Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-12-2021
  Postime
  6

  Post Si shpjegohen ndryshimet e panumerta te teksteve te Bibles?!

  Si shpjegohen ndryshimet e panumerta te teksteve te Bibles?! Ate qe thote nje Bibel se thot tjetra! Pastaj kam hasur ne mungesen e shume verseteve madje dhe librave nga njera Bibel te tjetra! Por kjo eshte nje dicka qe dihet dhe nuk ka shpjegim te logjikshem. Ajo qe me intereson me shume eshte :

  Gjonin 16:13 "Por, kur tė vijė ai, Fryma e sė vėrtetės, ai do t'ju prijė nė ēdo tė vėrtetė, sepse ai nuk do tė flasė nga vetja, por do tė thotė gjitha ato gjėra qė ka ..."

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,282

  Pėr: Si shpjegohen ndryshimet e panumerta te teksteve te Bibles?!

  Citim Postuar mė parė nga Arber.Ferati Lexo Postimin
  Si shpjegohen ndryshimet e panumerta te teksteve te Bibles?! Ate qe thote nje Bibel se thot tjetra! Pastaj kam hasur ne mungesen e shume verseteve madje dhe librave nga njera Bibel te tjetra! Por kjo eshte nje dicka qe dihet dhe nuk ka shpjegim te logjikshem. Ajo qe me intereson me shume eshte :

  Gjonin 16:13 "Por, kur tė vijė ai, Fryma e sė vėrtetės, ai do t'ju prijė nė ēdo tė vėrtetė, sepse ai nuk do tė flasė nga vetja, por do tė thotė gjitha ato gjėra qė ka ..."
  Sot ka perkthime, te cilat mbeshtetn nga perkthime ne gjuhe te te jera, dhe nuk vijne prej origjinalit grek. Flas per Testamentin e Ri. Po keshtu duhet pranuar se, ata qe investojne ne keto perkthime, ruajne dhe dominacionin e tyre, ne menyren qe ta perhapin ate. Ne fakt, nje besimtar i krishtere, duhet te investoje me cdo menyre, per te mare ne dore, nje bibel sa me afer origjinalit. Bibla nuk eshte si romani, ku gjate shqiperimit e pershtat ate simbas kultures dhe menyres leksikore te atij vendi qe e shqiperon. bibla duhet sa me e perpikte me origjinalin, sepse ajo flet dhe me pika e me prese. Po ju mar nje varg i cili nga keqperkthimi, krijon nje doktrine te gabuar me ate qe vete fjala e Krishtit predikon.
  TekFilip:2:12.
  " Prandaj, tė dashurit e mi...... PUNONI (PER) SHPETIMIN TUAJ ME FRIKE DHE ME DRIDHJE....
  Ky varg i keqperkthyer duke futur fjalen "PER", jep nje doktrine tjeter nga ajo e mesimit te Krishtit dhe apsotujve. Tek Letra e Efes:2:8-9, po i njejti apsotull thote:
  "Me Hir jemi te shpetuar.....JO PREJ PUNERASH qe te mos mburet askush..."
  I gjith ungjilli i Krishtit, qe nga fillmi e deri ne fund, predikon dhe meson shpetimin, jo nga punet tona, por nga Hiri i Perendise, fale vepres se Krishtit ne Kryq. Ky gabim gjendet dhe ne ungjillin e perkthyer simbas Kristoforidhit, 1879, ku ata qe e kane korrektuar kete ungjill ne gramatiken sa me moderne shqipe, duke mos besuar dhe njohur besimin ne Krisht, kane futur fjalen, "PER". Dmth, Punoni PER shpetimin ... Ne fakt nese e shohim ne tekstin origjinal grek. thuhet:
  "Ὥστε, ἀγαπητοί μου, καθὼς πάντοτε ὑπηκούσατε, μὴ ὡς ἐν τῇ παρουσίᾳ μου μόνον, ἀλλὰ νῦν πολλῷ μᾶλλον ἐν τῇ ἀπουσίᾳ μου, μετὰ φόβου καὶ τρόμου τὴν ἑαυτῶν σωτηρίαν κατεργάζεσθε·
  Pra Pali thote: ..punoni shpetimine tuaj me frike e dridhje.. Dmt, tani punoni dhe ecni me frike e me dridhje, se jeni te shpetuar.. nuk jeni me nen mekat.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 30-12-2023 mė 16:07

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-05-2023, 09:54
 2. Si shpjegohen ėndrrat?
  Nga Living in Vain nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 20-04-2018, 02:37
 3. Pėrzgjedhje E Teksteve Tė Akides Dhe Teuhidit
  Nga etheri nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-05-2011, 04:39
 4. Manipulim i teksteve nė parodi humoristike
  Nga BvizioN nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-06-2005, 06:03
 5. Si shpjegohen ???
  Nga Qerim nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-06-2004, 18:45

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •