Astronomët zbulojnë shpërthimin më të shpejtë të radios deri më tani, duke zhbllokuar sekrete të reja të universit


Emri:  Screenshot 2023-10-20 at 12.08.57 PM.jpg

Shikime: 476

Madhësia:  14.9 KB
Përshtypja e këtij artisti (jo në shkallë) ilustron rrugën e shpërthimit të shpejtë të radios FRB 20220610A, nga galaktika e largët ku filloi deri në Tokë, në një nga krahët spirale të Rrugës së Qumështit. Galaktika burimore e FRB 20220610A, e fiksuar falë Teleskopit Shumë të Madh të ESO-s, duket se ndodhet brenda një grupi të vogël galaktikash ndërvepruese. Është kaq larg, dritës së saj iu deshën tetë miliardë vjet për të arritur tek ne, duke e bërë FRB 20220610A shpërthimin më të shpejtë radiofonik më të largët të gjetur deri më sot. (Kredia: ESO/M. Kornmesser)

FENOMENET KOZMIKE

Në një zbulim spektakolar kozmik, një grup ndërkombëtar astronomësh regjistroi një blic valësh radioje që vinin nga një galaktikë aq e largët, saqë sinjaleve të saj iu deshën tetë miliardë vjet për të arritur në Tokë. Ky "shpërthim i shpejtë i radios" ose FRB, i emërtuar FRB 20220610A, është jo vetëm më i largu, por edhe ndër më të fuqishmit e vëzhguar ndonjëherë, duke çliruar energji ekuivalente me atë që Dielli ynë prodhon mbi tre dekada - të gjitha në më pak se një milisekondë.

Ky zbulim monumental u identifikua fillimisht qershorin e kaluar nga radio teleskopi australian ASKAP dhe më vonë u analizua duke përdorur Teleskopin Shumë të Madh (VLT) të Observatorit Jugor Evropian (ESO) në Kili.

“Duke përdorur grupin e pjatave të ASKAP-it, ne ishim në gjendje të përcaktonim saktësisht se nga erdhi shpërthimi ”, thotë Stuart Ryder nga Universiteti Macquarie në Australi, dhe bashkëautori i studimit, në një deklaratë. Burimi, shpjegon ai, është "më i vjetër dhe më larg se çdo burim tjetër FRB i gjetur deri më sot dhe ka të ngjarë brenda një grupi të vogël galaktikash të bashkuara".

Por pse është i rëndësishëm një dridhje kaq e largët e valëve të radios? Përtej të qenit një spektakël kozmik, FRB-të ofrojnë një mënyrë novatore për të zgjidhur enigmën universale të materies që mungon. Në thelb, ndërkohë që shkencëtarët mund të vlerësojnë masën e universit, mbi gjysma e "materies normale" - atomet që përbëjnë gjithçka që shohim, duke përfshirë edhe veten tonë - mungon në mënyrë të pashpjegueshme.

Emri:  Screenshot 2023-10-20 at 12.10.46 PM.jpg

Shikime: 24

Madhësia:  13.0 KB
Kjo panoramë mahnitëse tregon platformën e vëzhgimit të teleskopit shumë të madh (VLT) të ESO-s në Cerro Paranal, në Kili. (Kredia: ESO/HH Heyer)

“Nëse numërojmë sasinë e materies normale në univers… ne zbulojmë se më shumë se gjysma e asaj që duhet të jetë atje mungon sot”, shpjegon Ryan Shannon, një profesor në Universitetin e Teknologjisë Swinburne në Australi dhe bashkëdrejtues i studimit. Ekipi supozon se kjo materie "fantazmë" mund të jetë e bllokuar në hapësirat midis galaktikave, duke iu shmangur zbulimit për shkak të temperaturës së saj ekstreme dhe gjendjes difuze.

Çuditërisht, FRB-të mund të jenë detektivët kozmikë që na duhen. Shpërthimet e shpejta të radios e ndjejnë këtë material të jonizuar. Edhe në hapësirën që është pothuajse krejtësisht bosh, ata mund t'i 'shohin' të gjitha elektronet dhe kjo na lejon të matim se sa lëndë ka midis galaktikave,” zbulon Shannon.

Rëndësia e zbulimit të FRB-ve të largëta u theksua nga astronomi i ndjerë australian Jean-Pierre Macquart. Ai pohoi se sa më i largët të jetë një FRB, aq më shumë ekspozon gazin e pakapshëm midis galaktikave - një parim i njohur tani si marrëdhënia Macquart. “Masjet tona konfirmojnë se lidhja Macquart qëndron përtej gjysmës së universit të njohur ”, thotë Ryder.

Emri:  Screenshot 2023-10-20 at 12.11.44 PM.jpg

Shikime: 24

Madhësia:  24.3 KB
Përshtypja e artistit për shpërthimin e shpejtë të radios dhe instrumentet e përdorura për të zbuluar dhe gjetur atë. (Kredia: Carl Knox (Universiteti OzGrav/Swinburne)

Pavarësisht rëndësisë së tyre të provuar në matjen kozmike, origjina aktuale e këtyre shpërthimeve intensive të energjisë mbetet një mister . Megjithatë, vë në dukje Shannon, "karta konfirmon se shpërthimet e shpejta të radios janë ngjarje të zakonshme në kozmos" dhe më e rëndësishmja, ato janë një burim për zbulimin e materies ndërgalaktike dhe për të kuptuar strukturën e universit.

Ky zbulim i shtyn kufijtë e aftësive tona aktuale astronomike, por jo për shumë kohë. Me përfundimin e afërt të objekteve të avancuara si radio teleskopët e Observatorit të Array Kilometer katror në Afrikën e Jugut dhe Australi dhe teleskopin jashtëzakonisht të madh të ESO-s në Kili, horizonti kozmik do të zgjerohet më tej. Këto instrumente, të afta për të zbuluar fenomene kozmike edhe më të vjetra dhe më të largëta, premtojnë të zhbllokojnë më shumë sekrete të universit, ndoshta edhe duke identifikuar burimet enigmatike të FRB-ve.

Punimi hulumtues është publikuar në revistën Science.


Burimi: Space Chatter