MOSHA E ARTË Unë jam gruaja më e moshuar në botë, por nuk kam asnjë problem shëndetësor… tani shkencëtarët mendojnë se unë mund të mbaj çelësin e pavdekësisë

Maria Branyas, 116 vjeç, ndan përbërësit thelbësorë për jetën e saj të gjatë - ndërsa shkencëtarët shpresojnë se ADN-ja e saj mund të zbulojë të dhëna për të ndihmuar në shërimin e sëmundjeve

Nga Xhesika Baker dhe Laurence Dollimore

Një "Super Gjyshe" spanjolle është gruaja më e moshuar në botë, e cila i ka mbijetuar Covid-it, një luftë civile, një tërmeti vdekjeprurës dhe një zjarri të madh.

Në mënyrë të pabesueshme, 116-vjeçaria nuk ka komplikime shëndetësore përveç problemeve të dëgjimit dhe lëvizjes - dhe shkencëtarët duan të dinë se si.

Emri:  scientists-spain-taken-samples-oldest-854554551.jpg

Shikime: 60

Madhësia:  32.9 KB
Në moshën e pabesueshme 116, Maria Branyas është gruaja më e moshuar në botë Kredia: FURNIZUAR

Emri:  scientists-spain-taken-samples-oldest-854554552.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  46.6 KB
Studiuesit kanë marrë mostra të ADN-së nga Maria me shpresën për të mësuar sekretet e sajKredia: FURNIZUAR

Emri:  fe1296dc-e1fe-448a-9ec8-b05142756ad5-1.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  59.6 KB
Robert Young, Natalie Coles dhe studiuesi Dr Manel Esteller vizitojnë Maria në maj 2023Kredia: FURNIZUAR

Maria Branyas, ndryshe nga shumica e njerëzve të moshës së saj, nuk ka probleme kardiovaskulare dhe mund të kujtojë me lehtësi histori nga mosha katër vjeçare.

Studiuesit tani kanë marrë mostra të ADN-së nga superqindvjeçari i lindur në Amerikë, në një përpjekje për të zbuluar sekrete novator të sëmundjeve dhe moshës - që mund të zbulojnë çelësin për zgjatjen masive të jetës njerëzore.

Ajo më parë ndau heqjen e "njerëzve toksikë", shmangien e "tepricave" dhe ngrënien e kosit natyral çdo ditë ishin përbërës thelbësorë për të jetuar një jetë të gjatë.

Studiuesi spanjoll Manel Esteller, i cili vizitoi Maria në shtëpinë e saj të kujdesit në Olot, Gerona në fillim të këtij viti, i tha gazetës spanjolle ABC: "Ajo është e pabesueshme".

“Ajo ka një kokë krejtësisht të kthjellët.

“Ajo kujton me qartësi mbresëlënëse episodet e saj kur ishte vetëm katër vjeç dhe nuk paraqet asnjë sëmundje kardiovaskulare, e zakonshme tek të moshuarit.

“E vetmja gjë që ajo ka janë problemet me lëvizjen dhe dëgjimin”.

Dr Esteller, një lider botëror në gjenetikë, është i interesuar për rolet që kanë luajtur natyra dhe edukata në jetëgjatësinë e Maria.


Burimi: The Sun