Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,600
    Postimet në Bllog
    18

    Karrierën apo familjen? 45% e femrave pritet të jenë beqare dhe pa fëmijë deri në vitin 2030

    45% e femrave pritet të jenë beqare dhe pa fëmijë deri në vitin 2030, për qind parashikimet e fundit

    Të dhënat e fundit parashikojnë se 45% e grave midis moshës 25 dhe 44 vjeç do të jenë beqare dhe pa fëmijë deri në vitin 2030. Numri i grave beqare në SHBA pritet të rritet me 1.2% çdo vit.

    Nga Gina Florio 4 janar 2023

    Emri:  shutterstock_771989422.jpg

Shikime: 130

Madhësia:  19.3 KB

    Nga kultura jonë na thuhet se një grua që është e pamartuar dhe nuk ka fëmijë është e fuqizuar dhe përgjegjëse për jetën e saj. Ajo i ka shpëtuar barrës së panevojshme të krijimit të familjes dhe të qenurit skllave e të shoqit. Të paktën kështu na ka bindur shoqëria jonë. Mjerisht, shumë gra kanë adoptuar stilin e jetës moderne feministe dhe kanë zgjedhur të flenë përreth, të abortojnë fëmijën e tyre nëse papritur mbeten shtatzënë dhe të betohen për martesë. Por këto tendenca kulturore do të kenë një ndikim të jashtëzakonshëm në të ardhmen e shoqërisë amerikane. Morgan Stanley vlerëson se 45% e grave në "vitet e tyre kryesore të punës" (mosha 25 deri në 44 vjeç) do të jenë beqare dhe pa fëmijë deri në ardhjen e vitit 2030.

    45% e grave pritet të jenë beqare dhe pa fëmijë deri në vitin 2030, projeksioni i fundit

    Në vitin 2019, Morgan Stanley publikoi një artikull që përshkruan ndikimin e grave në ekonominë amerikane. Numri i "gruas në moshë pune" në SHBA është rritur në mënyrë të vazhdueshme dhe shumica e tyre janë beqare dhe plotësisht të fokusuara në karrierën e tyre. Këto gra do të vazhdojnë të kenë një përfaqësim më të madh në fuqinë punëtore, duke ndihmuar në rritjen e pagave.

    Ekonomistja Ellen Zentner shpjegoi: “Në të kaluarën, arsimi ose zgjedhjet profesionale me pagë më të ulët e çuan kryesisht hendekun e pagave. Sot, mëmësia është kontribuuesi më i madh në hendekun e pagave, pasi gratë që bëhen nëna shpesh zgjedhin të mos punojnë ose të punojnë më pak orë."

    Por duket se do të ketë gjithnjë e më pak nëna gjatë dy dekadave të ardhshme pasi gratë zgjedhin të angazhohen për të punuar në vend që të krijojnë një familje. Numri i grave beqare në SHBA pritet të rritet me 1.2% çdo vit nga 2018 deri në 2030, krahasuar me një rritje prej 0.8% për popullsinë e përgjithshme. Kjo ka të ngjarë të rezultojë në 45% të grave midis moshës 25 dhe 44 vjeç që do të jenë beqare dhe pa fëmijë deri në vitin 2030. Kjo është një rritje nga 41% e grave në atë grupmoshë që ishin beqare dhe pa fëmijë në vitin 2018.

    “Këto norma të ndryshimit të stilit të jetesës po u mundësojnë më shumë grave, me ose pa fëmijë, të punojnë me kohë të plotë, gjë që duhet të vazhdojë të rrisë shkallën e pjesëmarrjes në fuqinë punëtore tek femrat beqare,” thotë Zentner.

    Beqaret shpenzojnë më shumë se familja mesatare familjare, veçanërisht kur bëhet fjalë për udhëtimet, jetën e natës, të ngrënit jashtë, kujdesin për lëkurën dhe bukurinë, blerjet me pakicë, etj. Pra, sigurisht që ekonomistët do të përpiqen ta përcaktojnë atë në një dritë pozitive që gati gjysma e grave janë beqare dhe pa fëmijë. Mund të jetë vetëm mirë për ekonominë.

    Megjithatë, pak janë duke konsideruar ndikimin negativ që kjo do të ketë në shoqërinë më të madhe. Shkalla e zëvendësimit të lindjeve tashmë është në tendencë nën zëvendësimin, dhe anketat tregojnë se gratë që janë të pamartuara dhe pa fëmijë priren të luftojnë më shumë me sëmundjet mendore dhe ndjenjat e vetëbesimit. Gratë beqare dhe pa fëmijë mund të blejnë më shumë gjëra në qendra tregtare dhe të udhëtojnë në qytete të ndryshme amerikane, por me çfarë kostoje në planin afatgjatë? Baza e çdo shoqërie të shëndoshë është familja bërthamore dhe është e trishtueshme të mendosh se do të shohim gjithnjë e më pak familje në të ardhmen – që sigurisht do të thotë më pak fëmijë dhe çifte të martuara të lumtura. Ndërkohë, të rejat në "vitet e tyre të punës" i përkushtohen një karriere dhe një shefi që nuk do t'ia dijë për to, kryejnë seks të çuditshëm që ka një ndikim negativ në shëndetin e tyre mendor dhe humbasin përmbushjen e vërtetë dhe të përjetshme që vjen me të qenit grua dhe nënë.




    Burimi: Evie Magazine

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
    Anëtarësuar
    03-11-2023
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    730

    Për: Karrierën apo familjen? 45% e femrave pritet të jenë beqare dhe pa fëmijë deri në vitin 2030


    Po më mirë beqare,të kesh punën e shtëpinë tënde.
    Sesa të të dalë emri në televizor,si e dhunuar apo e vratë nga bashkshorti.

Tema të Ngjashme

  1. Si do te jete Shqiperia ne vitin 2030?
    Nga Neteorm në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-04-2024, 06:13
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-07-2023, 15:25
  3. 1 banorë ndër 4, do të jetë musliman në vitin 2030
    Nga >_Ilirian_> në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 08-02-2011, 08:52
  4. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 10-06-2010, 11:10
  5. A mund të lidhi një fëmijë familjen?
    Nga Bejbi në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 20-03-2009, 18:33

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •