Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Kryepeshkopi Viganò: Globalizmi është përgatitja satanike për ardhjen e Antikrishtit

    Kryepeshkopi Viganò: Globalizmi është përgatitja "satanike" për "ardhjen e Antikrishtit"

    Ish Nunci Papnor zgjeroi perceptimin e tij për një lidhje intime midis globalizmit dhe satanizmit.

    Emri:  Vigano-addressing-conference-810x500.jpg

Shikime: 267

Madhësia:  20.2 KB
    Kryepeshkopi Carlo Maria Viganò

    Kryepeshkopi Carlo Maria Viganò ka dënuar edhe një herë ngritjen e “globalizmit”, duke deklaruar se ai përgatit njerëzimin “për ngritjen politike të Antikrishtit”.

    Në një intervistë të 24 gushtit me një gazetë në gjuhën franceze, Viganò komentoi rritjen e "globalizmit" dhe ndikimin e tij në shoqëri. Duke ri-lëshuar një denoncim të globalizmit që ai e ka bërë vazhdimisht, kryepeshkopi e lidhi korrupsionin në shoqëri me korrupsionin në Kishën Katolike:

    Elementi që për mendimin tim duhet të qartësohet – që denoncimi të jetë i plotë – është marrëdhënia spekulare mes grushtit të shtetit të thellë në sferën civile dhe grushtit të ngjashëm të kishës së thellë në sferën kishtare.

    "Veprimi subversiv" që minon çdo sferë është "identik", tha ai, "siç janë parimet frymëzuese që i lëvizin dhe qëllimet që ata vendosin".

    Ai argumentoi se është "thelbësore" që katolikët "të kuptojnë se Këshilli i Dytë i Vatikanit dhe Novus Ordo ishin për Kishën ashtu siç ishin Revolucioni dhe Deklarata e të Drejtave të Njeriut për shoqëritë civile, sepse në rrënjë të të dyjave qëndron mikrobi helmues i Revolucioni, domethënë përmbysja e rendit natyror që Zoti vendosi për njerëzit dhe shoqëritë njerëzore.

    Në vazhdim, kryepeshkopi pikturoi një lidhje midis globalizmit dhe satanizmit, duke argumentuar se ato janë pothuajse sinonime. “Thelbi i globalizmit është satanik, dhe thelbi i satanizmit është globalist.”

    Sepse plani i Satanait është të vendosë mbretërimin e Antikrishtit, duke i dhënë atij një mënyrë për të parodizuar jetën tokësore të Krishtit, për të imituar mrekullitë e Tij me mrekulli groteske, për të tërhequr turmat jo me thjeshtësinë e së Vërtetës, por me mashtrime dhe gënjeshtra.

    Globalizmi përbën, si të thuash, skenën, skenarin dhe skenarin që duhet të përgatisë njerëzimin për ngritjen politike të Antikrishtit, të cilit sundimtarët e botës - shërbëtorët e tij - do t'i dorëzojnë sovranitetet kombëtare në mënyrë që ai të bëhet një lloj tirani botëror.

    Duke zgjeruar mënyrën se si mund të realizohej një "formë skene" e tillë, Viganò shkroi se "ajo që ka mbetur nga mbretërimi i Krishtit duhet të fshihet në institucionet, kulturën dhe jetën e përditshme të qytetarëve". Një mënyrë për ta realizuar këtë do të ishte zbatimi i "shpërbërjes morale" argumentoi ai, i cili do t'i inkurajonte njerëzit "në ves dhe tallje të virtytit".

    Por ai theksoi gjithashtu aspekte të tilla si përpjekjet për të shkatërruar “familjen natyrore, qelizën themelore të shoqërisë, eleminuar nga e cila fëmijët bëhen mall, produkte që ata me para mund t'i porosisin në internet, duke ushqyer një rrjet kriminal të gjerë dhe gjithnjë e më të lulëzuar, jo për të përmend industrinë e zëvendësimit.”

    Divorci, aborti, eutanazia, homoseksualizmi dhe panseksualizmi, gjymtimi i tranzicionit gjinor janë provuar të jenë mjete efektive për eliminimin jo vetëm të Besimit të zbuluar, por edhe të parimeve më të shenjta të Ligjit Natyror.

    Në kundërshtim me besimin katolik, të cilin lëvizje të tilla kundër jetës kundërshtojnë, globalizmi është "një fe" e përhapur përmes "ideologjisë së zgjuar", tha kryepeshkopi. Ndërsa katolicizmi përqendrohet te Krishti, «globalistët zbatojnë parimet katolike të 'mbretërimit shoqëror', por e shpallin Satanain mbret të shoqërive».

    Viganò, i cili më parë shërbeu si Nunci i Papës në SHBA 2011 – 2016, theksoi një model të “censurës së informacionit që nuk përputhet me historinë zyrtare, të kryer me bashkëpunimin e platformave sociale dhe mediatike”. Kjo, argumentoi ai, është përdorur në shoqërinë moderne, duke mundësuar përhapjen e shpirtit anti-katolik:

    Nuk është rastësi që fiksioni demokratik përdor mjete të shtypjes së dhunshme të demonstratave popullore, të cilat, në një demokraci të lirë, duhet të çojnë në barrikada dhe ekzekutime ndërkombëtare - po mendoj, ndër të tjera, për Macron, një student i Liderëve të Rinj për Nesër nga Bota . Forumi Ekonomik nga Klaus Schwab. Nuk mjafton të quash një diktaturë 'demokraci' që ajo të bëhet e tillë me magji, veçanërisht kur pëlqimi i qytetarëve ndaj atyre që interpretojnë gjendjen shpirtërore dhe pritshmëritë e tyre përbën një kërcënim për mbijetesën e këtyre parazitëve subversivë.

    Ai gjithashtu shprehu dyshime për pavarësinë aktuale dhe vërtetësinë e proceseve zgjedhore, duke deklaruar se “demokracia” ishte një iluzion që “oligarkia masonike” u lejon qytetarëve të kënaqen.

    E përsëris: nëse demokracia do të funksiononte, nuk do t'i linin qytetarët të luanin me farsën e zgjedhjeve dhe me iluzionin e përfaqësimit në Parlament. Nëse e lejojnë, është sepse oligarkia masonike e di se mund ta kontrollojë atë nëpërmjet emisarëve të saj, të vendosur kudo. Nga ana tjetër, Antikrishti do të jetë mbret, jo president; ai do të ushtrojë pushtetin në mënyrë absolute, totalitare, diktatoriale. Dhe ata që besojnë në fabulën e demokracisë do ta zbulojnë shumë vonë se janë mashtruar.

    Komentet e kryepeshkopit kundër globalizmit dhe forcave globaliste nuk janë aspak hera e parë që ai shpreh argumente të tilla. Duke folur me Steve Bannon verën e kaluar, Viganò tha se si:

    Me pak fjalë, ne qeverisemi nga një komandë e lartë fajdexhinjsh dhe spekulatorësh, nga Bill Gates, i cili investon në ferma të mëdha pikërisht në prag të urgjencës ushqimore, ose në vaksina pak para shpërthimit të pandemisë, deri te George Soros, i cili spekulon mbi luhatjet e monedhave dhe obligacioneve qeveritare dhe së bashku me Hunter Biden financon një biolaborator në Ukrainë.

    Ai argumentoi se liderët kombëtarë dhe krerët e shteteve "janë tradhtarë të kombit tonë, të cilët janë të përkushtuar ndaj eliminimit të popullatave dhe se të gjitha veprimet e tyre kryhen për të shkaktuar dëmin më të madh për qytetarët".

    Por ai gjithashtu besonte se pavarësisht nga një "qëllim i qëllimshëm për të dëmtuar", përpjekja globaliste e njohur si "Rivendosja e Madhe" ka një fund "të pashmangshëm" dështimi, koha e të cilit varet nga "aftësia jonë për ta kundërshtuar atë dhe gjithashtu nga ajo që përmban në planet e Providencës Hyjnore.”

    Ai u bëri thirrje familjeve që të bëhen pjesë e një lëvizjeje për t'i rezistuar agjendës së "ndërtimit më të mirë" të Rivendosjes së Madhe dhe në vend të kësaj të "rindërtojnë atë që është shkatërruar".

    Burimi: LifeSiteNews

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Kryepeshkopi Viganò: Globalizmi është përgatitja satanike për ardhjen e Antikrishtit

    Kryepeshkopi Viganò u shpall fajtor për skizëm, u shkishërua nga Vatikani

    Emri:  20180829T1036-19786-CNS-VATICAN-LETTER-VIGANO.jpg

Shikime: 159

Madhësia:  33.1 KB
    Kryepeshkopi Carlo Maria Vigano, atëherë nunci i Shteteve të Bashkuara, uron kardinalin e atëhershëm Theodore McCarrick të Uashingtonit në një darkë gala të sponsorizuar nga Shoqëritë e Misioneve Papnore në Nju Jork në maj 2012. Vigano u shpall fajtor për skizëm dhe u shkishërua, Vatikan 5 korrik. (CNS/PMS/Michael Rogel)

    5 korrik 2024

    NGA CHRISTOPHER WHITE

    Kryepeshkopi italian Carlo Maria Viganò, ish-nunci papal i turpëruar në Shtetet e Bashkuara që vuri në dyshim legjitimitetin e Papa Françeskut dhe autoritetin e Këshillit të Dytë të Vatikanit, është shpallur fajtor për përçarje dhe është shkishëruar, njoftoi Vatikani më 5 korrik.

    "Deklaratat e tij publike që manifestojnë refuzimin e tij për të njohur dhe për t'iu nënshtruar Papatit Suprem, refuzimi i tij për kungimin me anëtarët e Kishës që i nënshtrohen, dhe për legjitimitetin dhe autoritetin magjistral të Këshillit të Dytë të Vatikanit janë të njohura," tha një Vatikan. buletini që shpalli vendimin.

    Vendimi për shkishërimin e Viganos pritej gjerësisht pas njoftimit të kryepeshkopit më 20 qershor se ai ishte akuzuar për përçarje nga Dikasteri për Doktrinën për Besimin dhe se ai nuk do të bashkëpunonte me procesin penal të Vatikanit.

    Në atë kohë, Viganò tha se nuk do të përmbushte kërkesën për t'u paraqitur personalisht për të marrë zyrtarisht akuzat dhe provat kundër tij dhe tha se i konsideronte akuzat e ngritura kundër tij si një "nder".

    Dekreti i Vatikanit i 11 qershorit thoshte se nëse Viganò nuk reagon deri më 28 qershor, ai do të dënohej në mungesë. Deklarata e 5 korrikut e Vatikanit që shpallte shkishërimin vuri në dukje se Kongresi i Dikasterit për Doktrinën e Besimit u mblodh më 4 korrik për të përfunduar procesin penal kundër Viganos.

    Deklarata theksoi gjithashtu se kryepeshkopi u njoftua me lajmin për shkishërimin e tij më 5 korrik dhe se anulimi i një vendimi të tillë i rezervohet Selisë Apostolike.

    Vendimi i rëndë i Vatikanit për të shkishëruar Viganò-n vjen gjashtë vjet pasi ai publikoi një letër të paprecedentë me 11 faqe në vitin 2018, duke pretenduar një mbulim të përhapur nga Vatikani të akuzave kundër ish-kardinalit Theodore McCarrick dhe i bëri thirrje Françeskut të jepte dorëheqjen.

    Edhe pse shumë nga pretendimet e tij fillestare që ai pretendoi se janë diskredituar, kryepeshkopi italian u sulmua nga disa katolikë të krahut të djathtë për mbështetjen e tij ndaj ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, kundërshtimin ndaj vaksinave të COVID-19 dhe përhapjen e teorive konspirative Q-Anon.

    Ndërsa shumë katolikë të zakonshëm e kanë shkarkuar ish-diplomatin e Vatikanit, ai ka vazhduar të përdorë faqen e tij dhe mediat sociale për të promovuar pikëpamjet e tij të radikalizuara, me postimet e tij që ndahen nga individë të profilit të lartë si Trump dhe promovohen gjerësisht brenda disa xhepave të SHBA-së. Kishe katolike.

    Ekskomunikimi i rrallë i një prej prelatëve të kishës ka të ngjarë të vendosë një numër peshkopësh amerikanë në një pozitë të vështirë duke pasur parasysh se pas akuzave të tij fillestare të vitit 2018 kundër papës, më shumë se dy duzina deklarata të lëshuara që dëshmojnë besueshmërinë e tij, duke përfshirë disa nga ato aktuale. udhëheqja e konferencës së peshkopëve të SHBA.

    Në kohën e publikimit, Viganò nuk kishte lëshuar ende një deklaratë në përgjigje të shkishërimit të tij. Postimi i tij i fundit publik në mediat sociale, i publikuar në të njëjtën datë të deklaratës së Vatikanit për shkishërimin e tij, ishte një kërkesë për donacione për fondacionin e tij në mbështetje të "trajnimit tradicional" të seminaristëve të rinj.


    Burimi: National Catholic Reporter

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Kryepeshkopi Viganò: Globalizmi është përgatitja satanike për ardhjen e Antikrishtit

    Kryepeshkopi i shkishëruar paralajmëron Papa dhe globalistët që komplotojnë për të shkatërruar kishën

    Kryepeshkopi Carlo Maria Viganò u shkishërua nga Papa Françesku pjesërisht për ekspozimin e bashkëpunimit të Vatikanit me agjendën e Rivendosjes së Madhe të WEF.

    Emri:  Screenshot 2024-07-07 at 10.37.47 PM.jpg

Shikime: 158

Madhësia:  65.2 KB

    Kryepeshkopi Carlo Maria Viganò, i cili u shkishërua së fundmi nga Vatikani për ekspozimin e lidhjeve të tij globaliste, lëshoi ​​një paralajmërim të tmerrshëm javën e kaluar se Kisha është nën sulmin e forcave globaliste.

    “Revolucioni i Katërt i teorizuar nga Klaus Schwab dhe familja e financave ndërkombëtare nuk gjen te [Papa Françesku] Bergoglio një spektator neutral, i cili në vetvete do të ishte tashmë një gjë e padëgjuar, por në fakt një bashkëpunëtor i zellshëm që shpërdoron autoritetin e tij moral për të mbështesin ab ekstra, jashtë Kishës projektin e shpërbërjes së shoqërisë tradicionale, "tha Viganò në një deklaratë video.



    "Ndërsa ab intra, brenda Kishës, ai ndjek projektin e rrënimit të Kishës në mënyrë që ta zëvendësojë atë me një organizatë filantropike të frymëzimit mason."

    “Dhe është skandaloze. Kjo vlen për të dyja, për botën civile dhe kishtare, duke konfirmuar konspiracionin kriminal midis Shtetit të Thellë dhe Kishës së Thellë”, tha ai.

    “Më duket se në këtë komplot roli i jezuitit ka qenë vendimtar, nuk është rastësi që për herë të parë në histori, një fetar i Shoqërisë së Jezusit ulet në fronin e Pjetrit,” shtoi ai.

    Viganò ka qenë haptazi kritik ndaj Papa Françeskut, duke përfshirë trajtimin e tij të akuzave për abuzim seksual, mbështetjen për vaksinat COVID-19, Rivendosjen e Madhe të Forumit Ekonomik Botëror dhe promovimin e një "gjithëpërfshirëse, imigruese, eko-qëndrueshme dhe miqësore me homoseksualët". kishe.

    Ish-ambasadori papal në SHBA gjithashtu vuri në pikëpyetje legjitimitetin e Françeskut si Papë.

    Për kritikat e tij, Viganò është shpallur për përçarje, e cila përkufizohet si tërheqje e nënshtrimit ndaj Papës suprem ose nga kungimi me anëtarët e Kishës që i nënshtrohen atij.

    "Deklaratat e tij publike që manifestojnë refuzimin e tij për të njohur dhe për t'iu nënshtruar Papës supreme, refuzimi i tij për kungimin me anëtarët e Kishës që i nënshtrohen dhe për legjitimitetin dhe autoritetin magjistral të Këshillit të Dytë të Vatikanit janë të njohura," tha Vatikani. në një deklaratë të lëshuar pas vendimit të Dikastrit për Doktrinën e Besimit.

    Burimi: infoWars

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Kryepeshkopi Viganò: Globalizmi është përgatitja satanike për ardhjen e Antikrishtit

    I nderuar Kryepeshkop,

    Jam i sigurt që nuk prisnit asgjë tjetër nga Jorge Bergoglio.

    Unë e di që ju e dini se ai nuk ka asnjë autoritet – kështu që nuk jam i sigurt se si kjo do të ndikojë tek ju përpara. Shpresoj se do të vazhdoni të thoni meshë dhe të merrni vetë sakramentet – është me të vërtetë një simbol nderi që të shmanget nga kisha e rreme, post-konciliare.

    Ju keni ngushëllimet e mia që vuani publikisht këtë padrejtësi të rëndë. Për mua dhe shumë të tjerë ju jeni një hero shumë i guximshëm.

    Si gjithmonë, ju keni goditur gozhdë në kokë në lidhje me paligjshmërinë e Françeskut. Ju shprehni problemet thelbësore me institucionin që ka eklipsuar kishën e vërtetë dhe unë përshëndes guximin tuaj për ta shprehur këtë, por më shumë se kaq në ruajtjen e besnikërisë ndaj Kishës së vërtetë!

    Ti je një Athanasi i ditëve moderne! Unë kam gjithë respektin për mënyrën se si ju mbroni Krishtin dhe Kishën e Tij. Unë pajtohem me ju 100% që kisha postkonciliare e Vatikanit II është një kishë e falsifikuar. Kjo është arsyeja pse kam ndërtuar një kishë katolike që adhuron vetëm tradicionalisht. Jeni të mirëpritur të vini dhe të bëni meshën atje në çdo kohë.

    Sigurisht që të quhesh skizmatik dhe të shkishërosh nga Jorge Bergoglio është si një simbol nderi kur e konsideron se është një apostat total dhe të përjashton nga një institucion fals.

    Mos harroni se përçarja e vërtetë kërkon risi, diçka që nuk e keni bërë, por diçka që Bergoglio e bën me çdo frymëmarrje.

    Ai, pra, është skizmatik! Megjithatë, ai tashmë ipso facto e shkishëroi veten nga herezitë e tij të shumta publike (kanuni 188 në kodin e 1917).

    Siç e dini tashmë, ai nuk ka fuqi t'ju shkishërojë sepse nuk është as katolik.

    Pra gëzohuni! Unë jam me ju dhe shpresoj që Bergoglio të më shkishërojë edhe nga kisha e tij e rreme.

    Bergoglio dhe grupet e tij kanë rrobat dhe ndërtesat, por ju keni besimin.

    Zoti ju bekofte dhe ju ruajte. Nëse keni nevojë për ndonjë gjë, thjesht pyesni, unë do të përpiqem të ndihmoj sa më shumë.

    Me admirim dhe respekt të pavdekshëm.

    Mel Gibson

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Kryepeshkopi Viganò: Globalizmi është përgatitja satanike për ardhjen e Antikrishtit

    Intervista e peshkopit - dy pjesë




  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Kryepeshkopi Viganò: Globalizmi është përgatitja satanike për ardhjen e Antikrishtit


  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Kryepeshkopi Viganò: Globalizmi është përgatitja satanike për ardhjen e Antikrishtit


  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20

    Për: Kryepeshkopi Viganò: Globalizmi është përgatitja satanike për ardhjen e Antikrishtit

    Të jesh apo të mos jesh Papë?

    Nga Msgr. Carlo Maria Viganò

    Emri:  IMG_4838.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  31.3 KB

    në përgjigje të artikullit të Boni Castellane "Papa flet për mëkatin për ata që nuk e dinë se çfarë është"

    Në artikullin e tij të botuar në La Verità më 1 shtator, Boni Castellane, duke folur për Jorge Mario Bergoglio, iu referua "dyfishësisë së tij si praktikë" dhe "përparësisë së kujdesit baritor mbi teologjinë", duke filluar nga një fjalim i fundit i Bergoglio në të cilin ai e përkufizoi si një “mëkat të rëndë” dështimin për të mirëpritur hordhitë e klandestinëve islamikë që po pushtojnë dhe “hibridizojnë” vendet evropiane në emër të elitës globaliste.

    Është e vështirë të dëgjosh Bergoglion të flasë për mëkatin, të paktën sipas kuptimit teologjik të termit, i cili presupozon shkeljen e Ligjit të Zotit dhe humbjen e gjendjes së Hirit, i cili vetëm i lejon shpirtit shpëtimin e përjetshëm. Dhe Boni Castellane me të drejtë thekson sesi famëkeqja e Bergoglios "Kush jam unë për të gjykuar?" tingëllon në kundërshtim me këto qëndrime të orientuara ideologjikisht.

    Në realitet, operacioni, i cili filloi me Këshillin e Dytë të Vatikanit dhe tani është marrë në pasojat e tij ekstreme, por të qëndrueshme, ndjek skllavërisht eksperimente të tjera në inxhinierinë sociale që tashmë janë zbatuar me sukses në sferën civile. Kisha e thellë e përdor Kishën si një "kontejner" që, pasi u zbraz nga thelbi i saj në dekadat e fundit, sot Bergoglio mbush me kërkesat e ideologjisë globaliste - revolucionare dhe për rrjedhojë antikrishte - dhe të cilës ai ia përshtat me forcë edhe gjuhën e duhur. Teologjia katolike, duke e shtrembëruar atë.

    Autoriteti i Papës Romake është zëvendësues i autoritetit të Krishtit dhe e nxjerr legjitimitet nga përputhja e tij me këtë realitet ontologjik. Anasjelltas, autoriteti i Bergoglio e shpall hapur veten të jetë i pavarur dhe vetë-referues: ai mendon se mund të përdorë dhe abuzojë me fuqinë e tij dhe autoritetin (dhe autoritetin) e Kishës Katolike thjesht sepse e di se kleri dhe populli i krishterë janë mësuar. , në gjashtëdhjetë vitet e fundit, të pranojnë çdo ndryshim që u imponohet nga Autoriteti i Kishës. Në emër të një “demokratizimi” të Kishës Konciliare – e quajtur sot “sinodalitet” – lidhja midis autoritetit të Krishtit dhe atij të famullitarit të Tij në tokë është thyer, duke krijuar kështu premisat për ushtrimin tiranik të pushtetit. Bergoglio dëshiron të njihet si një Papë legjitim sepse vetëm nga ai pozicion mund të kërkojë bindje nga katolikët dhe të përfundojë transformimin e katolicizmit romak në fenë masonike të njerëzimit.

    Përdorimi i termit mëkat i rëndë në një kontekst sociopolitik përbën një nga aplikimet kryesore të Orwellian Newspeak të aplikuar në fe. Ishte Këshilli që ishte i pari që përdori një gjuhë qëllimisht të paqartë dhe të paqartë, duke zëvendësuar qartësinë dhe qartësinë e paraqitjes Aristoteliano-Tomiste dhe duke vepruar si një mbështetje për gabimet dhe devijimet doktrinore që Bergoglio mbron me zell. Për këtë arsye, më duket absurde që ka katolikë konservatorë që nuk e kuptojnë se si “njohja” e Bergoglios si Papë, ndërkohë që e kritikojnë dhe e akuzojnë për herezi, është në radhë të parë në interesin e Bergoglios. Nëse është Papa, nuk mund të gjykohet nga askush; por nëse ai ka përdorur keqdashje për të marrë pushtetin për të shkatërruar Kishën, atëherë ai nuk është Papa, dhe si i tillë ai mund të "njohet" se nuk është zgjedhur kurrë.

    Castellane beson se përcaktimi i rregullimit legjitim të flukseve migratore si një "mëkat i rëndë" shërben për të "thirrur në rregull" katolikët "të djathtë": por pyetja është shumë më serioze.

    Në radhë të parë, sepse ushtrimi i autoritetit nuk mund të shënohet me "dyfishim", pasi është pikërisht dyfishimi i qeverisë që është tregues i korrupsionit të saj. Rastet e vetëkënaqësisë së plotë ndaj krimeve të prelatëve miq janë një tregues i anësisë dhe bashkëpunimit, veçanërisht kur krahasohet me ashpërsinë e treguar ndaj peshkopëve që denoncojnë grushtin e shtetit që ka ndodhur në Kishë.

    Së dyti, sepse fenomeni migrues është gjithçka tjetër veçse spontan dhe i rastësishëm. Përkundrazi, ajo korrespondon me një projekt shumë specifik të shpërbërjes së Perëndimit të krishterë përmes pushtimit të myslimanëve të dhunshëm, të cilëve institucionet bashkëpunëtore u japin mosndëshkimin, mbrojtjen dhe subvencionet. Plani i zëvendësimit etnik i teorizuar nga Kalergi dhe i miratuar nga liderët globalistë dëshiron të përdorë trazirat sociale, krimet, dhunën dhe degradimin për të provokuar reagimin e popullsisë së pushtuar – siç po ndodh për shembull në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë dhe Francë – dhe pra kanë një pretekst për të imponuar forma të reja dhe më radikale të kontrollit shoqëror. Këto kufizime, në mënyrë të pashmangshme, do të synojnë të rezultojnë në një reduktim të mëtejshëm të dukshmërisë së katolikëve, gjithmonë në emër të përfshirjes dhe parimeve delirante të ideologjisë së zgjuar.

    Përballë provave të këtij projekti kriminal, bashkëpunimi i “hierarkisë katolike” përbën një qëndrim vetëvrasës të një graviteti të paparë, sepse bëhet kështu bashkëpunëtor në një veprim të qëllimshëm armiqësor me përmasa të mëdha. Ky skllavërim i Kishës ndaj botës është i vullnetshëm dhe i qëllimshëm: përfshin mbështetjen për mashtrimin e klimës dhe kultin idhujtar të Nënë Tokës, pasi është bërë e qartë me mashtrimin kriminal psikopandemik dhe "vaksinimin" masiv me dukshëm të dëmshëm - madje edhe vdekjeprurës - dhe pothuajse gjithmonë serume sterilizuese të prodhuara duke përdorur fetuse të abortuara me placetin e Vatikanit. Prandaj është evidente se roli i Bergoglio në zbatimin e ferrit globalist ishte vendimtar dhe na tregon sesi jezuiti argjentinas – ashtu si liderët e vendeve kryesore perëndimore si Biden, Macron, Trudeau, Starmer dhe të tjerë – është vendosur në Froni i Pjetrit si emisar i Forumit Ekonomik Botëror.

    Një tradhti e tillë në qeverisjen e Kishës Katolike konfirmon një defekt të pëlqimit në supozimin e dukshëm të Bergoglios për papatin, i tillë që zhvlerëson vetë legjitimitetin e atij që ka uzurpuar pushtetin e papatit dhe e shpërdoron atë për të shkatërruar institucionin mbi të cilin ai kryeson. Ky është thelbi i pyetjes: a mund të kundërshtojë një Papë doktrinën që Zoti ynë e ka urdhëruar të mbrojë, ruajë dhe transmetojë, duke shkuar deri aty sa të predikojë herezinë? A mundet një Papë ta konsiderojë veten aq të lirë nga Krishti Mbreti dhe Kryeprifti sa të përdorë Papatin kundër vullnetit të Krishtit, duke e shndërruar Kishën e Tij në një organizatë antikristiane dhe antikrishtere, një shërbëtore të elitës globaliste? E cilës "kishë" është "papa" Bergoglio?



    + Carlo Maria Viganò, Kryepeshkop

    5 shtator 2024


    Burimi: Exsurgedomine

Tema të Ngjashme

  1. Shenja e Antikrishtit
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-05-2022, 15:04
  2. Përgatitja për Kreshmën e Madhe
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-03-2021, 00:55
  3. Hyjnizimi i njeriut teoria e antikrishtit
    Nga Xhemis në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 18-09-2015, 16:14
  4. A keni degjuar ndonjehere per kete version te Antikrishtit?
    Nga Seminarist në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 93
    Postimi i Fundit: 03-07-2012, 12:05
  5. A mendoni se mallkimi eshte prirje satanike?
    Nga Conquistador në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 05-07-2011, 19:01

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •