Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3

Tema: Energjia

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,259

  Energjia

  Faktorėt qė na vjedhin energjinė, sipas Dalai Lamės

  Qeniet njerėzore janė bėrė nga energjia; energjia ėshtė ajo forcė qė na lejon tė arrijmė qėllimet tona dhe tė pėrmirėsojmė veten duke e tejkaluar ditė pas dite. Pėr kėtė arsye, ėshtė thelbėsore tė kujdesemi pėr gjendjen tonė energjike, duke e rinovuar atė ēdo ditė dhe duke forcuar ēdo talent unik natyror qė kemi. Duke u bėrė versioni mė i mirė i vetes pėr ata qė duam

  I vetėdijshėm pėr fuqinė qė ka energjia mbi ne dhe forcėn qė vjen prej saj pėr rritjen personale tė secilit prej nesh, Dalai Lama ka vendosur pesė faktorė qė na vjedhin energjinė. Duke vepruar kėshtu, ai na dha mjetet pėr tė mėsuar se si tė kujdesemi dhe tė ruajmė energjitė tona, duke shmangur pėrvojat qė na pengojnė t’i shfrytėzojmė sa mė shumė.

  Jetojmė nė njė epokė ku e nesėrmja dhe e ardhmja mbizotėrojnė mbi tė tashmen. Ne e neglizhojmė fuqinė e ēdo momenti, nuk mendojmė tė shijojmė momentin nė tė cilin jetojmė dhe humbasim mes planeve pėr tė ardhmen qė na pengojnė tė vlerėsojmė atė qė kemi tashmė. Ky fenomen na bėn tė refuzojmė situatat negative qė krijohen nė jetėn e pėrditshme, duke mos kuptuar se nuk mund tė kemi kontroll mbi gjithēka.

  Prandaj, pranimi bėhet njė gjest qė duhet adoptuar si njė mantra. Kur pranojmė se nuk mund t’i ndryshojmė gjėrat, na jepet mundėsia tė ndryshojmė planet tona dhe tė hapemi ndaj mundėsive tė reja.

  “Pranoni. Nuk ėshtė dorėzim: asgjė nuk sjell njė humbje mė tė madhe energjie sesa tė kundėrshtosh dhe tė luftosh njė situatė qė ne nuk mund ta ndryshojmė”.

  Pusho dhe pėrparo hap pas hapi

  Kalimi i ditėve shėnohet nga koha, ashtu si dhe natyra. Nė kėtė qėndron bukuria e plotėsisė sonė tė brendshme, nė tė diturit tė pranojmė kohėn pa u bėrė skllevėr tė saj. Dihet mirė se ka mijėra ritme tė ndryshme pėr ndjekjen e kohės dhe se secili prej nesh zgjedh tė vetin. “Jepini vetes njė shans pėr tė pushuar kur keni nevojė dhe njė shans pėr tė vepruar kur tė shfaqet njė mundėsi.”

  Pėr kėtė qėllim, ėshtė thelbėsore tė kuptohet se kur ėshtė koha e duhur pėr tė ndaluar ose pėr tė ndėrmarrė veprime. Nėse nuk arrijmė ta kuptojmė kėtė, ne humbim nga sytė qenien tonė, natyrėn tonė si qenie njerėzore dhe dashurinė tonė pėr veten.

  Kėshtu do tė lėmė hapėsirė ​​pėr ardhjen e ankthit, trishtimit dhe depresionit qė do tė na bllokojė dhe do tė na pengojė tė jemi versioni mė i mirė i vetvetes. Merrni parasysh disa kėshilla themelore pėr tė kapėrcyer me sukses kėto gjendje emocionale, duke kujtuar gjithmonė tė gjurmoni origjinėn e tyre.

  Termi “e duhur” u referohet atyre qė janė pjesė e juaja, qė ju duan me sinqeritet dhe pėrkushtim, pa kėrkuar asgjė nė kėmbim. Njerėz bujarė tė shtyrė nga njė arsye fisnike: dashuria.

  Ata njerėz qė na bėjnė tė ndihemi edhe mė tė gjallė dhe tė lirė nė thelbin tonė mė tė pastėr. “Lėrini njerėzit, qėllimi i vetėm i tė cilėve ėshtė tė ndajnė ankesat, problemet, historitė katastrofike, frikėn dhe gjykimet pėr tė tjerėt. Mos u bėni koshi i mbeturinave tė dikujt qė thjesht dėshiron tė heqė qafe mbeturinat e veta.”

  Shėndeti ėshtė mjeti kryesor qė na lejon tė kuptojmė nėse po e menaxhojmė ekzistencėn tonė nė mėnyrėn mė korrekte. Ai funksionon si njė termometėr, pasi jeta jonė emocionale ka tė bėjė shumė me biologjinė, dhe gjithashtu manifestohet pėrmes organeve tona vitale.

  Energjia ėshtė e lidhur drejtpėrdrejt me trupin, prandaj ėshtė thelbėsore t’i siguroni atij pushim, ushqim tė shėndetshėm dhe kohė pėr tė medituar. “Jepini pėrparėsi shėndetit tuaj. Nėse ingranazhet e trupit nuk funksionojnė nė maksimum, nuk do tė shkoni larg. Jepini vetes pak pushim”.

  Tė mėsuarit se si tė falim na lejon tė ēlirohemi nga e kaluara dhe tė ecim pėrpara me pozitivitet drejt sė ardhmes, edhe nė ato momente kur na sulmojnė emocionet e trishtimit, zemėrimit, pakėnaqėsisė dhe madje edhe etja pėr hakmarrje.

  Nė ēdo rast, kuptimi i kėtyre ndjenjave dhe arsyes sė tyre, tejkalimi i tyre dhe mėsimi pėr tė falur, do tė pėrmirėsojė ekzistencėn tonė, duke na bėrė tė vetėdijshėm se kemi bėrė zgjedhjen e duhur. “Falni, lėrini situatat qė shkaktojnė dhimbje, ėshtė gjithmonė e mundur tė zgjidhni tė lini dhimbjen e kujtesės”.

  Mos i shkelni premtimet qė keni bėrė

  Tė premtosh do tė thotė t’ia dorėzosh njė pjesė tė zemrės njė tjetri, pasi besimi buron nga dashuria ndaj tė tjerėve, ndaj vetvetes. Secili jeton pėrvojat e veta nė njė mėnyrė krejtėsisht personale; kjo do tė thotė se ndonjėherė premtimet qė bėjmė mund tė fitojnė njė vlerė tė paēmueshme pėr tjetrin. Fakti i mosmbajtjes sė tyre, pra, mund tė nėnkuptojė dhimbje tė madhe pėr tė.

  “Kur nuk e mbani njė premtim, pyesni veten se ēfarė ju pengon. Ju gjithmonė do tė keni tė drejtė tė ndryshoni mendimin tuaj, tė kėrkoni falje, tė kompensoni, tė gjeni marrėveshje tė reja ose tė ofroni njė alternativė tė re. Mėnyra mė e lehtė pėr tė mos harruar tė bėni njė premtim qė nuk dėshironi ta mbani ėshtė tė thoni jo qė nė fillim”.


  *Ky artikull u publikua nga Bota.al dhe u ripostua nga Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/fakt...-lames-i528200

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,259

  Pėr: Energjia

  Si mund tė tėrheqim energji pozitive sa herė qė kemi nevojė?

  Pėrditshmėria jonė ka ngjarje tė mira e tė kėqija, momente e takime qė na pėrcjellin energji positive e negative, na motivojnė ose na bėjnė tė humbasim motivim pėr tė vazhduar mė tej. Nėse do qė jeta jote tė ndryshojė pėr mirė, duhet tė nisėsh pikėrisht nga energjia e brendshme.

  Vetė jeta ėshtė njė palestėr e vazhdueshme dhe pėr tė qenė edhe shpirtėrisht nė formė duhet tė pėrpiqeni nė mėnyrė tė vazhdueshme.

  Kujdes: Nuk duhet tė shtiresh apo vendosėsh maska, duhet vetėm t’i lejosh vetes mendime tė bukura e positive, pa bėrė rezistencė!

  Sa mė shumė energji positive tė pėrcjellėsh aq mė shumė do tė tėrheqėsh!

  Pėrshėndetuni pozitivisht njerėzit qė takoni!

  Mbani gjithnjė njė buzėqeshje gati!


  MOS U ANKONI!

  Mėsoni dhe pranoni tė bashkėjetoni me gabimet!

  Punoni pėrditė pėr tė arritur objektivat!

  Clirojeni veten nga frikėrat!


  ‘Pilulat’ e energjisė:

  Mėsoni tė jeni tė lumtur me atė qė keni!

  Vendosni objektiva afatshkurtra qė tė jenė tė lehta pėr t’u arritur!

  Qėndro vetėm nė shoqėrinė e njerėzve me energji pozitive.

  Bėj gjėra qė tė kėnaqin.

  Jetoje jetėn tėnde pavarėsisht kujtdo dhe gjithēkaje!


  LIVING

  https://living.al/si-mund-te-terheqi...qe-kemi-nevoje

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,259

  Pėr: Energjia

  A ju mungon energjia fizike? Pini ujė, hani fara chia dhe meditoni

  Ndonjėherė, trupat tonė mund tė jenė frustrues.

  Energjia fizike ėshtė diēka qė u mungon shumė njerėzve. Me kohėn, problemet familjare apo ato profesionale mund tė na i shterin tė gjitha rezervat e energjisė qė i kemi.

  Fatmirėsisht, pavarėsisht se ēfarė ėshtė duke ju bėrė tė ndiheni tė lodhur sė fundmi, ka shumė gjėra qė mund t’i bėni pėr ta pėrmirėsuar situatėn.

  Mė poshtė i keni disa shprehi tė thjeshta qė mund t’i pėrvetėsoni pėr t’u mbushur me energji.

  Pini mjaftueshėm ujė

  Konsumimi i sasive tė rekomanduara ditore tė ujit ėshtė diēka qė vėrtet jua rritė energjinė. Por, tė bėhemi tė sinqertė… a jeni duke e bėrė kėtė?

  Problemi ėshtė se shumė lehtė mund tė harrojmė tė pimė ujė. Ne kemi miliona gjėra tjera qė duhet mbajtur mend, andaj si mund ta mbani mend se duhet t’i pini tetė ose mė shumė gota ujė ēdo ditė?

  Njė prej zgjidhjeve mund tė jetė ta blini njė shishe tė cilėn e pėrdorni ekskluzivisht pėr ujė dhe e mbani me vete ēdo ditė.

  Hani fara chia

  Nė shumė mėnyra, kur ėshtė fjala pėr ta mbajtur trupin tė balancuar, farat chia janė ushqimi i pėrsosur.

  Kėto fara kanė sasi tė ulėta tė karbohidrateve, ndėrkaq njė sasi tė balancuar tė proteinės, yndyrave tė mira dhe fibrave. Ky balancim ideal do tė thotė se farat e tilla ju ndihmojnė ta mbani sheqerin nė gjak tė balancuar.

  Ka shumė mėnyra se si mund t’i konsumoni farat chia, por ju mund ta provoni kombinimin ujė-chia dhe kėshtu e keni mė lehtė.

  Krijojeni njė ritual tė shkurtėr tė natės

  Pėrmirėsimi i kualitetit tė gjumit ėshtė njė prej gjėrave mė tė lehta dhe mė tė mira qė mund ta bėni pėr t’u mbushur energji sepse jua mbėshtet sistemin primar qė merret me energjinė.

  Pėr ta pėrmirėsuar kualitetin e gjumit, ju mund ta adaptoni njė shprehi tė thjeshtė dhe tė lehtė qė jua ndihmon mendjen dhe trupin tė relaksohen pas njė dite tė gjatė.

  Ja disa ide:

  – Provoni meditimin

  – Provoni vizatimin

  – Leximin e librave (rekomandohet zhanri trillim, pasi qė ju mundėson tė ‘humbni’ nė njė botė tjetėr)

  Filloni t’i llogaritni sasitė e karbohidrateve qė i konsumoni

  Karbohidratet janė tė rėndėsishme sepse janė mėnyra primare se si e furnizojmė me energji trupin. Kur konsumojnė karbohidrate, trupi i konverton ato nė sheqer, e pastaj pėrdoren pėr energji.

  Sidoqoftė, sasitė e shumta tė karbohidrateve e nxisin trupin ta ruaj sheqerin e tepėrt, i cili eventualisht shndėrrohet nė yndyrė. Kjo ndikon qė tė ndihemi mė tė lodhur se zakonisht.

  Pėr ta luftuar kėtė, filloni tė ruheni mė shumė sa i pėrket sasive tė karbohidrateve qė i konsumoni.


  Ekonomia Online

  https://ekonomiaonline.com/a-ju-mung...-dhe-meditoni/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 10-11-2023 mė 23:36

Tema tė Ngjashme

 1. Antimateria - energjia e se ardhmes?!
  Nga sam1r nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-07-2011, 12:32
 2. Energjia, sa shtrejnte e blejme
  Nga Ujku'80 nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-10-2009, 06:31
 3. Energjia Sizmike e Termeteve
  Nga E=mc² nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-06-2009, 14:03
 4. Energjia e pakrijuar hyjnore...
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 27-01-2005, 07:00
 5. Me ka humbur motivimi dhe energjia.
  Nga Pogradecari nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 03-09-2003, 00:26

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •