Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Ish-luftëtari i Hezbollahut dhe myslimani i devotshëm rrëfen perballjen me Jisu Krishtin

    Ish-luftëtari i Hezbollahut takon Jisu Krishtin: "Zoti nuk na krijoi të urrejmë"

    "E dija se e vetmja gjë e drejtë që Ai duhej të bënte ishte të më vriste mua"

    Emri:  afshin-javid-former-hezbollah-jpg.jpg

Shikime: 104

Madhësia:  27.0 KB
    Afshin Javid (pamje e videos)

    Një ish-luftëtar i Hezbollahut ka dhënë një dëshmi mahnitëse të konvertimit të tij në krishterim, duke shpjeguar në një intervistë me CBN se "Zoti nuk na ka krijuar për të urryer".

    Është Afshin Javid, i cili tani punon me ministrinë e tij të quajtur Cyrus Call për të promovuar miqësinë mes persëve dhe hebrenjve, i cili ishte në Izrael kur terroristët e Hamasit nisën një sulm gjaku ndaj civilëve izraelitë, duke djegur të gjallë familjet dhe duke prerë kokat foshnjave, më 7 tetor.

    Unë isha rrugës për në Shtetet e Bashkuara për të konvertuar të krishterët në Islam dhe kisha 30 pasaporta të paligjshme në atë kohë. Më arrestuan dhe më futën në burg në Malajzi. Unë isha një musliman i përkushtuar që jo vetëm që falja namazet, por lexoja Kuranin një herë në dhjetë ditë faqe më faqe. Kështu që isha shumë i përkushtuar në kohën time në burg.

    Një ditë, teksa jam duke u lutur, para meje shfaqet një burrë me madhësi normale, por qenia e tij shkëlqen si dritë. Kjo dritë nuk është një dritë normale. Kjo dritë mbante identitetin në të. Dhe e kupton që ai është i shenjtë dhe në çast, unë e dija që nuk . Edhe pse kisha falur kaq shumë namaze, edhe pse kisha agjëruar aq shumë dhe kisha lexuar Kuranin dhe kisha dalë vullnetarisht për të punuar në mina tokësore ose kisha marrë pjesë në varjen e njerëzve duke u përpjekur për të kënaqur Allahun, e dija, edhe pse e kam mbajtur të gjitha rregullat dhe rregulloret e Islamit, e dija që nuk jam i drejtë dhe nuk jam i shenjtë dhe e dija se e vetmja gjë e drejtë për të është të më vrasë.

    Por unë nuk doja të vdisja. Kështu që unë vrapova në cep të dhomës, fjalë për fjalë mbajta kokën në krahë dhe vetëm bërtita, duke bërtitur: "Më fal, më fal, më fal".

    Ai solli ndër mend: "Dhe nuk e mendoja se do të më falte sepse Ai është i drejtë. Megjithatë, ndjeva një prekje në krahun tim të majtë dhe Ai tha: "Të fal". Dhe ndjeva se pesha sapo u hoq nga unë. Dhe e dija që jam falur, por nuk e di si. Dhe isha i hutuar. Megjithatë, them, në rregull, nuk e kuptoj. Vetëm Zoti mund të falë, por ti vetë më ke falur, ti je Zoti, por je një Zot tjetër nga ai për të cilin kam studiuar. Ky nuk është Allahu, kush je ti që më fal mua? Dhe ai tha: "Unë jam e vërteta, udha dhe jeta."

    "Dhe mendova, kjo është shumë e fuqishme. Do të thotë shumë sepse si musliman, ju luteni "Më trego se ka një rrugë të drejtë". Dhe kështu rruga është një drejtim. E vërteta është diçka që ju e matni. Jeta është një burim, por ai pretendon se janë të gjitha ato të treja bashkë. Unë kurrë nuk kam menduar se rruga është një person. E vërteta është një person, dhe jeta është një person, dhe të gjithë ata janë i njëjti person.

    "Kështu që unë thashë: "Nuk e kuptoj se si quheni?" Dhe ai tha: "Jisu Krishti". Dhe sikur dikush m'i rrëmbeu të gjitha kockat nga trupi. Unë rashë në tokë si një copë mishi. Dhe sapo fillova të qaj."



    Ai tha se urrejtja që unë kisha për hebrenjtë ishte nga "projektet e Satanait".

    Në zyrën e CBN në Jerusalem, thuhet në raport, Javid takoi një grua izraelite, Sahsa Ariey, motra adoleshente e së cilës ishte në mesin e atyre që u rrëmbyen nga Hamasi gjatë sulmit të tij.

    "Ai dhe gruaja e tij qanë ndërsa shikonin historinë e saj. Ai u prezantua me të, jashtë kamerës, u lut me të dhe i kërkoi falje," raportoi CBN.

    CBN raportoi se ai gjithashtu ofroi një lutje për Lindjen e Mesme:

    "Krijuesi i qiellit dhe i tokës, Zoti i Madhëruar. Ju e doni botën, gjithë botën, të gjithë njerëzit e botës. Aq shumë sa ju sakrifikuat Jisu Krishtin që ne të mos humbasim, por të kemi jetë të përjetshme. Unë lutem sot që shpallja e Jisu Krishtit të përhapet mes muslimanëve dhe bijve të Ismailit. Atë, lutem që ti ta kujtosh atë besëlidhje me Ismailin, që ti të dilje, sepse Ismaili është i etur për zbulesën e dashurisë, për zbulimin e Jisu Krishtit, për zbulimin e shpëtimit. Atë, lutem që të ketë një dorë mbrojtëse që do ta mbrojë Isakun në çdo front, jo vetëm në Izrael, por në mbarë botën. Na jep vizione, ëndrra dhe urtësi për të folur për paqen në këtë luftë, në emrin e fuqishëm të Jisuit të lutem. Amen."

    Burimi: WND
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 20-10-2023 më 12:03

Tema të Ngjashme

  1. Gati për luftë”, NATO 300 mijë forca në përballjen me Rusinë
    Nga Vinjol në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 10-12-2016, 08:51
  2. Basha: Nuk rikandidoj për Tiranën, përballjen e kam me Ramën
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 31-03-2015, 19:14
  3. A jane Arabet muslimane te devotshem?
    Nga prizrenasi_30 në forumin Agnosticizëm dhe ateizëm
    Përgjigje: 73
    Postimi i Fundit: 22-12-2010, 20:38
  4. Ëndërron përballjen me Man Utd
    Nga gimche në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 22-03-2010, 13:38
  5. Per muslimanet e devotshem
    Nga drenicakuqe në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 23-02-2006, 16:50

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •