Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Studimi: Gati 1 në 3 marrës të vaksinës për COVID-19 pësuan efekte anësore neurologjike

    Studimi: Gati 1 në 3 marrës të vaksinës për COVID-19 pësuan efekte anësore neurologjike

    Personat e përfshirë në studim vuanin nga dhimbje koke, dridhje, spazma muskulore, pagjumësi, përgjumje, vertigo dhe vështirësi në përqendrim.

    Emri:  id5521306-shutterstock_1760163302.jpg

Shikime: 79

Madhësia:  16.7 KB
    (Kunal Mahto/Shutterstock)

    Nga Naveen Athrappully

    Pothuajse një e treta e individëve që morën një vaksinë COVID-19 vuanin nga komplikime neurologjike duke përfshirë dridhje, pagjumësi dhe spazma muskulore, sipas një studimi të fundit të botuar në revistën Vaccines.

    Studimi analizoi 19,096 njerëz që morën vaksina kundër COVID-19 në Itali në korrik 2021, nga të cilët 15,368 kishin marrë vaksinën Pfizer, 2,077 kishin marrë versionin Moderna dhe 1,651 morën versionin AstraZeneca.

    Ndërsa të dyja Pfizer dhe Moderna janë vaksina mRNA, AstraZeneca, duke qenë një vaksinë adenovirus, përdor një mekanizëm të ndryshëm për të shkaktuar përgjigjen imune.

    Studimi zbuloi se rreth 31.2 për qind e individëve të vaksinuar zhvilluan komplikime neurologjike pas vaksinimit, veçanërisht në mesin e atyre që u injektuan me AstraZeneca. Vaksina të ndryshme kishin një "profil të rrezikut neurologjik" të ndryshëm.

    Profili i rrezikut neurologjik të vaksinës AstraZeneca përfshinte dhimbje koke, dridhje, spazma muskulore, pagjumësi dhe tringëllimë në veshët, ndërsa profili i rrezikut të vaksinës Moderna përfshinte përgjumje, vertigo, diplopi (shikim të dyfishtë), parestezi (një ndjenjë mpirje ose kruajtje në lëkura), ndryshimet e shijes dhe nuhatjes dhe disfonia (ngjirurit e zërit ose humbje e zërit normal). Asnjë nga subjektet nuk u shtrua në spital ose vdiq.

    Sa i përket vaksinave Pfizer, studiuesit gjetën "një rrezik në rritje" të mjegullës njohëse ose vështirësi në përqendrim.


    Rreziqet e AstraZeneca

    Më shumë se 53 përqind e individëve që morën një vaksinë AstraZeneca vuanin nga dhimbje koke, të cilat zakonisht zgjasin për një ditë. Mbi 13 për qind zhvilluan dridhje, të cilat zakonisht u kthyen edhe pas një dite.

    Pagjumësia u raportua në mesin e 5.8 përqind të marrësve të AstraZeneca. Sidoqoftë, studimi vë në dukje se studiuesit nuk ishin të sigurt nëse individët në të vërtetë kishin pagjumësi ose kishin një "perceptim të gabuar të cilësisë së gjumit të tyre për shkak të stresit të vaksinimit".

    Tringëllimë në veshët u raportua nga 2.7 për qind e njerëzve që morën të shtëna AstraZeneca. Tringëllimë në veshët është një gjendje në të cilën një individ dëgjon zile ose zhurma të tjera që nuk shkaktohen nga një tingull i jashtëm.

    Të gjitha këto komplikime shëndetësore kishin një rrezik më të lartë për t'u shfaqur pas marrjes së dozës së parë të vaksinës.

    Studimi spekuloi se komplikimet që lidhen me vaksinën AstraZeneca i atribuohen dy faktorëve. “Së pari, natyra e vaksinës, e cila është një vektor i modifikuar adenovirus që rezulton në aktivizim të rëndësishëm dhe të vazhdueshëm të imunitetit; së dyti, cenueshmëria individuale e lidhur me një biologji predispozuese.”


    Risqet Moderna dhe Pfizer

    Përgjumja u gjet në 39.7 për qind të atyre që morën jabs Moderna, me gjendjen që zakonisht zgjat për një javë. Ai sugjeroi se "mund të ketë një lidhje të rreptë midis zhvillimit të përgjumjes dhe përgjigjeve imune ndaj vaksinës/infeksionit".

    Studimi citoi një "hipotezë magjepsëse" që sugjeron se vaksinat e gripit mund të çojnë në "shkatërrimin selektiv të ndërmjetësuar nga imuniteti i neuroneve që prodhojnë orexin, që është dëmtim neuronal i ndërmjetësuar nga qelizat T, duke shkaktuar kështu narkolepsinë".

    Emri:  id5492418-GettyImages-1231208047-1200x800.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  24.2 KB
    Një asistent mjekësor mban një tabaka me shiringa të mbushura me doza të vaksinës Moderna COVID-19 në një vend vaksinimi në Los Angeles më 16 shkurt 2021. (Apu Gomes/AFP nëpërmjet Getty Images)

    Narkolepsia është një gjendje në të cilën truri nuk është në gjendje të kontrollojë aftësinë për të fjetur ose për të qëndruar zgjuar.

    “Duke marrë parasysh që e njëjta gjë mund të ndodhë edhe për vaksinat e COVID-19, nevojiten urgjentisht hetimet e ardhshme për monitorimin e gjetjeve të hipersomnisë me fillimin e ri te individët vulnerabël.”

    Hipersomnia është paaftësia për të qëndruar zgjuar dhe vigjilent gjatë ditës, edhe pse personi mund të ketë pasur shumë gjumë gjatë natës.

    Rreth 15.9 për qind e njerëzve që morën injeksione Moderna kishin marramendje, një ndjesi që e bën individin të ndiejë se ai ose mjedisi i tij përreth po lëviz ose rrotullohet. Zakonisht zgjati një ditë.

    Parestezia - një ndjenjë mpirjeje ose kruajtjeje në lëkurë pa ndonjë arsye të dukshme - u raportua në 14.5 përqind të marrësve të vaksinës Moderna, e cila u largua pas një dite.

    Në mesin e njerëzve që morën një jab Moderna, 2.7 për qind raportuan diplopi, e njohur gjithashtu si vizion i dyfishtë, i cili gjithashtu zgjati për rreth një ditë. "Njerëzit simptomatikë treguan një rrezik të shtuar për të zhvilluar diplopi pas dozës së dytë, sikur të ishte i nevojshëm një riaktivizim i përgjigjes imune për të shkaktuar diplopi."

    Ndërkohë, rreth 6.4 për qind e marrësve të vaksinës Pfizer raportuan se vuanin nga mjegulla njohëse, me gjendjen që zakonisht përmbyset brenda një jave.

    "Mjegulla e trurit është një lloj dëmtimi njohës që shfaqet si një "gjendje e trurit me mjegull", duke përfshirë mungesën e qartësisë intelektuale, vështirësinë me përqendrim, lodhjen mendore dhe ankthin," tha studimi.

    “Hipotezat duke përfshirë inflamacionin sistemik që kalon barrierën gjako-tru, neuroinflamacioni pas plumbave të infeksionit viral dhe aktivizimi mikroglial po shfaqen si shpjegime të këtij fenomeni te pacientët me COVID-19. Një spekulim alternativ është se njerëzit simptomatikë mund të kenë një mosfunksionim konjitiv subklinik përpara vaksinimit dhe se vaksinimi është një shkaktar.”


    Femrat shumë të prekura

    Studimi zbuloi se femrat përballeshin me një “rritje të rrezikut të zhvillimit të komplikimeve neurologjike” pas vaksinimit kundër COVID-19. “Gjetjet tona janë në përputhje me ato të një studimi të fundit që zbuloi se disa faktorë, duke përfshirë seksin femër, ishin të lidhur me shanse më të mëdha të efekteve negative,” tha ai.
    Studiuesit sugjeruan se ndjeshmëria më e madhe e femrave ndaj komplikimeve neurologjike të vaksinave mund të jetë për shkak të "faktorëve gjenetikë dhe hormonalë".

    Femrat kanë dy kromozome X ndërsa meshkujt kanë një kromozom X dhe një kromozom Y. Duke qenë se kromozomi X "përmban gjenet më të spikatura të lidhura me imunitetin në gjenomin e njeriut", ai gjithashtu mund të shkaktojë "përgjigje më të forta imune inflamatore", tha studimi.

    Emri:  id5264817-vaccine-e1684105319169-1200x738.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  40.5 KB
    Një qendër vaksinimi kundër COVID-19 në shkollën e mesme Central Falls në Central Falls, R.I., më 13 shkurt 2021. (Joseph Prezioso/AFP nëpërmjet Getty Images)

    Për më tepër, një steroid kryesor i seksit femëror i quajtur estradiol shkakton një proces specifik të imunitetit për të prodhuar "antitrupa kundër infeksioneve".

    Studimi ngriti gjithashtu shqetësime në lidhje me sëmundjet shoqëruese. Në gjuhën mjekësore, komorbiditeti përshkruan ekzistencën e më shumë se një sëmundjeje ose gjendjeje në një trup në të njëjtën kohë, të cilat mund ose nuk mund të ndërveprojnë me njëra-tjetrën.

    “Dëshmia se mosfunksionimet e sistemit imunitar (alergjitë/çrregullimet e mungesës së imunitetit) raportohen shpesh në grupin tonë simptomatik është më shumë se një dukuri e rastësishme”, thanë studiuesit.

    Sëmundjet shoqëruese ishin të pranishme në 47.6 për qind të marrësve të vaksinës AstraZeneca, 38.8 për qind të atyre që morën injeksione Moderna dhe 41.5 për qind të individëve që morën injeksione Pfizer, tha studimi.

    Në grupin AstraZeneca u raportuan si alergji ashtu edhe sëmundje joneurologjike. "Një histori e barnave antitumorale dhe antikoagulante ishte më e shpeshtë në këtë popullatë," tha studimi.

    Ndër marrësit e Moderna dhe Pfizer, alergjitë u vërejtën "më shpesh". Ndërsa disa njerëz që morën Moderna kishin një histori të mëparshme të sëmundjeve neurologjike dhe transfuzioneve, si dhe infeksion të mëparshëm COVID-19, ata që morën vaksinat Pfizer kishin një histori të çrregullimeve të mungesës së imunitetit.

    Edhe pse studimi detajonte komplikimet neurologjike që lindin nga vaksinimi kundër COVID-19, ai pranoi disa kufizime.

    "Së pari, rezultatet tona duhet të interpretohen me kujdes për shkak të një mbivlerësimi të mundshëm të ngjarjeve neurologjike që vijnë nga simptomat e vetë-raportuara," tha ai.

    “Së dyti, ne vlerësuam rreziqet që lidhen me dozat e para dhe të dyta të vaksinës; megjithatë, të dhënat në lidhje me dozën e dytë ishin të kufizuara, duke përfaqësuar kështu një paragjykim të mundshëm në studim.”

    Ndërsa pranoi kufizimet e tij, studimi arriti në përfundimin se "klinicistët duhet të jenë të vetëdijshëm se disa komplikime neurologjike mund të ndodhin zakonisht pas vaksinave të COVID-19".

    “Duhet bërë kujdes kur administrohen vaksinat e COVID-19 tek njerëzit e cenueshëm, si për shembull tek ata që vuajnë nga alergjitë”, thuhet në studim. "Ne besojmë fuqimisht se gjetjet tona janë të rëndësishme për shëndetin publik në lidhje me sigurinë e vaksinave në një grup të madh."

    Epoch Times iu drejtua Moderna, Pfizer dhe AstraZeneca për koment.


    Gjetje neurologjike shtesë

    Kardiologu Dr. Peter McCullough shkroi për studimin që diskutonte efektet neurologjike pas goditjeve me COVID në një artikull në Substack.
    “Një 31.2 për qind tronditëse e të anketuarve në këtë grup të madh të të dhënave pësuan lëndime neurologjike pas dy injeksioneve me të dhëna të verifikuara në regjistrat shëndetësorë,” shkroi ai. “Shumica e vlerësimeve të rrezikut tregojnë se profili i sigurisë është i papranueshëm. Është alarmante që të gjitha shoqëritë neurologjike deri më sot rekomandojnë ende vaksina kundër COVID-19 dhe asnjë nuk ka lëshuar paralajmërime sigurie për produktet.”

    Dr. McCullough shpjegoi se një rrezik i tepërt prej 20 përqind ose më i madh konsiderohet "klinikisht i rëndësishëm".

    Shumë studime të tjera kanë gjetur prova të lidhjes së vaksinave kundër COVID-19 me komplikime neurologjike. Në tetor 2021, një studim i botuar në revistën Neurological Sciences deklaroi se "komplikimi më shkatërrues neurologjik pas vaksinimit është tromboza e sinusit venoz cerebral (CVST).
    CVST ndodh kur një mpiksje gjaku zhvillohet në sinuset venoze të trurit. Kjo bllokon rrjedhjen e gjakut nga truri, duke rezultuar përfundimisht në rrjedhjen e gjakut në indet e trurit dhe duke formuar një hemorragji, sipas Johns Hopkins Medicine.

    Studimi zbuloi se CVST "raportohej shpesh tek femrat në moshë të lindjes së fëmijëve", përgjithësisht në mesin e atyre që morën një vaksinë adenovektori. Individët që morën vaksinimin e mRNA u raportuan se kishin paralizë të Bell-it, në të cilën muskujt e fytyrës dobësohen ose hyjnë në paralizë.

    Një studim i nëntorit 2022 në Raportet aktuale të Neurology and Neuroscience bëri gjetje të ngjashme, duke deklaruar se ka "një dukuri më të madhe se sa pritej të ngjarjeve të rënda negative neurologjike".

    Dr. McCullough citoi këtë studim në një artikull muajin pasardhës.

    “Për shkak se vaksinat përmbajnë nanogrimca lipide të ngarkuara me material gjenetik që kodojnë për proteinën e dëmshme Spike, çdo pacient përballet me një ruletë ruse nëse sistemi nervor do të derdhet në mënyrë hemodinamike me grimcat e dëmshme të vaksinës,” shkroi ai.

    Pavarësisht studimeve që sugjerojnë rrezikun e komplikimeve mjekësore, disa ekspertë vazhdojnë t'i këshillojnë njerëzit që të marrin ilaçe kundër COVID-19. Sipas John Hopkins Medicine, si Pfizer ashtu edhe Moderna janë "shumë efektive në parandalimin e sëmundjeve të rënda, shtrimit në spital dhe vdekjes nga COVID-19".

    Ai rekomandoi njerëzit të merrnin një vaksinë për COVID-19 pasi "ne besojmë se përfitimet e tyre tejkalojnë rreziqet e tyre," tha Johns Hopkins Medicine.

    Sipas një deklarate të pozicionit nga Akademia Amerikane e Neurologjisë (AAN) e lëshuar në vitin 2021, organizata rekomandoi mandatet e vaksinës COVID-19 për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe mbështeti vaksinimet për fëmijët nën moshën 12 vjeç.


    Burimi: Epoch Times
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 02-11-2023 më 01:12

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e AjeNa
    Anëtarësuar
    14-08-2023
    Postime
    56

    Për: Studimi: Gati 1 në 3 marrës të vaksinës për COVID-19 pësuan efekte anësore neurologjike

    Dreqi i merr vesh dhe studimet,dhe ata qe kane interesa te ndryshme pas studimeve.
    Biomekania farmaceutike luan ekonomin boterore.
    Keshtu qe ne duhet te semuremi nga llojra kovidesh,kur perfitimet aty bien.

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-12-2022, 02:26
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-09-2022, 16:23
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-09-2022, 10:07
  4. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-01-2022, 09:34
  5. Vaksina kunder Gripit te Derrave me efekte anesore shume te demshme.
    Nga pendex në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 21-10-2009, 22:57

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •