tjera t t drejtave t njeriut, jasht kontrollit t autoriteteve gjyqsore italiane. Komisioni Evropian tashm e ka br t qart se rregullat evropiane t azilit nuk mund t zbatohen jasht Bashkimit Evropian.

  Edhe pse detajet e marrveshjes nuk dihen ende, tashm po shfaqen nj sr shqetsimesh. Amnesty International i bn thirrje qeveris italiane t respektoj detyrimet e saj sipas ligjit ndrkombtar n lidhje me moskthimin dhe garantimin e azilit dhe i bn thirrje Komisionit Evropian t siguroj q shtetet antare t mos shkelin t gjitha rregullat pr mbrojtjen ndrkombtare’.

  Duke iu referuar praktiks s drgimit t refugjatve ose azilkrkuesve n vendet e tyre, ose n t tjert, ku ata mund t vuajn nga keqtrajtimi.

  Mbrojtja kundr rikthimit sht nj e drejt themelore e refugjatve dhe azilkrkuesve.

  Mos-kthimi sht nj parim themelor i s drejts ndrkombtare pr refugjatt dhe, si pjes e s drejts ndrkombtare zakonore, sht i detyrueshm pr t gjitha shtetet. Parimi i mos-kthimit parashikohet edhe n legjislacionin evropian dhe n nenet 18 dhe 19 t Karts s t Drejtave Themelore t Bashkimit Evropian.

  N vitin 2018, Komisioni Evropian bri t qart se zbatimi ekstraterritorial i rregullave t Bashkimit Evropian aktualisht nuk sht i mundur.

  Italia tashm sht dnuar pr shkelje t parimit t moskthimit nga Gjykata Evropiane e t Drejtave t Njeriut n vitin 2012 n shtjen Hirsi Jamaa kundr t tjerve.

  Syri

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Marrveshja Itali-Shqipri pr emigrantt/ Opozita italiane: E paligjshme n nivel kombtar e ndrkombtar dhe joefektive

  Nj dokument prej 9 faqesh, gjithsej 14 nene, i cili do t qndroj n fuqi ‘pr 5 vjet’, i rinovueshm edhe pr 5 vite t tjera ‘nse njra nga palt nuk njofton brenda 6 muajve nga skadimi’ qllimin pr t mos e rinovuar.

  sht marrveshja Itali-Shqipri pr menaxhimin e emigrantve t nnshkruar dje (6 nntor 2023) nga kryeministrja Giorgia Meloni me kryeministrin shqiptar Edi Rama q ‘ANSA’ mund ta shikonte. Italia merr prsipr t kthej ‘zonat’ e dedikuara pr qendrat e emigrantve pas prfundimit t marrveshjes.

  N qendrat pr emigrantt t parashikuara nga marrveshja Itali-Shqipri, e drejta e mbrojtjes sigurohet duke lejuar akses t strukturave t avokatve dhe asistentve, organizatave ndrkombtare dhe agjencive t BE-s q ofrojn kshilla dhe asistenc aplikantve pr mbrojtje ndrkombtare, brenda kufijve t legjislacionit italian, europian dhe shqiptar. Kshtu shkruhet n marrveshje, ku parashikohet q emigrantt t mund t qndrojn jo m shum se periudha maksimale e lejuar nga legjislacioni aktual italian. Sipas marrveshjes, n prfundim t procedurave autoritetet e Roms do t sigurojn largimin me kosto n ngarkim t Italis.

  N qendrat e parashikuara nga marrveshja Itali-Shqipri, nuk mund t jen t pranishm m shum se 3000 emigrant n t njjtn koh. Si shkruhet n marrveshje, strukturat menaxhohen nga Italia sipas legjislacionit prkats italian dhe europian dhe do mosmarrveshje me emigrantt i nnshtrohet ekskluzivisht juridiksionit italian. Kur e drejta e qndrimit n struktura pushon ‘pr fardo arsye’, Italia menjher transferon emigrantt jasht territorit shqiptar. N rast lindjeje ose vdekjeje, specifikon marrveshja, emigrantt i nnshtrohen ligjit italian. N rast vdekjeje, Shqipria v n dispozicion t Italis morgun pr ta transferuar trupin brenda 15 ditve nga vdekja.

  Opozita shqiptare e qendrs s djatht sht kundr kryeministrit Edi Rama pr nnshkrimin e marrveshjes pr emigrantt, firmosur n Rom sbashku me kryeministren italiane Giorgia Meloni. Pavarsisht ‘mirnjohjes ndaj Italis, pr at q sht br n mbshtetjen ton gjat 33 viteve t fundit, ne ende nuk jemi gati pr t ndrmarr nj hap t till’, ka shkruar nnkryetari i Kuvendit, Agron Gjekmarkaj, deputet i Partis Demokratike (PD) n Facebook: ‘Qeveria Meloni sht nn presion t madh pr menaxhimin e krizs’ s emigrantve dhe ‘qeveria Rama nuk duhet ta transferoj kt kriz n Shqipri’.

  Nj struktur e emigrantve n portin e Shngjinit, paralajmron Gjekmarkaj, do t ‘zbehte gjithashtu ndrrn e ksaj zone t rndsishme bregdetare n veri t vendit pr t zhvilluar turizmin’. Kreu i Partis Demokratike, Lulzim Basha, drejtoi gishtin tek mungesa e transparencs nga ana e kryeministrit, i cili ‘nuk ka mandat t negocioj me asnj vend: Italia sht aleati dhe partneri yn, nj vend mik, por ktu bhet fjal pr interesa kombtare’, shtoi ai, duke akuzuar Ramn si prgjegjs pr ikjen e vet shqiptarve jasht vendit, ‘ndrsa ai vendos t sjell ktu emigrant t paligjshm. sht e papranueshme’.

  Rama ka nnshkruar marrveshjen ‘i shtyr vetm nga interesat e tij t errta’, ka denoncuar ish-kryeministri i qendrs s djatht Sali Berisha, ndrsa nga Partia e Liris (PL) e ish-presidentit t Republiks Ilir Meta kryeministri shqiptar akuzohet se ‘Po prdor vendin si t ishte pron e tij private. Nj tregtar i gatshm t bj biznes me interesat e Shqipris, n kmbim t mbshtetjeve t pandershme dhe trafikimit t interesave’, shkruan deputeti i PL, Petrit Vasili. Mediat shqiptare nnvizuan edhe polemikat politike q ka ngjallur marrveshja n Itali, duke kujtuar nga ana tjetr nj deklarat t Rams t nntorit 2021, ku premtoi se ‘Shqipria nuk do t jet kurr nj vend ku vendet e tjera m t pasura mund t ngren kampe pr refugjatt e tyre’.

  Marrveshja me Shqiprin pr emigrantt e shpallur dje mund t bhet ‘model bashkpunimi mes vendeve t BE-s dhe vendeve jo-BE pr menaxhimin e flukseve migratore’, ka deklaruar kryeministrja Giorgia Meloni sot n nj intervist pr ‘Il Messaggero’.

  sht nj marrveshje ‘e cila forcon partneritetin strategjik midis Italis dhe Shqipris dhe n thelb ka tre objektiva: t luftoj trafikimin e qenieve njerzore, t parandaloj flukset e parregullta migratore dhe t mirpres n Europ vetm ata q kan vrtet t drejtn e mbrojtjes ndrkombtare’, ka shtuar Meloni.
  Pr drejtuesen e t majts italiane (PD) Elly Schlein marrveshja ‘duket se sht n kundrshtim t hapur me rregullat e s drejts ndrkombtare dhe t s drejts europiane’. Schlein sht shprehur se kjo marrveshje duhet par mir dhe me shum kujdes. ‘Giorgia Meloni’, shtoi Schlein, ‘ duhet m tepr t bind aleatt e saj nacionalist europian q t ndajn prgjegjsit n pritjen e emigrantve dhe t mos e ln Italin vetm’.

  Marrveshja me Shqiprin sht ‘e paligjshme n nivel kombtar e ndrkombtar dhe joefektive’ pr emigracionin e paligjshm, ‘e parndsishme pr pritjen e emigrantve: ndryshimi i vetm sht se do t kushtoj shum m tepr para’. Kshtu ka deklaruar ish-zvendsministri i Brendshm i Partis Demokratike, partis m t madhe t s majts italiane, Matteo Mauri duke nnvizuar se ‘s pari qeveria duhet ta bj publik tekstin nse ekziston’ dhe se ‘ato rregulla duhet t kalojn n parlamentin italian’, sepse ‘nuk sht absolutisht e vrtet’ se mjaftojn dy traktate ndrkombtare bashkpunimi t nnshkruara edhe n t shkuarn me Tirann.

  Syri

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Ben Andoni: Firmosja e marrveshjes me Italin n ‘terr’ do t thot se kjo qeveri nuk u prket m shqiptarve

  Analisti, Ben Andoni ishte i ftuar n emisionin "Ora e Betit" ku u diskutua pr marrveshjen e emigrantve mes Italis dhe Shqipris. Andoni u shpreh se pr kt marrveshje ka qen n terr i gjith publiku dhe se kjo qeverisje nuk i takon m shqiptarve.

  "Gjja q m bn prshtypje jan tre koncepte prsa i prket marrveshjes. E para sht negocimi, q ne kemi qen n terr i gjith publiku. M vjen keq q nuk e din ligjvnsit shqiptar.

  E dyta sht miratimit, kjo firma q ne t gjith kujtonim se zoti Rama po bnt nj takim formal. E treta sht pjesa q do jet shum e vshtir dhe kjo i takon m shum opozits n kt rast q un besoj se nse do kishte zra m t qet nga pozita duhet t prgjigjeshin si duhet.

  Brenda ktyre tre koncepteve shikoj q qeverisja n vendin ton nuk thuhet m q fut uj por sht nj qeverisje q nuk iu takon m shqiptarve", tha ndr t tjera Andoni.

  Syri

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  'Die Presse': BE rrzon planin e Italis pr refugjatt n Shqipri, e cilson t paligjshm

  Emri: auto_lamp1699382080.jpg

Shikime: 122

Madhsia: 51.6 KB

  Gazeta e njohur austriake, ‘Die Presse’, raporton se Brukseli ka rrzuar planet e Italis dhe Austris pr azilantt.

  Njsoj si Italia, e cila planifikon t ngrej dy qendra refugjatsh n Shqipri, edhe Austria ka nj projekt t ngjashm.

  Por gazeta shkruan se Brukseli i ka penguar kto plane, duke thn se jan t paligjshme.

  “Komisioni i BE-s u thot jo procedurave t jashtme t azilit te vendet e treta. Planet si ato q Austria po ndjek n Afrik apo Italia n Shqipri, jan t paligjshme,” shkruan gazeta.

  “Vetm javn e kaluar, ministri i Brendshm austriak, Gerhard Karner ra dakord me homologen e tij britanike, Stella Brverman pr t punuar ngusht s bashku pr shtjet e azilit.

  Londra po prpiqet t gjej mbshtetje nga ish-partnert e BE-s pr iden e qendrave t jashtme t azilit n Ruand dhe deri tani ka mundur t fitoj mbshtetjen e kryeministres s Danimarks, Mette Frederikson.

  Kryetarja e qeveris italiane, Giorgia Meloni krkon gjithashtu t vendos dy qendra t tilla azili n Shqipri pr t ridrejtuar fluksin e emigrantve.

  Por Komisioni i BE-s po i minon kto plane. Brukseli thot se zhvendosja e procedurave t azilit n vendet e treta sht e paligjshme. Sipas ligjit aktual t azilit, aplikimet pr azil mund t bhen vetm n territorin e nj shteti antar dhe jo jasht, tha nj zdhns i Komisionit t BE-s,” shkruan gazeta.

  Syri
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 08-11-2023 m 01:23

 16. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Kryeplaku (09-11-2023)

 17. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Marrveshja pr t qen hale e Italis

  Nga Andi Bejtja

  Marrveshja e djeshme Meloni - Rama nuk sht as m pak e as m shum, po zhvendosje e hales italiane (n kuptimin m pexhorativ) n territorin shqiptar.

  Deri tani dim q haleja do t mbaj flamurin italian; kapanonet do t’i ndrtoj Italia; dim q do ket vetm burra q do t bjn shurrn n kmb, t ndar nga grat dhe fmijt m keq se n vitet e Holokaustit ashtu sikurse ka rrezik q sapunrat, letrat dhe ujin ta paguajm vet.

  Ngado q ta shikosh kt marrveshje, sht e cenueshme.

  Si veprimtar i t drejtave t njeriut sht jo vetm e paligjshme, por dhe kriminale t'i ndash burrat nga grat dhe fmijt n kt mnyr.

  Si ekspert i s drejts ndrkombtare, kjo marrveshje sht n kundrshtim me Kartn Europiane t t Drejtave t Njeriut dhe me Konventn e Kombeve t Bashkuara pr Refugjatt.

  Pr institucionet shqiptare, q nga parlamenti e deri tek Presidenti, sht prdhunim i pastr i do neni t Kushtetuts, shiko nenet 121, 122, 123.

  Pr disa jurist, dhnia madje e ekstra-territorialitetit mund t shkoj deri n tradhti kombtare, q mund t dnohet dhe me burg.

  Pr nj ekspert t siguris kjo sht nj min me sahat q nuk cenon thjesht turizmin te Mrrizi i Zanave. Ndaj, automatikisht bie dhe teoria "Zero probleme me fqinjt" - sidomos pr Greqin si vend kufitar i BE-s.

  Ndrkoh, fatkeqsisht, termometri i opozits nuk sht i njjt me temperaturn e popullit q n rrjete sociale kt dyndje refugjatsh e quan ngjarje m t rnd se armt kimike, q n fund t fundit ishte nj proces teknologjik. 35.5 shnon termometri edhe i s ashtquajturs “opozit e re”, si Arlind Qorri apo dhe Endri Shabani q mendon se Shqipria shpton po la Ylli Rakipi, punn.

  Ndaj, n kt situat nuk ka pik rndsie pse po e bn Rama kt, far do t mbuloj apo far t zbuloj! Pr ty si shqiptar ka vetm nj pyetje q do urgjent prgjigje: A do pranosh t jesh hale e Italis dhe ndoshta nesr, dhe m keq?!


  Syri

 18. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Marrveshja Shqipri-Itali, reagon UNHCR: Nuk jemi t prfshir e as t informuar

  Emri: edgb.jpg

Shikime: 120

Madhsia: 21.7 KB

  Agjencia e Kombeve t Bashkuara pr Refugjatt ka reaguar n lidhje me marrveshjen Shqipri-Itali, t nnshkruar nj dit m par nga kreu i qeveris Edi Rama dhe homologia e tij italiane Georgia Meloni.

  N nj njoftim zyrtar UNHCR, thot se nuk sht pal dhe as e informuar pr kt marrveshje.

  UNHCR njofton se po krkon t diskutoj m tej detajet me qeverin italiane dhe at shqiptare pr t kuptuar m mir implikimet pr refugjatt dhe njerzit e tjer q kan nevoj pr mbrojtje ndrkombtare.

  REAGIMI I PLOT:

  UNHCR, Agjencia e Kombeve t Bashkuara pr Refugjatt, nuk sht pal apo e prfshir n marrveshjen Itali-Shqipri, e cila u njoftua t hnn. UNHCR-ja nuk ishte informuar apo konsultuar pr prmbajtjen e marrveshjes apo detajet e saj. Aktualisht po krkojm informacione t mtejshme nga autoritetet prkatse.
  Qndrimi i kahershm i UNHCR-sLidhja sht e jashtmesht se kthimet ose transferimet n vende t treta t sigurta mund t konsiderohen t prshtatshme vetm nse prmbushen disa standarde – n veanti, q ato vende t respektojn plotsisht t drejtat q rrjedhin nga Konventa e Refugjatve dhe detyrimet e t drejtave t njeriut, dhe nse marrveshja ndihmon n ndarjen e prgjegjsis pr refugjatt n mnyr t barabart midis kombeve, n vend q ta zhvendosin at.

  Sipas ligjit ndrkombtar pr refugjatt, prgjegjsia kryesore pr vlersimin e krkesave pr azil dhe dhnien e mbrojtjes ndrkombtare i takon shtetit n t cilin nj azilkrkues arrin, qoft n kufijt toksor apo n det, dhe e krkon at mbrojtje. Ky detyrim mbetet i pandryshuar nga transferimi i azilkrkuesve apo prpunimi jashtterritorial. Ndrsa marrveshjet e transferimit ligjor pr bashkpunimin pr azilin mund t bhen ndrmjet shteteve, masa t tilla duhet t sigurojn dhe prmirsojn mbrojtjen e refugjatve.

  UNHCR vazhdimisht ka br thirrje pr veprim pr t trajtuar situatn e dshpruar n Mesdhe dhe pr t garantuar solidaritet, veanrisht me shtetet m t prekura. UNHCR njeh sfidat e paraqitura nga rritja e lvizjeve t prziera dhe sht e gatshme t punoj me shtetet pr masa t ligjshme pr t’iu prgjigjur n mnyr m efektive ardhjeve, bazuar n ndarjen e prgjegjsive dhe n prputhje me standardet ndrkombtare, n frymn e bashkpunimit ndrkombtar, me masa mbrojtse dhe garanci adekuate. pr t garantuar respektimin e t drejtave.

  UNHCR po krkon t diskutoj m tej detajet me qeverin italiane dhe at shqiptare pr t kuptuar m mir implikimet pr refugjatt dhe njerzit e tjer q kan nevoj pr mbrojtje ndrkombtare.

  Euronews

 19. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Kush don me i pru skllavt fatkeq t bots nen adrn e Shninit?

  Nga Nesti Zefi

  Kush don me i pru skllavt fatkeq t bots nen adrn e Shninit?

  Marrveshja e djeshme n Rom ndrmjet Giorgia Meloni-it e Edi Rams, ndryshe prej komenteve me tifozllk me kriteret e rreshtimit politik militantesk, asht nji strategji e elitave globale masone, in primis fondacioni kriminal e diabolik i Soros-it. Ktu nuk ka asgja komplotiste dhe asht nen dritn e diellit do gja. Thjesht pr kujtes, po jap nji fakt domethans t para disa muejsh, mbasi n shqiptart e sidomos mediat t cilat n shumic financohen prej aseteve kriminale me bekimin e ktyne OJQ po aq kriminale, jan n vshtirsi me pa prtej hunds t tyne e kopjonit q u japin padront e vet. Pra, nuk po japin shpjegime afr t vrtets mbi rastin n fjal; prkundrazi disa media e persona afr tyne publik, po mundohen me heq apo ba krahasime t sforcueme me historin e emigracionin shqiptar dhe pritjen ton n Itali, tue shantazhue qytetart e prgjegjshm q nuk duen nji kamp skllavnie n vendin ton.

  Fakti q due me zbulue asht domethnia e vizits t Bill Klintonit n Tiran me Aleksandr Soros dhe fill mbas asaj takimi i tyne gjys i msheht me Papa Franceskun, fokusi i t cilit ishte problemi I zbarkimeve t refugjatve n Lampedusa dhe tensionet sociale me qytetart italian, t cilt kishin votue nji qeveri me agjend elektorale kundra imigracionit masiv dhe t paligjshm.

  Dihet tashma botnisht q lobet masonike me n krye Soros, po bajn mos me shkul prej vendlindjes t tyne masa amorfe njerzish pr me i prdor si skllevr shantazhues e rezerv krahut t puns n Europ me qllimin final t rrnjosjes prfundimtare t lirive, demokracis, shtetit t s drejts, pra, t qytetnimit t kshten. Instrumentalizimi i Papa Franceskut dhe nji pjes t mir t Kishs Katolike asht fitorja provizore ma spektakolare e ktyne grupeve masone bashk me industrin kriminale q lviz n mrapavij. Zgjedhja e Shqipnis, ose ma mir e Shninit dhe Giadrit, pr shkak edhe t gjeografis fetare, mund t jet nji sugjerim i ambienteve t Kishs pr me i angazhue vet ata n nji model bamirsie pa vrtetsi me karakter filantropik, tipike e organizatave jo qeveritare masonike antiqytetare. Papa Benedikti I 16 thoshte me vizion profetik q para t drejts me emigrue, ekziston e drejta me ndej n vendin tand, ndrsa Papa aktual, pr shkak t nji plazmimit ideologjik n kulturn e tij dhe lexim t gabuem t situats, bahet pa dashje aleat i multinacionales kriminale t skllavnis.

  Emergjencat artificiale, lufta periodike n do cep t globit, katalizimi i islamit radikal n kt ndrmarrje diabolike skllavnie pr me destabilizue Europn, jan pjes e mirmendueme e skenarit luciferrin t elits e deep state global. Meloni e Rama si buratin apo vegla qorre ordinere e ksaj elit kriminale, thjesht po i japin zbatim nji urdhni t qarte e t padiskutueshm. Tashma, politika me kto njerz t pilotuem ka mbarue, nji pjes e Kishs me interferime e flirtime n vneshtn e kjoftlargut po ashtu dhe ka ardh bash koha q populli t marr n dor fatin e vet. Akti i par duhet t jet dezertimi n emn t koshiencs t organeve tona shtetnore pr mos zbatim t marrveshjes t paligjshme dhe reagimi kapilar i qytetarve ton n nji front unik pr pshtimin kombtar. Ne, nuk mund te bahena aleat t shkllavnis, aq ma tepr ne shqiptart vazhdojm ta jetojm ende kt plag t rand. Mos t hupim koh t art tue u ngatrrue ndr vedi me sebepe banale t induktueme prej helmit masonik, por secili simbas mundsive t veta njerzore, kulturore, intelektuale e fetare, t vehena n lvizje me shmang rrezikun e prdhunimit t territorit e dinjitetit ton dhe atyne t skllevnve t shkret modern q duen me na imponue.

  Koha Jone

 20. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  Kampi i refugjatve n Shqipri, PS pr marrveshjen me Italin: Do t kaloj n Parlament

  Emri: Kuvend-1.jpg

Shikime: 111

Madhsia: 28.8 KB

  Nnshkrimi i protokollit t bashkpunimit ndrmjet Shqipris dhe Italis n strehimin e emigrantve t paligjshm n Shngjin solli reagime t shumta n opinion.

  Marrveshja sht komentuar pr her t par edhe nga Partia Socialiste. I pyetur nga mediat, kryetari i Komisionit t Siguris, Nasip Nao thot se ajo do t kaloj n parlament dhe pr diskutim n komisionet parlamentare.

  Qeveria u prgjigj duke publikuar disa t dhna n rrjetet sociale nprmjet Agjencis pr Media dhe Informim. Aty nnvizohet se shteti italian do t marr n prdorim siprfaqe t territorit shqiptar pr t ndrtuar me shpenzimet e saj strukturat pritse.

  Partia Demokratike e Bashs, ka br me dije se do t drgoj n Gjykatn Kushtetuese marrveshjen. N dokumentin e firmosur nga deputeti Kreshnik ollaku, thuhet se do t’i drejtohen Gjykats Kushtetuese pr t vlersuar prputhshmrin me ligjet e Kushtetutn e vendit, nisur nga faktin q kjo marrveshje ka nj ndikim t gjer social.

  Koha Jone

 21. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Albanistan: Edi Rama i dhuron portin e Shngjinit Italis pr t strehuar refugjatt afrikan

  “Zri i Ameriks”: Marrveshja pr migrantt mes Tirans dhe Roms ngjall polemika

  Emri: Capture-41.jpg

Shikime: 122

Madhsia: 22.2 KB

  -Zri i Ameriks-

  N Shqipri opozita ka kritikuar marrveshjen e firmosur dje n Rom mes kryeministres italiane Giorgia Meloni dhe kryeministrit shqiptar Edi Rama, e cila parashikon ngritjen n territorin e Shqipris t dy qendrave pr pritjen e migrantve, duke ngritur dyshime pr mungesn e trnsparencs rreth saj. Komiteti shqiptar i Helsinkit i tha Zrit t Ameriks se nj akt i br fakt i kryer, pa konsultime paraprake, ngre pikpyetje. Komisioni europian po ashtu deklaroi sot se ka krkuar infomacione t detajuara nga Italia duke qen se bhet fjal pr nj marrveshje q ndodh pr her t par mes nj vendi antar dhe nj shteti jo antar.

  Marrveshja me Italin parashikon q pala shqiptare t ofroj vetm pjes t territorit t saj ku do t ngrihen dy qendra me nj kapacitet maksimal prej 3 mij vendesh, pr migrantt e nisur nga veriu i Afriks, t cilt shptohen n det nga anijet ushtaraka italiane apo ato t Guardia di Finanza-s. do shpenzim mbulohet nga pala italiane, ndrkoh q policia shqiptare merr prsipr t garantoj sigurin n perimetrin e jashtm t dy qendrave, nj n Shngjin e tjetra n Gjadr.

  Pr kryetarin e Partis Demokratike, Lulzim Basha, sht e papranueshme q ndrsa shqiptart po largohen nga keqqeverisja sipas tij, hapen kufinjt pr emigrantt e paligjshm. “Detyra e par sht t vij t bj transparencn se kush i ka dhn mandat t negocioj, me cilindo vend. Italia sht nj vend mik, aleat, partner, padiskutim, por kto jan interesa kombtare, s’mundesh nga njra an t przsh shqiptart, nga ana tjetr t hapsh kufirin pr emigrant t paligjshm. Mbi far baze? Me far kushtesh?” u shpreh zoti Basha.

  Pasdite, Partia Demokratike, bri t ditur se deputeti i saj Kreshnik ollaku ka krkuar interpelanc me kryeministrin “pr t br transparenc, prpara qytetarve shqiptar t arsyeve q kan uar Kryeministrin e Shqipris n kt vetofrim, pa asnj kosultim publik, kur vendet europiane e kan refuzuar at, pavarsisht kapaciteteve pr t menaxhuar kt fluks emigrantsh”.

  Ish kryeministri Sali Berisha tha se zoti Rama sipas tij “nuk ka autoritetin moral e as ligjor” pr t nnshkruar nj marrveshje t till, duke kujtuar se mes Italis dhe SHqipris ekziston nj akt i prbashkt i firmosur shum vite m par: “Ne, njohim marrveshjen q kemi firmosur me Italin pr t rikthyer n Shqipri ata emigrant t huaj q mund t kalojn nga Shqipria n Itali. Prndryshe u them miqve t mi italian mos harroni se sipas statistikave t Eurostat, nga viti 2014 deri n vitin 2021, jan larguar m shum se 100 mij shqiptar do vit pr n Itali, Greqi dhe n hapsirn e Shengenit”.

  Kryeministri Rama deklaroi dje se Shqipria sht borxhlije ndaj Italis, dhe se pr kt arsye, nj marrveshje t till nuk do e kishte firmosur me asnj shtet tjetr. Por nnkryetari demokrat i Parlamentit Agron Gjekmarkaj, u shpreh sot prmes nj statusi n Facebook se pavarsisht mirnjohjes ndaj Italis, Shqipria sipas tij nuk sht gati “ende gati pr t ndermarr hapa t till “mikpritjej” , duke vn n pah krizn e migrantve t ciln “Italia mezi po e menaxhon mes shum polemikash atje dhe kemi t drejt t dyshojm shum pr ktu”.

  Komiteti shqiptar i Helsinkit i tha Zrit t Ameriks se “pikpyetja q lind n kushtet kur kjo marrveshje duket se bhet faktike, pa asnj proces konsultues gjithprfshirs, sht se si do t mund Shqipria t ndihmoj fqinjt pa dhn rezultate t qndrueshme e t qensishme lidhur me kt fenomen q ka prekur at vet, si nj vend transit”, u shpreh drejtoresha Erida Skndaj duke shtuar se “Kampet e refugjatve edhe n vet vendet e Bashkimit Evropian n jo pak raste kan shfaqur nj sr problematikash n drejtim t respektimit t t drejtave t ktyre shtetasve, sa i takon kushteve dhe trajtimit jo adekuakt q kan cenuar dinjitetin e tyre njerzor, abuzimet e rnda q kan ndodhur me ta, prdorimin apo shfrytzimin e tyre nga organizata kriminale. N kontekstin shqiptar, t gjitha kto risqe amplifikohen dhe jan m t shtuara”.

  Sipas zonjs Skndaj “kalimi i ktyre shtetasve nga Italia n Shqipri nuk mund t justifikohet objektivisht, nse marrim n konsiderat hapsirn gjeografike t secilit shtet, statusin e tyre ne raport me Bashkimin Evropian, zhvillimin ekonomik, social, kapacitetet pritse por edhe nivelin e respektimit t t drejtave t njeriut si dhe vet detyrat q i jan ln Shqipris nga Komisioni Evropian n raportin e fundit screening”.

  Marrveshja e djeshme u pasua me polemika t shumta dhe n Itali. Kreyministrja Meloni, e cila vjen nga e djathta nacionaliste, u ngjit vitin e kaluar n pushtet duke premtuar frenimin e migracionit, por n fakt prurjet jan gati dyfishuar. Opozita italiane ngriti pikpyetje mbi rrezikun e shkeljes s normave dhe konventave ndrkombtare, si dhe me vet dobin e ktij akti.

  Komisioni europian deklaroi sot se “ne jemi n kontakt me autoritetet italiane pr detajet, sepse ne duhet t shohim detajet e ksaj marrveshje dhe kemi krkuar t kemi informacion pr to”, theksoi zdhnsja Anitta Hipper, duke shpjeguar se Komisioni kishte qen paraprakisht n dijeni t marrveshjes dhe me sa sht njohur deri tani, ajo nuk duket t jet e ngajshme me at mes Britanis s Madhe dhe Ruands.

  VOA

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 25-08-2022, 16:37
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 28-11-2021, 02:38
 3. Albanistan: Fondet e BE-s u prdorn nga Rama pr blerje votash
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-05-2021, 09:56
 4. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 17-03-2021, 21:19
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2018, 20:55

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •