Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Shenja nga Qielli: Përmbytjet në Libi fshinë një lagje të qytetit, s'dihet fati i 10,000 njerëzve

    Përmbytjet në Libi fshinë një lagje të qytetit dhe dyshohet se 10,000 janë zhdukur

    Emri:  107299090-1694524103807-gettyimages-1659751574-AFP_33UY8VC.jpg

Shikime: 104

Madhësia:  60.7 KB
    Makinat e përmbysura shtriheshin midis mbeturinave të tjera të shkaktuara nga përmbytjet e shpejta në Derna, Libia lindore, më 11 shtator 2023.


    Të paktën 10,000 njerëz figurojnë të zhdukur në Libi të martën nga përmbytjet e shkaktuara nga një stuhi e madhe që shpërtheu diga, rrëmbeu ndërtesa dhe zhduku deri në një të katërtën e qytetit lindor të Derna.

    Më shumë se 1,000 trupa janë gjetur tashmë vetëm në Derna dhe zyrtarët prisnin që numri i të vdekurve të ishte shumë më i lartë, pasi stuhia Daniel kaloi nëpër Mesdhe në një vend të ndarë dhe të shkatërruar pas më shumë se një dekade konflikti.

    Një gazetar i Reuters në rrugën për në Derna, një qytet bregdetar me rreth 125,000 banorë, pa automjete të përmbysura në skajet e rrugëve, pemë të rrëzuara dhe shtëpi të braktisura e të përmbytura.

    Videot treguan një përrua të gjerë që kalonte nëpër qendrën e qytetit pasi digat shpërthyen, duke shkatërruar ndërtesat që qëndronin në të dyja anët.

    “Trupat janë shtrirë kudo - në det, në lugina, nën ndërtesa,” i tha Reuters me telefon Hichem Abu Chkiouat, ministër i aviacionit civil në administratën që kontrollon lindjen, pak pasi vizitoi Derna.

    Emri:  107298409-1694439811894-gettyimages-1656490365-AA_10092023_1337522.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  39.3 KB
    Një pamje e zonës pasi shumë vendbanime, automjete dhe vende pune janë dëmtuar pas përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e dendur goditën rajonin në Misrata, Libi më 10 shtator 2023.
    Emhmmed Mohamed Kshiem | Anadolu Agency | Getty Images


    “Numri i trupave të gjetur në Derna është më shumë se 1000,” tha ai. “Nuk e ekzagjeroj kur them se 25% e qytetit është zhdukur. Shumë e shumë ndërtesa janë shembur.”

    Abu Chkiouat më vonë i tha Al Jazeera se ai priste që numri i përgjithshëm i të vdekurve në të gjithë vendin të arrinte më shumë se 2,500, pasi numri i njerëzve të zhdukur po rritej.

    Qytetet e tjera lindore, përfshirë qytetin e dytë më të madh të Libisë, Bengazin, u goditën gjithashtu nga stuhia dhe Tamer Ramadan, kreu i një delegacioni të Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe, tha se numri i të vdekurve do të ishte “i madh”.

    “Ne mund të konfirmojmë nga burimet tona të pavarura të informacionit se numri i personave të zhdukur ka arritur në 10,000 deri më tani”, u tha ai gazetarëve përmes lidhjes video.

    Shefi i ndihmës i Kombeve të Bashkuara Martin Griffiths tha në një postim në X, i njohur më parë si Twitter, se ekipet e urgjencës tani po mobilizohen për të ndihmuar në terren.

    Ndërsa Turqia dhe vendet e tjera nxituan ndihma për Libinë, duke përfshirë automjetet e kërkim-shpëtimit, varkat e shpëtimit, gjeneratorët dhe ushqimin, qytetarët e shqetësuar të Derna-s nxituan në shtëpi në kërkim të njerëzve të dashur.

    “Asnjëherë nuk u ndjeva aq i frikësuar”

    Në aeroportin e Tripolit në veriperëndim të Libisë, një grua filloi të qajë me zë të lartë pasi mori një telefonatë duke thënë se shumica e familjes së saj ishin të vdekur ose të zhdukur. Kunati i saj, Walid Abdulati, tha se “nuk po flasim për një apo dy persona të vdekur, por deri në 10 anëtarë të secilës familje të vdekur”.

    Karim al-Obaidi, një pasagjer në një aeroplan nga Tripoli në lindje, tha: “Unë kurrë nuk jam ndjerë aq i frikësuar sa tani... Kam humbur kontaktet me të gjithë familjen, miqtë dhe fqinjët”.

    Emri:  107298754-16944656892023-09-11t165544z_85088009_rc2g63ay0wkg_rtrmadp_0_libya-storm.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  43.1 KB
    Njerëzit qëndrojnë në një rrugë të dëmtuar ndërsa një stuhi e fuqishme dhe reshje të dendura shiu përmbytën qytetin Shahhat, Libi, 11 shtator 2023.
    Omar Jarhman | Reuters


    Një zëdhënës i ministrisë së brendshme i tha Al Jazeera se ekipet detare po kërkonin për “shumë familje që u futën në det në qytetin Derna”.

    Pamjet e transmetuara nga stacioni televiziv libian al-Masar treguan njerëz që kërkonin trupa dhe burra në një varkë gome duke nxjerrë një nga deti.

    “Ne nuk kemi asgjë për të shpëtuar njerëzit ... pa makineri ... ne po kërkojmë ndihmë urgjente,” tha Khalifah Touil, një punonjës i ambulancës.

    Derna, në bregun lindor të Mesdheut të Libisë, është i ndarë nga një lumë sezonal që rrjedh nga malësitë në jug dhe normalisht mbrohet nga përmbytjet nga digat.

    Paralajmërim për përmbytje

    Një video e postuar në mediat sociale tregoi mbetjet e një dige të shembur 11.5 km (7 milje) në rrjedhën e sipërme të qytetit ku bashkoheshin dy lugina lumenjsh, tani të rrethuara nga pellgje të mëdha uji me ngjyrë balte.

    “Dikur ka qenë një digë”, dëgjohet një zë duke thënë në video. Reuters konfirmoi vendndodhjen bazuar në imazhet.

    Në një dokument kërkimor të botuar vitin e kaluar, hidrologu Abdelwanees AR Ashoor i Universitetit Omar Al-Mukhtar të Libisë tha se përmbytjet e përsëritura të shtratit sezonal të lumit, ose vadi, ishin një kërcënim për Derna. Ai përmendi pesë përmbytje që nga viti 1942 dhe bëri thirrje për hapa të menjëhershëm për të siguruar mirëmbajtjen e rregullt të digave.

    “Nëse ndodh një përmbytje e madhe, rezultati do të jetë katastrofik për njerëzit e Wadi dhe të qytetit,” tha gazeta.

    Emri:  107299091-1694524103488-gettyimages-1659758595-AFP_33UV7CW.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  63.4 KB
    Një djalë tërheq një valixhe pranë mbeturinave në një zonë të dëmtuar nga përmbytjet në Derna, Libia lindore, më 11 shtator 2023.
    - | Afp | Getty Images


    Papa Françesku ishte mes liderëve botërorë që thanë se ishin thellësisht të pikëlluar nga vdekjet dhe shkatërrimet në Libi.

    Libia është e ndarë politikisht midis lindjes dhe perëndimit dhe shërbimet publike janë shpërbërë që nga një kryengritje popullore e vitit 2011 e mbështetur nga NATO që shkaktoi vite konflikti fraksionesh.

    Qeveria e njohur ndërkombëtarisht në Tripoli nuk kontrollon zonat lindore, por ka dërguar ndihma në Derna, me të paktën një fluturim ndihmash që u nis nga qyteti perëndimor i Misrata të martën, tha një gazetar i Reuters në aeroplan.

    Këshilli i Refugjatëve i Norvegjisë tha se dhjetëra mijëra njerëz u zhvendosën pa asnjë perspektivë për t’u kthyer në shtëpi.

    “Ekipi ynë në Libi po raporton një situatë katastrofike për disa nga komunitetet më të varfëra përgjatë bregut verior. Fshatra të tëra janë pushtuar nga përmbytjet dhe numri i të vdekurve vazhdon të rritet,” tha ai.


    Burimi: CNBC

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,939

    Për: Shenja nga Qielli: Përmbytjet në Libi fshinë një lagje të qytetit, s'dihet fati i 10,000 njerëz

    i ka mallkuar kadafi qafirat o komandant

  3. #3
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690

    Për: Shenja nga Qielli: Përmbytjet në Libi fshinë një lagje të qytetit, s'dihet fati i 10,000 njerëz

    Pena ne fjale eshte ndertuar kryesisht nga shqiptaret e Kosoves se ish-YU ne fillim te viteve 80. Tipi i penes ne fjae s'ka shanse te shperthehet nga shtypja e ujit pavaresisht mases. Ajo eshte detonuar me eksploziv.
    Ne kujtim te pervjetorit te 9/11.
    "Residents recalled hearing loud explosions at the time the dams burst"
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-07-2023, 17:29
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-05-2023, 23:47
  3. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 10-04-2023, 22:33
  4. Shenja nga Qielli: Një tërmet i fortë godet Shqipërinë
    Nga Albo në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-01-2023, 21:00
  5. Jep dorëheqje akademiku Abdyli, s’dihet fati i Abazit
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 10-12-2010, 06:03

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •