Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,929

    Dëshmia e konstruksionit prej druri që i parapriu specieve tona u zbuluan në Zambia

    Një palë trungje të ndërlidhura që nuk kanë parë dritën e diellit në gjysmë milioni vjet mund të sfidojnë disa supozime themelore mbi teknologjinë dhe kulturën e paraardhësve tanë të Epokës së Gurit.

    Të zbuluara në vitin 2019 në ujëvarat Kalambo në Zambie, objektet u japin arkeologëve një vështrim jashtëzakonisht të rrallë të teknologjisë së drurit nga afrika e mesit të paleolitit, një kohë më e njohur për një përshpejtim të risive të veglave prej guri. Trungjet paraprijnë edhe evolucionin e specieve tona, Homo sapiens.

    Arkeologët thanë të mërkurën se kanë zbuluar strukturën më të vjetër prej druri të zbuluar ndonjëherë, që daton gati gjysmë milioni vjet më parë, duke sugjeruar që paraardhësit tanë mund të kenë qenë më të avancuar sesa mendohej më parë.

    Një strukturë druri e ruajtur jashtëzakonisht mirë u zbulua në Kalambo Falls në veri të Zambisë pranë kufirit me Tanzaninë.

    Ai daton të paktën 476,000 vjet më parë, shumë kohë përpara evolucionit të Homo sapiens, sipas një studimi që përshkruan zbulimin në revistën Nature.

    Druri ka shenja të prera që tregojnë se veglat prej guri janë përdorur për të bashkuar dy trungje të mëdhenj për të bërë një strukturë, që besohet të jetë një platformë, vendkalim ose banesë e ngritur për të mbajtur të afërmit tanë mbi ujë.
    Një koleksion veglash prej druri, duke përfshirë një pykë dhe një shkop gërmimi, u zbulua gjithashtu në vend.
    Dihet se në atë kohë paraardhësit e njerëzve përdornin dru, por për qëllime të kufizuara, si ndezja e zjarrit apo gjuetia.Larry Barham, një arkeolog nga Universiteti Britanik i Liverpool-it dhe autori kryesor i studimit, i tha AFP se, sipas njohurive të tij, mbajtësi i mëparshëm i rekordit për strukturën më të vjetër prej druri daton rreth 9000 vjet më parë.
    Barham tha se struktura ishte një "zbulim aksidental" i bërë në vitin 2019 gjatë gërmimeve në një vend të vendosur në brigjet e lumit Kalambo, mbi një ujëvarë 235 metra.
    Zbulimet që përfshijnë dru të tillë të lashtë janë të rralla, pasi priret të kalbet duke lënë pak gjurmë.
    Por niveli i lartë i ujit në Kalambo Falls besohet se e ka ruajtur strukturën gjatë shekujve.

    Gërmimet në vendin e Kalambo në vitet 1950 dhe 1960 zbuluan disa drurë, por nuk mund të datohet saktësisht.

    Megjithatë, këtë herë arkeologët përdorën një metodë të re të quajtur datimi me luminescencë, e cila përcakton moshën duke matur kohën kur mineralet u ekspozuan për herë të fundit në rrezet e diellit.
    Kjo zbuloi se struktura është shumë më e vjetër nga sa mendonin dhe daton të paktën 476,000 vjet më parë.
    Dëshmia më e hershme e Homo sapiens daton rreth 300,000 vjet më parë.https://www.sciencealert.com/evidenc...cies-uncovered


    -Ujëvara Kalambo, Zambie, ku u gjet druri. (Geoff Duller, Universiteti Aberystwyth)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

Tema të Ngjashme

  1. Patozi: Ne humbëm prej gabimeve tona, por fitorja e mafias është e përkohshme
    Nga Duke_Of_Arberia në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 06-07-2015, 11:20
  2. Shikoni super makinën e gjitha prej druri
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 03-08-2014, 12:22
  3. Disa prej “te vertetave “ me medha qe nuk u zbuluan kurre
    Nga YlliRiaN në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 27-12-2008, 12:14
  4. Kuajt “e gjallë” prej druri te kalbur
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 06:47
  5. FMN: Shqiperia ne krah te Zambia për nga korrupsioni
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 26-03-2004, 09:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •