Vaksina vrasëse? 24% thonë se dikush që e njohin ka vdekur nga vaksina COVID-19

E enjte, 02 nëntor 2023

Gati një e katërta e amerikanëve besojnë se dikush që e njohin ka vdekur nga efektet anësore të vaksinës COVID-19, dhe akoma më shumë thonë se mund të jenë të gatshëm të bëhen paditës në një padi grupore kundër krijuesve të vaksinave.

Emri:  Screenshot 2023-11-05 at 1.21.54 PM.jpg

Shikime: 55

Madhësia:  34.2 KB

Sondazhi i fundit kombëtar i telefonit dhe online i Rasmussen Reports zbulon se 24% e të rriturve amerikanë thonë se njohin personalisht dikë që vdiq nga efektet anësore të vaksinës COVID-19. Gjashtëdhjetë e nëntë përqind (69%) nuk njohin askënd që ka vdekur nga vaksinimi kundër virusit. (Për të parë formulimin e pyetjeve të anketës, klikoni këtu.)

Dyzet e dy për qind (42%) thonë se, nëse do të kishte një padi të madhe grupore kundër kompanive farmaceutike për efektet anësore të vaksinës, ata do të kishin gjasa t'i bashkoheshin padisë, duke përfshirë 24% që thonë se ka shumë gjasa që ata të bashkohen me këto një padi. Dyzet e shtatë për qind (47%) nuk ka të ngjarë të bashkohen me një padi grupore kundër prodhuesve të vaksinave, duke përfshirë 25% që thonë se kjo nuk ka fare gjasa. 11% të tjerë nuk janë të sigurt.

Sondazhi i 1,110 të rriturve amerikanë u krye në 26 dhe 29-30 tetor 2023 nga Rasmussen Reports. Marzhi i gabimit të kampionimit është +/- 3 pikë përqindjeje me një nivel besimi 95%. Puna në terren për të gjitha anketat e Rasmussen Reports kryhet nga Pulse Opinion Research, LLC. Shih metodologjinë.

Gati gjysma (47%) thonë se njohin personalisht dikë që vdiq nga virusi COVID-19, ndërsa 49% nuk ​​njohin askënd që vdiq nga virusi, i cili u bë një pandemi në Shtetet e Bashkuara në 2020.

Mes atyre që thonë se dikush që e njohin ka vdekur nga virusi COVID-19, 41% thonë gjithashtu se njohin dikë që ka vdekur nga efektet anësore të vaksinës COVID-19. Në të kundërt, mes atyre që thonë se nuk njohin askënd që ka vdekur nga virusi, vetëm nëntë përqind (9%) thonë se njohin dikë që ka vdekur nga efektet anësore të vaksinës COVID-19.

Mes atyre që thonë se dikush që e njohin personalisht ka vdekur nga efektet anësore të vaksinës, 69% ka të ngjarë të bashkohen me një proces gjyqësor të madh kundër kompanive farmaceutike, duke përfshirë 44% që thonë se ka shumë gjasa që ata të bashkohen me një padi të tillë kundër vaksinës. krijuesit.

Më shumë meshkuj (51%) sesa femra (44%) thonë se dikush që e njohin personalisht ka vdekur nga efektet anësore të vaksinës.

Të rriturit nën 40 vjeç kanë më pak gjasa të thonë se njohin dikë që ka vdekur nga virusi COVID-19, por ka më shumë gjasa të thonë se do t'i bashkoheshin një padie të madhe grupore kundër kompanive farmaceutike për efekte anësore të vaksinës. Meshkujt nën 40 vjeç kanë veçanërisht të ngjarë të thonë se do t'i bashkohen një padie në grup.

Dyzet e tre përqind (43%) e të bardhëve, 52% e zezakëve dhe 57% e pakicave të tjera thonë se dikush që e njohin personalisht ka vdekur nga virusi COVID-19. Më pak të bardhë (20%) se zezakët (28%) ose pakicat e tjera (32%) thonë se njohin personalisht dikë që vdiq nga efektet anësore të vaksinës. Zezakët kanë më shumë gjasa të jenë të gatshëm t'i bashkohen një procesi gjyqësor për efektet anësore të vaksinës.

Nuk ka pothuajse asnjë dallim politik në këto çështje. Për shembull, 25% e republikanëve thonë se njohin personalisht dikë që vdiq nga efektet anësore të vaksinës COVID-19, ashtu si 24% e demokratëve dhe ata që nuk kanë lidhje me asnjërën nga partitë kryesore.

Të rriturit e martuar kanë më shumë gjasa se bashkëmoshatarët e tyre të pamartuar të thonë se njohin dikë që ka vdekur ose nga virusi COVID-19 ose nga efektet anësore të vaksinës, dhe gjithashtu kanë më shumë gjasa të thonë se do t'i bashkoheshin një padie kundër kompanive farmaceutike.

Punonjësit e qeverisë (40%) kanë më shumë se dy herë më shumë gjasa se punonjësit e sektorit privat (18%) të thonë se dikush që e njohin personalisht ka vdekur nga efektet anësore të vaksinës COVID-19.

Shumica e amerikanëve që punojnë thonë se tani po punojnë orë shtesë në përpjekje për të mbajtur hapin me inflacionin.

Më shumë amerikanë tani mendojnë se janë të pasur , por shumica ende identifikohen si klasë e mesme.


Burimi: Rassmusen