Studimi: Hidroksiklorokina e lidhur me vdekshmërinë më të ulët të COVID-19

Studimi francez përfshiu 30,202 pacientë.

Emri:  pouring-pills.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  25.4 KB
Një teknik farmacie derdh pilula hidroksilklorine në farmacinë Rock Canyon në Provo, Utah në një fotografi. (George Frey/AFP nëpërmjet Getty Images)

Nga Zachary Stieber

Sipas një studimi të ri, njerëzit që morën hidroksilklorinë kishin më pak gjasa të vdisnin sesa ata që nuk merrnin.

Vetëm 0.8 për qind e pacientëve në një institucion në Francë që morën hidroksilklorinë (HCQ) dhe një antibiotik vdiqën, krahasuar me 4.8 për qind të pacientëve që nuk morën kombinimin e ilaçeve, raportuan studiuesit francezë më 1 nëntor.

"Ky studim përfaqëson studimin më të madh me një qendër të vetme që vlerëson HCQ-AZ në trajtimin e COVID-19. Në mënyrë të ngjashme, me studimet e tjera të mëdha vëzhguese, ai arrin në përfundimin se HCQ do të kishte shpëtuar jetë," Dr. Didier Raoult, me Universitetin Aix-Marseille në Marsejë, dhe bashkëautorët e tij shkruan.

Punimi u botua në revistën New Microbes and New Infections. Ai u publikua si një printim paraprak në fillim të këtij viti, por u tërhoq sepse autorët thanë se kishin ndryshuar "strategjitë e tyre analitike".
Studiuesit ekzaminuan të dhënat nga 30,423 pacientë me COVID-19 të cilët u trajtuan në një institucion tjetër në Marsejë, IHU Méditerranée Infection. Ata përfshinin të gjithë të rriturit që rezultuan pozitivë për COVID-19 dhe të cilët u trajtuan në spital si pacient i shtruar ose ambulator midis 2 marsit 2020 dhe 31 dhjetorit 2021.

Grupi i studimit përfundoi me 30,202 pacientë, sepse informacioni i trajtimit nuk ishte i disponueshëm për 221 të tjerët.

Shumica e pacientëve morën receta jashtë etiketës të hidroksilklorinës dhe azitromicinës (AZ), një antibiotik i zakonshëm.

Nga grupi, 23,172 pacientë morën kombinimin e barit. 7030 të tjerët jo.

Ndër ata që morën drogë, 191, ose 0.8 për qind, vdiqën. Ndër ata që nuk e kanë bërë këtë, kanë ndërruar jetë 344, ose 4.8 për qind.

Studimi: Pa hidroksilklorinë, vdekshmëria nga COVID-19 rritet

Ata që morën HCQ dhe AZ kishin më shumë gjasa të mbijetonin pavarësisht nëse ishin pacientë të shtruar apo ambulator.

Efekti më i madh u regjistrua te pacientët ambulatorë të moshës 50 deri në 89 vjeç.

Kufizimet e studimit përfshinin nxjerrjen nga të dhënat nga një qendër e vetme. Financimi erdhi pjesërisht nga qeveria franceze.

HCQ është pastruar si në Francë ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara për dekada, por jo për trajtimin e COVID-19.

Dr. David Boulware, një mjek i sëmundjeve infektive në Shkollën Mjekësore të Universitetit të Minesotës, tha se të dhënat e provave klinike nuk mbështesin përdorimin e HCQ kundër sëmundjes.

"Hydroksichloroquine nuk është treguar të ketë ndonjë përfitim në provat klinike të rastësishme," tha Dr. Boulware, i cili nuk ishte i përfshirë në studimin e ri, i tha Epoch Times në një email.

"Ka zero efekt antiviral te njerëzit dhe zero reduktim në shtrimin në spital midis 11 provave klinike të rastësishme të bashkuara së bashku," shtoi ai, duke iu referuar një metanalize që ai ishte bashkëautor që u botua në janar. Dr. Boulware ndihmoi gjithashtu në kryerjen e një prove të rastësishme që shqyrtonte HCQ si një profilaksë te njerëzit që ishin të ekspozuar ndaj COVID-19 dhe zbuloi se nuk parandalonte sëmundjen ose infeksionin e konfirmuar.

Dëshmi të përziera

Dr. Raoult dhe bashkëautorët e tij pranuan se disa prova të mëdha të rastësishme nuk kanë gjetur përfitime për HCQ kundër COVID-19, duke përfshirë një provë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Por ata thanë se më i madhi, i financuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, vuajti nga "probleme të rëndësishme metodologjike", duke përfshirë dozimin e lartë gjatë 24 orëve të para.

Grupi kritikoi gjithashtu provat më të vogla me gjetje të ngjashme si të pafuqishme, duke përfshirë një gjyq në Francë që u ndërpre për shkak të çështjeve të regjistrimit.

"Në të kundërt, disa studime të mëdha vëzhguese retrospektive të botuara në literaturë, duke përfshirë një total prej 47,516 pacientësh raportojnë një përfitim të përdorimit të HCQ në vdekshmërinë e pacientëve COVID-19," thanë autorët, duke treguar studimet nga Franca, Irani dhe Spanja.

Ata thanë se numri i pacientëve në studimet vëzhguese e tejkalon numrin e pacientëve në provat e rastësishme dhe mbështesin përdorimin e HCQ si një trajtim të hershëm.

Dr. Boulware tha se të dhënat e vëzhgimit mund të vuajnë nga probleme serioze, duke treguar një përgjigje në vitin 2020 ndaj një studimi vëzhgues të SHBA-së që raportonte një lidhje midis HCQ me AZ dhe vdekshmërisë më të ulët midis pacientëve të shtruar në spital.

Dr. Raoult dhe bashkautorët e tij pranuan kufizimet e të dhënave vëzhguese, por u ankuan për atë që ata e shohin si mungesë të provave klinike që përdorin dozimin e duhur.

"Fatkeqësisht, pak ose ndonjë nga RCT-të që janë përpjekur të demonstrojnë efikasitetin e HCQ në pacientët COVID-19 u drejtuan me një metodologji të përshtatshme," shkruan ata.

"Objektivi i pamjaftueshëm (trajtimi i vonë), doza e tepërt e ilaçit ose fuqia e papërshtatshme e studimit ishin problemet kryesore. Ndërsa studimet vëzhguese kanë gjithashtu faktorë konfuzë, siç u diskutua më lart, dallimet e rëndësishme të vlerësimit të efekteve midis RCT-ve dhe studimeve vëzhguese kanë më shumë gjasa të lidhen. për cilësinë e studimit sesa për dizajnin e tij", shtuan ata, duke iu referuar një Cochrane Review se kishte pak ndryshim midis studimeve vëzhguese dhe provave klinike.

“Në çdo rast, meqenëse epidemia tani është zhdukur, nuk është më e mundur të kryhen RCT”, përfunduan ata. "Vetëm studimet vëzhguese mund të sjellin më shumë njohuri për të mbështetur politikëbërësit me ripozicionimin e hidroksilklorinës në trajtimin e COVID-19."

Dr. Raoult ishte drejtor i objektit në të cilin u panë pacientët, por doli në pension në vitin 2022 pasi një hetim i agjencisë franceze zbuloi probleme në objekt me pajtueshmërinë me rregulloren. Disa nga letrat e tij janë tërhequr që atëherë.

Dr. Raoult nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Studimi i ri erdhi rreth një muaj pasi studiuesit në Belgjikë raportuan në një studim tjetër vëzhgues se HCQ me AZ uli vdekshmërinë nga COVID-19 midis pacientëve të shtruar në spital.

"Studimi ynë sugjeron që, pavarësisht nga polemikat rreth përdorimit të tij, trajtimi me hidroksilklorinë dhe azitromicinë mbetet një opsion i zbatueshëm," shkruan Dr. Gert Meeus, një nefrolog në Spitalin AZ Groeninge dhe studiues të tjerë.

Ai grup ofroi shqetësime të ngjashme në lidhje me provat si grupi francez, duke përfshirë edhe mbi nivelet e dozimit.


Burimi: Epoch Times