Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Njeriu të cilit Amazon i hoqi vizë

    Njeriu të cilit Amazon i hoqi vizë

    Ku shkoni kur shtëpia juaj inteligjente vendos që nuk jeni më të mirëpritur?

    NGA JAROD FACUNDO

    Emri:  22f9781e6b6b96ce289dd636a0ea9d9decb621e9-879x1182.jpg

Shikime: 125

Madhësia:  92.9 KB

    Të enjten, më 25 maj, Brandon Jackson, një inxhinier softuerësh në Baltimore County, Maryland, zbuloi se ai ishte i bllokuar nga llogaria e tij në Amazon. Jackson nuk mund të merrte paketat e dorëzuara në shtëpinë e tij nga gjigandi i shitjes me pakicë. Ai nuk mund të hynte në asnjë skedar dhe të dhëna që kishte ruajtur me Amazon Web Services, krahu i fuqishëm i kompjuterave cloud të kompanisë. Kjo do të thoshte gjithashtu se Jackson, një entuziast i vetë-përshkruar i automatizimit në shtëpi, nuk mund të përdorte më Alexa për pajisjet e tij inteligjente të shtëpisë. Ai mund t'i ndizte dritat me dorë, por vetëm duke ditur se Amazon mund t'i operonte ende nga distanca.

    Jackson shpejt zbuloi se Amazon e pezulloi llogarinë e tij sepse një shofer i zi që kishte ardhur në shtëpinë e tij një ditë më parë kishte raportuar se kishte dëgjuar komente raciste nga zilja e tij video. Në një email të shkurtër dërguar Jackson në orën 3 të mëngjesit, kompania shpjegoi se si vendosi në mënyrë të njëanshme të gjitha pajisjet dhe shërbimet e tij të lidhura në pritje ndërsa filloi një hetim të brendshëm.

    Akuzat e hutuan Jackson. Ai dhe familja e tij janë të zinj. Kur shikoi pamjet e ziles së derës, pa se askush nuk ishte në shtëpi në kohën e dorëzimit. I humbur për atë që mund të kishte nxitur akuzën për racizëm, ai dyshoi se shoferi kishte keqinterpretuar përgjigjen e automatizuar të ziles së derës: "Më falni, a mund t'ju ndihmoj?"

    Dorëzimi i videos së mbikëqyrjes "duket se kishte pak ndikim në vendimin [Amazon] për të çaktivizuar llogarinë time," shpjegoi Jackson në blogun e tij më 4 qershor. "Në fund, llogaria ime u zhbllokua të mërkurën [31 maj, gjashtë ditë më vonë], pa asnjë vazhdim për të më informuar për rezolutën.” Deri tani, shumë muaj më vonë, hetimi i Amazon për këtë çështje duket se ka përfunduar edhe pse çështja mbetet larg zgjidhjes. E kontaktuar për një përgjigje, kompania shkroi: “Në këtë rast, ne mësuam përmes hetimit tonë se klienti nuk veproi në mënyrë të papërshtatshme dhe ne po punojmë drejtpërdrejt me klientin për të zgjidhur shqetësimet e tyre, ndërsa gjithashtu shikojmë mënyra për të parandaluar një situatë të ngjashme. të mos ndodhë përsëri.”

    Ishin vetëm aftësitë teknike të Jackson-it dhe konfigurimi i veçantë i automatizuar i shtëpisë që e shpëtuan atë nga ajo që mund të kishte qenë një bllokim më i madh. "Shtëpia ime ishte mirë pasi përdora Siri ose [një] pult të organizuar lokalisht nëse doja të ndryshoja ngjyrën e një drite ose diçka të kësaj natyre," shpjegoi ai. Java e tij e mërgimit dixhital përbënte një shqetësim zhgënjyes vetëm sepse, si përdorues i teknologjisë dhe inxhinier profesionist softuerësh, ai kishte aftësinë të krijonte rrjetin e tij të strehuar në nivel lokal që vepronte si një mjet i sigurt. Por përvoja e Jackson është një paralajmërim për shumicën dërrmuese të përdoruesve të Alexa dhe banorëve të zgjuar të shtëpive, të cilët, duke mos pasur aftësitë dhe largpamësinë e tij të veçantë, janë gjithnjë e më shumë në mëshirën e teknologjisë që kanë futur në jetën dhe dhomat e tyre të gjumit.

    "Unë dola përpara," i tha Jackson Tablet, "sepse nuk mendoj se është e drejtë që Amazon mund të thotë, 'Unë e di që ti ke blerë të gjitha këto pajisje, por ne mendojmë se jeni racist. Pra, ne do t'ju heqim [ju] jashtë linje.” Nga njëra anë, kritikët e kritikuan Jackson-in si mashtrues për të pasur pajisje inteligjente në radhë të parë; të tjerë thanë se kritikat e tij ndaj Amazon nënkuptonin se ai nuk mbështeste një kompani që mbronte punonjësit e saj. "Njerëzit e humbën pikën kryesore," tha ai. "Nuk më intereson vërtet kush je, çfarë bën apo në çfarë beson. Nëse ke blerë diçka, duhet ta zotërosh atë."

    Historia e Jackson-it për anulimin e përkohshëm nga gjiganti i teknologjisë u përhap në të gjithë internetin pasi u diskutua në një video në YouTube nga Louis Rossman , një aktivist i së drejtës për të riparuar , teknik i pavarur dhe personalitet i njohur në YouTube. E drejta për riparim, ose riparim i drejtë, është një lëvizje e përqendruar te konsumatori që mbron që publiku të jetë në gjendje të riparojë pajisjet që zotëron në vend që të detyrohet të përdorë shërbimet e riparimit të prodhuesit ose të përmirësojë produktet që janë bërë arbitrarisht të vjetëruara. Në fillim të shekullit të 20-të, mbrojtja e riparimeve të panairit filloi me automobila dhe makineri të rënda, por parimet e saj janë përhapur pasi çipat kompjuterikë kanë ardhur në themel të jetës bashkëkohore.

    Pas videos fillestare të Rossman për rastin e Jackons, Amazon pretendoi se Rossman kishte abuzuar me programin e saj të marketingut të filialeve dhe kishte vendosur kufizime në llogarinë e biznesit të YouTuber-it, duke e shtyrë atë të spekulonte në një video pasuese se gjigandi i korporatës po hakmerrej kundër tij për mbulimin e mundimeve të Jackson . Rossman pretendon se kjo ishte hera e parë që Amazon bëri ndonjë akuzë kundër tij për abuzim të programit të marketingut të filialeve që kur ai u regjistrua në programin e marketingut 7.5 vjet më parë.

    "Përvoja e Jackson është një paralajmërim për përdoruesit e Alexa dhe banorët e shtëpive inteligjente, të cilët janë gjithnjë e më shumë në mëshirën e teknologjisë që ata kanë futur në jetën dhe dhomat e tyre të gjumit."

    Numri i familjeve që adoptojnë pajisje shtëpiake inteligjente në Shtetet e Bashkuara pritet të arrijë në 93 milionëderi në vitin 2027 dhe shumica e konsumatorëve mbështeten në shërbimet cloud për përdorimin e tyre të përditshëm në internet. Por cloud nuk është thjesht një metaforë për të shpjeguar një rrjet të lidhur; ai përshkruan riorganizimin e plotë të jetës dixhitale nën fuqinë e bazave të të dhënave të centralizuara në distancë. Çelësat e dritës, llambat, bravat, termostatët, aparatet e kafesë, kondicionerët, altoparlantët, pajisjet e stërvitjes dhe pothuajse çdo pajisje tjetër që mund të gjeni në një shtëpi mesatare tani mund të funksionojnë të gjitha si pjesë të ndërlidhura të një rrjeti të vetëm dixhital, të drejtuar nga një host i jashtëm, si Amazon, i cili operon bankat masive të serverëve që përbëjnë "cloud". Për konsumatorët, kjo marrëveshje ofron komoditet dhe optimizim. Mund të ndizni ngrohjen në shtëpinë tuaj nga një shtet tjetër, ose të riporositni një mall shtëpiake me një komandë të thjeshtë zanore. Por kostoja e kësaj lehtësie është se konsumatorët nuk kontrollojnë më në mënyrë të pavarur se si operohet teknologjia e tyre - ose shtëpitë e tyre, pasi të dyja janë gjithnjë e më të integruara. Siç tha Kyle Wiens, CEO i iFixit dhe një tjetër aktivist i të drejtës për riparim, “Kush i zotëron vërtet gjërat tona? Dikur ishim ne.”

    Emri:  f38a9965b46a8bba971c423cb38229fec37e9fd0-960x640.jpg

Shikime: 70

Madhësia:  32.5 KB
    Brandon Jackson

    Kushtet e përdorimit të Alexa përfshijnë një klauzolë që thotë se Amazon lejohet të ndërpresë "qasjen" në Alexa sipas gjykimit të kompanisë pa paralajmërim. Xheksonit iu tha nga një drejtues i marrëdhënieve me klientët përmes telefonit se ai duhej të siguronte kompaninë se ai nuk do të tallej ose do t'i vinte në rrezik drejtuesit e ardhshëm të dërgesave. Pothuajse një muaj më vonë, Amazon nuk pranoi asnjë keqbërje, vetëm kërkoi falje për "shqetësimet". Duke pasur parasysh fuqinë absolute mbi përdoruesit e saj, nuk ka presion mbi Amazon për të shpjeguar vendimin e saj. Në të vërtetë, kompania përdori të njëjtën deklaratë të marrë nga Tablet për një artikull të hershëm të Newsweek në qershor në lidhje me bllokimin e Jackson.

    Pretendimet e Amazon për të qenë të shqetësuar për sigurinë e punëtorëve me jakë blu e tendosin besueshmërinë. Sipas një artikulli të vitit 2021 të botuar në Vice, kur drejtuesit e transportit të pakicave u përballën me kërcënime të dhunshme dhe ngacmime racore, prirja e kompanisë për efikasitet mori përparësi mbi sigurinë e punëtorëve. Kërkesat e paqëndrueshme nga drejtuesit e dërgesave janë përkthyer në shoferë që urinojnë në shishe dhe defekojnë në thasë plehrash, një problem që Amazon e pranoi nga brenda , edhe pse publikisht i mohon akuzat. Brenda "qendrave të përmbushjes" - termi që kompania përdor për magazinat e saj - punëtorët pësojnë 5.9 lëndime të rënda për çdo 100 punëtorë, një shkallë dëmtimi 80% më e madhe se konkurrentët. Në të vërtetë qarkullimi i punonjësve është aq i lartë në këto objekte saqë një kompani ka rrjedhurmemo nga 2022 paralajmëroi se kompania ishte në rrugën e duhur për të zbrazur numrin e saj të punëtorëve në dispozicion deri në vitin 2024.

    Ndërhyrja e Amazon në jetën e Jackson-it, pra, nuk duhet kuptuar brenda kontekstit të mbrojtjes së punëtorëve – që mund të fillojë duke u dhënë atyre kohën e duhur për të përdorur tualetin – por më tepër si pjesë e një regjimi emergjent të kontrollit teknologjik. Kulmi i debatit prej vitesh rreth moderimit të normave politike dhe qytetare në mediat sociale dhe në diskursin publik ka krijuar një standard të ri normativ në të cilin "i pafajshëm derisa të provohet fajësia" tani shihet si një relike shtypëse dhe e vjetëruar. Si mjeshtra të rinj të pazgjedhur të diskursit publik, gjigantët e teknologjisë si Amazon, Google, Twitter dhe Facebook, janë inkurajuar të ekzekutojnë dënime të përmbledhura të përdoruesve për akuza të thjeshta për racizëm ose "dezinformim".

    Fuqia e madhe e Amazon në ekonominë globale dhe prania e kudondodhur në zinxhirin e furnizimit të SHBA dhe sektorët e informatikës cloud i lejon kompanisë të marrë fuqinë e mbikëqyrjes dhe anulimit edhe më tej. Ndryshe nga kompanitë thjesht të mediave sociale si X (i njohur më parë si Twitter), grupi i pajisjeve dhe shërbimeve inteligjente të Amazon i jep asaj një prani fizike të drejtpërdrejtë brenda shtëpive të njerëzve. Kjo do të thotë se kur Amazon futet në çështje kulturore, ose vendos të ndëshkojë njerëzit bazuar në fjalimin fyes, vlerat e saj politike vendosen në objekte dhe procese të përdorura në botën reale.

    Në rastin e Jackson, për të rifituar aksesin në gjërat për të cilat kishte paguar tashmë, ai u detyrua të dorëzonte videon e mbikëqyrjes nga shtëpia e tij në Amazon për të provuar pafajësinë e tij. Në një farë mënyre, në botën e re të rrjetit të bazuar në renë kompjuterike, këto korporata po ndërtojnë për ne, zgjidhja për çdo problem përfshin gjithmonë individët që dorëzojnë më shumë nga të dhënat e tyre private.

    Debatet mbi censurën, fjalën e lirë dhe kufijtë e saj zakonisht sillen rreth përdorimit të mediave sociale. Por Hayley Tsukayama, një aktiviste e lartë legjislative për Electronic Frontier Foundation, një grup i të drejtave dixhitale, i sugjeroi Tablet-it që rasti i Jackson-it të kishte një arkitekturë të ngjashme me bisedat rreth moderimit të përmbajtjes. Kompanitë mund të zgjedhin të mos lejojnë forma të caktuara të të folurit, por duke vepruar kështu ato nuk mund të trajtohen më si platforma neutrale. Tsukayama argumenton se përdoruesve të mediave sociale u ofrohet një rekurs, edhe nëse procesi është grumbulluar kundër tyre. "Nëse [Amazon] do ta shikojë sjelljen e klientit si pjesë e kushteve të shërbimit," tha ajo, "ata [duhet] ta bëjnë të qartë dhe të vendosin një proces që ndoshta nuk është ndryshe nga ajo që shohim në Facebook, YouTube ose të tjerë që merren me heqjen e përmbajtjes.”

    Por, sigurisht, ne tani e dimë se miliona përdoruesve të mediave sociale u censuruan ose u ndaluan llogaritë e tyre pa shpjegime apo burime për postime, duke përfshirë shumë që u klasifikuan si "dezinformata" në kohën e shkeljes së supozuar, por që përmbanin deklarata që autoritetet më vonë i pranuan. si të vërtetë. Në këtë këndvështrim, vendosja e më shumë besimit në një model të moderimit të përmbajtjes duket si një lojë e rrezikshme. Mund të çojë gjithashtu në një mbikëqyrje edhe më të madhe në internet pasi kompani si Amazon pretendojnë nevojën për të monitoruar çdo lëvizje të klientëve të tyre në mënyrë që ata të mund t'i gjykojnë ata "me drejtësi".

    Ashtu si shumë teknologji dixhitale, shtëpia inteligjente ofron lidhje me një çmim të lartë—i bën individët subjekte pasivë të produkteve që i rrethojnë, duke përfshirë gjërat që zotërojnë. Pak prej nesh kanë ndonjë kuptim real të "kushteve të shërbimit" në pajisjet dhe shërbimet në të cilat mbështetemi. Konsideroni sesi shërbimet e transmetimit zëvendësuan mediat fizike dhe se si ardhja e telefonave inteligjentë, me të gjitha mrekullitë e tyre, nënkuptonte gjithashtu se pronarët e telefonave të tillë u bënë të paaftë për të zëvendësuar bateritë e tyre, kartat SIM dhe ruajtjen fizike. Nëse e meditojmë për një moment atë marrëdhënie, mund të arrijmë në përfundimin se shumë nga gjërat që besojmë se i kontrollojmë janë me të vërtetë huazuese si një mjet për të na kontrolluar.

    Burimi: Tablet Magazine
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 21-09-2023 më 22:01

Tema të Ngjashme

  1. Amazon nxjerr Alexa.com ne pension
    Nga Poshnjari në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-12-2021, 16:30
  2. Cilat kanale me Amazon Fire Stick?
    Nga zeus në forumin Pyetni ekspertët
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 23-10-2018, 18:42
  3. A mund te blej ne Amazon nga Prishtina, nese po si?
    Nga Luftetari Ilir në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 24-04-2016, 12:17
  4. Amazon Kindle Fire
    Nga benseven11 në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 11-02-2012, 22:44
  5. I Tunes,E Bay,Amazon/Shitje/Blerje/Kredit Kard/Paypal.
    Nga drita në forumin Pyetni ekspertët
    Përgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 10-09-2011, 10:24

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •